Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:03:06 πμ
Σελίδες: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 40
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: BITCOIN φουσκα η χρυσωρυχείο ;  (Αναγνώστηκε 155273 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #210 στις: Δεκέμβριος 27, 2017, 02:27:37 πμ »

Ο Ντάγκλας καλά έκανε και ρώτησε "τι παράγουν σε αυτή την έκθεση;" γιατί πολύ απλά δεν καταλάβαινει τι βλέπει. Τα περίπτερα που βλέπουμε δεν είναι μέρος κάποιας "έκθεσης" αλλά μέρος κάποιας ημερίδας/σεμιναρίου/κλπ η οποία είχε να κάνει με τεχνολογία γύρω από το FinTech (= Financial Τechnology).

Οπότε για να απαντήσω και στην ερώτηση του Ντάγκλας: αυτοί εκεί στο βίντεο ασχολούνται με την εξέλιξη της Τεχνολογία της Οικονομίας. Εδώ είναι το κανονικό λινκ της συνέντευξης με περισσότερες πληροφορίες στη περιγραφή του βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=G5S0bK8mqAM.

mentos,
Πάντα ρωτάω άμα δεν καταλαβαίνω κάτι.
"Κι αν σου απαντήσουν, θα καταλάβεις?" είναι η επόμενη ερώτηση σου. Ή:
"Κι αν δε σου απαντήσουν?"
Και στις δυο περιπτώσεις, δεν θα καταλάβω.
Και επειδή τα χρόνια (τα δικά μου) περνάνε, και η τεχνολογία εξελίσσεται, όλο και περισσότερα πράματα δεν καταλαβαίνω, από αυτά που γίνονται γύρω μου.
Αυτό όμως δεν με στενοχωρεί.

Να σου φέρω ένα απλούστερο παράδειγμα, τεχνολογίας, εξέλιξης, κατανόησης κλπ:
Επί δεκαετίες, από τότε που πρωτοβγήκαν τα αυτοκίνητα με κινητήρες εσωτερικής καύσης, υπήρχε πάνω τους ένα εξάρτημα/συστηματάκι που λέγεται καρμπυρατέρ.
Τι κάνει αυτό?
Αυτό φροντίζει ώστε η αναλογία αέρος/καυσίμου (μίγμα) που πάει στους χώρους καύσης για να καεί να είναι σταθερή, περίπου 17:1 ως 19:1, άσχετα με το αν το αυτοκίνητο χρειάζεται ελάχιστο μίγμα (χωρίς γκάζι - ρελαντί) ή πολύ μίγμα (full γκάζι).
Επίσης φροντίζει το μίγμα να γίνεται πιο "πλούσιο" (10:1) αν ο κινητήρας είναι κρύος, γιατί μας επιτρέπει να κάνουμε το χειρισμό "τραβάω τον αέρα", για να πάρει μπροστά. Κρύος κινητήρας δεν δουλεύει με 18:1. Δεν παίρνει μπροστά.
Δεκαετίες υπήρχε αυτή η "συσκευή" (καρμπυρατέρ), και εκατομμύρια αυτοκίνητα κατασκευάστηκαν με τέτοια, και κάνανε καλά τη δουλειά τους.
Εδώ και 3-4 δεκαετίες, τα καρμπυρατέρ σιγά-σιγά καταργήθηκαν. Αντικαταστάθηκαν από το "injection". Αυτό κάνει την ίδια δουλειά, καλύτερα ίσως από το καρμπυρατέρ, αλλά με ηλεκτρονικό τρόπο και με μια σημαντική διαφορά στα μηχανικά του μέρη: Ψεκάζει το καύσιμο (και για να το ψεκάσει πρέπει να το έχει διαθέσιμο σε ψηλή πίεση) όσο χρειάζεται, διαβάζει μόνο του τη θερμοκρασία και το κάνει πιο πλούσιο αν χρειάζεται, γενικώς κάνει περισσότερα μόνο του από αυτά που έκανε ο οδηγός με το καρμπυρατέρ.

Θα με στεναχωρούσε να έχω ένα αυτοκίνητο με καρμπυρατέρ, όταν σήμερα όλα τα καινούρια έχουν injection?
Όχι, είναι η απάντηση.
Μπορεί να καίει λίγο παραπάνω (αντί για 7lt/100 να καίει 9), αλλά ξέρω πως δουλεύει, ξέρω να το ψιλοεπισκευάσω αν κάτι πάθει ή μαζέψει βρώμα, και τη δουλειά μου θα την κάνω εξ ίσου καλά. Το injection (αν και ξέρω επίσης πως δουλεύει) δεν μπορώ να το επισκευάσω. Για να το κάνω χρειάζονται μηχανήματα, εργαλεία και ανταλλακτικά που ο συνήθης χρήστης αυτοκινήτου δεν διαθέτει.

Θα μου πεις: "Δηλαδή, απορρίπτεις το injection? Ψάχνεις να βρεις αμάξι με καρμπυρατέρ?"
Όχι βέβαια. Θα ήμουν ρομαντικός/γραφικός αν κόλλαγα εκεί.

Λοιπόν:
Έχω μετρητά, έχω λίρες, έχω συνάλλαγμα, έχω λογαριασμούς στις τράπεζες (λίγα - ευτυχώς), έχω πιστωτικές κάρτες, έχω χρεωστικές κάρτες, έχω internet banking, έχω paypal, απ' όλα έχω, φτάνουν για την ώρα.
Η ανωνυμία (αν χρειαστεί) καλύπτεται από τα μετρητά.
Δε χρειάζομαι (ακόμα τουλάχιστον) να κάτσω να μάθω τι είναι το κρυπτονόμισμα, το μπιτκόϊν, και τα άλλα παρόμοια καινούρια κατασκευάσματα.
Και βέβαια δεν είμαι από τους τύπους που θα πάω να ακουμπήσω χρήμα σε κάποιους που δεν καταλαβαίνω τι κάνουν (και τι πουλάνε), αν οι εξασφαλίσεις που δίνουν δεν είναι τέτοιες που να μου εγγυώνται την διατήρηση των assets που θα διαθέσω.
Εσύ (φαίνεται ότι) έχεις κατανοήσει τι είναι αυτό το πράμα, θεωρείς ότι όλα αυτά που μόλις ανέφερα σου προσφέρονται, και φαίνεται ότι θεωρείς ότι η εμπλοκή σου σε αυτή την υπόθεση θα σε ωφελήσει. Κάτι σου προσφέρει. Μακάρι να είναι έτσι, ειλικρινά στο εύχομαι.
Μπορώ εγώ να μείνω απ' έξω? Για τώρα τουλάχιστον.

Το ότι έχασα ένα τραίνο - ευκαιρία μεγάλης αύξησης των assets μου το ξέρω, το έγραψα άλλωστε. Αλλά σάμπως είναι το μόνο? Υπάρχουν μετοχές που πέρσι έκαναν (στον NASDAQ) $0,15 και φέτος κάνουν $150.
Δεν μπορούμε (εγώ τουλάχιστον) να είμαι σε όλα μέσα.

Ας καταφέρουμε (οι πολλοί) να μη μας ΜΕΙΩΣΟΥΝ τα διαθέσιμα assets μας οι... δημοκρατικά εκλεγμένοι διοικητές μας, και αυτό και μόνο, κέρδος είναι.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #211 στις: Δεκέμβριος 27, 2017, 12:27:49 μμ »

Το Bitcoin σχεδιάστηκε ως μεσο παγκόσμιων online συναλλαγών στις οποίες καθυστερήσεις μέχρι ένα βαθμό είναι ανεκτές. Το παράδειγμα με το μπακάλικο ή το φούρνο δεν είναι αντιπροσωπευτικά των προβλημάτων που προσπαθεί να λύσει οπότε θα πρότεινα να μην επικεντρώνουμε τη κουβέντα εκεί.

Επίσης το Bitcoin σχεδιάστηκε με την ανωνυμία σαν ιδέα, αλλά η αλήθεια είναι ότι ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να σου εγγυηθεί την ανωνυμία σου σε τίποτα. Έχουν ξεπηδήσει άλλα νομίσματα τα οποία είναι πιο δυνατά στο τομέα της ιδιωτικότητας/ανωνυμίας κλπ αλλά και πάλι, κανένα δεν εγγυάται 100% ανωνυμία γιατί όπως είπα απλά δε γίνεται.

Δυστυχώς οι τεράστιες καθυστερήσεις για την ολοκλήρωση μια συνναλαγής καθιστούν αδύνατο να γίνει μέσο καθημερινής συνναλαγής, τουλάχιστον με αυτή την μορφή. Εξού και τα τόσα forks: SegWit, SegWit 2x κοκ
Αν θα παραμείνει σαν μέσο συνναλαγής για μετακίνηση χρημάτων μεταξύ τραπεζών ή οργανισμών ή οτιδήποτε είναι άλλη ιστορία.

Το θέμα είναι ότι αρχίζουν σιγα σιγα και φαίνονται προβλήματα στην όλη διαδικασία, που αυξάνουν την πιθανότητα μετακινησης σε άλλο crypto-νόμισμα


Cardano (ADA) plans to spread ATM’s all over Japan in 2018. Not only ATM’s but debit cards as well!
https://oracletimes.com/cardano-ada-plans-to-take-over-the-eastern-pacific-in-2018-price-prediction/
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2017, 12:31:48 μμ από johneko » Καταγράφηκε
akcollector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 328



Προφίλ WWW
« Απάντηση #212 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 10:43:53 μμ »

ας μας γίνει μάθημα..............

https://www.youtube.com/watch?v=vVabh8wL5zU
Καταγράφηκε

nikosalf
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 287


Προφίλ
« Απάντηση #213 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 11:33:17 μμ »

https://coinmarketcap.com/currencies/naga/   και ακομα ειναι νωρις .......
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #214 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 11:36:43 μμ »

https://coinmarketcap.com/currencies/ripple/   και επισης ειναι νωρις ....... 

Ηταν αναμενόμενο να συμβεί, το περιμένανε όλοι εδώ και μέρες.
Και αποτι λένε θα πάει καλά
Καταγράφηκε
nikosalf
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 287


Προφίλ
« Απάντηση #215 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 11:39:25 μμ »

https://coinmarketcap.com/currencies/ripple/   και επισης ειναι νωρις ....... 

Ηταν αναμενόμενο να συμβεί, το περιμένανε όλοι εδώ και μέρες.
Και αποτι λένε θα πάει καλά
    1ον δεν μπορω να βρω να αγορασω 2ον δεν εχω ταχυτητα δυνατη για καλη εξορυξη ,,,,, πφφφφ
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #216 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 05:00:06 μμ »

Η ιστορία με όλα αυτα είναι πόσο τα κρατάς, 2-3 μέρες / 15 μέρες / 1 μήνα / μακροχρονια, και πόσο τα εμπστεύεσαι. Γιατι μπορεί να ανέβηκε 100% σε 2 μέρες αλλά τι γίνεται σε ένα μήνα που θα περάσει η "αύρα" του;

Και για να βγάλεις κέρδος πρέπει να παίξεις ενα σεβαστό ποσο, μιας και πληρώνεις αρκετά fees στο σύστημα
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2017, 05:00:29 μμ από johneko » Καταγράφηκε
akcollector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 328



Προφίλ WWW
« Απάντηση #217 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 06:35:13 μμ »

Φοβερό, πουλάνε αέρα και εισπράττουν και προμήθεια............ Έκπληξη
Καταγράφηκε

johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #218 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 07:13:14 μμ »

Φοβερό, πουλάνε αέρα και εισπράττουν και προμήθεια............ Έκπληξη

Υπαρχει ένα συστημα απο πισω που κοστίζει. (απο ρεύμα μέχρι την ασφάλεια όλου του συστήματος)

Καλα και οι τράπεζες  στην αρχη σου λέγανε δωρεάν πληρωμή των λογαριασμων, και καλά για να μην έχουν υπαλλήλους, και τώρα πληρώνεις απο 0.20 μέχρι και 1Ε!!!
Καταγράφηκε
nikosalf
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 287


Προφίλ
« Απάντηση #219 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 08:31:23 μμ »

σαν τις τραπεζες ενα πραγμα χαχα
Φοβερό, πουλάνε αέρα και εισπράττουν και προμήθεια............ Έκπληξη
Καταγράφηκε
nikosalf
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 287


Προφίλ
« Απάντηση #220 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 08:32:13 μμ »

εγω παντως παλικαρια ειμαι ετοιμος να παραγγειλω 4 antminer s9 .... θελω την γνωμη σας
Καταγράφηκε
nikosalf
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 287


Προφίλ
« Απάντηση #221 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 09:04:05 μμ »

οσο για το naga καλοταξιδο να ειναι τα ελεγα 3.70 δολαρια μπαμ μπαμ

https://coinmarketcap.com/currencies/naga/
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2017, 09:04:31 μμ από nikosalf » Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #222 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 12:02:44 πμ »

εγω παντως παλικαρια ειμαι ετοιμος να παραγγειλω 4 antminer s9 .... θελω την γνωμη σας

Πας και για 4 κατευθείαν;
Πρέπει να υπολογίσεις οτι απο την άνοιξη θα παραδωθούν νεα datacenter καθαρά για mining και θα αρχίσουν να παίζουν μπάλα τα συμβόλαια για cloud mining (θεωρητικά πάντα). Τα TH θα εκτιναχθούν.

Αγορά οπωσδήποτε απο Ευρώπη αλλιώς μπορείς να μπλέξεις με τελωνείο και κυρίως με καθυστέρηση 1+ μήνα
Καταγράφηκε
tzo82
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38


Προφίλ
« Απάντηση #223 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 12:28:52 πμ »

Τι εννοείς τα TH θα εκτιναχθούν;πόσο μπορεί να ανέβει η αξία  τους;
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #224 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 12:46:19 πμ »

Τι εννοείς τα TH θα εκτιναχθούν;πόσο μπορεί να ανέβει η αξία  τους;

TH  = terrahash που κάνουν mining.
Λογικά εσύ θα μπεις σε κάποιο pool που θα κάνει mining, και θα παιρνεις BTC ανάλογα με το TH που προσφέρεις.
Αν εκτιναχθουν τα ΤΗ στο pool, θα μειωθεί και η δικιά σου "ανταμοιβή".

Πχ στο https://give-me-coins.com, αυτή την στιγμή υπάρχουν για το BTC:

Network: 13,943.70 PH/s
Pool: 91.95 TH/s


Τα S9 πότε θα τα παραλάβεις; To καθένα παράγει γύρω στα 12-14TH/sec και θέλουν 1400-1500W σωστα;


Παράθεση
Update April 13, 2017: Now 2071 TH/s for 1 BTC/day. Updated graph.

Update June 17, 2017: Now 2830 TH/s for 1 BTC/day. Switched graph to an exponential scale, the network has grown in power so fast that linear graphs just go vertical.

Update October 12, 2017: Now 4469 TH/s for 1 BTC/day. Updated graph.
Reference: https://www.quora.com/In-todays-Bitcoin-mining-difficulty-how-many-TH-s-are-needed-to-get-1-coin-per-day
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2017, 12:56:18 πμ από johneko » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 40
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences