Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:29:03 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: The Sovereign 2018  (Αναγνώστηκε 26229 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 10:42:11 μμ »

Εμενα παντως μου εκανε εντυπωση γιατι να ανησυχουν !!!
Τι παραπανω ξερουν και ετοιμαζωνται ;;
Περισυ την εδειξαν να οδηγει αυτοκινητο , να κανει ιππασια .
Φετος τιποτα απο αυτα.
Να εχει επιβαρυνθει η υγεια της και να το κρυβουν;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 11:12:27 μμ »

92 χρονών είναι !!!
Ε....."όσο ναναι" μια επιβάρυνση στην υγεία της υπάρχει....τώρα πια !!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 16, 2018, 01:45:59 πμ »

92 χρονών είναι !!!
Ε....."όσο ναναι" μια επιβάρυνση στην υγεία της υπάρχει....τώρα πια !!!  Μεγάλο χαμόγελο

Η μαμά της ξέρεις πόσων χρονών πέθανε?

"Κατά μάνα κατά κύρη", λένε στο χωριό μου...

(Γερά κόκκαλα αυτοί οι Windsor)
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 16, 2018, 09:06:04 πμ »

102 !!!
Αν τα φτάσει και η Ελι η πρώτη sov με τον...ομορφάντρα θα βγει το 2029 !!!
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 16, 2018, 11:41:34 πμ »

102 !!!
Αν τα φτάσει και η Ελι η πρώτη sov με τον...ομορφάντρα θα βγει το 2029 !!!

Α μπράβο!
Και η μαμά της δεν ήταν queen (ο μπαμπάς της ήταν).
Θέλω να πω ότι τη μάμα (που δεν ήταν queen) δεν την πρόσεχαν τόσο.
Άσε που η επιστήμη τόσα χρόνια μετά έχει κάνει άλματα.

Επομένως...  Έχει μέλλον η υπόθεση.

Πολύ θα ήθελα να ξέρω τι σκέβεται η καμήλα για όλα αυτά.

Καταγράφηκε
Τασος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 11



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 07, 2018, 08:17:09 πμ »

Ουδέν αρνητικό αίσθημα τρέφω αγαπητέ για τα πάσης φύσεως ανθρωποειδή αρπακτικά -εστεμμένα ή μη- που λυμαίνονται τον παγκόσμιο πλούτο, δημιουργώντας αστρονομικά υπερκέρδη. Μια απλούστατη διαπίστωση εκφράζω, στηλιτεύοντας συγχρόνως την διαχρονική τους ληστρική μεθόδευση, που σημειωτέον είναι υπεράνω οποιουδήποτε νόμου.

Επιπλέον, επειδή πρόκειται για παράνομη μπίζνα δισεκατομμυρίων, είναι αφελής έως και προκλητική ή αιτιολόγηση του φαινομένου με λαϊκογενείς εκφράσεις του τύπου ".. προσπαθούν να προστατεύσουν το βιός τους..". Διότι αυτού του είδους η μεθόδευση, σαφώς και δεν απευθύνεται σε απλούς βιοπαλαιστές, που δικαίως κόπτονται για την εξασφάλιση της περιουσίας τους έναντι της όποιας υπερφορολόγησης. Πρόκειται, ξεκάθαρα, για μια "κλειστή φάμπρικα" που κάνει πλουσιότερους τους ήδη παρασιτικούς βαθύπλουτους..

Μήπως να τους λυπηθούμε κιόλας σ΄αυτόν τον κοπιαστικό.. βιοποριστικό τους αγώνα..;

Παραθέτω ένα τμήμα σχετικού άρθρου (με δική μου επισήμανση):

"..Σημαντική διαρροή εγγράφων αποκαλύπτει για πρώτη φορά πώς η βασίλισσα, μέσω του Δουκάτου του Λάνκαστερ, έχει αποκτήσει και εξακολουθεί να έχει στην κατοχή της επενδύσεις μέσω funds που εχουν τοποθετήσει χρήματα σε σειρά από επιχειρήσεις, συμπεριλαμβανομένης της χωρίς άδειας αλυσίδας Threshers και της επιχείρησης λιανικής BrightHouse που έχει κατηγορηθεί για εκμετάλλευση χιλιάδων φτωχών οικογενειών και ευάλωτων ομάδων πληθυσμού.

Παρόλο που το Δουκάτο χαρακτήρισε το μερίδιό του στην εταιρεία BrightHouse αμελητέο, δεν αποκάλυψε το μέγεθος της αρχικής επένδυσης του 2005 η οποία συνέπεσε με την μεγάλη άνοδο της αξίας της εταιρείας. Από τότε το BrightHouse έχει κατηγορηθεί για υπερχρέωση των πελατών και για χρήση σκληρών τακτικών πωλήσεων σε ανθρώπους με νοητικά προβλήματα και μαθησιακές δυσκολίες. Τον τελευταίο μήνα κλήθηκε να καταβάλλει 14,8 εκατομμύρια λίρες ως αποζημίωση σε 249.000 πελάτες..."
Οι όποιοι προβληματισμοί και διαπιστώσεις, δική σας υπόθεση..

Να σου απαντήσω, έτσι?
Και πάνω σ' αυτά που λες, όχι σε θεωρίες.

1) Να μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω για το αν τρέφεις αρνητικά αισθήματα γι' αυτούς που χαρακτηρίζεις "ανθρωποειδή αρπακτικά". Δηλαδή τι θα έπρεπε να τους πεις για να εκδηλώσεις τα αρνητικά σου αισθήματα? " Όζουσες κουράδες"?

2) Αυτός που "λυμαίνεται τον παγκόσμιο πλούτο", μήπως συντελεί και στη δημιουργία του?

3) Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν, για ΟΠΟΙΟΝ θέλει να συμμετάσχει σ' αυτό. Εννοώ στη δημιουργία, και την απολαβή (βεβαίως) του πλούτου. Ποιος τον εμποδίζει? Αλλά αυτόματα, απ' τα δέντρα, δεν βγαίνει πλούτος.
Χρειάζεται κάποιος να δραστηριοποιηθεί. Να τα κλαδέψει, να τα ποτίσει, να μαζέψει τον καρπό... Ε, αυτός, θα απολαύσει και πλούτο. Ο άλλος, που απλώς λέει "Θέλω κι εγώ πλούτο απ' τα δέντρα, γιατί να τον παίρνει μόνο αυτός?" (ενώ ο ίδιος κάθεται στην καφετέρια και ρουφάει φραπέ - ή διαδηλώνει κατά "της εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο"), να μείνει στο επίδομα (και πολύ του είναι).

4) Δεν είναι "απλή διαπίστωση" αυτό που εκφράζεις.
Απλή περιγραφή της κατάστασης είναι αυτό που λέω εγώ: Δουλεύεις? Θα αυξήσεις τον πλούτο σου. Δεν δουλεύεις? Θα μείνεις στην πείνα. Και το βρίσκω και δίκαιο έτσι.

5) "Υπερκέρδη":
Πα να πει?
Κάθε δραστηριότητα μπορεί να αφήσει κέρδη, αν είναι επιτυχημένη (υπάρχουν κι αυτές που χάνουν).
Ποιος θα πρέπει να καρπωθεί τα οφέλη της επιτυχημένης δραστηριότητας? Αυτός που την σκέφτηκε και την έτρεξε δεν πρέπει?
Ή υπάρχει κάποιο "όριο", πέρα απ' το οποίο η επιτυχία δεν είναι αποδεκτή, και θα πρέπει τα αποτελέσματα της να κατάσχονται? Κι ας κατάσχονται.
Υπέρ ποίου?

6) Αν κάποιος παρανόμησε επειδή πήγε κεφάλαια στους παραδείσους, να πληρώσει το τίμημα της παρανομίας του.
Αν όμως ΔΕΝ παρανόμησε, τι το συζητάμε?

7) "Μπίζνα δισεκατομυρίων". Μάλιστα. Υπάρχει κάποιο θέμα σε σχέση με τις μπίζνες ανάλογα με το μέγεθος τους? Δηλαδή π.χ. η μπίζνα των εκατομμυρίων ή των χιλιάδων είναι αποδεκτή, ενώ των δισεκατομμυρίων όχι?
Με βάση ποιο νόμο γίνεται αυτό?

8 ) Λαϊκογενής έκφραση είναι η δική σου, περί "μπίζνας δισεκατομυρίων".
Το να προστατεύσει κάποιος το βιός του δεν είναι "έκφραση", είναι αξία, και μάλιστα (ιστορικά) πολύ παλιά. Διαχρονική.

9) "Απλοί βιοπαλαιστές", "διπλοί βιοπαλαιστές", "τριπλοί βιοπαλαιστές", και "πολλαπλοί βιοπαλαιστές", δε μου λέει κάτι. Όλοι βιοπαλαιστές είμαστε. Το αν εσύ παλεύεις για $100.000 την ημέρα, και εγώ για $10 την ημέρα, δεν αλλάζει τη σημασία του όρου. Κι οι δυο το ίδιο είμαστε.
Εκτός κι αν θες να βάλεις ποσοτικό όριο που προσδιορίζει το χαρακτηρισμό. Αλλά μέχρι τώρα, κανείς δεν το έχει βάλει. Βαλ'το, θα είσαι ο πρώτος.

10) "Παρασιτικός βαθύπλουτος"?
Μπορείς να το αναλύσεις λίγο, να καταλάβω κι εγώ τι είναι αυτό?
Κι άμα το ξεκαθαρίσεις, να σκεφτούμε μαζί πως θα τους κόψουμε την προβοσκίδα (με την οποία απομυζούν το αίμα των μη παρασιτικών οργανισμών - τσιμπούρια γαρ), οπότε όλα θα φτιάξουν.

gemuncey23, να λέμε τα πράματα με τ' όνομα τους, έτσι?


Με συγχωρειτε για την παρεμβαση, ζηταω συγνωμη απ ολους, αλλα μιας και εχει περασει αρκετο χρονικο διαστημα απο το συγκεκριμενο θεμα και κατα καποιο τροπο εχει ολοκληρωθει η συζητηση του,  θα ηθελα να σταθω σε καποια σχολια που υποθηκαν, τα οποια ηταν εκτος θεματολογιας, φυσικα,,,
Επισης δεν δημιουργηθηκε θεματολογια η οποια θα καλυπτε αυτην συζητηση περι 'βιοπαλεστη' οπως ειχε προταθει.
Ειμαι ενας απλος ανθρωπος που με το ζορι εχει τελειωσει ενα λυκειο και προσπαθει οσο το δυνατο γινεται να μπορεσει  να συμβαδισει με το "υφος" και το μορφωτικο επιπεδο των θεωρητικα σπουδαγμενων ανθρωπων, γι αυτο μπορει να διακρινετε συντακτικα και ορθογραφικα λαθη.
Δεν γνωριζω κανεναν,δεν εχω να χωρισω με κανεναν τιποτα και δεν θελω να παρεξηγηθω με κανεναν. Απλα θελω να καταθεσω την προσωπικη μου αποψη επανω στα λεγομενα του  Douglas Whittacker.
1.Φυσικα τρεφω αρνητικα αισθηματα
2.Αυτος που συντελει στην δημιουργια του παγκοσμιου πλουτο αν ειχε ανθρωπια και φιλοτιμο ισως και να ξεχωριζαμε απο τα ζωα
3.Το ποιος θελει να συμμετασχει στην δημιουργεια και απολαβη του πλουτο καλυτερα να ρωτησεις ανθρωπους που γεννηθηκαν με ειδικες αναγκες ή αυτους που γεννηθηκαν στην Αφρικη. Ειδικα να τους ρωτησεις ποιος τους εμποδιζει. Αν δεν υπηρχαν αυτοι που διαδηλωναν για τ ανθρωπινα δικαιωματα, πιστευω οτι αυτην την στιγμη δεν θα μπορουσες να σκεφτεις να γραψεις και να πεις την γνωμη σου.
4.Δεν πρεπει να ρωτας αν δουλευεις ,πρεπει ν αναρωτηθεις μπορει να δουλεψει καποιος που γεννηθηκε με ειδικες αναγκες? ...Μπορει καποιος να εργαζεται και να ειναι εργατικος με σκοπο να αποκτησει αυτα που τον εκαναν να πιστευει οτι τα εχει αναγκη και στην πορεια παθενει ατυχημα μη αναστρεψιμο, ποιος θα τον υποστηριξει και ποιος θα του δωσει το δικαιωμα στην εργασια για υλοποιησει τα ονειρα του? Τα παιδια της Αφρικης και οποιασδηποτε αλλης ηπειρου που ζουν στην εξαθλιωση τι ευκαιριες εχουν στην ζωη?
5.Μπορει καποια δραστηριοτητα να ειναι επιτυχημενη αλλα μπορει να βρεθει καποιος ή καποιοι που εχουν την οικονομικη δυναμη να σε καταστρεψουν με τεχνασματα και να σου κλεψουν την δραστηριοτητα , μπορει και παλι να εχεις βρει την δραστηριοτητα αλλα επειδη εισαι σε αρχικο σταδιο για να υλοποιηθει θα πρεπει να εχεις κεφαλαιο που υπερβαινει τις δυνατοτητες σου, οποτε μπορει εσυ να την σκεφτηκες αλλα για να την τρεξεις πρεπει να μεσολαβησει καποιος αλλος. Οποτε τα υπερκερδη πανε αλλου ή μοιραζονται. Αν πρεπει να κατασχονται υπαρχουν ευπαθεις ομαδες που τα εχουν αναγκη ή μπορουν να γινουν εργα για την ασφαλεια των ανθρωπων (σ ενα ουτοπικο περιβαλλον φυσικα που αυτοι που δημιουργουν τον παγκοσμιο πλουτο ειχαν ανθρωπια)
6.Οσοι εχουν παει χρηματα σε παραδεισους εχουν παρανομησει αλλιως δεν θα εμπαιναν σε τετοια διαδικασια, τωρα εαν μπορει ν αποδειχτει αυτο ειναι απιθανο , αφου ολοι εχουν παρει μεριδιο, ειδικοτερα αυτοι που μπορουν να το αποδειξουν.
7. Εαν εισαι αυτοδημιουργητος για να κανεις "μπιζνα" δισεκατομμυριων πρεπει να αρχισεις απο των χιλιαδων. Για
απευθειας δισεκατομμυριων πρεπει να εισαι ειτε βασηλιας ειτε πολιτικος   ειτε να συνεργαστεις με καποιον απο αυτους τους δυο,οπου διαχειριζεσαι δισεκατομμυρια καποιας χωρας και που ουσιαστικα  επωμιζεσαι αυτα που σου παραγει ο λαος και αποφερουν τον πλουτο της χωρας.

8.Το να προστατεψει καποιος το βιος του ειναι αξια, οταν εχει δουλεψει σκληρα και τιμια και οχι οταν εχει κλεψει ή εχει πατησει επι πτωματων
9.Η εννοια του βιοπαλαιστη δεν νομιζω οτι σχετιζεται με ολους. Αν δεν κανω λαθος   σημαινει αυτος που παλευει για να βγαλει τα προς το ζην. Τα προς το ζην πιστευω οτι ειναι αυτα που χρειαζεται ο ανθρωπος για να ζησει και με το φτωχο μου το μυαλο ειναι οι ΒΑΣΙΚΕΣ του αναγκες και οχι οι βιλες τα κοτερα κτλ.

10. Παρασιτικος βαθυπλουτος ειναι οι χωρες που εκμεταλλευονται για δεκαετιες την Αφρικη και επωμιζονται τους πορους της (πετρελαιο,χρυσο,διαμαντια,καφες) οι χωρες που πολεμουν  τις ανισχυρες για να τις εκμεταλλευτουν και να τις κουμανταρουν σκοτωνοντας αθωους ανθρωπους.
τα μεγαλα αφεντικα που μειωνουν τους μισθους ,που πτωχευουν και δεν αποζημειωνουν κανεναν για να πανε σε χωρες με πιο φθηνα εργατικα χερια,που εχουν το μισο προσωπικο απ οτι χρειαζεται για να λειτουργησει αξιολογα η επιχειρηση τους κ.α.
Το μονο που εχω να πω για ολα αυτα ειναι να χαιρεστε και να ευχαριστειτε τον οποιο Θεο πιστευετε που γεννηθηκατε και ειστε υγιεις και αρτημελεις και να ευχαριστειτε τους γονεις σας που γεννηθηκατε σε μια τετοια χωρα (ευλογημενος τοπος με καταραμενους ανθρωπους)


"Τα 7 σφάλματα του κόσμου", ( Μαχάτμα Γκάντι)
Πλούτο δίχως μόχθο.

Ηδονή δίχως συνείδηση.

Γνώση δίχως χαρακτήρα.

Εμπόριο δίχως ηθική.

Επιστήμη δίχως ανθρωπιά.

Λατρεία δίχως θυσία.

Πολιτική δίχως αρχές.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 27, 2018, 04:54:10 πμ »

Με συγχωρειτε για την παρεμβαση, ζηταω συγνωμη απ ολους, αλλα μιας και εχει περασει αρκετο χρονικο διαστημα απο το συγκεκριμενο θεμα και κατα καποιο τροπο εχει ολοκληρωθει η συζητηση του,  θα ηθελα να σταθω σε καποια σχολια που υποθηκαν, τα οποια ηταν εκτος θεματολογιας, φυσικα,,,
Επισης δεν δημιουργηθηκε θεματολογια η οποια θα καλυπτε αυτην συζητηση περι 'βιοπαλεστη' οπως ειχε προταθει.
Ειμαι ενας απλος ανθρωπος που με το ζορι εχει τελειωσει ενα λυκειο και προσπαθει οσο το δυνατο γινεται να μπορεσει  να συμβαδισει με το "υφος" και το μορφωτικο επιπεδο των θεωρητικα σπουδαγμενων ανθρωπων, γι αυτο μπορει να διακρινετε συντακτικα και ορθογραφικα λαθη.
Δεν γνωριζω κανεναν,δεν εχω να χωρισω με κανεναν τιποτα και δεν θελω να παρεξηγηθω με κανεναν. Απλα θελω να καταθεσω την προσωπικη μου αποψη επανω στα λεγομενα του  Douglas Whittacker.
1.Φυσικα τρεφω αρνητικα αισθηματα
2.Αυτος που συντελει στην δημιουργια του παγκοσμιου πλουτο αν ειχε ανθρωπια και φιλοτιμο ισως και να ξεχωριζαμε απο τα ζωα
3.Το ποιος θελει να συμμετασχει στην δημιουργεια και απολαβη του πλουτο καλυτερα να ρωτησεις ανθρωπους που γεννηθηκαν με ειδικες αναγκες ή αυτους που γεννηθηκαν στην Αφρικη. Ειδικα να τους ρωτησεις ποιος τους εμποδιζει. Αν δεν υπηρχαν αυτοι που διαδηλωναν για τ ανθρωπινα δικαιωματα, πιστευω οτι αυτην την στιγμη δεν θα μπορουσες να σκεφτεις να γραψεις και να πεις την γνωμη σου.
4.Δεν πρεπει να ρωτας αν δουλευεις ,πρεπει ν αναρωτηθεις μπορει να δουλεψει καποιος που γεννηθηκε με ειδικες αναγκες? ...Μπορει καποιος να εργαζεται και να ειναι εργατικος με σκοπο να αποκτησει αυτα που τον εκαναν να πιστευει οτι τα εχει αναγκη και στην πορεια παθενει ατυχημα μη αναστρεψιμο, ποιος θα τον υποστηριξει και ποιος θα του δωσει το δικαιωμα στην εργασια για υλοποιησει τα ονειρα του? Τα παιδια της Αφρικης και οποιασδηποτε αλλης ηπειρου που ζουν στην εξαθλιωση τι ευκαιριες εχουν στην ζωη?
5.Μπορει καποια δραστηριοτητα να ειναι επιτυχημενη αλλα μπορει να βρεθει καποιος ή καποιοι που εχουν την οικονομικη δυναμη να σε καταστρεψουν με τεχνασματα και να σου κλεψουν την δραστηριοτητα , μπορει και παλι να εχεις βρει την δραστηριοτητα αλλα επειδη εισαι σε αρχικο σταδιο για να υλοποιηθει θα πρεπει να εχεις κεφαλαιο που υπερβαινει τις δυνατοτητες σου, οποτε μπορει εσυ να την σκεφτηκες αλλα για να την τρεξεις πρεπει να μεσολαβησει καποιος αλλος. Οποτε τα υπερκερδη πανε αλλου ή μοιραζονται. Αν πρεπει να κατασχονται υπαρχουν ευπαθεις ομαδες που τα εχουν αναγκη ή μπορουν να γινουν εργα για την ασφαλεια των ανθρωπων (σ ενα ουτοπικο περιβαλλον φυσικα που αυτοι που δημιουργουν τον παγκοσμιο πλουτο ειχαν ανθρωπια)
6.Οσοι εχουν παει χρηματα σε παραδεισους εχουν παρανομησει αλλιως δεν θα εμπαιναν σε τετοια διαδικασια, τωρα εαν μπορει ν αποδειχτει αυτο ειναι απιθανο , αφου ολοι εχουν παρει μεριδιο, ειδικοτερα αυτοι που μπορουν να το αποδειξουν.
7. Εαν εισαι αυτοδημιουργητος για να κανεις "μπιζνα" δισεκατομμυριων πρεπει να αρχισεις απο των χιλιαδων. Για
απευθειας δισεκατομμυριων πρεπει να εισαι ειτε βασηλιας ειτε πολιτικος   ειτε να συνεργαστεις με καποιον απο αυτους τους δυο,οπου διαχειριζεσαι δισεκατομμυρια καποιας χωρας και που ουσιαστικα  επωμιζεσαι αυτα που σου παραγει ο λαος και αποφερουν τον πλουτο της χωρας.

8.Το να προστατεψει καποιος το βιος του ειναι αξια, οταν εχει δουλεψει σκληρα και τιμια και οχι οταν εχει κλεψει ή εχει πατησει επι πτωματων
9.Η εννοια του βιοπαλαιστη δεν νομιζω οτι σχετιζεται με ολους. Αν δεν κανω λαθος   σημαινει αυτος που παλευει για να βγαλει τα προς το ζην. Τα προς το ζην πιστευω οτι ειναι αυτα που χρειαζεται ο ανθρωπος για να ζησει και με το φτωχο μου το μυαλο ειναι οι ΒΑΣΙΚΕΣ του αναγκες και οχι οι βιλες τα κοτερα κτλ.

10. Παρασιτικος βαθυπλουτος ειναι οι χωρες που εκμεταλλευονται για δεκαετιες την Αφρικη και επωμιζονται τους πορους της (πετρελαιο,χρυσο,διαμαντια,καφες) οι χωρες που πολεμουν  τις ανισχυρες για να τις εκμεταλλευτουν και να τις κουμανταρουν σκοτωνοντας αθωους ανθρωπους.
τα μεγαλα αφεντικα που μειωνουν τους μισθους ,που πτωχευουν και δεν αποζημειωνουν κανεναν για να πανε σε χωρες με πιο φθηνα εργατικα χερια,που εχουν το μισο προσωπικο απ οτι χρειαζεται για να λειτουργησει αξιολογα η επιχειρηση τους κ.α.
Το μονο που εχω να πω για ολα αυτα ειναι να χαιρεστε και να ευχαριστειτε τον οποιο Θεο πιστευετε που γεννηθηκατε και ειστε υγιεις και αρτημελεις και να ευχαριστειτε τους γονεις σας που γεννηθηκατε σε μια τετοια χωρα (ευλογημενος τοπος με καταραμενους ανθρωπους)

"Τα 7 σφάλματα του κόσμου" ( Μαχάτμα Γκάντι)

Αγαπητέ Τάσο,

α) Δε χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη για τις απόψεις σου. Αυτό κάνουμε εδώ, έχουμε την ευκαιρία να τις ανταλλάσσουμε, και πάντα κάτι μαθαίνει ο ένας απ’ τον άλλον.

β) Το θέμα δεν είναι επείγον, και έτσι όπως κι εσύ δεν απάντησες αμέσως, κι εγώ άφησα ώστε να βρω το χρόνο να γράψω, και να έχω και την κατάλληλη διάθεση.

γ) Και δεν υπάρχει θέμα ούτε παρεξήγησης, ούτε χωρισμού (διαμοιρασμού) πραγμάτων μεταξύ μας, ούτε κάτι άλλο τέτοιο που (εμένα τουλάχιστον) να μου δημιουργεί πρόβλημα. Διαβάζω ευχάριστα κάθε άποψη (και τη δική σου επομένως) έστω και αν δεν συμφωνώ με αυτήν.

δ) Πόσο μάλλον αν η διαφωνία μας δεν είναι καθολική. Δηλαδή σε μερικά που λες, συμφωνώ.

ε) Το να τρέφεις αρνητικά αισθήματα προφανώς κανείς δεν σε εμποδίζει, αν όμως τρέφει κάποιος αρνητικά αισθήματα για άλλους χωρίς λόγο, τότε αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό καλού ανθρώπου. Το να τρέφεις αρνητικά αισθήματα για κάποιον που σε έβλαψε, για κάποιον που σκοπεύει να σε βλάψει, για κάποιον που συστηματικά βλάπτει κόσμο, το καταλαβαίνω. Αλλά χωρίς λόγο? Γιατί? Επομένως η δήλωση σου (1) στο κείμενο σου, κατ’ αρχήν δεν είναι καλή. Δεν δείχνει αγαθό άνθρωπο, να στο πω με άλλες λέξεις.

2) Αυτό είναι λίγο αόριστο, αλλά (παράδειγμα) στην αύξηση του παγκόσμιου πλούτου έχει συντελέσει ο (μακαρίτης πια) βιομήχανος Henry Ford, ιδρυτής της βιομηχανίας αυτοκινήτων Ford. Πως συνετέλεσε? Εφαρμόζοντας την μέθοδο της «εν σειρά παραγωγής» στη βιομηχανία αυτοκινήτων. Αν δεν ξέρεις τι είναι αυτή, να στο εξηγήσω. Πάντως το αποτέλεσμα της εφαρμογής αυτής της μεθόδου ήταν η αύξηση της παραγωγής αυτοκινήτων στις αρχές του 20ου αιώνα, σε τέτοιους βαθμούς, ώστε σχεδόν κάθε αμερικανική οικογένεια να μπορεί να αποκτήσει αυτοκίνητο.
Δεν βλέπω λοιπόν γιατί ο Ford (λόγω αυτής του της ικανότητας και επιτυχίας) μπορεί να θεωρηθεί σαν άτομο χωρίς «φιλότιμο» και «ανθρωπιά», κι αν δεν είχες αυτόν στο μυαλό σου όταν το έγραφες και είχες κάποιον άλλο, πες μου ποιον (συγκεκριμένα) είχες.

3) Άτομα με ειδικές ανάγκες: Μιλάς για αναπήρους (πνευματικά ή σωματικά). Είπα εγώ κάπου ότι αυτά τα άτομα δεν πρέπει να ενισχύονται από το υπόλοιπο (αρτιμελές) κοινωνικό σύνολο, ώστε να απολαμβάνουν κι αυτά μια αξιοπρεπή και απροβλημάτιστη ζωή? Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτή η αναφορά σου με το θέμα που συζητάμε.
Αφρική: Υποθέτω την φέρνεις ως παράδειγμα φτώχιας, μιζέριας, πείνας, δυστυχίας και θανάτου. Συμφωνώ. Έτσι είναι.
Επειδή όμως μάννα εξ ουρανού δεν βρέχει πουθενά, ποια είναι η δική σου πρόταση για την βελτίωση των συνθηκών ζωής σε αυτούς τους ανθρώπους? Θα την ακούσω με πολύ ενδιαφέρον.

4) Προφανώς, κάποιος που γεννήθηκε με ειδικές ανάγκες, ή κατέστη άτομο με ειδικές ανάγκες, θα πρέπει να ενισχύεται (από τους υπόλοιπους) ώστε η ζωή του να συνεχίζεται με όσο το δυνατόν μικρότερη αναστάτωση (λόγω των ειδικών αναγκών). Ποιος το αρνείται αυτό? Εγώ?

5) Αγαπητέ μου, «επιτυχημένη δραστηριότητα» είναι αυτή που θα αποδώσει (πλούτο), αλλά είναι και πραγματοποιήσιμη. Αν δηλαδή εγώ (η εσύ, ή ο οποιοσδήποτε) έχω μια πολύ καλή ιδέα, που θα απέδιδε πολύ πλούτο, αλλά για να γίνει πραγματικότητα πρέπει να αδειάσω τη Μεσόγειο από το νερό της, τι να την κάνω? Γίνεται? Δεν γίνεται. Ή μάλλον (για να το θέσω πιο σωστά) για να γίνει έχει τέτοιο κόστος, που δεν μπορώ να το κάνω. Τι σημαίνει αυτό, ότι «καποιοι με εμποδίζουν από το να πραγματοποιήσω την δραστηριότητα μου»?
Και έστω ότι κάποιος έχει τα μέσα (και τα λεφτά) να το κάνει. Και την αδειάζει, και εκμεταλλεύεται και τα πετρέλαια της, και το έδαφος της, και βγάζει πολλά λεφτά απ’ τον (ξερό πια) πάτο της Μεσογείου. Τι σημαίνει αυτό, ότι «μού έκλεψε τη δραστηριότητα μου»?

6) Υπάρχει νόμος που λέει: «Μπορείς να πας τα χρήματα σου όπου θέλεις».
Επομένως αυτός που πάει χρήματα στο Macao (π.χ.) δεν παρανομεί.
Γιατί τα πήγε?
Θα σου πω, ένα ενδεχόμενο, για να καταλάβεις γιατί αυτό που λες δεν στέκει:
Γιατί εκεί τα έβαλε στην τράπεζα, παίρνει 2% τόκο, και ο τόκος του δεν φορολογείται. Μένει μέσα ολόκληρος, και στο τέλος του χρόνου αυξάνει το κεφάλαιο.
Αν τα κράταγε εδώ, θα του έδιναν 1% τόκο (το μισό απ’ το Macao), και απ’ τον τόκο θα του έπαιρναν και το 15% (φόρος τόκου καταθέσεων).
Γι’ αυτό τα πήγε. Που βρίσκεις το παράξενο (ή το παράνομο) σ’ αυτό?   Αν εσύ ήσουν στη θέση του, το ίδιο δεν θα έκανες?

7) Για να κάνεις μπίζνα δισεκατομμυρίων πρέπει απλώς να έχεις το δισεκατομμύριο. Υπάρχουν, ξέρεις, πολλοί που το έχουν. Παράδειγμα ο Bill Gates. Τα πήρε από «την πλάτη κάποιου λαού» ο Bill Gates τα δισεκατομμύρια του? Όχι αγαπητέ. Κι εγώ, κι εσύ, και όλοι μας (όσοι έχουμε μπροστά μας τώρα ένα κομπιούτερ και διαβάζουμε και γράφουμε, δισεκατομμύρια άνθρωποι σ’ όλο τον κόσμο) του δώσαμε από $100, 200, ή 300 ο καθένας, για να μας δώσει το πρόγραμμα που κάνει το μηχάνημα μας να δουλεύει. Windows λέγεται. Αυτός το φτιαξε. Κι αυτός εγκληματίας είναι? Απάνθρωπος? Αφιλοτιμος?
Σαν τον Bill Gates υπάρχουν κι άλλοι. Πολλοί. Να μη σε κουράζω να σου λέω ονόματα, αλλά ένα (προσφατα θανών), Hugh Hefner, σου λέει κάτι? Εκδότης ήταν αυτός, έβγαλε το Playboy. Κι αυτός εγκληματίας?

8 ) Προφανώς αυτοί οι δυο που σου ανέφερα ούτε έχουν κλέψει, ούτε έχουν πατήσει επί πτωμάτων. (Ειδικά για τον Hugh Hefner, μη σου πω τι είχε πατήσει... Θα σε πιάσει κατάθλιψη). Αλλά για να σοβαρευτούμε, και οι δυο τους αυτοί, σε διαβεβαιώνω ότι έχουν δουλέψει ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ στη ζωή τους. Όπως και οι περισσότεροι από τους άλλους, επίσης δισεκατομμυριούχους, που δεν σου ανέφερα. Τεμπέλης, κανείς δεν έκανε δισεκατομμύρια.
Κι όποιος τα κληρονόμησε (αλλά δεν έστρωσε τον κώλο του χάμω για να τα διατηρήσει), σύντομα τα έχασε.

9) «Βιοπλαιαστής» (το λέει η λέξη) είναι αυτός που «παλεύει δια τον βίον του». «Βίος» είναι η ζωή, να σου φέρω και απόσπασμα απ’ το λεξικό αν θέλεις. Η λέξη λοιπόν δεν προσδιορίζει τι είδους βίος είναι αυτός που παλεύεις να έχεις. Ο καθένας παλεύει για αυτό που επιθυμεί, που είναι άξιος να πετύχει, και που κάθε μέρα διάγει.
Με αυτή την έννοια λοιπόν, και ο Bill Gates βιοπαλαιστής είναι, παλεύει για τον βίο του. Μην αμφιβάλλεις ότι έχει παλαίψει ΠΟΛΥ στη ζωή του, περισσότερο από τους περισσότερους από μας (τους μέσους ανθρώπους).
Ήθελε να φτάσει εκεί που έφτασε (τον βοήθησε και η τύχη βέβαια - 90 δις είναι σήμερα το βιος του). είχε και τις ικανότητες, και έφτασε.
Άλλος του αρκεί να τρώει ένα φαϊ και να έχει ένα κρεβάτι να κοιμάται. Δεν τον κατακρίνω, αλλά ΟΥΤΕ τον Bill Gates κατακρίνω.
Εσύ (για κάποιο λόγο δικό σου) τον κατακρίνεις. Ίσως επειδή οι ανάγκες που ο Bill Gates  μπορεί να καλύψει (για τον εαυτό του) είναι πολύ παραπάνω από αυτές που εσύ θεωρείς ΒΑΣΙΚΕΣ ανάγκες του (κάθε) ανθρώπου. Εντάξει, έτσι είναι, αλλά δεν έχεις δίκιο, ούτε καν δικαίωμα να το λες.   Με ποιο δικαίωμα κρίνεις τον άλλον?

10) Η παράγραφος (10) που έγραψες να με συμπαθάς, αλλά είναι λίγο ασυνάρτητη.
α) «Παρασιτικός βαθύπλουτος» δεν μπορεί να είναι χώρα, πρέπει να είναι άνθρωπος.
β) Αν δεν υπήρχαν οι «πλούσιες χώρες» που αγοράζουν το πετρέλαιο, τον χρυσό, τον καφέ, το κακάο, τα διαμάντια, το καουτσούκ κλπ από τις φτωχές, οι φτωχές (της Αφρικής) δεν θα ήξεραν τι να τα κάνουν αυτά τα πράματα. Ξέρεις, αυτά δε τρώγονται, και εκεί, το φαϊ τους λείπει, όχι οι σοκολάτες γάλακτος.
γ) Έχεις μια εμμονή με τους σκοωμούς, ε?
δ) Κλείσιμο επιχείρησης (εδώ) και απόλυση των εργαζομένων χωρίς αποζημίωση είναι παράνομο. Αν κάποιος το κάνει, πρέπει να πάει μέσα. Αν ΔΕΝ πηγαίνει, κάποιος (δικαστικός? Αστυνομικός? ΙΚΑτζής? τέτοιος πάντως) δεν κάνει καλά τη δουλειά του. Και πρέπει να πάει κι αυτός μέσα.
ε) Φτηνά μεροκάματα: Ο Ιταλός φτιάνει γραβάτες στη βιοτεχνία του. Πληρώνει τους εργάτες του, του κοστίζει €0,50 η γραβάτα, και την πουλάει €1.
Αν πάει και στήσει (αυτός ή κάποιος άλλος) εργοστάσιο γραβατών στη Μαλαισία, θα του κοστίζει €0,10 η γραβάτα. Γιατί το μεροκάμτο στη Μαλαισία είναι το 1/5 του Ιταλικού.
Αν δεν το κάνει, θα πάει κάποιος άλλος, θα τις φτιάνει εκεί, και θα τις πουλάει €0,20. Ο Ιταλός (στη Νεάπολη, το Μιλάνο κλπ) ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ, γιατί κανένας δεν θα αγοράζει τις γραβάτες του με €1, όταν δίπλα τις βρίσκει με 0,50. Θέλω να πω ότι εύκολο είναι να αφορίζεις «τη μετακόμιση της παραγωγής σε χώρες με φτηνά εργατικά» (το ίδιο κάνει κι ο Τράμπ), αλλά αυτά δεν είναι τόσο εύκολα θέματα ώστε να λύνονται με έναν αφορισμό.

Τις προτάσεις του Γκάντι δεν θα τις σχολιάσω. Είμαι πολύ μικρός γι’ αυτόν.

Αυτά, και την καλημέρα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2018, 04:57:53 πμ από Douglas Whittacker » Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 21, 2018, 03:40:29 μμ »

Sapphire Coronation 2018 Celebration Sovereign

https://www.royalmint.com/our-coins/events/sapphire-coronation/Sapphire-Coronation-2018-Celebration-Sovereign/



£500

Maximum Coin Mintage   650
Weight   7.98g
Diameter   22.05mm
Quality   Brilliant Uncirculated
Year   2018
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2018, 03:42:38 μμ από acal » Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 957



Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 21, 2018, 04:16:24 μμ »

αξίζει μόνο για το μικρό mintage να πληρώσει κανείς τα διπλά από την κοινή?
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 21, 2018, 04:49:21 μμ »

Ξέρεις αν θα βγάλουν και άλλο “ struck on the day “ , ίδια λίρα με άλλο πιστοποιητικό ;
Το έκαναν πέρσι .
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 21, 2018, 05:01:50 μμ »

Το καλό είναι ότι έχει την κορώνα αριστερά και ξεχωρίζει από τίς κοινές.
Και χύμα να την δεις κάπου ξέρεις ότι είναι επετειακή.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 21, 2018, 05:11:56 μμ »

Δεν νομίζω να βγάλουν άλλο special φέτος τουλάχιστον όσον αφορά την θεία Ελι.
Αλλά από πέρυσι έχουμε φλομώσει στα σπέσιαλ οπότε....

p.s. όποιος θέλει να πάρει το άλλο πιο προσφατο struck on the day για τον γάμο της θείας, ακόμα είναι διαθέσιμο στο royal mint στην ίδια τιμή.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 21, 2018, 08:31:07 μμ »

αξίζει μόνο για το μικρό mintage να πληρώσει κανείς τα διπλά από την κοινή?

Είναι ακριβότερη από την proof , με μικρότερο mintage και έχει plain edge .
Αν δεν βγάλουν και άλλη παρόμοια  όπως έγραψα πριν , ίσως αξίζει να τζογάρεις.

Δίπιτο (piedfort) δεν θα βγάλουν φέτος ;
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 957



Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 21, 2018, 08:45:14 μμ »

Για την ιστορία, δεν έχει υπάρξει ποτέ λίρα με τόσο μικρό mintage που να μην κατέληξε να γίνει rare !
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 22, 2018, 06:02:09 μμ »

Εξαντλήθηκαν ....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences