Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 07:39:08 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ ΤΑΛΙΡΟ 1876  (Αναγνώστηκε 14984 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Ιούνιος 22, 2010, 05:01:30 μμ »

Γεια σας! Βρηκα σε σαιτ δημοπρασιων το παρακατω ταλιρο στα 500 ευρω και με αντιπρασφορα. Πως κρινετε το νομισμα και την τιμη;
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2010, 05:02:21 μμ »

Και η αλλη πλευρα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:25:02 μμ »

Το νομισμα δεν ειναι ακυκλοφορητο!! Αυτη ειναι η δικη μου εκτιμηση!!
Καλο ναι μεν αλλα οχι ακυκλοφορητο Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:26:38 μμ »

Μαλλον εχετε δικιο...πρεπει να ναι AU...παντως πως κρινετε την τιμη του;
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 23, 2010, 08:29:20 μμ »

Εκτος απο αυτα που ειπατε το νομισμα εχει ταλαιπωρηθει και με καθαρισμους επισης η φωτογραφια πρεπει να παραπλανει λιγο οσο αφορα το πραγματικο χρωμα του νομισματος.

κατ εμε δεν αξιζει παραπανω απο 250-300 ευρω
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 23, 2010, 09:24:27 μμ »

Γιαυτο μιλαμε!!Εχει το χαρακτηριστικο χτυπημα πανω στην μυτη!!
Οσο γι το αλλο που εβαλες του Ριότι Νικο το νομισμα ηταν πολυ καλο!!
Το προβλημα το εχει ομως ο Ριότις σαν πωλητης!! Αμα τον πλησιασει Ελληνας για να αγορασει κατι ζηταει την μανα και το πατερα!! Μετα οταν του <καθοντε> τα νομισματα απουλητα τα δινει οσο οσο στους ξενους!!
Απο τους Ελληνες ζηταει καταθεση σε τραπεζα!! Γιατι να μην τον πληρωσω με  PayPal  που αμα συμβει η οποιαδηποτε στραβη να μπορω να εχω αξιωσεις???
Ασε που το φωτοσοπ- φωτομονταζ δινει και παιρνει σε πολλες απο τις φωτογραφιες του κατα το παρελθον!!
Ολοι θα θυμομαστε κατι ταληρα-διδραχμα κτλ κτλ Κρητικης πολιτειας......
Για μενα ο πωλητης πρεπει να ειναι ειλικρινης σε οτι δειχνει διχως να κρυβει ή να επισκευαζει σημεια του νομισματος που πασχουν!!
Και να καταλαβουν μερικοι μερικοι πωλητες οτι ο Ελληνας συλλεκτης ειναι ο καλυτερος πελατης του και πρεπει να τον προσεχουν και οχι να του πιανουν τον Πωπο επειδη ειναι Ελληνας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2010, 09:44:16 μμ »

Γιωργο αυτο ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα,αλλα εδω μιλαμε για πιστοποιημενο και το παραδειγμα μου ηταν εντελως τυχαιο αφου δεν κρατω αρχειο απο Γεωργιο για να δειξω την διαφορα.
Συμφωνώ μαζι σου οτι το εβαλες σαν παραδειγμα!!
Και εγω με τον συγκεκριμενο πωλητη δεν εχω κανενα προβλημα προσωπικο διοτι ποτε δεν πλησιασα τις δημοπρασιες του!!
ΑΛΛΑ
Κατανταει κοροιδία να ζητας επισημα την μανα και τον πατερα σε τιμη αρχικα αμα σε πλησιασει καποιος Ελληνας και μετα να το δινεις το νομισμα ΚΑΤΩ τις ΜΙΣΗΣ ΤΙΜΗΣ που ζητουσες αρχικα!!
Αυτα και αλλα πολλα (αναφερα μερικα πριν) ειναι απο τα μειον του συγκεκριμενου πωλητη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 24, 2010, 08:52:14 μμ »

Εχει δικιο ο Θωμας εδω Νικο!! Κανε στου Ριότι το νομισμα ζουμ εκει που εχει το κενο μεταξυ του Γεωργιος και του Α !!Στο κενο θα δεις μια θολουρα-διορθωση!! Απο την πλευρα με τον θυρεο κοιτα καλα την κουρτινα γυρω γυρω!! Και εκει εχει επεμβη!! Προσωπικα το θεωρω ανηθικο αυτο!!!
Απο την αλλη ομως σαν σλαμπαρισμενο με βαθμο au 55 η τιμη του ειναι αρκετα καλη για καποιον που κοιταει την συσκευασια και οχι το νομισμα Κλείσιμο ματιού
Το σωστο ομως ειναι να κοιταμε το νομισμα και οχι την συσκευασια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 24, 2010, 08:58:52 μμ »

Και για την ιστορια για να μην μιλαω διχως αποδειξεις σηκωνω παρακατω τις φωτο που ειχα φυλαξει απο παλια δημοπρασια του συγκεκριμενου πωλητη που ειχε σηκωθει σαν θεμα σε συναδελφικο φορουμ πριν εναμιση περιπου χρονο!! Οι δημοπρασιες αφορουσαν νομισματα τις Κρητικης πολιτειας!!
Στην τελευταια φωτο φαινοντε καθαρα οι παρεμβολες με το φωτοσοπ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 24, 2010, 10:13:58 μμ »

Την προσωπικη μου αποψη φιλε Νικο την ειπα ηδη. Το νομισμα για το οποιο ανοιχτηκε το ποστ δεν ειναι ακυκλοφορητο αρα δεν αξιζει τα λεφτα που ζηταει ο πωλητης και ορθως μεχρι σημερα δεν εχει φαει κανενα χτυπημα διοτι ειναι υπερεκτιμημενο!!
Αν με εβαζες να διαλεξω αναμεσα στα δυο σαφως του Ριότι ειναι καλυτερο λογω του σλαμπαρισματος και μονο!!
Το οτι εβαλες την συγκεκριμενη δημοπρασια σε αντιπαραβολη ορθως την εβαλες διοτι η τιμη κλεισηματος ειναι αρκετη καλη και μας δειχνει ποσο παραπανω ζηταει ο πρωτος πωλητης!!
Η δικη μου παρεμβολη για τον πωλητη (ισως κακος που την αναφερα) ειχε να κανει μονο και μονο διοτι <επισκευαζει> τις φωτογραφιες του προσπαθωντας να πουληση σε υψηλοτερες τιμες!!
Τωρα αν εχετε την διαθεση να ανοιξουμε ενα θεμα για το πως πρεπει να φεροντε Πωλητες-αγοραστες , τι το ηθικον , τι το ανηθικον , εξαπατηση πωλητων εις βαρος αγοραστων, παραπλανητικες φωτογραφιες κτλ κτλ ευχαριστως συμετεχω!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 24, 2010, 10:23:46 μμ »

Μα ειναι αυτονοητο οτι δεν τα αξιζει αυτα τα λεφτα που ζηταει! σε αυτο δε διαφωνησε κανενας απλα σε αυτες τις καταστασεις η υπαρξη η μη χτυπηματων και scratc σημαινει αρκετα ευρω!
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 25, 2010, 11:28:11 πμ »

...Τωρα αν εχετε την διαθεση να ανοιξουμε ενα θεμα για το πως πρεπει να φεροντε Πωλητες-αγοραστες , τι το ηθικον , τι το ανηθικον , εξαπατηση πωλητων εις βαρος αγοραστων, παραπλανητικες φωτογραφιες κτλ κτλ ευχαριστως συμετεχω!!

Αυτό είναι πολύ σημαντικό θέμα και πιστεύω ότι θάπρεπε να γίνει συζήτηση σε χωριστό topic, γιατί ουσιαστικά μιλάμε για ένα είδους Κώδικα Δεοντολογίας που θα πρέπει να διέπει τις δημοπρασίες, και ο οποίος θα πρέπει να τηρείται από όλους όσους συμμετέχουν - είτε ως πωλητές, είτε ως αγοραστές. Και όποιος τον παραβιάζει κατά τη γνώμη μου θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τον κάνει πέρα η κοινότητα των υπολοίπων, ή τουλάχιστον να τον κράζει δημοσίως... Και άντε μετά να δω πόσο θα το ξανασκεφτεί να τον παραβιάσει ξανά... Βλέπω καθημερινά απίστευτα πράγματα να γράφονται και να γίνονται σε διάφορες δημοπρασίες και ειλικρινά απορώ πως το ανέχονται όλοι οι υπόλοιποι - αλλά και οι εκάστοτε υπεύθυνοι...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 25, 2010, 10:44:45 μμ »

Δεν ανεχεται κανενας τιποτα ο καθενας παιρνει αυτο που του αξιζει! ο συγκεκριμενος πωλητης που λεγαμε μου εχει μπει στο ματι απο την πρωτη στιγμη που ξεκινησα να ψαχνω στο ebay και για τις ακριβες τιμες και για τις επεμβασεις που κανει στις φωτο! δεν ψωνισα ποτε απο αυτον και ουτε προκειται!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 26, 2010, 12:34:29 μμ »

επειδη γινεται πολυς λογος για το ταλληρο του Γεωργιου και εχω παρακινηθει και εγω να παρω ενα σε αξιοπρεπη κατασταση (πανω απο vf που εχω ) κοιταζω τον τελευταιο καιρο τις δημοπρασιες.Στην τελευταια λοιπον του κουνκερ ειχε 3 κομματια  και σας τα παραθετω.Αυτο εκλεισε 170 ευρω και ομολογω οτι μου αρεσε πολυ.Βεβαια υπαρχουν και οι προμηθειες που κυμαινονται στο 15-20%
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 26, 2010, 12:37:05 μμ »

υποθετω πως καποιος απο αυτο το φορουμ ή το αλλο  θα πηρε καποιο απο τα νομισματα και οταν το παρει ας βαλει καμμια φωτο για να ριξουμε και εμεις καμμια ματια.Αυτο εκλεισε 300 και ηταν σε slab ΑU 55
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences