Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:33:43 μμ
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 40
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: BITCOIN φουσκα η χρυσωρυχείο ;  (Αναγνώστηκε 155454 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #180 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 03:25:58 μμ »

Σύνεση και αυτοσυγκράτηση χρειάζεται σ`αυτές τις περιπτώσεις.

Όσο πιο πολύ εμπλέκεις και συνδέεις με την τεχνολογία το χρήμα σου, άλλο τόσο αυξάνεις και τον κίνδυνο να το  χάσεις εν ριπή οφθαλμού, με τρόπους που είναι αδύνατον να ελέγξεις και να αποκλείσεις.

Το διαδίκτυο μπορεί να παγκοσμιοποιήθηκε μέσα σε ελάχιστο χρόνο, αλλά αυτό δεν εξασφαλίζει πως θα παρέχεται εσαεί και με ασφάλεια στους πάντες. Και ανα πάσα στιγμή μπορεί να συμβεί οτιδήποτε και όλα όσα συνδέονται μαζί του να χαθούν διά παντός.
 Ίσως και μία.. ηλιακή έκλαμψη να είναι αρκετή ώστε να εκμηδενιστούν πλήρως τα ήδη εξαϋλομένα χρηματικά προϊόντα.

Διότι.. όλα παίζουν (ειδικά με το χρήμα) και ουδέν αποκλείεται!

Καταγράφηκε
akcollector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 328



Προφίλ WWW
« Απάντηση #181 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 06:34:57 μμ »

Σε αυτές τις τιμές που διαπραγματεύεται το bitcoin, αυτός που αγοράζει και πουλάει, δεν είναι ο απλός κόσμος, αλλά μεγάλα ψάρια που έχουν πολλά λεφτά και δεν ξέρουν που να τα επενδύσουν. Η μεγάλη μεταβλητότητα δείχνει την αβεβαιότητα που υπάρχει.
Όταν το σύστημα σκάσει, όλα αυτά θα είναι άχρηστα.
Αυτά που θα έχουν αξία θα είναι πράγματα που θα χρειάζεται ο κόσμος να επιβιώσει. Σε αυτή τη περίπτωση ούτε ο χρυσός θα έχει αξία.
Αυτό που χρειάζεται να κάνει ο κόσμος είναι να είναι προετοιμασμένος (υλικά και ψυχικά).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2017, 06:45:49 μμ από akcollector » Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #182 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 08:26:49 μμ »

Αυτά που θα έχουν αξία θα είναι πράγματα που θα χρειάζεται ο κόσμος να επιβιώσει. Σε αυτή τη περίπτωση ούτε ο χρυσός θα έχει αξία.
Εδω εισαι λαθος !!
Η ιστορια εχει δειξει πως οσοι ειχαν χρυσες λιρες  (πχ στον πολεμο) και δικα τους ατομα ελευθερωσαν οπου τα ειχαν πιασει οι Γερμανοι μεσα στον οχλο χωρις πολλα πολλα . Και τροφιμα αγορασαν για να επιζησουν . Και φορτηγα / βαρκες / καραβια βρεθηκαν να τους φυγαδευσουν.
Το αλλο που εσωσε κοσμο εκεινη την εποχη ηταν η γη-περιουσια.
Διοτι την εδιναν σε ανταλαγμα πχ εδω στο Ηρακλειο γνωριζω υποθεση ενα χωραφι με αμπελι γυρω στο εναμιση στρεμμα για ενα τσουβαλι αλευρι !!
Το καλο της υποθεσης στην περιπτωση των γραφτων συμφωνιων ειναι οτι η κυβερνηση μετα τις ακυρωσε και οι ανθρωποι πηραν πισω τα σπιτια τους . ( Ο συγκεκριμενος βλακας που ανεφερα παραπανω ενω το ακυρωσε η κυβερνηση και του το εδωσε πισω το ξαναεγραψε σε αυτον που του εδωσε το τσουβαλι αλευρι διοτι ετσι λεει εσωσε τα παιδια του ) Το θεωρησε  λογο τιμης την συμφωνια αυτη.
Οποιος εχει γη και χρυσο σε περιοδο κρισης μπορει να περασει καλυτερα απο αλλους που τα εχουν σε χρηματα που ισως χασουν αποτομα την αξια τους και σε κοπανιστο αερα οπως αυτο που  κουβεντιαζετε.
Θα ερθει ο Τουρκος ή ο Γερμανος κατακτητης και θα του πω :  Εχω 7 BITCOIN να σου τα δωσω να ελευθερωσεις την κορη μου ;;
'η θα πω στον Νταλικιερι : Εχω 2 BITCOIN να σου τα δωσω  να με κρυψεις στην Νταλικα να φυγω ;;
Α Α Α Δεχεσε !! Ωραια που θα βρουμε ιντερνετ να στα μεταφερω οπου εχουν διαλυθει τα παντα με τον πολεμο;;

Αλλα τωρα μια και δεν υπαρχουν πολεμοι (προς το παρον ) καποιοι εξυπνοι βρηκαν τροπους να αρπαζουν αλλιως περιουσιες !!
Μεσω ΔΝΤ , μεσω Ευρωπαικης Ενωσης , μεσω BITCOIN , μεσω Χρηματηστηριου . Εχουν βρει πολλα κολπα αυτοι που ειναι ψηλα και κρατουν τον κοσμο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #183 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 08:56:56 μμ »

Αυτά που θα έχουν αξία θα είναι πράγματα που θα χρειάζεται ο κόσμος να επιβιώσει. Σε αυτή τη περίπτωση ούτε ο χρυσός θα έχει αξία.
Αυτό που χρειάζεται να κάνει ο κόσμος είναι να είναι προετοιμασμένος (υλικά και ψυχικά).
+1
Μετά τα τρόφιμα , Cash is the king !
Πρώτα πρέπει να έχεις μετρητά και μετά τα υπόλοιπα υλικά αγαθά .
Καταγράφηκε
akcollector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 328



Προφίλ WWW
« Απάντηση #184 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 09:40:05 μμ »

δεν θα έχεις μετρητά γιατί θα τα ακυρώσουν όπως στην Ινδία.....
ή
Δεν θα μπορείς να αγοράσεις τίποτα γιατί θα χάσουν τη αγοραστική τους δύναμη.
Αυτά που θα έχουν αξία θα είναι τα πράγματα που θα χρειάζεται ο άνθρωπος για να επιβιώσει.

https://www.youtube.com/watch?v=fOZv32n_5bw
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2017, 09:44:28 μμ από akcollector » Καταγράφηκε

akcollector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 328



Προφίλ WWW
« Απάντηση #185 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 09:49:14 μμ »

εύχομαι να μη φτάσουμε εδώ....

https://www.youtube.com/watch?v=W7nt5FynDw8
Καταγράφηκε

acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #186 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 09:56:21 μμ »

Η Ινδία ακύρωσε τα παλιά χαρτονομίσματα των 500 και 1.000 ρουπίων και τα αντικατέστησε με νέα των 200,500,200 ρουπίων.
Όσοι τα είχαν πολλά μαύρα την πάτησαν , οι υπόλοιποι τα αντικατέστησαν.
Σήμερα , ένα χρόνο μετά την κατάργηση , πως είναι τα πράγματα?
Καταγράφηκε
akcollector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 328



Προφίλ WWW
« Απάντηση #187 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 09:59:43 μμ »

Οι πιο πολλές συναλλαγές γίνονται χωρίς ρευστό.
Καταγράφηκε

Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #188 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 02:23:00 πμ »

να πω οτι το ιδιο γινεται και στην τραπεζα
δεν εχεις στο λογαριασμο σου 10000 ευρω, ουτε η τραπεζα εχει στο πλαι 10000 ευρω δικα σου, εκτος αν τα χεις σε θυριδα 
στο λογαριασμο εχεις απλα παλι εναν παρομοιο δυαδικο μακριναρι που αντιστοιχει σε σενα
Εν τάξει, παρόμοιο είναι, αλλά όχι ακριβώς το ίδιο. Και δε μιλάμε για το δικό μας χάλι, που οι τράπεζες μας (από 1/7/2015) λένε: "Ναι, δικά σου είναι, δεν στο αμφισβητώ, αλλά δε στα δίνω. 60 την ημέρα, αν θέλεις". Μιλάμε για τις κανονικές τράπεζες, έξω, στις κανονικές χώρες, όπου πας στο γκισέ, λες "Παρακαλώ, θέλω να κάνω ανάληψη 1.000.000 ελβετικά φράγκα", ή "Παρακαλώ, θέλω να κάνω ανάληψη 1.000.000 στερλίνες", ή "Παρακαλώ, θέλω να κάνω ανάληψη 1.000.000 δολλάρια", και ΘΑ ΣΤΑ ΔΩΣΟΥΝ. Είτε ένα, είτε δέκα εκατομμύρια ζητήσεις. Και ευρώ (στη Φρανκφούρτη), θα στα δώσουν.
Μπορεί να ειδοποιήσουν την αστυνομία, την αντιτρομοκρατική τους, δεν ξέρω ποιον, αλλά ΘΑ ΣΤΑ ΔΩΣΟΥΝ. Cash, σε χαρτοκιβώτια. Και το δυαδικό μακρινάρι που σου αντιστοιχεί θα σβήσει απ' τα αρχεία τους.
Αν θέλω να "πάρω" τα bitcoins μου, μπορείς να μου πεις δυο πράματα?
1) Από ποιον "θα τα ζητήσω" (για να τα "πάρω")?
2) Τι ακριβώς θα πάρω (σε χαρτοκιβώτιο θα είναι)?



στο bitcoin, δεν κανει ισολογισμο στο τελος της ημερας ο δημητρης χορν (  Μεγάλο χαμόγελο ), ουτε ενας server της τραπεζας (να πω εδω οτι μεχρι προσφατως οι τραπεζες ειχαν ... windows xp ολες), κανουν ολοι οσοι το χρησιμοποιουν. (καλυτερα δλδ, γτ το ελεγχουμε ολοι, απλα ειχε και κατι ανεπιθυμητα αποτελεσματα-παραθυρακια αυτο, αλλα αλλη ιστορια αυτη)
Ούτε αυτό το καταλαβαίνω.
Με το που αγοράζω (π.χ.) 0,007xbt (περίπου €100), αναλαμβάνω και την υποχρέωση να κάνω... λογιστικό έλεγχο στο σύστημα του μπιτκόϊν, σα να είμαι ο Χορν του σήμερα? Πλάκα μου κάνεις?
Δε πα να πάρω ένα μισόλιρο (€125 κάνει σήμερα), να δω την υγειά μου? Θα το κοιτάξω με το φακό, θα το ζυγίσω, θα το μετρήσω (πάχος-διάμετρος), κι αν είναι ΟΚ θα το βάλω στο συρτάρι να περιμένει. Τι ισολογιαμό μου λες να κοιτάω και πράσινα άλογα?
Κι όταν έρθει η δύσκολη μέρα, θα το βγάλω, θα το δώσω στο μπακάλη ή το βενζινά ή το χασάπη ή το λιοτρίβι, και θα κάνω τη δουλειά μου. Λες να μην το πάρει?



αυτο που κερδιζεις douglas με το bitcoin ειναι αμεση, ελευθερη και ανεξαρτητη συναλλαγη
capital controls ? πολεμος ? υπερπροστατευτικη κυβερνηση (ιραν, κινα) ? εμπαργκο στη χωρα σου (κουβα, βενεζουελα) ?
δε σε νοιαζει τπτ. δε σε πιανει τπτ. οσο αφορα στη συναλλαγη σου με το bitcoin δλδ.
εισαι στη σαουδικη αραβια δλδ και θες να φας χοιρινο ας πουμε. Παραγγελνεις 10 κιλα γυρο κι ερχεσαι ελλαδα να το φας.
θες να στειλεις 20 χιλιαρικα στο γιο σου που σπουδαζει στην ζουαζιλανδη αλλα σαφηνουν να του στειλεις μονο 500 ? ευκολο
εχεις 1 μυριο στην τραπεζα στην χωρα σου αλλα δεν μπορεις να το σηκωσεις ? αγοραζεις πατατακια με μεταφορα, πουλας τα πατατακια για bitcoin, ανταλλασεις τα bitcoin για αυστραλιανα δολλαρια σε τραπεζα εξωτερικου και πετας για αυστραλια οπου μπορεις να τα φας (ή καθεσαι εκει που εισαι και παραγγελνεις απο τον αυστραλεζικο λογαριασμο σου ο,τι θες )
Τώρα σ' αυτά τα τελευταία μου ακούγεσαι λίγο... ρομαντικός: "Άμεση, ελευθερη και ανεξαρτητη συναλλαγη"?  Μου θυμίζεις λίγο τα γέλοουζ της Πειραιώς. Ή το "ελεύθερη κι ωραία" που προσέφερε/εξασφάλιζε ένα (σαμπουάν νομίζω) προϊόν στις γυναίκες.

Ίσως είμαι λίγο οπισθοδρομικός, dsp, αλλά τι να κάνουμε, έτσι έχω μάθει.
Και άλλοι πριν από μένα, είχαν μάθει (επί 500-600 χρόνια) να δουλεύουν με "τράπεζες".
Ξέρεις τι έχει γίνει στην εποχή μας?
Οι τράπεζες, όπως τις ξέραμε για 500 χρόνια (ναι, αυτές που ξεκίνησαν από τους Ναϊτες και τους Βενετσιάνους εμπόρους) άλλαξαν. Δεν είναι πια αυτό που ήταν (επί αιώνες). Τι προσέφεραν? Προσέφεραν ασφάλεια, εχεμύθεια, και κάποιο μικρό (αλλά υπολογίσιμο) κέρδος στους καταθέτες τους. Γι' αυτό ο κόσμος (όσοι είχαν πέντε δεκάρες στην άκρη) τις πήγαιναν και τις ακούμπαγαν "στην τράπεζα".
Αυτό, μετά το 1990-2000-2010 ΑΛΛΑΞΕ.
Ακόμα κι αν δεχτώ ότι η ασφάλεια παραμένει (ότι δηλαδή οι δεκάρες μου είναι καλύτερα εξασφαλισμένες στην τράπεζα απ' ότι στο στρώμα μου), η εχεμύθεια και το κέρδος δεν υπάρχουν πια. Το τι κάνω με το λογαριασμό μου γίνεται βούκινο σε όποια "αρχή" θέλει να το μάθει, και το επιτόκιο είναι από αμελητέο έως μηδενικό.
Επομένως?
Γιατί να έχω τα λεφτά μου "στην τράπεζα"? Τα παίρνω (αν προλάβω) και τα πάω κάπου αλλού (έστω και στο στρώμα).
Έρχονται λοιπόν τώρα κάποιοι, και μου λένε: "Μην τα έχεις στην τράπεζα, δώσ'τα σ' αυτό το "σύστημα" (το bitcoin εννοώ), κι έτσι θα έχεις "Άμεση, ελευθερη και ανεξαρτητη συναλλαγη. Και δε θα ελέγχεσαι, και δε θα φακελώνεσαι, και άμα θες, θα κάνεις και mining και θα βγάζεις και χαρτζηλίκι".

Σιγά ρε παιδιά!
Ξέρεις πόσοι (στη μέχρι τώρα ζωή μου) έχουν έρθει να μου πουλήσουν φούμαρα? Και πόσοι φύκια τονίζοντας τη γυαλάδα του μεταξιού στην "κορδέλλα" τους?
Ε, κάτι έχουμε μάθει κι εμείς στη ζωή μας!

Χάσαμε κάποιο τραίνο? Βεβαίως! Και δεν είναι το μόνο! Το ξανάγραψα νομίζω (νωρίτερα). Αν το 2010 είχα δώσει €100 και έπαιρνα bitcoin, σήμερα θα ήταν €14.000.000.
Κι άλλα τέτοια τραίνα έχω χάσει:
Το 1996 είχα κάνει μια δουλειά και είχα βγάλει 5.000.000 δρχ. Καθαρά, και αχρείαστα. Ξέρεις τι τα κανα? Πήγα και αγόρασα σκάφος. Η (τότε) σύζυγος, δειλά-δειλά μου είχε πει: "Ίσως θα έπρεπε να επενδύσουμε μερικά λεφτά στο χρηματιστήριο. Έχω την εντύπωση ότι θα ανέβει" (δούλευε σε τράπεζα). Το χρηματιστήριο το 1996 ήταν στις 600 μονάδες (πιο κάτω από ότι είναι σήμερα) και μέσα σε 3 χρόνια ο ΓΕΝΙΚΟΣ δείκτης ανέβηκε 10 φορές, και μερικές μετοχές απογειώθηκαν (500 φορές).
Θα μπορούσα τα 5 εκ να τα έχω κάνει 100 σε δυο χρόνια.
Κι αυτό το τραίνο το έχασα.
Και λοιπόν?
Καλά να είμαστε!
Καταγράφηκε
akcollector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 328



Προφίλ WWW
« Απάντηση #189 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 11:18:01 πμ »

αυτό που χρειαζόμαστε είναι να αντιληφθούμε το τι συμβαίνει πραγματικά.......
κρατήστε ρευστό στα πορτοφόλια σας..... για να κάνετε τις συναλλαγές σας και όχι bitcoin.

https://www.youtube.com/watch?v=tw817vXZ5k0

Αλλά το πιο συμπαντικό είναι να έχετε το πραγματικό "φως" στις καρδιές σας.
Καλά Χριστούγεννα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2017, 11:19:27 πμ από akcollector » Καταγράφηκε

acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #190 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 12:46:49 μμ »

Παράθεση
Χάσαμε κάποιο τραίνο? Βεβαίως! Και δεν είναι το μόνο! Το ξανάγραψα νομίζω (νωρίτερα). Αν το 2010 είχα δώσει €100 και έπαιρνα bitcoin, σήμερα θα ήταν €14.000.000.

Θα τα κράταγες τόσο καιρό? Γιατί να μην τα πούλαγες στα 1000 ή 5000 .
Το ίδιο και με τις μετοχές.
Όσο τα κρατάς , τα άυλα , κινδυνεύεις να μην πάρεις τίποτα.


Παράθεση
κρατήστε ρευστό στα πορτοφόλια σας.....
+10000
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #191 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 12:57:07 μμ »

Θα τα κράταγες τόσο καιρό? Γιατί να μην τα πούλαγες στα 1000 ή 5000 .

Διότι όταν έχεις δώσεις €100, φίλε acal, τα ξεχνάς. Δεν ασχολείσαι. Θα ήταν (αν το είχα κάνει) σα να είχα αγοράσει ένα λαχείο των 100. Θυμάσαι πάντα να κοιτάξεις τα λαχεία που αγοράζεις (αν αγοράζεις - εγώ όχι) αν κέρδισαν?
Θα το κάνεις, όταν το βρεις μπροστά σου. Όταν ξανανοίξεις το συρτάρι που το βαλες, ή το δεις μέσα στο πορτοφόλι σου.

Έ, έτσι και με το bitcoin. Έδωσες το 2010 τα 100 ευρώ και τα ξέχασες. Θα θυμηθείς να ξαναασχοληθείς με δαύτα όταν κάτι στο θυμίσει. Η φασαρία (π.χ.) που γίνεται τώρα (στις ειδήσεις και αλλού) με το bitcoin θα σε έκανε να πεις:
"Βρεεεεε.... Έχω αγοράσει κι εγώ μια τέτοια μαλακία πριν από 8 χρόνια! Για να δω, μήπως έχει αποκτήσει κάποια αξία?"
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #192 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 01:06:56 μμ »

Φασαρία γινόταν και όταν έφτασε 1000 και όταν έφτασε 5000 και όταν έφτασε 10k .
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #193 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 01:10:58 μμ »

Φασαρία γινόταν και όταν έφτασε 1000 και όταν έφτασε 5000 και όταν έφτασε 10k .

Ίσως. Αλλά εγώ δεν την είχα πάρει είδηση.

 Σαρκασμός

Και καλά χριστούγεννα, ε?  Μην ξεχνιόμαστε!
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #194 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 01:36:55 μμ »

Αν θέλω να "πάρω" τα bitcoins μου, μπορείς να μου πεις δυο πράματα?
1) Από ποιον "θα τα ζητήσω" (για να τα "πάρω")?
2) Τι ακριβώς θα πάρω (σε χαρτοκιβώτιο θα είναι)?

τπτ δεν θα παρεις, τα εχεις ηδη στο ηλεκτρονικο πορτοφολι σου.
μπορεις να το χεις σε υλικη μορφη υποθετω αλλα χανεται το νοημα του.
Αν θες να τα κανεις κατι αλλο, δολλαρια λιρες ή ο,τι αλλο θες, μπορεις να τα αλλαξεις οποτε θες με οποιον αλλον χρησιμοποιει bc:
ανταλλακτηριο, τραπεζα, το ξενοδοχειο που μενεις, το εστιατοριο που εφαγες μπορει να σου δωσει ρεστα σε γιουαν αμα του βαλεις παραπανω και ακομα και με μενα.



Με το που αγοράζω (π.χ.) 0,007xbt (περίπου €100), αναλαμβάνω και την υποχρέωση να κάνω... λογιστικό έλεγχο στο σύστημα του μπιτκόϊν, σα να είμαι ο Χορν του σήμερα? Πλάκα μου κάνεις?
Δε πα να πάρω ένα μισόλιρο (€125 κάνει σήμερα), να δω την υγειά μου? Θα το κοιτάξω με το φακό, θα το ζυγίσω, θα το μετρήσω (πάχος-διάμετρος), κι αν είναι ΟΚ θα το βάλω στο συρτάρι να περιμένει. Τι ισολογιαμό μου λες να κοιτάω και πράσινα άλογα?
Κι όταν έρθει η δύσκολη μέρα, θα το βγάλω, θα το δώσω στο μπακάλη ή το βενζινά ή το χασάπη ή το λιοτρίβι, και θα κάνω τη δουλειά μου. Λες να μην το πάρει?

δεν το κανεις με μολυβι και χαρτι. το κανουν αυτοματα οι υπολογιστες οσων το χρησιμοποιουν. Ολοι ειναι ταυτοχρονα λογιστες και χρηστες δλδ, χωρις να κουραζονται. Στο μεταξυ, οι δικες μας τραπεζες εδω ακομα ψαχνουν να βρουν τι (δεν) εχουν. 

εγω δεν ειπα να μην παρεις το μισολιρο. εγω λεω οτι το bitcoin μπορει να φανει χρησιμο στη χρηση του. Ακομη και στη δυσκολη μερα. Ειδικα αν η δυσκολη μερα ειναι η δυσκολη μερα για τη χωρα σου, πολυ περισσοτερο θα σε συμφερει να δωσεις το μισολιρο για bc και να πληρωσεις με bc στο εξωτερικο για να σου στειλουν ενα container  φαι, παρα να δωσεις το μισολιρο κατευθειαν στον χασαπη της γειτονιας σου για να παρεις μιση μπριζολα.

και οχι δεν ειμαι ρομαντικος. πρακτικος ειμαι. αυτο προσφερει το bc. Δεν νομιζω οτι ειναι τελειο, πιστευω οτι μπορουσε να εχει γινει καλυτερη δουλεια. Και επισης πιστευω οτι θα κανουν τα παντα για να το ελεγχουν, κι αμα αρχισει ο ελεγχος, θα χαθει και το νοημα του.


Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 40
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences