Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:19:25 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ημερολόγιο Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου  (Αναγνώστηκε 5564 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nicolaos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 15, 2018, 06:48:19 μμ »

Είδα ότι υπάρχει ενδιαφέρον και για άλλα πράγματα. Διαθέτω χειρόγραφο ημερολόγιο του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου του παππού μου, από το Βασίλισσα Όλγα, γραμμένο σε χαρτιά σημάτων πλοίου, καθώς και φωτογραφίες της εποχής, φυσικά ακυκλοφόρητες. Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας. Έχει αξία; Πώς θα μπορούσα να το εκμμεταλευτώ;
Καταγράφηκε
Nicolaos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2018, 06:49:54 μμ »

Νηοπομπή
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 15, 2018, 09:20:26 μμ »

Η δωρισε τα στο πολεμικο μουσειο η κρατησε τα. Εγω εχω κανει το δευτερο μιας κ ο παπουλης μου πολεμησε στο Αλβανικο κ ηταν επειτα καπετανιος του ΕΛΑΣ. Εχω χειρογραφα του που τα θεωρω πολυτιμα κ τα φυλαω ως κορη οφθαλμου.
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Nicolaos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 15, 2018, 09:33:51 μμ »

Αυτές είναι οι δύο επιλογές. Μία άλλη που είχα σκεφτεί ήταν να το δώσω σε έναν Ιστορικό να το εξέδιδε σε βιβλίο. Υπόψιν ότι το Α/Τ Βασίλισσα Όλγα βυθίστηκε (ο παππούς τυχερός αφού είχε πάει Αγγλία σε αποστολή εκείνη την περίοδο).
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 15, 2018, 09:42:49 μμ »

Το γνωριζω. Στην Λερο αν δεν κανω λαθος. Εκπληκτικη ιστορια εχει αυτο το αντιτορπιλικο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Nicolaos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 15, 2018, 09:48:21 μμ »

Ακριβώς! Γι αυτό νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον (τουλάχιστον για τους λάτρεις των πολεμικών ιστοριών) ένα βιβλίο ντοκουμέντο, με περιγραφές μαχών εναντίον των Στούκας, όπως γράφει μέσα. Τώρα, ξέρω γω, ίσως να το κρατήσω όπως λες, αλλά νομίζω ότι πάει και χαμένο....
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 15, 2018, 09:54:27 μμ »

Eίναι οικογενειακό κειμήλιο.Να το κρατήσεις και να το αφήσεις στις επόμενες γενεές της φαμίλιας σου.Βιβλίο αν βρεθεί εκδότης και συγγραφέας μπορούν να πάρουν τα στοιχεία απο τα χειρόγραφα και να χρησιμοποιηθούν φωτογραφίες τους όπου αυτοί κρίνουν, τα πρωτότυπα όμως θα τα έχεις εσύ.
Καταγράφηκε
Nicolaos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 15, 2018, 10:02:30 μμ »

Ναι, βέβαια θα κρατηθεί εδώ σε περίπτωση που θα γινόταν βιβλίο. Είναι φοβερο οικογενειακό απόκτημα. Το πρωτότυπο θα δινόταν μόνο αν πήγαινε Πολεμικό Μουσείο, όπως είπε ο φίλος πιο πάνω και είχα σκεφτεί κι εγώ.
Αν πάντως εκδοθεί, κακά τα ψέματα, θα ήταν κι ένα έξτρα εισόδημα, σε καιρούς που όλοι το χρειαζόμαστε κιόλας!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2018, 10:05:52 μμ από Nicolaos » Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 15, 2018, 10:13:56 μμ »

Δεν ξερω βρε Νικο αναγκαιο το εισοδημα τετοιες εποχες αλλα πιο αναγκαια ειναι η διασωση της ιστοριας μας, ατομικης κ συλλογικης. Οταν χανουμε στο ονομα μερικων ευρω κοματια της ιστοριας της οικογενειας μας ειναι σαν να χανουμε κοματια του εαυτου μας
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Nicolaos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 15, 2018, 10:22:20 μμ »

Μα ναι, όπως είπα, σε περίπτωση συγγραφής το πρωτότυπο δεν έχει λόγο να φύγει από τα χέρια της οικογένειας. Και αυτή θα ήταν, μάλλον, η καλύτερη περίπτωση γιατί και το πρωτότυπο θα μείνει στη οικογένεια και εισόδημα θα υπάρξει, αλλά και ένα ιστορικό γεγονός, γραμμένο από έναν άνθρωπο που ήταν κυριολεκτικά μέσα σε αυτό, θα έχουν τη δυνατότητα να το διαβάσουν κι άλλοι. Το θέμα είναι να βρεθεί ο άνθρωπος που θα μπορέσει να το βάλει σε μία τάξη και να το γράψει....
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 12:36:57 μμ »

Προσωπικά δε θα το εδινα στο μουσείο.Θα το κρατούσα.
Εαν θέλεις οι εμπειρίες του παππού σου να αποτυπωθούν σε βιβλίο με γνώμονα το κέρδος θα πρέπει
να υπολογίσεις το κόστος παραγωγής και διάθεσης με την υποτιθέμενη ζήτηση.
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 01:15:15 μμ »

Νομίζω πως η καλύτερη επιλογή είναι η δωρεά σε μουσείο. Έτσι τα αρχεία θα προστατευτούν από την φυσική φθορά, τους κινδύνους που εγκυμονεί ένα σπίτι (φωτιά, κλοπή, φθορά κλπ.), θα είναι στα χέρια ειδικών με ότι αυτό συνεπάγεται για την σωστή συντήρησή τους και, το κυριότερο, θα μπορέσουν να έχουν πρόσβαση σε αυτά ειδικευμένοι ακαδημαϊκοί, ιστορικοί κλπ και φυσικά όλοι οι απλοί άνθρωποι που ενδιαφέρονται για την ιστορία μας.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 03:30:24 μμ »

Εντελως θεωρητικα θα μπορουσε να γυριστει μια ελληνικη ταινια και να παιχτει στο netflix
Καποιος φραγκατος τυπου Λατση θα μπορουσε ισως να θελει να κανει μια τετοια ταινια
Χρειαζεται λοιπον σκηνοθετης,σεναριογραφος,να πεισετε τον Λατση και εισαστε ετοιμοι  Σαρκασμός


Καταγράφηκε
Nicolaos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 04:17:59 μμ »

thaler αν πάει στο Μουσείο ναι μεν έχει τα υπέρ που ανέφερες, αλλά έχει και δύο κατά, για την οικογένεια. Χάνει τα πρωτότυπα και δεν έχει κάποιο κέρδος από αυτό. Όχι ότι ο σκόπος είναι αποκλειστικά και μόνο το κέρδος (διαφορετικά θα πουλούσαμε τα παράσημα που έχουν γίνει ανάρπαστα από όποιον τα έχει δει), αλλά στην παρούσα φάση δε γίνεται να τα χάσουμε όλα. Και το ημερολόγιο και τις φωτογραφίες και κάποιο, έστω πενιχρό εισόδημα. Ίσως αν γίνει αυτό να γίνει μετά όμως από κάποια συγγραφή.... Γιατί υπάρχει και η άλλη περίπτωση, να τα συμπεριλάβει κάποιος ακαδημαϊκός (οτιδήποτε) σε δικό του βιβλίο (όντας τα κειμήλια στο μουσείο) και αυτό θα ήταν μεγάλη απόλεια για εμάς...και άδικο βέβαια
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 05:18:01 μμ »

Δλδ βρε Νικολα ποσα νομιζεις οτι θα εβγαζες απο την εκδωση ενος βιβλιου?
Εχω φιλους συγγραφεις με πολλα βιβλια στο ενεργητικο τους που ειναι στην πεινα. Σκεψου οτι πολλοι εκδοτικοι οικοι αρχιζουν κ σου δινουν ποσοστο μετα την πωληση 1000 αντιτυπων. Στην Ελληνικη αγορα ξερεις ποσο δυσκολο ειναι να πουλησεις 1000 αντιτυπα?
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences