Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 04:51:56 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1/2 ΔΡΑΧΜΗΣ ΤΟΥ 1842!!  (Αναγνώστηκε 28811 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 27, 2010, 05:43:13 μμ »

Θωμα αλλο το δεν εχω χρηματα δεν το πληρωνω και αλλο να λεμε αντικειμενικα , ξερετε? αυτο αξιζει ΤΟΣΟ!! Ισως εκει ηταν που ανεβηκε ο τονος τις κουβεντας που ειχατε με τον Αναργυρο Κλείσιμο ματιού
Ο Αναργυρος σκεφτεται και λεει--> Ο kunker ειναι μια μεγαλη και αξιοσεβαστη εταιρια πωλησεων νομισματων και <πατατες> δεν βαζει μεσα για να πουλησει......
Και ερχεσε εσυ και λες οτι δεν αξιζει πανω απο 150 ευρω!!
Τωρα? Πως να το παρει ο αλλος,πως να σου μιλησει??
Ασχέτος λοιπον αν δεν μπορουμε να το αποκτησουμε καλο ειναι να σκεφτομαστε μεσα μας μια λογικη τιμη που υποθετικα ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΑΜΕ!!!
Αυτο μας κανει ΚΑΛΟΥΣ ΕΚΤΙΜΗΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ και ο λογος μας εχει εκτιμηση ή χαιρειν εκτιμησης απο τους υπολοιπους Κλείσιμο ματιού
Αν ομως λες 150 ευρω λες να σε παρουν ποτε στα σοβαρα??
Και εγω θεωρω υπερβολικο το ποσον των 5,000 , αλλα αν ειχα την δυνατοτητα να το χτυπησω μεχρι 1500 για το συγκεκριμενο νομισμα θα τα εδινα!!
Τωρα περιμενω να διαβασουν το θεμα ο Αρης (Ναυαρχος) και ο Δημητρης να ακουσω και την δικη τους θεση
και εκει θα καταλαβω ποσο μεσα ή ποσο εξω επεσα στην εκτιμηση μου!!

Φιλικα Γιωργος
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 27, 2010, 06:37:13 μμ »

το αν είναι πιό δύσκολη και πόσο 'πρέπει να αξίζει' ανάλογα την κατάσταση και την περίπτωση η μισή 1842 Χάγερ ή Φόιγτ είναι αντικειμενικά κάτι που θέλει μεγάλη εμπειρία και ορθή κρίση συλλεκτικώς. Υποκειμενικά εμένα μ'αρέσει του Χάγερ επειδή έχει μια μοναδικότητα στο σχέδιο, αλλά so what?  Απορία ίσως θα΄δινα και κάτι λίγο παραπάνω από το φίλο μου το θωμά αλλά όχι με τη λογική 'αυτό μπαλώθηκε περίτεχνα και έχει πιό πολύ ''eye appeal'' αλλά αν είναι καλή η κατάσταση διατήρησης και κυρίως αν με ενδιαφέρει και στη συγκεκριμένη συγκυρία. πάντως βουλωμένη ρεπαρέ μισή 1842 θυμάμαι αυτή τη στιγμή αυτήν εδώ (Φόιγτ) τον Δεκέμβρη του 2009για την οποία δέν έδινα 450 δολλάρια (τότε 310 ευρώ). όποιος έχει άλλα παραδείγματα και άποψη θα χαιρόμασταν να τον ακούσουμε  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 27, 2010, 07:46:55 μμ »

To συγκεκριμενο νομισμα ομως Γιαννη ειναι σε κατασταση G με το ζορι!!
Τουλαχιστον εγω ετσι το εκτιμω!!
Αρα και η τιμη του θεωρητε νορμαλ για τον βαθμο δυσκολιας που εχει Κλείσιμο ματιού
Γιαννη και Θωμα στις δημοπρασιες της ΠΝΕ δεν βγαινουν μισες του 42??
Εκει τι τιμες κλεινουν?? Και απο εκει μπορειτε να εκτιμησετε ποια ειναι η τιμη τους και
ποια φευγει ακριβοτερα!! Ο πρωτος ή ο δευτερος τυπος?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 27, 2010, 09:13:39 μμ »

Γιωργο μου για το καλο ολων μας  θα πρεπει καποια στιγμη να καταλαβουμε οτι τις τιμες τις διαμορφωνουμε εμεις που αγοραζουμε και οχι αυτοι  που πουλανε! ας το ξεκινησει με 100 ευρω ο κυριος κουνκερ και να δουμε ποσο θα κλεισει! ξερεις οτι υπαρχει περιπτωσει καποιος ειτε επιδη δεν το προσεξε ειτε επιδη δεν ξερει γερμανικα να χτυπησει και να το παρει 5000!!! αυτο το πραμα?

Ξερεις τι μου ειπε ο κ. Ζαχαριας στη λεσχη μια μερα (με τον τροπο που οσοι τον γνωριζουν ξερουν) μου λεει λοιπον < να μην αγοραζει κανενας ρε τι θα τα κανουν θα τα φανε? καποια στιγμη θα ριξουν τις τιμες! >
και εχει δικιο με την εγκρατεια και με υπομονη ολοι μας θα παρουμε καποια στιγμη αυτα που θελουμε!

Εχω μια μιση του 1847 με την τρυπα ετσι ποραπλευρα οπως αυτη αν τη μπαλωσω και την κανω ετσι ποσα μου δεινεις αφου δινεις γι'αυτην 1500 ?  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο 
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:05:49 μμ »

στις δημοπρασιες της ΠΝΕ δεν βγαινουν μισες του 42??
Εκει τι τιμες κλεινουν??

http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?AuctionId=101&CategoryId=112&TypeId=2&pageno=2

http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?AuctionId=110&CategoryId=112&TypeId=2&pageno=3

σε βάθος χρόνων 2 x Φόιγτ στα 3500 € εξαιρετικές κι αχτύπητες  Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:06:49 μμ »

Γιωργο μου για το καλο ολων μας  θα πρεπει καποια στιγμη να καταλαβουμε οτι τις τιμες τις διαμορφωνουμε εμεις που αγοραζουμε και οχι αυτοι  που πουλανε! ας το ξεκινησει με 100 ευρω ο κυριος κουνκερ και να δουμε ποσο θα κλεισει! ξερεις οτι υπαρχει περιπτωσει καποιος ειτε επιδη δεν το προσεξε ειτε επιδη δεν ξερει γερμανικα να χτυπησει και να το παρει 5000!!! αυτο το πραμα?

Ξερεις τι μου ειπε ο κ. Ζαχαριας στη λεσχη μια μερα (με τον τροπο που οσοι τον γνωριζουν ξερουν) μου λεει λοιπον < να μην αγοραζει κανενας ρε τι θα τα κανουν θα τα φανε? καποια στιγμη θα ριξουν τις τιμες! >
και εχει δικιο με την εγκρατεια και με υπομονη ολοι μας θα παρουμε καποια στιγμη αυτα που θελουμε!

Εχω μια μιση του 1847 με την τρυπα ετσι παραπλευρα οπως αυτη αν τη μπαλωσω και την κανω ετσι ποσα μου δεινεις αφου δινεις γι'αυτην 1500 ?  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο 

πολύ σωστός  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 28, 2010, 08:41:30 μμ »

Για μενα αξιζει μεχρι 1000 ευρω...5000 ευρω τα θεωρω υπερβολικα οταν με τοσα...αγοραζω ακυκλοφορητο 2δρχ κρητικο...ακυκλοφορητη πενταρα MS63 1831...AU 20αρα 1831 και μου μενουν 150 ευρω για να στειλω κερματα στην Αμερικη για σλαμπαρισμα!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 30, 2010, 08:59:19 πμ »

Οι μισές του Χάγερ ίσως είναι ελάχιστα πιο κοινές από τις κανονικές μισές του 1842.  Οι τρύπιες/μπαλωμένες δεν θα πρέπει να πηρώνονται πάνω από 300 ευρώ για εμένα και ίσως λέω πολλά.  Νομίζω έχει μια τρύπια ο Μαρκόπουλος.  Για εσάς που δίνετε χιλιάρικα για τρύπια ίσως βρείτε φτηνή την τιμή που ζητάει. Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2010, 10:51:46 πμ από dpodaras » Καταγράφηκε

Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 30, 2010, 12:25:18 μμ »

Γειά σας,παιδιά,καλώς σας βρήκα στο φόρουμ!
Η γνώμη μου για όλα τα τρύπια νομίσματα είναι ότι αξίζουν πάνω-κάτω στο ένα δέκατο της τιμής ενός ακέραιου.Συγκεκριμένα,αν το μισό του Χάγερ κοστίζει VF χονδρικά 2.000 ευρώ,τότε εγώ θα έδινα για ένα VF τρύπιο όχι περισσότερα από 200.
Για το αν αξίζει,απο την άλλη,να αγοράσεις ως filler ένα νόμισμα που δεν είναι και το σπανιότερο του κόσμου, δε μπορώ να πω τίποτε παραπάνω παρά "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα".
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 30, 2010, 01:14:03 μμ »

Οι τρύπιες/μπαλωμένες δεν θα πρέπει να πηρώνονται πάνω από 300 ευρώ για εμένα και ίσως λέω πολλά. . Χαμόγελο

Εγώ δεν θα έδινα πάνω από 30 ΕΥΡΟ !!! τρυπημένα νομίσματα δεν έχουν καμία συλλεκτική αξία, τα αγοράζουμε μόνο για λόγους εκπαιδευτικούς.  Το παρακάτω νόμισμα σε κατάσταση AU το πούλησα 450 ΕΥΡΟ όταν το δημοπράτησα όλοι σας το σνομπάρατε, πως δίνεται τα χιλιάρικα τόσο εύκολα για τρύπια νομίσματα, πλάκα κάνετε !!!! 
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 30, 2010, 01:40:37 μμ »

Και ένα τάλιρο του 1876 UNC με τρύπα, το πούλησα στο ebay 30 ΕΥΡΟ
Το αγόρασε αμερικάνος !!!!
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 30, 2010, 01:47:49 μμ »

Όπως είπα και παραπάνω,είναι προσωπική υπόθεση του καθενός να αγοράσει ή όχι ένα τρύπιο νόμισμα και να να δώσει ό,τι νομίζει ότι ανταποκρίνεται στη συλλεκτική του αξία.Το αν έχει κάποια αξία θα το αποφασίσει ο ίδιος.Το γεγονός ότι κι εγώ δεν έχω αγοράσει ποτέ τρύπιο νόμισμα μπορεί να αφήσει αδιάφορο κάποιον άλλο.
Πάντως,οποιοδήποτε τρύπιο τάλληρο του ΄76 δε μπορεί να συγκριθεί με ανάλογο του Χάγερ,κατά την γνώμη μου πάντα...
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 30, 2010, 02:04:45 μμ »

Τα τρύπια σε δύσκολα νομίσματα έχουν και παραέχουν αξία!!!  Ο Πυλαρινός μπορεί να γράφει στο βιβλίο του ότι δεν αξίζουν παραπάνω από μέταλλο αλλά τα τρύπια που πούλαγε τα τιμολογούσε σαν να μην είχαν τρύπα!!!  Τάλληρα του 1833 υπάρχουν άπειρα χωρίς τρύπα.  Το τάληρο του 1876 εκτός του ότι είναι XF καθαρισμένο δεν έχει καμία αξία γιατί είναι κοινό.  Μια μισή Χάγερ με τρύπα είναι ένα συναρπαστικό νόμισμα για συλλογή!  Τα 300 ευρώ θα τα έδινα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Καταγράφηκε

chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 30, 2010, 03:35:12 μμ »

Για μένα πάλι, συναρπαστικό είναι ένα σπάνιο νόμισμα σε κατάσταση f παρά ένα τρύπιο UNC
Τα παραπάνω νομίσματα τα έβαλα ενδεικτικά, δεν είπα ότι είναι σπάνια !!!
Όσο για τον Πυλαρινό, ούτε που το ξέρω το βιβλίο του, Θεός συγχωρέστον.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 30, 2010, 05:48:52 μμ »

Το καλύτερο το ειπε ο Νικος πιστευω, αλλα και ο Δημητρης που <συγκρατημενα> μιλησε για 300 ευρω!!
Γιατι να μας πιανει αμοκ και να δινουμε 1000-1500 για τρυπιο νομισμα??
Ας περιμενουμε καποιο διαστημα και θα το δουμε στο ebay να ξεκιναει απο 0,99!!
Μικρουληδες ειμαστε εχουμε 60 χρονια μπροστα μας Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences