Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:57:25 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ημερολόγιο Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου  (Αναγνώστηκε 5620 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 05:44:47 μμ »

Ίσως ο Δημήτρης (cat) να έχει δίκιο. Οι ιστορικές ανησυχίες τέτοιων θεμάτων συγκινούν ένα πολύ μικρό ποσοστό που είναι πρόθυμο να πληρώσει. Γιατί στο τζάμπα όλοι ενδιαφερόμαστε, αλλά όταν είναι να πληρώσουμε, νομίζω πως η Ελληνική αγορά είναι πολύ ρηχή. Μακάρι να μπορούσες να βγάλεις κάτι από όλο αυτό αλλά μου φαντάζει εξαιρετικά δύσκολο.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Nicolaos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 08:57:23 μμ »

Πολύ λίγα, δε διαφωνώ σε αυτό. Δεν είναι για τα χρηματα ως ποσότητα. Απλά όπως το σκέφτηκα, τουλάχιστον έτσι θα είναι λίγο πιο σωστά κατανεμημένος ο ρόλος του. Και μετά μπαίνει και στο μουσείο ή σε κάτι αντίστοιχο. Δύσκολο μεν, αλλά μπορώ να περιμένω. Θα ήταν ωραίο να το δω σε βιβλιαράκι, με την φωτογραφίες και την ιστορία που έχει να πει. Στο μουσείο θα είναι απλά άλλο ένα έκθεμα. Καλό έκθεμα, ζωντανό, αλλά αν το συνόδευε και εκτύπωση (όχι σαν έκθεμα), θα ήταν νομίζω καλύτερα.

Θα δούμε. Μπορεί και να μη γίνει τίποτα τελικά. Πάντως χαίρομαι γιατί οι απόψεις συμπίπτουν με τις πιθανες εκδοχές που είχα σκεφτεί εξ αρχής.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2018, 09:00:11 μμ από Nicolaos » Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 12:19:09 πμ »

Σε πρωτη φαση καλο θα ηταν να κρατουσες ψηφιακα αντιγραφα των εγγραφων και φωτο σε πολυ μεγαλη αναλυση. Να κανεις 2-3 dvd και να αποθηκευσεις σε διαφορετικα σπιτια, στην περιπτωση που για καποιο λογο καταστραφουν τα πρωτοτυπα, να εχεις σωσει τουλαχιστον τις πληροφοριες. Για εκδοση τους, πρεπει να προσεγγισεις συγγραφεις ή μελετητες να εκτιμησουν το υλικο σου και να σου πουν αν αξιζει να το εκδοσεις. Αλλα μην πιστευεις οτι θα βγαλεις χρηματα. Οπως προειπωθηκε, η αγορα ειναι ρηχη στην Ελλαδα.
Καταγράφηκε

Nicolaos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 01:22:03 μμ »

Το να σωθούν είναι προτεραιότητα! Όσο για την έκδοση ναι, αναγνωρίζω τις δυσκολίες που υπάρχουν και θα υπάρξουν. Φαντάζει εξ αρχής ακατόρθωτο εγχείρημα και επαναλαμβάνω δεν παίζει ρόλο η ποσότητα των χρημάτων (που, βέβαια, μακάρι να ερχόταν και αυτή). Το θέμα είναι να μη δώσουμε την ευκαιρία σε κάποιον άλλο να καρπωθεί αυτή την πιθανή - ή και απίθανη έστω - εξέλιξη. Η πορεία λογικά θα δείξει, άλλωστε δεν αποφασίζω μόνος μου.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον σας και τις απόψεις σας επί του θέματος!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 04:16:03 μμ »

Αμά θες με κάποιο τρόπο να τα εκδόσεις και η διαδικασία που έχει (εκδότες, συγγραφείς κλπ καθώς εξαρτάται και τι λέει μέσα αν όλα τα κομμάτια είναι ημέρα τάδε είμαστε στο τάδε λιμάνι τόσοι άντρες κλπ ταχύτητα τόση, προορισμός τάδε δεν έχει και πολύ ενδιαφέρον αν δεν αναφέρει και κανα γεγονός )

Κάνε τα ψηφιακά να υπάρχουν, κάνε και ένα ωραίο blog (wordpress κλπ) και ανέβασε τα να τα χαζεύει όποιος θέλει.

Εγω πάλι πιστεύω οτι αν μέσα έχουν κάποιο γεγονός θα έχουν πολύ καλή θέση σε μια δημοπρασία σοβαρού οίκου. Διαφωνώ οτι δεν θα βρεθεί ενδιαφερόμενος αν μέσα το ημερολόγιο αναφέρει κάποιο γεγονός.

Η άλλη λύση ειναι τα δίνεις σε ένα ναυτικό μουσείο να εκτεθούν εκεί, όπως έχουν κάνει τόσοι και τόσοι δωρητές.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Nicolaos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 05:01:37 μμ »

Έχει γεγονότα μάχης και διάφορα συμβάντα. Δεν είναι ένα τυπικό ημερολόγιο καθημερινότητας. Μην ξεχνάμε ότι το Βασίλισσα Όλγα είχε και διάφορες αποστολές.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 09:35:27 πμ »

Αν είναι έτσι θεωρώ πως σε συγκεκριμένο κοινό έχει το ενδιαφέρον του. Όπως και να έχει εξαρτάται απο σένα τι θέλεις να κάνεις.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Nicolaos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 07:34:21 μμ »

Και το τι είναι εφικτό να γίνει, βέβαια. Πάντως δεν είναι ανάγκη να γραφτεί όλο. Μπορούν, ας πούμε, να μπουν αποσπάσματα - μαζί με φωτογραφίες γεγονότων, παρασήμων και αντικειμένων που έχω (όπως κάλυκες βλημάτων πλοίου, σκασμένες χειροβοβίδες κτλ) - σε κάποιο συλλογικό έργο σχετικά με τον πόλεμο, ή το Π.Ν. ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Ευχαριστώ πολύ, όλα τα παιδιά, για το ενδιαφέρον!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences