Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:52:11 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γραμματοσημα - καλη επενδυση ή οχι?  (Αναγνώστηκε 39533 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 29, 2018, 11:00:47 πμ »

Για να μη ανοίγω νέο τόπικ,ήδη υπάρχουν πάρα πολλά,θεωρώ πως εδω είναι κατάλληλος χώρος να παρουσίασω μία,κατά την γνώμη μου,πολύ ενδιαφέρον άποψη απο το μακρινό 1964.
Συγκεκριμένα το παρακάτω αρθρο είναι απο Φιλοτέλεια τέλη 1964,θεωρείται άποψη της ΕΦΕ,και ο ανώνυμος αρθρογράφος.{που λόγω ψευδωνύμου είναι γνωστός}και ασφαλώς το ότι δημοσιεύεται στο περιοδικό.
Σε αυτα ακριβώς τα χρόνια,ως και στις αρχές της επόμενης δεκαετίας μορφοποιήθηκε η οικονομική διάσταση των γραμματοσήμων της χώρας μας,με εξαίρεση πάντα τις ΜΚΕ και σε μικρότερο βαθμό τις μΚΕ,όσο αφορά το αντικέιμενο του άρθρου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2018, 01:37:09 πμ από LHH » Καταγράφηκε
manos95
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 07, 2018, 12:00:06 πμ »

Το γραμματοσημο δεν ειναι σκετο χαρτι, για οικονομα.     Στο μελλον θα ειναι εργο τεχνης και ιστορικο τεκμηριο.   Θα μετραει πολυ η κατασταση τους, οσο θα περναει ο χρονος.  Με την κριση βγηκαν απο τα μπαουλα πολλη κατεστραμενη σαβουρα, ακομα του 70 τα ασφραγιστα με κιτρινη τονωση, λες και δεν ξερουν να τα αποθηκευσουν.   
    Φυσικα οι συλλεκτες θα ειναι μειωμενη,  στην Ελλαδα αρκετα περισσοτερο, καθως η νεωτερη γενια, 9 στους 10  αναγκαζεται να εγκαταλειψει, εξαιτιας των ηλικιωμενων λαμογιων με συνεργους τους καταλογους.  Ναι υπαρχουν συλλεκτες 14-18 χρονων και ακουσα τα παραπονα τους, για το τι τους κανουν.  Τους καινε σε μολις λιγους μηνες.  Το μελλον φτανει αρκετα γρηγορα. (ειδη βρεθηκαν αλμπουμ σε μπλε καδους ανακυκλωσης).
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 07, 2018, 07:58:14 πμ »

    Φυσικα οι συλλεκτες θα ειναι μειωμενη,  στην Ελλαδα αρκετα περισσοτερο, καθως η νεωτερη γενια, 9 στους 10  αναγκαζεται να εγκαταλειψει, εξαιτιας των ηλικιωμενων λαμογιων με συνεργους τους καταλογους.  Ναι υπαρχουν συλλεκτες 14-18 χρονων και ακουσα τα παραπονα τους, για το τι τους κανουν.  Τους καινε σε μολις λιγους μηνες.  Το μελλον φτανει αρκετα γρηγορα. (ειδη βρεθηκαν αλμπουμ σε μπλε καδους ανακυκλωσης).

Αγαπητέ μου αρέσουν αυτά που λές και συμφωνώ.Ειδικά αυτό που λές περι "ηλικιωμένων λαμογιών και καταλόγων".Θα προσθέσω εδώ και τις λέξεις "και των αρπακτικών εμποράκων "αν μου επιτρέπεις που αν σε καταλάβουν οτι δεν ξέρεις ή οτι εχεις ανάγκη στα παιρνουν όλα με το κιλό.
Ποιά η σχέση σου με το γραμματόσημο αν επιτρέπεται?
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
manos95
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 07, 2018, 09:26:57 πμ »

Μονο συλλεκτης και οχι των ακριβων γραμματοσημων.    Θυμαμαι μικρος το πρωτο μου Ερμη, το πηρα απο εμπορο, το πληρωσα στο 100 καταλογου, φιλος μου εδειξε οτι ηταν με μεγολο σκισιμο κολλημενω. Επεσε συρμα να μην παταμε στα μαγαζια αυτα. Αποφευγαμε τους ηλικιωμενους ηταν οι χειροτεροι. Σημερα μπαινουν λιγοι μικροι και βγαινουν λογο βουρκου (και καλα κανουν).
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 07, 2018, 09:48:35 πμ »

Πολύ ισοπεδωτικά μου ακούγονται όλα αυτά. Χωρίς να παίρνω θέση υπερ εμπόρων ή κάτι τέτοιο.
Εντύπωση μου κάνει οτι τόσο νέοι θέλουν να ασχοληθούν προσωπικά δεν έχω γνωρίσει κανέναν αν και νέος είμαι γενικά.

Δηλαδή λόγω κάποιων εμπόρων πλέον δεν ασχολήστε με το γραμματόσημο?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 07, 2018, 10:12:16 πμ »

Οσο παιρνάει ο καιρός φαίνεται όλο και πιο ξακάθαρα οτι μόνο σπάνια γραμματόσημα κρατιούνται και όλα τα υπόλοιπα είναι χαρτάκια. Όσοι μαζεύουμε τα σημερινά σαν επένδυση είναι ένα ρίσκο και μάλλον θα καταλήξουμε με χαρτάκια.
Καταγράφηκε
manos95
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 07, 2018, 03:56:03 μμ »

Οι νεοι δεν ενδιαφερονται για πολλους λογους που εχουν εξηγειθει.  Οποτε αναφερομαι μονο στους λιγους νεους που ενδιαφερονται.     Ναι ισοπεδωτικο, πχ     Ελληνικοι χοροι του 2002 το κοινο της λωριδας του 2,15 ε (9.400.000 τεμαχια) το σφραγισμενο στα 4,50 ο καταλογος.    Η χαρα του λαμογιου, στοχευει κατευθειαν τα παιδια.   Τους ξενους τους πιανουν ανετα με τα πολλα σπανιοτερα και οντως δυσευρετα σημερινα γραμματοσημα.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 07, 2018, 04:17:43 μμ »

Οι νεοι δεν ενδιαφερονται για πολλους λογους που εχουν εξηγειθει.  Οποτε αναφερομαι μονο στους λιγους νεους που ενδιαφερονται.     Ναι ισοπεδωτικο, πχ     Ελληνικοι χοροι του 2002 το κοινο της λωριδας του 2,15 ε (9.400.000 τεμαχια) το σφραγισμενο στα 4,50 ο καταλογος.    Η χαρα του λαμογιου, στοχευει κατευθειαν τα παιδια.   Τους ξενους τους πιανουν ανετα με τα πολλα σπανιοτερα και οντως δυσευρετα σημερινα γραμματοσημα.

Στους ξένους παίζει πολύ η θεματική συλλογή, οπότε ενδιαφέρονται κυρίως για συγκεκριμένα κομμάτια.
Καταγράφηκε
manos95
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 07, 2018, 07:44:39 μμ »

Σωστα για τους θεματικους
Καταγράφηκε
manos95
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 08, 2018, 12:46:51 μμ »

Η παγκοσμια επενδυτικη καταρρευση των γραμματοσημων, στις αρχες της δεκαετιας του 80.  Το διαγραμμα για ΗΠΑ.   Σοκ και δεος.
Καταγράφηκε
manos95
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 08, 2018, 01:00:44 μμ »

Επενδυτης μου ειπε για τοτε, οτι υπαλληλος του ΕΛΤΑ του ειπε οτι τα τοπια του 1979 ειναι η ακριβη σειρα του ετους και λιγοι θα την αγορασουν και στο μελλον θα παρει μεγαλη υπεραξια. Πηρε 200 σειρες τοπια. Μετα εκλαιγε τα λεφτα του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2018, 01:02:53 μμ από manos95 » Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 08, 2018, 04:42:08 μμ »

Επενδυτης μου ειπε για τοτε, οτι υπαλληλος του ΕΛΤΑ του ειπε οτι τα τοπια του 1979 ειναι η ακριβη σειρα του ετους και λιγοι θα την αγορασουν και στο μελλον θα παρει μεγαλη υπεραξια. Πηρε 200 σειρες τοπια. Μετα εκλαιγε τα λεφτα του.

Οπως τα λες είναι φίλε
Μόνο τα κλασικά γραμματόσημα και επι φακέλων ακόμη περισσότερο εχουν μέλλον οικονομικό-επενδυτικό.Επίσης η ταχυδρομική ιστορία μέχρι WW 2
Τα υπόλοιπα κλάφτα Χαράλαμπε..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2018, 04:47:07 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 08, 2018, 04:49:59 μμ »

Βγαίναν κάτι περιοδικά δεκαετία 70, με θέμα τον συλλεκτισμό και το φιλοτελισμό. Με άπειρες διαφημίσεις καταστημάτων φιλοτελικών ειδών και άλλες τόσες διαφημίσεις "κάντε την επένδυση σας στα γραμματόσημα"

Μόνο εμένα μου ακούγεται αστείο κάποιος να κάνει επένδυση σε γραμματόσημα?

Δηλαδή έστω οτι κάποιος έπαιρνε αγόραζε όταν βγήκε μια σειρά Α ολυμπιακών αγώνων και δεν τις έβαζε σαρνιέρες την πρόσεχε και σήμερα ήταν ακόμα λούξ.

Το 1896 που την πήρε στην ονομαστική της αξία (που τότε ήταν κοντά ένας μισθός περίπου) πόσα χρόνια έπρεπε να περιμένει για να πάρει αξία??? ώστε να πει οτι επενδύσε τον μισθό του και έβγαλε κάτι παραπάνω όταν την πούλησε? μάλλον θα είχε πεθάνει μέχρι να το μάθει.

Στα συλλεκτικά είναι πολύ συγκεκριμένα τα πράγματα που παίρνουν αξία για να πεις οτι επενδύεις τα λεφτά σου.
Με απλά γραμματόσημα που κυκλοφορούν σε φύλλα (με την προυπόθεση οτι δεν γίνει κάτι και μείνουν ελάχιστα) αυτό δεν γίνεται. Λίγη λογική θέλει.

Τώρα τι παγκόσμια κατάρευση τιμών λέμε? το 1980 που δείχνει το διάγραμμα (που δεν ξέρουμε και τι δείχνει) μια μεγάλη άνοδο, αν μιλάμε για τις ΗΠΑ είχαν οικονομική ύφεση τότε και υπήρχαν διάφορα προβλήματα πληθωρισμού κλπ. οπότε ίσως δημιουργήθηκε μια ζήτηση σε άλλα μέσα (πχ γη, σπίτια) ή σε γραμματόσημα για να κρατήσουν τα λεφτά τους.

Τα σπάνια γραμματόσημα και γενικά τα σπάνια φιλοτελικά αντικείμενα πάντα θα κρατάνε τα λεφτα τους αλλα σκεφτητε πόσα λεφτά θα δαπανήσετε για να τα αποκτήσετε και σε τι χρονικό ορίζονται νομίζεται ότι θα πάρετε τα λεφτά σας πίσω.





Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 08, 2018, 09:58:58 μμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=30104.405

στη αρχή περίπου της σελίδας έχει μια ανάρτηση σχετική...
...με το ανάλγητο κράτος μας !
Ασφαλώς και δεν φταίει ο εμπορικός κόσμος των δεκ.60/70 για την κατάσταση,απλά οι έμποροι ακολουθούσαν την ροη των πραγμάτων.
Και εγώ αγαπητέ φίλε πήρα κατοχικά τοπία το 1981 στα δώδεκά μου, ακριβώς 400δρχ όσο την είχε ο Πυλαρινός τότε,οκ! συμβαίνουν αυτα,μετα έμαθα...όπως σε όλα τα πραγματα στη ζωή,παθαίνεις και μαθαίνεις.
Οι τιμές των μοντέρνων σειρών δεν είναι στα τάρταρα, καθε άλλο,εγώ που παίρνω για τα παιδιά τις μετα το 2005 σειρές μια χαρά υπεραξία έχουν.Οχι μεγάλη ασφαλώς αλλά να,ένα 10 με 20% το έχουν πάρει.
Ε,για πεστε κατι που απο το 2006 πχ να έχει παρει υπεραξία?
Ενα διαμέρισμα?
Ενα αυτοκίνητο?
Σκάφάκι?
Πινακας ζωγραφικής?,μετα το μπουμ των λαμόγιων που ξέπλεναν χρήμα εκει τώρα έχουν πεσει φουλ...
χρηματοικονομικά ? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
μόνο τα νομίσματα έχουν σημειώσει μεγάλη προοδο,απο  ότι έμαθα και στη τελευταία δημοπρασία Καραμήτσου.

Αρα τσάμπα γκρινιάζεε, το γραμματόσημο είναι χόμπυ με ανταποδωτική αξία οχι το ανάποδο,στοκάρω 100 σειρές ,α,και τι ωραια είναι κιόλας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2018, 10:03:16 μμ από LHH » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 09, 2018, 01:50:53 πμ »

Ο φιλοτελισμός, είναι απλά μια ενδιαφέρουσα -ενίοτε αγωνιώδης- ενασχόληση. Τίποτα περισσότερο.
Δεν δύναται να αποτελέσει αντικείμενο οικονομικής επένδυσης, σχεδόν για το σύνολον των συλλεκτών.

Όποιος σκοπεύει να.. τζογάρει τα λεφτά του σε γραμματόσημα, με την προσδοκία -έστω και μικρού-κέρδους, πλανάται πλάνην οικτράν. Εκτός και αν έχει την δυνατότητα να αγοράζει σημαντικές σπανιότητες, διαθέτοντας χρήμα από.. πενταψήφια νούμερα και πάνω.

Διότι με «Ολυμπιάδες», «Χαλκογραφικές» και «Δημοκρατίες», ουδείς συλλέκτης ωφελήθηκε οικονομικώς. Σαφώς και έχασε. Πάντα προς όφελος των εμπόρων. Αυτή είναι η μόνη πικρή αλήθεια, σχετικά με την επενδυτική δυνατότητα του σύγχρονου φιλοτελισμού.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2018, 01:52:12 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences