Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:34:24 πμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 40
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: BITCOIN φουσκα η χρυσωρυχείο ;  (Αναγνώστηκε 155367 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 06:35:18 μμ »

Οποιος αγόρασε πριν  μερικές μέρες, τώρα χάνει 8000 στο τεμάχιο.  Κλάμα

Δεν θα ήθελα να είμαι στην θέση του....
By the way ο χρυσός τσίμπησε λίγο...
Καταγράφηκε
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 07:11:37 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=W2IdDHO6u7k Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 12:55:36 πμ »

Οποιος αγόρασε πριν  μερικές μέρες, τώρα χάνει 8000 στο τεμάχιο.  Κλάμα

Δεν θα ήθελα να είμαι στην θέση του....
By the way ο χρυσός τσίμπησε λίγο...

Απο τον πατο 9500 σήμερα, έχιε ήδη ανέβει στα 13.000
Εύκολα ενα 30% όποιος αγόρασε σήμερα....
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 02:40:20 πμ »

Και για να ξαναβάλω τη κουβέντα ον τόπικ έχω μία ερώτηση Μεγάλο χαμόγελο

Αν το ευρώ σύμφωνα με τα λεγόμενα σου είναι απλά ένα νόμισμα το οποίο από μόνο του δεν μπορεί να ειναι "κακό" ή "καλό" - κάτι στο οποίο συμφωνώ - το Bitcoin γιατί διαφέρει; Μπορεί ένα νόμισμα, τεχνολογία, εργαλείο κλπ να ειναι καλό ή κακό από μόνο του; Κλείσιμο ματιού

Δε θα μπορέσω να σου απαντήσω.
Και ο λόγος είναι ότι δεν έχω κατανοήσει (και δεν έχω ασχοληθεί να κατανοήσω) τι είναι το bitcoin και πως δουλεύει.
Από εμπειρία και μόνο, θεωρώ ότι είναι (ό,τι κι αν είναι) μια φούσκα. Κάτι που ακρίβηνε 250.000 φορές μέσα σε επτά χρόνια δεν μπορεί παρά κάποια στιγμή να ξαναγυρίσει στην παλιά του αξία. Δυστυχώς, δεν μπορεί να κάνει κάποιος πρόβλεψη για το πότε θα γίνει αυτό. Οπότε I stay out.

Τώρα για τα υπόλοιπα που λες (π.χ. ότι το ευρώ ήρθε μέσα σε ένα πολιτικό πλαίσιο), προφανώς υπήρξε πολιτική απόφαση για να καθιερωθεί ένα ενιαίο νόμισμα σε όλη την περιοχή. Τι άλλου είδους απόφαση θα ήταν? Στρατιωτική, ή ιατρική?
Δεν θεωρώ ότι ήταν λάθος απόφαση. Όπως όταν καθιερώθηκε το U.S.Dollar σαν κοινό νόμισμα όλων των πολιτειών (ενώ και αυτές έχουν μεγάλες διαφορές στην οικονομική τους πορεία, κατάσταση, και δομή) η απόφαση ήταν σωστή, έτσι και η απόφαση για τη δημιουργία της ευρωζώνης, ήταν (για μένα) σωστή. Τους λόγους που με κάνουν να το πιστεύω αυτό, τους εξήγησα (στις 05:16':39" της 21 Δεκεμβρίου ποστ αρ. 148).

Το ερώτημα τώρα είναι αν θα αντέξει αυτή η νέα νομισματική δομή στο χρόνο. Ευελπιστώ πως ναι. Ήδη άντεξε επιτυχώς για 18~19 χρόνια (αν και δεν είχε καθιερωθεί σα νόμισμα κυκλοφορίας παρά μετά το 2002, οι ισοτιμίες του ECU είχαν "κλειδώσει" από το 1999) και παρά τους κλυδωνισμούς (που εμείς οι GR είχαμε την... τιμή να προκαλέσουμε) η πορεία του φαίνεται ότι θα συνεχιστεί.

Παραλληλισμό με το Bitcoin δεν μπορώ να κάνω. Και δε νομίζω ότι τα δυο πράματα έχουν και κάποια σχέση. Το γεγονός ότι μιλάμε για ένα [πράμα - αντικείμενο - έννοια, όπως θέλεις πες το] που μέσα σε ένα μήνα έχει διακύμανση αξίας (δες το διάγραμμα) από $7.974 σε $19.710 (άνοδος 147%), εμένα τουλάχιστον μου καταδεικνύει ότι πρόκειται για μπίλια ρουλέτας, όχι για σοβαρό χρηματιστηριακό αντικείμενο.
Κάποιος κατάφερε να φτιάξει αυτό το "κάτι" και μετά από πορεία αφάνειας 10-12 ετών (πόσο υπάρχει?) αναδύθηκε, και ο μισός πλανήτης ασχολείται με δαύτο.
Ε, δε με πείθει να ασχοληθώ. Sorry, ε?   Μεγάλο χαμόγελο

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #169 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 06:04:21 μμ »

Εγω θελω να μαθω το εξης :
Οταν ξεφουσκωσει  τα λεφτα ποιοι θα τα εχουν φαει;;

Και δεν μιλαω για εναν που μπηκε πριν τρια χρονια βγηκε πριν εξι μηνες και κερδισε ενα Α ποσον !!

Μιλαω τα χοντρα λεφτα που δινει καποιος για να αγορασει  αυτον τον διαολο. Ποιος τα παιρνει;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 06:37:47 μμ »

Οι σίγουροι κερδισμένοι είναι οι εκάστοτε παραγωγοί ενέργειας και τεχνολογίας. Ας μην ξεχνάμε ότι για να δημηιουργηθεί το επόμενο Bitcoin θέλει εκθετικά μεγαλύτερη ενέργεια (ηλεκτρική) και γρηγορότερους επεξεργαστές από το προηγούμενο. 

Και τι έχουμε στα χέρια μας; Μια ψηφιακή αράδα που χρειάστηκε ρεύμα και γρήγορα τσιπάκια για να δημιουργηθεί.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #171 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 06:51:18 μμ »

καποια bitcoin νομιζω ειχαν κρατηθει απο την αρχικη ομαδα. Οχι επισημα, αλλα ετσι μαλλον συμβαινει.
κατα τ'αλλα οταν αγοραζεις ενα bitcoin καποιος αλλος ειναι που στο πουλαει, καποιος σαν και σενα και μενα, και αυτος παιρνει τα λεφτα
οταν αγοραζεις κατι με bitcoin καποιος αλλος που εχει ανοιχτο το μηχανημα, καποιος στην τυχη, καποιος παλι σαν και σενα και μενα, παιρνει ενα ποσοστο πολυ μικρο γιατι το δικο του μηχανημα επεξεργαστηκε την μεταφορα
κατα τ'αλλα αμα σε κλεψει καποιος ειναι επειδη τα εμπιστευτηκες σε ηλεκτρονικη τραπεζα ή επειδη χακαρε το πορτοφολι σου, προβληματα που αντιμετωπιζουμε και με αλλες μορφες πληρωμων - καταθεσεων

το bitcoin δεν φτιαχτηκε για αποθησαυρισμο, φτιαχτηκε για να χρησιμοποιειται συνεχεια, να κινειται, να γυρναει.
θες να αγορασεις κατι χωρις να μπορει κανεις να το συνδεσει με σενα, κανεις τα ευρω σου bitcoin, και "καπακι" κανεις την αγορα σου και δεν φαινεται "γραμμη" προς τα σενα (αν το κανεις "σωστα" δλδ, δε συζηταμε για παιδαριωδη λαθη). Αυτο προσφερει το bitcoin : ανωνυμια. Ο κυριοτερος λογος που φτιαχτηκε ειναι αυτος, υστερα για να "ξεμπροστιασει" το status quo, δειχνοντας οτι ο,τιδηποτε χρειαζεται εργο για να παραχθει, ασχετο αν το εργο ειναι ανουσιο και ειναι για να παραχθει το ιδιο το νομισμα, μπορει να χρησιμοποιηθει για μεσο συναλλαγης. (αυτο ξεμπροστιαζει και μας βεβαια, τον τροπο που σκεφτομαστε).

Το χρησιμοποιουνε για παρανομα προιοντα ? σιγουρα ναι. Για ξεπλυμα χρηματος ? σιγουρα, ναι. αυτην την καραμελα χρησιμοποιουν για να το "περιορισουν" οι τραπεζιτες και να κανουν τις χωρες να το απαγορευσουν. Προσφερει ομως ελευθερια και ανωνυμια, αυτο ειναι το "προβλημα". Γιατι οι τραπεζες ποτε δεν ειχαν προβλημα να παρανομησουν ή να ξεπλυνουν , αν ηταν να παρουν το μερτικο τους. Τους ενοχλει που χανουν πελατες και χαλαρωνει η "δαγκανα" τους γυρω μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2017, 06:52:29 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 09:43:30 μμ »

καποια bitcoin νομιζω ειχαν κρατηθει απο την αρχικη ομαδα. Οχι επισημα, αλλα ετσι μαλλον συμβαινει.
κατα τ'αλλα οταν αγοραζεις ενα bitcoin καποιος αλλος ειναι που στο πουλαει, καποιος σαν και σενα και μενα, και αυτος παιρνει τα λεφτα
οταν αγοραζεις κατι με bitcoin καποιος αλλος που εχει ανοιχτο το μηχανημα, καποιος στην τυχη, καποιος παλι σαν και σενα και μενα, παιρνει ενα ποσοστο πολυ μικρο γιατι το δικο του μηχανημα επεξεργαστηκε την μεταφορα
κατα τ'αλλα αμα σε κλεψει καποιος ειναι επειδη τα εμπιστευτηκες σε ηλεκτρονικη τραπεζα ή επειδη χακαρε το πορτοφολι σου, προβληματα που αντιμετωπιζουμε και με αλλες μορφες πληρωμων - καταθεσεων

το bitcoin δεν φτιαχτηκε για αποθησαυρισμο, φτιαχτηκε για να χρησιμοποιειται συνεχεια, να κινειται, να γυρναει.
θες να αγορασεις κατι χωρις να μπορει κανεις να το συνδεσει με σενα, κανεις τα ευρω σου bitcoin, και "καπακι" κανεις την αγορα σου και δεν φαινεται "γραμμη" προς τα σενα (αν το κανεις "σωστα" δλδ, δε συζηταμε για παιδαριωδη λαθη). Αυτο προσφερει το bitcoin : ανωνυμια. Ο κυριοτερος λογος που φτιαχτηκε ειναι αυτος, υστερα για να "ξεμπροστιασει" το status quo, δειχνοντας οτι ο,τιδηποτε χρειαζεται εργο για να παραχθει, ασχετο αν το εργο ειναι ανουσιο και ειναι για να παραχθει το ιδιο το νομισμα, μπορει να χρησιμοποιηθει για μεσο συναλλαγης. (αυτο ξεμπροστιαζει και μας βεβαια, τον τροπο που σκεφτομαστε).

Το χρησιμοποιουνε για παρανομα προιοντα ? σιγουρα ναι. Για ξεπλυμα χρηματος ? σιγουρα, ναι. αυτην την καραμελα χρησιμοποιουν για να το "περιορισουν" οι τραπεζιτες και να κανουν τις χωρες να το απαγορευσουν. Προσφερει ομως ελευθερια και ανωνυμια, αυτο ειναι το "προβλημα". Γιατι οι τραπεζες ποτε δεν ειχαν προβλημα να παρανομησουν ή να ξεπλυνουν , αν ηταν να παρουν το μερτικο τους. Τους ενοχλει που χανουν πελατες και χαλαρωνει η "δαγκανα" τους γυρω μας.

ΕΓΡΑΨΕΣ φιλε.
Καταγράφηκε
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 10:02:09 μμ »

Είχα γράψει παλιότερα σε αυτό το τόπικ ότι το μπιτκόιν έχει μία τιμή και μία αξία. Όποιος κοιτάει τη τιμή, είτε με καλό είτε με κακό μάτι, θα χάνει την ουσία για πάντα. Ναι, αυτή τη στιγμή υπάρχουν στοιχεία φούσκας σε ότι αφορά τη τιμή του bitcoin, αλλά η αξία του παραμένει αδιαπραγμάτευτη γιατί έχει αποδειχθεί πολύ πριν φτάσουμε να μιλάμε για τη τιμή του.

Δείτε ένα πατριωτάκι που τα εξηγεί πολύ καλύτερα:

https://www.youtube.com/watch?v=rvwVbRQ5Ysc



Φίλε Ντάγκλας, θενξ για την απάντηση.

Σε ό,τι αφορά το ευρώ σαν νόμισμα,δεν θεωρώ πως πρέπει να τιθεται θέμα σύγκρισης με το δολάριο γιατί οι δομές στα δύο πολιτικά (και κοινωνικά) οικοδομήματα έχουν τεράστια διαφορά.

Στις ΗΠΑ υπάρχει ομοσπονδιακή κυβέρνηση, ομοσπονδιακή τράπεζα, ενιαίος στρατός, κοινή εξωτερική πολιτική κλπ. Όλες οι πολιτείες έχουν το ίδιο σύνταγμα - και κατά συνέπεια την ίδια νομική αφετηρία - και "λογοδοτούν" στην ίδια κυβέρνηση. Μιλάμε λοιπόν για το νόμισμα μίας χώρας. Ναι, σίγουρα υπάρχουν διαφορές σε πολιτειακό επίπεδο, αλλά καμία σχέση με αυτό που υπάρχει εδώ. Για να αντιληφθούμε για ποσο μεγάλο χάσμα μιλάμε μεταξύ των δύο περιπτώσεων, φαντάσου πως θα ήταν να μιλάς για Californexit, Massachusexitt κλπ στην σημερινή Αμερικάνικη πραγματικότητα. Θα ήταν - το λιγότερο - αστείο.

Από την άλλη μεριά, ο κύριος που σχεδιάσε το ευρώ, μας πάσαρε πολύ χαλαρά - σαν να έβαζε ένα ποτήρι νερό - ότι το σχεδίασε μέσα σε έξι μήνες για να προλάβει το deadline. Όσο γαμάτος και να είσαι, όσο καλό επιτελείο και να έχεις, όσο και να έχεις διαβάσει, ε δεν πας να περάσεις καινούρια νομισματική πολιτική στο "ντούκου". Και όταν λέω "ντούκου" εννοώ ότι οι κύριοι που προωθούσαν τη συγκεκριμένη πολιτική, εγχώριοι και αλλοδαποί, δεν κάθησαν να ασχοληθούν με τη παθογένεια της κάθε χώρας - γιατί όλες οι χώρες έχουν παθογένειες. Το μόνο που τους ένοιαζε ήταν οι αριθμοί και τα γραφήματα και οι λογιστικές τους. Δεν κάνουμε χωριό έτσι.

Το ευρώ θα έπρεπε να ήταν το μέσο που θα επισφράγιζε την κοινωνικοπολιτικη ενότητα των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (όπως έκαναν οι ΗΠΑ), όχι μια "αυτοεκληρούμενη προφητεία" και αυτοσκοπός μίας νομισματικής ένωσης. Αλήθεια, τί πάει να πει νομισματική ένωση χωρίς πολιτική ένωση; Είναι πολύ απλά μία φούσκα - αφού μας αρέσει αυτή η λέξη - που αργά ή γρήγορα θα σκάσει.

Θα σου πρότεινα να μάθεις περισσότερα για το μπιτκόιν για να κατανοήσεις τι είναι αυτό που δαιμονοποιείται σήμερα. Στη χειρότερη να χάσεις δύο ώρες από το χρόνου σου. Στη καλύτερη να γίνεις ένα "κλικ" σοφότερος. Αν σε ενδιαφέρει να δείς λίγο πιο σφαιρικά τα πράγματα, πιστεύω η επιλογή είναι μονόδρομος.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2017, 10:10:08 μμ από mentos » Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 10:30:57 μμ »

dsp,

Φαίνεται πως κατέχεις το θέμα πολύ καλύτερα από μένα:

Και ο λόγος είναι ότι δεν έχω κατανοήσει (και δεν έχω ασχοληθεί να κατανοήσω) τι είναι το bitcoin και πως δουλεύει.


το bitcoin δεν φτιαχτηκε για αποθησαυρισμο, φτιαχτηκε για να χρησιμοποιειται συνεχεια, να κινειται, να γυρναει.

Προσφερει ομως ελευθερια και ανωνυμια,
Τους ενοχλει που χανουν πελατες και χαλαρωνει η "δαγκανα" τους γυρω μας.

Θα σου κάνω λοιπόν μια απλή (υποθετική) ερώτηση, κι' αν ξέρεις να μου απαντήσεις, απαντάς. Σου ξεκαθαρίζω ότι στην κάνω για να καταλάβω, θα το αντιληφθείς άλλωστε κι απ' τη φύση της ερώτησης. Αν ξέρεις, απαντάς. Αν δεν ξέρεις, δεν απαντάς, και δεν πειράζει, τα πράματα θα μείνουν όπως ήταν πριν από της ερώτηση μου:

Δε γνωριζόμαστε.
Βγαίνεις εσύ εδώ (ή κάπου) και λες:
"Έχω δύο bitcoin, τα πουλάω, 26.000 ευρώ."
Το διαβάζω εγώ, που θέλω να αγοράσω δυο Btcn, κρίνω την τιμή σου καλή, και σου λέω: "ΟΚ, τα παίρνω. Που θέλεις τα λεφτά?"
Μου απαντάς: "Στην Πειραιώς, ο λογαριασμός μου είναι ΙΒΑΝ GR420........675".
Σου βάζω τα λεφτά στο λογαριασμό σου. Τα βλέπεις.
ΕΣΥ, ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ?
(αυτή είναι η ερώτηση μου).

Δηλαδή: Αν η συμφωνία μας ήταν για 100 λίρες, θα συναντιόμασταν κάπου, θα μου έδινες τις 100 λίρες, θα σφίγγαμε τα χέρια και θα έφευγες εσύ με τις 26.000 και εγώ με τις λίρες.
Με το Btcn εσύ πάλι θα πάρεις τα λεφτά. Εγώ όμως τι θα πάρω, ώστε να σου σφίξω (πάλι) το χέρι?

Μιλάνε για "πορτοφόλια bitcoin" (που μπορείς να τα έχεις στον υπολογιστή σου, ή σε κάποιο αποθετήριο). Τι έχουν μέσα αυτά τα πορτοφόλια? Κάποια αριθμοσειρά τύπου

rv3wVbRQ5Y9scl1s2i5Zefyd6jf08c14vBAWLg5y0I1MJNf3In9DS8am8LWZ5i2s1lcs9YRbVw3vr5d_tN8hlMa8SD9nI3fNl0uyoABcfj6dyAAoyu0lMlh8Ntd8mJM1I0y5gQ

και την οποία έχεις μόνο εσύ (και θα μου την ανακοινώσεις)?

Τι θα πάρω αντί των ευρώ που θα σου δώσω?
Τι είναι αυτό που θα έχω (βάλει) στον υπολογιστή μου - διότι εσύ μου το έδωσες, πριν πάω για ύπνο, και θα μείνει εκεί όσο κοιμάμαι?

Και η ίδια ερώτηση προχωράει και παρακάτω:

Έστω ότι συμφωνώ με τον mentos να του δώσω αυτά τα δυο bitcoin που πήρα από σένα, και να μου δώσει αυτός 100 λίρες. ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ? Και πως?

Αυτή είναι η ερώτηση μου. Απλή νομίζω. Αν και κάποιος άλλος έχει την ίδια απορία, ας πει κι' αυτός:
"Ναι, έχω κι εγώ την ίδια απορία".
Καταγράφηκε
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 10:43:43 μμ »

Αυτή είναι η ερώτηση μου. Απλή νομίζω. Αν και κάποιος άλλος έχει την ίδια απορία, ας πει κι' αυτός: "Ναι, έχω κι εγώ την ίδια απορία".

Ίσως αυτή η απάντηση να σε βοηθήσει να κατανοήσεις καλύτερα τι γίνεται:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=39290.msg462428#msg462428
Καταγράφηκε
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 10:55:28 μμ »

Τα πορτοφόλια και τα ids και οι "κωδικοί" που βλέπεις είναι τα αποδεικτικά της συναλλαγής και ένας τρόπος να ταυτοποιείς τα δύο μερη που εμπλεκονται. Όπως είπε ο dsp, το bitcoin έχει φτιαχτεί για μέσο συναλλαγής  και όχι αποταμίευσης. Όλοι άρχισαν να μιλούν για αποταμίευση μετά το σπάικ που έκανε η τιμή του προς τα πάνω, και το σπάικ που έκανε η απόδση του δικτύου του μπιτκόιν προς τα κάτω.

Τώρα αν εσύ θες να δεχθείς μπιτκόιν, αυτό που θα γίνει είναι το εξής:

1. το άτομο που έχει τα μπιτκόιν τα έχει συνδέσει με ένα μοναδικό κλειδί. Αυτό συνήθως μεταφράζεται σε ένα πορτοφόλι που έχει μία μοναδική ταυτότητα/διεύθυνση/κωδικό να το πούμε απλά
2. όταν τα στείλει σε σένα, αυτό που θα κάνει είναι ότι θα πει στο δίκτιο "εγώ που έχω 2 μπιτκόιν θέλω να τα στείλω στην διεύθυνση/πορτοφολι του Ντάγκλας με ταυτότητα rv3wVbRQ5Y9scl1s2i5Zefyd6jf08c14vBAWLg5y0I1MJNf3I".
3. αυτό θα δημιουργήσει ένα νέο μήνυμα που θα στείλει στο δίκτυο για επιβεβαίωση
4. το δίκτυο, που αποτελείται απο χιλιάδες κόμβους που έχουν καταγράψει τις συναλλαγές του ατόμου που στέλνει τα μπιτκόιν, θα κοιτάξει το ιστορικό του πορτοφολιού του και θα αποφανθεί αν υπάρχουν τα μπιτκόιν ή όχι.
5. Εφόσον υπάρχουν, τότε η συναλλαγή θα πιστοποιηθεί και τα μπιτκόιν θα αλλάξουν ιδιοκτήτη μετά από επιβεβαίωση Χ κόμβων
6. Αν προσπαθήσει να ξαναστείλει αυτά τα 2 μπιτκόιν, το δίκτυο θα τον απορίψει γιατί είναι γνωστό σε όλους ότι το συγκεκριμένο πορτοφόλι δεν εχει funds

Εντελώς χοντρικά αυτά. Υπάρχει ένα ωραίο σχετικό παραδειγμα εδώ: https://medium.com/@divjyot.cse/what-is-a-bitcoin-5bac98b41423
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 11:29:01 μμ »

Εν τάξει, mentos.
Και δεν "κουράζεις" με τα "σεντόνια" σου, κακώς το φοβάσαι αυτό.
Τελικά, αυτό που θα σου δώσω, ή θα πάρω, η θα δώσω στον dsp, ΕΙΝΑΙ μια αριθμοσειρά τύπου Lg5y0I1MJNf3In9DS8am8LWZ5i2s1lcs9YRbVw3vr5.
Και από πίσω υπάρχει κάποιο "δίκτυο" (όπως θέλεις πες το) που ελέγχει αν είναι αληθής, όχι αντίγραφο, αν δικαιολογείται ότι το έχω, κλπ.

Λες κάπου ότι "κάτι το οποίο ειναι πολύ απλό και λειτουργικό".
Και λες (και άλλοι ίσως) ότι "είναι μέσον συναλλαγής".

Ίσως είμαι οπισθοδρομικός?  Πες με και έτσι.
Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί είναι απλούστερο να κάνω όλη αυτή την ιστορία (που μέχρι και δυσκολεύομαι να κατανοήσω), και να πάρω την τυρόπιτα ή τον καφέ με 0,00007 bitcoin (που θα πρέπει να μεταβιβάσω στην καντίνα), και δεν είναι απλούστερο να βγάλω απ' την τσέπη μου ένα κέρμα του ευρώ, ή ένα χάρτινο δολλάριο, και να του δώσω αυτά.
Ειλικρινά, δεν το καταλαβαίνω.
Εσύ τι βρίσκεις πιο απλό?

Και τον έλεγχο αν είναι γνήσιο ή πλαστό το κέρμα και το δολλάριο υπάρχουν αρχές που τον κάνουν, τον έχουμε μάθει πως γίνεται (και γι' αυτό δεν τυπώνουμε κι εμείς δολλάρια), άσε που και η καντίνα ξέρει να τον κάνει. Κι αν δεν της αρέσει το δολλάριο, θα μου το δώσει πίσω και θα μου ζητήσει άλλο. Χωρίς να ξέρει ποιος είμαι.

Το "δίκτυο" του bitcoin, δεν ξέρει ποιος υπολογιστής πλήρωσε τον υπολογιστή του mentos? Σίγουρα ξέρει!

Θα μπορούσα να σε ρωτήσω πολλά "τεχνικά" (από τις 6 παραγράφους που έγραψες - γιατί δεν τα καταλαβαίνω όλα). Αλλά μάλλον δεν έχει νόημα.
Γιατί έχω την εντύπωση ότι θα συνεχίσω να αγοράζω σάντουιτς και καφέ απ' την καντίνα με κέρματα...

Για το ευρώ, άλλη φορά.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #178 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 01:23:00 μμ »

απαντησε αλλος για μενα
κι επειδη προχωρησε η κουβεντα, να πω οτι το ιδιο γινεται και στην τραπεζα
δεν εχεις στο λογαριασμο σου 10000 ευρω, ουτε η τραπεζα εχει στο πλαι 10000 ευρω δικα σου, εκτος αν τα χεις σε θυριδα
στο λογαριασμο εχεις απλα παλι εναν παρομοιο δυαδικο μακριναρι που αντιστοιχει σε σενα

στο bitcoin, δεν κανει ισολογισμο στο τελος της ημερας ο δημητρης χορν (  Μεγάλο χαμόγελο ), ουτε ενας server της τραπεζας (να πω εδω οτι μεχρι προσφατως οι τραπεζες ειχαν ... windows xp ολες), κανουν ολοι οσοι το χρησιμοποιουν. (καλυτερα δλδ, γτ το ελεγχουμε ολοι, απλα ειχε και κατι ανεπιθυμητα αποτελεσματα-παραθυρακια αυτο, αλλα αλλη ιστορια αυτη)

αυτο που κερδιζεις douglas με το bitcoin ειναι αμεση, ελευθερη και ανεξαρτητη συναλλαγη
capital controls ? πολεμος ? υπερπροστατευτικη κυβερνηση (ιραν, κινα) ? εμπαργκο στη χωρα σου (κουβα, βενεζουελα) ?
δε σε νοιαζει τπτ. δε σε πιανει τπτ. οσο αφορα στη συναλλαγη σου με το bitcoin δλδ.
εισαι στη σαουδικη αραβια δλδ και θες να φας χοιρινο ας πουμε. Παραγγελνεις 10 κιλα γυρο κι ερχεσαι ελλαδα να το φας.
θες να στειλεις 20 χιλιαρικα στο γιο σου που σπουδαζει στην ζουαζιλανδη αλλα σαφηνουν να του στειλεις μονο 500 ? ευκολο
εχεις 1 μυριο στην τραπεζα στην χωρα σου αλλα δεν μπορεις να το σηκωσεις ? αγοραζεις πατατακια με μεταφορα, πουλας τα πατατακια για bitcoin, ανταλλασεις τα bitcoin για αυστραλιανα δολλαρια σε τραπεζα εξωτερικου και πετας για αυστραλια οπου μπορεις να τα φας (ή καθεσαι εκει που εισαι και παραγγελνεις απο τον αυστραλεζικο λογαριασμο σου ο,τι θες )
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2017, 01:26:56 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
akcollector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 328



Προφίλ WWW
« Απάντηση #179 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 02:01:32 μμ »

Για να τα κάνεις όλα αυτά που αναφέρεις πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη στις αξίες "Bitcoin" ή "χαρτονομίσματα".
Η πραγματικότητα είναι ότι ο κόσμος έχει αρχίσει και καταλαβαίνει ότι η αγοραστική δύναμη των χρημάτων του μειώνεται από χρόνο σε χρόνο.

Η πορεία της αξίας του Bitcoin δείχνει ακριβώς τον πανικό που επικρατεί στις αγορές.
Υπάρχουν τόσα πολλά λεφτά που ένα μέρος έχει κατευθυνθεί στην αγορά του Bitcoin.
Και επειδή το Bitcoin είναι δομημένο πάνω στο υπάρχων σύστημα αποτελεί και αυτό παγίδα.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 40
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences