Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 04:43:09 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1895  (Αναγνώστηκε 42098 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 10:39:41 πμ »

συνφωνω απολυτα!αφηστε που μασουρια,με το σημα τραπεζης στην ελλαδα,πρωτοενφανισθηκαν στον παυλο! στη σειρα του 1962,στις τρεις αξιες της!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 02:56:51 μμ »

εγω σαν νεος συλλεκτης να ρωτησω κατι ΑπορίαΑπορίαΑπορία?
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 04:07:19 μμ »

οχι!εισαι ανεπειδεκτος μαθησεως!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 10:16:09 πμ »

μαγκες και αλλο 5λεπτο παιζει αυτη τη στιγμη.Ακυκλοφορητο και αυτο.Σαν πολλα δεν πεσανε μαζι.Βλεπω σε λιγο ολους οσοι το πληρωσουν πανω απο 50αρικο(πολλα λεω) να κλαινε με μαυρο δακρυ. Κλάμα
Κλαψ κλαψ γιατι τα 200 ευρω γινανε 50 Κλάμα
Αντε και καλη τυχη μαγκες!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 10:19:05 πμ »

Οταν κορεστη η αγορα σας παρακαλω στειλτε και σε εμενα ενα σε τιμη προσφορας  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο





































Μασουρακι εννοω    Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 10:42:59 πμ »

μαγκες και αλλο 5λεπτο παιζει αυτη τη στιγμη.Ακυκλοφορητο και αυτο.Σαν πολλα δεν πεσανε μαζι.Βλεπω σε λιγο ολους οσοι το πληρωσουν πανω απο 50αρικο(πολλα λεω) να κλαινε με μαυρο δακρυ. Κλάμα
Κλαψ κλαψ γιατι τα 200 ευρω γινανε 50 Κλάμα
Αντε και καλη τυχη μαγκες!
Και μασουρι να βρεθηκε Αναργυρε η τιμη δεν θα πεσει ,απλως θα αλλαξει κατα καποιο τροπο η εκτιμουμενη  τιμολογηση, εκει που ειχε 500 δολλαρια σε ms 63  θα παει το ms 65-66 ,το 63 θα παραπεσει κατα καποιο τροπο στα 300-350 δολαρια και τα 60-61-62 πιο κατω ,τωρα αν καποιος το πουλαει 50 ευρω αυτο ειναι μονο μια ευκαιρια ,οσο για αυτο που λες εχει φτασει στα 150 ευρω με επιθυμητη τιμη ομως ,εχει και αυτο την σημασια του ,αν λεμε το ιδιο,καλημερα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 10:46:57 πμ »

Τα πρωτα ταληρα του 30 ο Τακης τα εβαλε στο ebay 64-65 βαθμο και χαλαρα χαλαρα πηγαν στα 600 δολλαρια!!
Σημερα ενα 64αρη το παιρνεις 30 ευρωπουλα.
Οποιοι αγοραζουν πρωτοι παντα κλαινε στο τελος!! Ειναι κανονας για ολα τα καταναλωτικα αγαθα αυτο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 10:48:02 πμ »

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
Μου το έλεγε ο παππούς μου που ήταν συλλέκτης από το 1925.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 11:47:25 πμ »

Παιδιά και χιλιάδες να είναι τα κομμάτια, τεράστιο ρόλο παίζει το χέρι που τα έχει.
Εγώ ξέρω άνθρωπο που έχει δύσκολο και σπάνιο νόμισμα σε μεγάλη ποσότητα και σε κατάσταση BU.
Τα έχει στην κατοχή του πολλά χρόνια (πάνω από τριάντα) και βγάζει προς πώληση ένα δύο τεμάχια κάθε δυο τρία χρόνια.
Το συγκεκριμένο νόμισμα κρατάει πάντα την τιμή του γιατί το χέρι που τα κρατάει κάνει σωστή διαχείρηση.
Αν υπάρχουν 5λεπτα '95 σε ποσότητα και έχουν πέσει σε σωστό χέρι η τιμή δεν πρόκειται να πέσει ή θα πέσει ελάχιστα.
Η αγορά άνετα μπορεί να απορροφήσει 100 με 150 τεμάχια στην τιμή των 400€.
Μιλάμε για πολλά χρήματα που ανάλογα με την τιμή κτήσης αποφέρουν πολύ καλό κέρδος.
Εγώ πάντως αν δεν το είχα (που το έχω και ακριβοπληρωμένο μάλιστα) άνετα έδινα 400€ για MS65-66.
Σε Μου Σου 65-66 δεν θα το δούμε στα 50€ ποτέ.
Να το δούμε στα 300€ υπάρχει περίπτωση αλλά στα 50€ ούτε με σφαίρες.
Πιστέυω πως αν έχει πέσει παρτίδα δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 50 με 100 κομμάτια, τα νίκελ την εποχή που κυκλοφόρησαν δουλεύτηκαν ευρέως στην αγορά και σε BU λογικά έχουν φτάσει λίγα στην εποχή μας.
Αυτός με τα τάλιρα του '30 που λέει ο Γίωργος τα πούλησε όλα μαζί 30€ με 50€ το τεμάχιο σε πολλούς με αποτέλεσμα να πλημμυρίσει η αγορά.
Ήταν άνθρωπος που δεν ήξερε τι είχε στα χέρια του.
Αν τα είχε πάρει όλα κανένα τζιμάνι και έβγαζε δύο τρία τεμάχια το χρόνο, το 65άρι θα είχε ακόμη 500€.
Αλλά και έτσι που έγινε η φάση πείτε μου σας παρακαλώ πόσα 65άρια τάλιρα του '30 υπάρχουν διαθέσιμα και σε τι τιμή?
Εξαφανίστηκαν και θάφτηκαν όλα.  

Υ.Γ. Γιώργο όσα 64άρια πιστοποιημένα έχεις τα αγοράζω όλα 40€ το τεμάχιο και 65άρια 70€ το τεμάχιο.

      
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2012, 12:00:30 μμ από pepos » Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 12:11:29 μμ »

Όταν αγοράζεις ένα σπάνιο νόμισμα και το πληρώνεις ακριβά, πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να βρεθεί στο μέλλον ένα μασούρι και να ρίξει την τιμή. Αυτό το ρίσκο πάντα θα υπάρχει. Εγώ έχω πληρώσει 300 ευρώ για το μονόλεπτο του 1900 σε κατάσταση xf  και τώρα με τα μισά λεφτά παίρνεις bu. Άρα τι πρέπει να κάνουμε, να περιμένουμε αιώνια το μασούρι; Έτσι συλλογή δεν γίνεται. Με τη λογική αυτή τους παύλους δεν θα έπρεπε να τους πληρώνουμε πάνω από 30 ευρώ.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 12:27:14 μμ »

Όταν αγοράζεις ένα σπάνιο νόμισμα και το πληρώνεις ακριβά, πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να βρεθεί στο μέλλον ένα μασούρι και να ρίξει την τιμή. Αυτό το ρίσκο πάντα θα υπάρχει. Εγώ έχω πληρώσει 300 ευρώ για το μονόλεπτο του 1900 σε κατάσταση xf  και τώρα με τα μισά λεφτά παίρνεις bu. Άρα τι πρέπει να κάνουμε, να περιμένουμε αιώνια το μασούρι; Έτσι συλλογή δεν γίνεται. Με τη λογική αυτή τους παύλους δεν θα έπρεπε να τους πληρώνουμε πάνω από 30 ευρώ.
Τα παυλάκια είναι αμαρτωλή ιστορία Γιώργο, σειρές '57 και '59 BU είναι δύσκολο να αποκτηθούν πλέον αν και υπάρχουν αρκετές σε χέρια ανθρώπων που δεν πουλάνε.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 12:51:04 μμ »

καλα εσεις παιδια νομιζετε οτι ειμαστε στο αμερικα.Εκει εχει βαθος η αγορα και αμα πεσουν 100 κομματια απορροφουνται . Εδω ειναι Ελλαντα καμμια 50αρια ειμαστε αυτοι που ασχολουμαστε σοβαρα με το νομισμα(πολλους ειπα) ,οι μισοι ειναι μπατιρηδες τωρα με την κριση.Αν πεσουν οχι 100 ,50 κομματια τωρα στην αγορα το κερμα θα παει στα 30 και οχι στα 50. Οι μικρες αξιες υπαρχουν σε μασουρια στανταρ .Στα μεγαλα κερματα ειναι πιο δυσκολο. Εσεις που ειστε Αθηνα και στις λεσχες ξερετε τι παιζεται. Εχει πεσει σιγουρα μασουρακι στην αγορα.Γιατι δεν μας λετε και εμας μπας και σωθει κανα καινουριο παιδι απο το στεκι.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 12:55:50 μμ »

To ειπε ηδη ο Αλεξης Αναργυρε!!
Διαβασε ολο το ποστ καλα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 12:59:28 μμ »

οσο για αυτο που λες εχει φτασει στα 150 ευρω με επιθυμητη τιμη ομως ,εχει και αυτο την σημασια του ,αν λεμε το ιδιο,καλημερα

αυτοι που το χτυπανε εκει που το χτυπανε, ειναι ολοι απο επαρχια τα παιδια και δεν εχουν μοιριστει τι παιζεται.Ουτε ενας Αθηναιος δεν χτυπαει. Καλο κερμα ελληνικο σε σωστη τιμη δεν ξεφευγει απο τους Αθηναιους ουτε ενα στα 100.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2012, 02:59:26 μμ από epop » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 01:05:15 μμ »

τι ειπε ο Αλεξης Γιωργο;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences