Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:16:30 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φάκελος με παλιά γραμματοσημα  (Αναγνώστηκε 9073 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Vaggosmaster
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 231



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 18, 2017, 07:10:32 πμ »

Καλημέρα σε όλους

  Πριν λίγο καιρό παρέλαβα ένα γραμμα από Ιταλία και τα γραμματοσημα που ηταν επάνω ήταν
παλιά (ακολοθουθούν φωτο) , έχω πάρει πολλούς φακέλους στα χρόνια που συλλέγω (νομισματα) και ποτέ δεν το έχω ξαναδεί, απλά γίνεται και δεν το είχα προσέξει?  







Καταγράφηκε

Χρω φιλανθρώπως και δικαίως τοις εντυγχάνουσι
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2017, 09:31:01 πμ »

Αγαπητέ Vaggosmaster δες μια αντίστοιχη δική μου περίπτωση.
Σε φάκελο που παρέλαβα πριν 2-3 μήνες τα γραμματόσημα είναι του 2004,2007 και 2014.
Τα δικά σου είναι ακόμα παλαιότερα.
Υποθέτω ο αποστολέας είναι και σε εσένα κάποιος αντίστοιχος οίκος ή κάποιος συλλέκτης.
Είναι σύνηθες και ξεκινάει σε βάθος χρόνου συλλέκτες και έμποροι να "κατασκευάζουν" όμορφους αισθητικά φακέλους με παλαιότερα γραμματόσημα,γωνίες φύλλου,κολλημένα όμορφα,συμμετρικά κλπ.
Πολλές φορές ειδικά στο παρελθόν το ταχυδρομικό τέλος ήταν κατά πολύ μεγαλύτερο απο το κανονικό.Το έκαναν συνήθως όταν τους έστελναν σε άλλους συλλέκτες όπως εσύ. Οι φάκελοι αυτοί ονομάζονται "φιλοτελικοί" στην δική μας γλώσσα και είναι όμορφοι και τους μαζεύουμε.
Μήν τον χαλάσεις και αν δεν τον θέλεις εδώ είμαστε Χαμόγελο

Αν θές να εμβαθύνεις περισσότερο στο θέμα διάβασε ενα σχετικό παλαιότερο μου ποστ.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=34359.msg435763#msg435763
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2017, 09:39:37 πμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 18, 2017, 11:03:50 πμ »

Μήπως όπως και στην Γαλλία ισχύουν και τα προ-ευρω γραμματόσημα και δεν έχουν καταργηθεί όπως τα Ελληνικά ?
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 18, 2017, 11:12:19 πμ »

Παλιό φιλοτελικό αστείο  Σαρκασμός

Το τέλος στο ιταλικο έχει εξοφληθεί αν δεις με το barcode οπότε κάποιοι που έχουν στοκ μεγάλα απο γραμματόσημα πάνε και τα κολλάνε για το παιχνίδι του θέματος πιο πολύ.

Είναι σύνηθες γενικά, εγώ που αγοράζω απο γραμματοσημάδες μου έρχονται συχνά τέτοιοι φάκελοι.

Μήπως όπως και στην Γαλλία ισχύουν και τα προ-ευρω γραμματόσημα και δεν έχουν καταργηθεί όπως τα Ελληνικά ?

Ούτε στη Γαλλία ούτε πουθενά δεν ισχύουν τα προ ευρώ γραμματόσημα, και γαλλικές τέτοιες περιπτώσεις αν δεις είναι ίδιο με αυτό που λέμε εδώ για τον ιταλικό φάκελο.

Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 18, 2017, 11:43:16 πμ »

Το θεμα είναι ότι στον ιταλικο φακελλο οι αξιες είναι ολες σε λιρέτες.Λογικα ο υπάλληλος του ταχυδρομείου δεν επρεπε να τα σφραγισει.Περυσι μου ηρθε συστημενο από Γαλλια ,με γαλλικα φραγκα.Κανω μια υποθεση,και λεω ότι αφου οι κεντρικες τράπεζες της Γαλλιας,Ιταλιας,Γερμανιας ανταλλασουν ακομη και σημερα τα χαρτονομίσματα προ ευρω,η Γερμανια και η Γαλλια, σιγουρα και τα κερματα,μηπως και υπαρχει κι αυτή η πολιτικη, η η ανοχη και στα γραμματοσημα.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 18, 2017, 12:09:39 μμ »

Επειδή εγώ δεν βλέπω καθαρές ημερομηνίες ούτε στις σφραγίδες ούτε στο barcode ας στείλει ο φίλος κάποιες καθαρές φωτό με ημερομηνίες
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 18, 2017, 12:12:20 μμ »

Παλιό φιλοτελικό αστείο  Σαρκασμός

Το τέλος στο ιταλικο έχει εξοφληθεί αν δεις με το barcode οπότε κάποιοι που έχουν στοκ μεγάλα απο γραμματόσημα πάνε και τα κολλάνε για το παιχνίδι του θέματος πιο πολύ.

Είναι σύνηθες γενικά, εγώ που αγοράζω απο γραμματοσημάδες μου έρχονται συχνά τέτοιοι φάκελοι.

Μήπως όπως και στην Γαλλία ισχύουν και τα προ-ευρω γραμματόσημα και δεν έχουν καταργηθεί όπως τα Ελληνικά ?

Ούτε στη Γαλλία ούτε πουθενά δεν ισχύουν τα προ ευρώ γραμματόσημα, και γαλλικές τέτοιες περιπτώσεις αν δεις είναι ίδιο με αυτό που λέμε εδώ για τον ιταλικό φάκελο.



Συμφωνώ με τον Valeroi  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 18, 2017, 01:37:44 μμ »

Τώρα προσπαθούμε να βγάλουμε καπνό εκεί που δεν υπάρχει.

Απ όσα φαίνονται στη φωτό στα πλάγια έχει ένα κίτρινο barcode με αριθμούς (λογικά αριθμός συστημένου) όπως και τα ταχυδρομεία τα δικά μας, έτσι φαντάζομαι και τα ιταλικά πουλάνε προπληρωμένα συστημένα. Τα οποία πέρνει ο πελάτης το κολλάει και το στέλνει. Αρα το τέλος έχει εξοφληθεί.

Σε συνέχεια αυτού αν πάρεις τέλη σε γραμματόσημα αξίας συστημένου και τα κολλήσεις πάνω στο φάκελο και περιμένεις στο γκισε ο υπάλληλος θα σου δώσει πάλι το αυτοκόλλητο με τον αριθμό και δε θα σου ζητήσει κάνα λεφτά για την αξία συστημένου.


Σενάριο 2 βλέποντας πολύ προσεκτικά το φάκελο (αλλά θα μας το επιβεβαιώσει ο φίλος που έχει το φάκελο αυτό. Η σφραγίδα εχει ένα 5 στο τέλος με το προηγούμενο ψηφίο να είναι 7 ή 1 αρά 1975 ή 2015.
Βλέπω ακόμα οτι στο αυτοκόλλητο της διεύθυνσης παραλήπτη απο κάτω να έχει άλλο αυτοκόλλητο αν έχει τότε ο φάκελος έχει ξαναχρησιμοποιηθεί.

Πήρε δηλαδη το φάκελο και τον ξαναταχυδρομησε μόνο που τώρα έβαλε τα τέλη με barcode. Αφού τα τέλη πληρώθηκαν ο φάκελος φεύγει. Δεν υπάρχουν εκδοχές του στυλ, δεν πρέπει να το σφραγίσει ο υπάλληλος και τέτοια.

Επαναλαμβάνω όμως και πάλι οτι αυτό παίζει γενικά να βάλει ο άλλος γραμματόσημα σε λιρέτες, σε φράγκα, σε δραχμές αρκεί όμως με κάποιο τρόπο να έχει πληρώσει και το σημερινό τέλος(είτε με γραμματόσημο σε € είτε με barcode) γενικά θεωρείται ένα φιλοτελικό αστείο και παίζει ακόμα και σήμερα (απ όσους έχουν ακόμα στοκ)
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 18, 2017, 01:59:14 μμ »

Τώρα προσπαθούμε να βγάλουμε καπνό εκεί που δεν υπάρχει.

Σενάριο 2 βλέποντας πολύ προσεκτικά το φάκελο (αλλά θα μας το επιβεβαιώσει ο φίλος που έχει το φάκελο αυτό. Η σφραγίδα εχει ένα 5 στο τέλος με το προηγούμενο ψηφίο να είναι 7 ή 1 αρά 1975 ή 2015.
Βλέπω ακόμα οτι στο αυτοκόλλητο της διεύθυνσης παραλήπτη απο κάτω να έχει άλλο αυτοκόλλητο αν έχει τότε ο φάκελος έχει ξαναχρησιμοποιηθεί.

Πήρε δηλαδη το φάκελο και τον ξαναταχυδρομησε μόνο που τώρα έβαλε τα τέλη με barcode. Αφού τα τέλη πληρώθηκαν ο φάκελος φεύγει. Δεν υπάρχουν εκδοχές του στυλ, δεν πρέπει να το σφραγίσει ο υπάλληλος και τέτοια.

Επαναλαμβάνω όμως και πάλι οτι αυτό παίζει γενικά να βάλει ο άλλος γραμματόσημα σε λιρέτες, σε φράγκα, σε δραχμές αρκεί όμως με κάποιο τρόπο να έχει πληρώσει και το σημερινό τέλος(είτε με γραμματόσημο σε € είτε με barcode) γενικά θεωρείται ένα φιλοτελικό αστείο και παίζει ακόμα και σήμερα (απ όσους έχουν ακόμα στοκ)

Και εγώ βλέπω το σενάριο 2 πιό πιθανό.
Επειδή δεν έχω αλληλογρφία με εμπόρους, τώρα ξεκίνησα με ebay Σαρκασμός
και περιμένω 2, μάλιστα ο 1ος εστάλη απο Ιταλία πριν από πάνω απο 10 ημέρες και με ζώνουν τα φίδια Αναποφασιστικότητα
 Valeroi στο barcode δεν φαίνεται η ημερομηνία αποστολής?
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 18, 2017, 02:01:51 μμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=27609.0
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 18, 2017, 02:17:17 μμ »

Τώρα προσπαθούμε να βγάλουμε καπνό εκεί που δεν υπάρχει.

Σενάριο 2 βλέποντας πολύ προσεκτικά το φάκελο (αλλά θα μας το επιβεβαιώσει ο φίλος που έχει το φάκελο αυτό. Η σφραγίδα εχει ένα 5 στο τέλος με το προηγούμενο ψηφίο να είναι 7 ή 1 αρά 1975 ή 2015.
Βλέπω ακόμα οτι στο αυτοκόλλητο της διεύθυνσης παραλήπτη απο κάτω να έχει άλλο αυτοκόλλητο αν έχει τότε ο φάκελος έχει ξαναχρησιμοποιηθεί.

Πήρε δηλαδη το φάκελο και τον ξαναταχυδρομησε μόνο που τώρα έβαλε τα τέλη με barcode. Αφού τα τέλη πληρώθηκαν ο φάκελος φεύγει. Δεν υπάρχουν εκδοχές του στυλ, δεν πρέπει να το σφραγίσει ο υπάλληλος και τέτοια.

Επαναλαμβάνω όμως και πάλι οτι αυτό παίζει γενικά να βάλει ο άλλος γραμματόσημα σε λιρέτες, σε φράγκα, σε δραχμές αρκεί όμως με κάποιο τρόπο να έχει πληρώσει και το σημερινό τέλος(είτε με γραμματόσημο σε € είτε με barcode) γενικά θεωρείται ένα φιλοτελικό αστείο και παίζει ακόμα και σήμερα (απ όσους έχουν ακόμα στοκ)


Και εγώ βλέπω το σενάριο 2 πιό πιθανό.
Επειδή δεν έχω αλληλογρφία με εμπόρους, τώρα ξεκίνησα με ebay Σαρκασμός
και περιμένω 2, μάλιστα ο 1ος εστάλη απο Ιταλία πριν από πάνω απο 10 ημέρες και με ζώνουν τα φίδια Αναποφασιστικότητα
 Valeroi στο barcode δεν φαίνεται η ημερομηνία αποστολής?


Δεν έχω φτάσει επίπεδα ακόμα να αποκυπρογραφώ barcode  Σαρκασμός αλλά όχι νομίζω δε το λένε, σκέψου οτι τα ΕΛΤΑ που τα δίνουν σε πακέτα για συστημένα τα αγοράζει και τα κολλάς όποτε θες. Το σήμανδρο ταχυδρομείου παραμένει για την πραγματική ημερομηνία αποστολής.
Επίσης κοιτάς τα μαιλ σου ε??



Είσα γάτα Δημήτρη! το θυμόμουν οτι το είχαμε ξαναπεί κάποτε
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 18, 2017, 02:46:14 μμ »

η wikipedia λεει οτι σε γαλλια, βελγιο, ιταλια και σαν μαρινο ισχυουν ακομα τα προ-ευρω γραμματοσημα
νταξ δεν την εχω για ευαγγελιο, αλλα ... ποσο εξω μπορει να κανει σε αυτην την προταση ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 18, 2017, 03:02:25 μμ »

η wikipedia λεει οτι σε γαλλια, βελγιο, ιταλια και σαν μαρινο ισχυουν ακομα τα προ-ευρω γραμματοσημα
νταξ δεν την εχω για ευαγγελιο, αλλα ... ποσο εξω μπορει να κανει σε αυτην την προταση ?

Τον πρώτο καιρό - πρώτα χρόνια μπορεί να γινόταν τώρα μετά απο κοντά 20 χρονια με νέο νόμισμα νομίζω πως όχι. Στο συγκεκριμένο όμως τώρα που έχει ο φίλος έχει έτσι κ αλλιώς barcode οπότε μάλλον έχει πληρωθεί σε € και έπειτα είναι η σφραγίδα με το 5 στο τέλος
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 18, 2017, 03:04:53 μμ »

η wikipedia λεει οτι σε γαλλια, βελγιο, ιταλια και σαν μαρινο ισχυουν ακομα τα προ-ευρω γραμματοσημα
νταξ δεν την εχω για ευαγγελιο, αλλα ... ποσο εξω μπορει να κανει σε αυτην την προταση ?

Ενδιαφέρον φίλε dsp να δούμε και τις σφραγίδες τι ημερομηνία έχουν.Ο Vaggosmaster  ανοιξε το θέμα και εγινε καπνός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 18, 2017, 03:05:29 μμ »

@ valeroi
εγω το βλεπω σχετικα ενημερωμενο το θεμα της ομως
π.χ. περιλαμβανει την φινλανδια που τα σταματησε το '11 και την ολλανδια που τα σταματησε το '13
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences