Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 09:24:23 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ο ΘΑΥΜΑΣΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΕΡΜΗ,απο GSHH  (Αναγνώστηκε 92687 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 24, 2017, 10:33:10 πμ »

''Η παραχάραξη της οδόντωσης στα πλαστά γραμματόσημα μΚΕ....'',γράφει ο κ.Gshh στο τόπικ του...

...κάτι που μου δίνει απάντηση σε μια παλαίοτερη απόρία μου σχετικά με τις πλαστές οδοντώσεις.Πολύ χρήσιμο ποστ καθώς οι διαφορές τιμών μεταξύ οδοντώσεων είναι υψηλές και σε πρόθεση αγοράς κάποιου γραμμ.πρέπει ο συλλέκτης να είναι διαβασμένος{απο που?...μα απο τον άνθρωπό μας στις μΚΕ   Χαμόγελο}


Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια το βράδυ ακολουθεί ο επίλογος...
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 24, 2017, 06:04:40 μμ »

Ο θαυμαστός κόσμος των εκδόσεων μικρής κεφαλής Ερμή

Εγινε μία προσπάθεια από εμένα να παρουσιάσω την δεύτερη κλασική σειρά Ελληνικών γραμματοσήμων με απλό σύντομο και κατανοητό τρόπο.Σίγουρα έχουν παραληφθεί πολλά.Δεν θα μπορούσε όμως να γίνει διαφορετικά.
Αν έμπαινα σε περισσότερες λεπτομέρειες θα κούραζα πιθανόν και θα απέτρεπα τον αρχάριο και μέσου επιπέδου συλλέκτη να παρακολουθήσει και αυτό δεν θα το ήθελα με κανένα τρόπο.
Σκοπός μου ήταν να δείξω τον πλούτο,τις δυνατότητες ,την ομορφιά που μπορεί να έχει μία συλλογή μΚΕ και να βάλω ένα λιθαράκι στην γνώση και στην εμβάθυνση με το αντικείμενο.
Θα συνεχίσω να το εμπλουτίζω με γνώση και εικόνες ώστε να υπάρχει συνέχεια και ο επίλογος αυτός να είναι μόνο η αρχή.
Να ευχαριστήσω το στέκι για την φιλοξενία του,τον συντονιστή για την παρότρυνση και συνεχή ενθάρρυνση καθώς και όλους τους φίλους συλλέκτες
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 24, 2017, 09:25:19 μμ »

Να ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου,καταρχήν σαν απλός φιλοτελιστής και θαυμαστης των κλασσικών γραμμ.για την γνώση που απλόχερα μας χάρισες,και δευτερεύον σαν επόπτης της ενότητας,και το τόπικ θα παραμείνει ''καρφιτσωμένο'',δεν νομίζω να υπάρχει πληρέστερη αναφορά πάνω στις μικρες κεφαλές Ερμή στο διαδίκτυο !!!
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 26, 2017, 07:35:24 μμ »

Πανέμορφο, κλασικό θέμα, με ωραία παρουσίαση που προσωπικά εγώ παρακολούθησα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Οι δυνατότητες ανάπτυξης ενός τέτοιου θέματος είναι σίγουρα μεγάλες. Απόλαυσα ιδιαιτέρως τους φακέλους, μερικούς από τους οποίους βρήκα ιδιαιτέρως εντυπωσιακούς και ενδιαφέροντες. Η σχέση μου με την μΚΕ και η συλλογή μου περιορίζονται στα μάλλον βασικά των γραμματοσήμων, κατάφερα όμως να παρακολουθήσω νομίζω σωστά το θέμα και να μάθω λιγάκι τα των τελών που με ενδιαφέρουν αρκετά και που μέχρι τώρα δεν είχε τύχει ποτέ να παρακολουθήσω από την πλευρά της μΚΕ. Πρόκειται για εξαιρετικό πεδίο που λάμπει μαζί με την ΜΚΕ και την ολυμπιάδα 1896 στην κορυφή του ελληνικού γραμματοσήμου.
Καταγράφηκε

GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 26, 2017, 09:31:55 μμ »

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, προσπάθησα απλώς να βοηθήσω στην κατανόηση και εμβάθυνση στο
πεδίο των κλασικών γραμματοσήμων και ειδικότερα στις μΚΕ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2017, 10:00:19 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 27, 2017, 09:51:53 πμ »

Απο τα καλύτερα θέματα που έχω διαβάσει στο στέκι και με κάνανε και καλύτερο φιλοτελιστή. Εξαίρετο άρθρο όπως και ο συγγραφέας του.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 30, 2017, 03:46:28 μμ »

Θα αναφερθούμε εδώ για ένα θέμα το οποίο από μόνο του δέχεται πολλές ερμηνείες και δεν μπορεί ένας σοβαρός μελετητής να είναι απόλυτος.Μπορεί βέβαια να έχει άποψη αλλά αυτή είναι καθαρά υποκειμενική.
Ενας φάκελος κανονικά σταλμένος κατά τη γνώμη μου πρέπει να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:
1)Αποτύπωμα σφραγίδας από το ταχυδρομείο που στάλθηκε.Αυτό μπορεί να είναι Ταχυδρομικό γραφείο,κινητό
  ταχυδρομείο σιδηροδρόμου ή πλοίου
2)Αποτύπωμα σφραγίδας από το ταχυδρομείο που παρελήφθη.Στην περίπτωση που δεν υπάρχει σφραγίδα άφιξης
  αρκεί και μόνον διαβατική-κές από ενδιάμεσους προορισμούς (αυτό σημαίνει οτι ταξίδεψε).
3)Σωστό ταχυδρομικό τέλος ανάλογο του βάρους του ή και μεγαλύτερο.
4)Σφραγίδα ή ταινία συστημένου εάν είναι συστημένο.
5)Τα στοιχεία του παραλήπτη.
Την εποχή κυκλοφορίας των κλασικών γραμματοσήμων κυρίως,αλλά και μεταγενέστερα,παρατηρήθηκε  το φαινόμενο πολλοί φιλοτελιστές να"κοσμούν" την αλληλογραφία τους είτε με γραμματόσημα μεγαλύτερης αξίας απο ότι εχρειάζετο,είτε με προσεκτικά διαλεγμένους συνδυασμούς χρωματικούς μικρών αξιών,μικτές γραμματοσημάνσεις,ακόμα και με προσεκτική τοποθέτηση, συμμετρική ή αλλιώς,με γωνίες ,με σφάλματα,ποικιλίες γραμματοσήμων,κυρίως για να παρουσιάσουν ένα όμορφο αισθητικά αποτέλεσμα.
Ποιοί απο αυτούς τους φακέλους θεωρούνται φιλοτελικοί?
Αυτοί που έχουν μεγαλύτερο τέλος από αυτό που προβλέπετο?
Πιθανόν,αλλά πολλές φορές για πρακτικούς λόγους ή λόγω λάθους το τέλος ήταν μεγαλύτερο(λίγο μεγαλύτερο)
Αυτοί που ο αποστολέας ή ο παραλήπτης ήταν γνωστός συλλέκτης ή έμπορος?
Πιθανόν εάν όμως είχε το σωστό τέλος ή το όνομα του αποστολέα δεν ήταν γραμμένο ή προτυπωμένο στο φάκελο ή εκτελούσε έναν συγκεκριμένο σκοπό όπως αποστολή γραμματοσήμων για εμπορικούς λόγους,πώς μπορούμε να τον χαρακτηρίσουμε...
Εαν το αποτύπωμα της ακύρωσης ήταν τέλειο?(συμμετρικό,ευκρινές κλπ)
Πιθανόν μπορεί όμως να ήταν και τυχαίο
Η άποψη μου ότι η μόνη περίπτωση που μπορεί να χαρακτηριστεί ένας φάκελος φιλοτελικό κατασκέυασμα είναι μόνον στην περίπτωση που το τέλος είναι κατά πολύ μεγαλύτερο απο αυτό που έπρεπε να είναι.
Ολες οι άλλες περιπτώσεις είναι κατα την εκτίμηση του εκάστοτε συλλέκτη.

Ακολουθούν 4 φωτο από την πρώην συλλογή Boegli η οποία βγήκε προς πώληση το 2005
Είναι όλοι κομψοτεχνήματα,συλλεκτικοί αδαμάντες μοναδικής σπανιότητας και όλοι με το σωστό ταχυδρομικό τέλος ανάλογο του βάρους τους (5,11,12,13 μονάδες βάρους) και του προορισμού τους (εντός ή εκτός Ελληνικής επικράτειας)
Υπάρχει περιγραφή για τον κάθε ένα ξεχωριστά.
Είναι φιλοτελικά κατασκευάσματα ή όχι?
Η άποψη μου είναι οτι εφ όσον έχουν το σωστό ταχυδρομικό τέλος και  εφ όσον δεν μπορεί να αποδειχθεί οτι είναι,
τότε δεν είναι.




« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2017, 04:42:46 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 01, 2017, 09:42:53 πμ »

Νίκο, και οι 4 εξαιρετικοί!
Μία επιφύλαξη μόνο για τον δεύτερο: σαν γενική αρχή, όταν ένας φάκελος δεν είναι πλήρης, δεν μπορούμε με βεβαιότητα να σχολιάσουμε την ορθότητα του ταχ.τέλους. Πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να υπήρχαν και άλλα γραμματόσημα στο μέρος που λείπει (στον συγκεκριμένο φάκελο μικρή είναι αυτή η πιθανότητα αλλά δεν μπορεί να αποκλειστεί). Ο παραλήπτης Friedl ήταν γνωστός συλλέκτης και έμπορος γραμματοσήμων, πιθανότατα ο φάκελος περιχείχε μπόλικα ωραία γραμματόσημα.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 01, 2017, 09:57:39 πμ »

Μία επιφύλαξη μόνο για τον δεύτερο: σαν γενική αρχή, όταν ένας φάκελος δεν είναι πλήρης, δεν μπορούμε με βεβαιότητα να σχολιάσουμε την ορθότητα του ταχ.τέλους. Πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να υπήρχαν και άλλα γραμματόσημα στο μέρος που λείπει (στον συγκεκριμένο φάκελο μικρή είναι αυτή η πιθανότητα αλλά δεν μπορεί να αποκλειστεί). Ο παραλήπτης Friedl ήταν γνωστός συλλέκτης και έμπορος γραμματοσήμων, πιθανότατα ο φάκελος περιχείχε μπόλικα ωραία γραμματόσημα.
Συμφωνούμε αγαπητέ Αλέξη,και για το τέλος και για το περιεχόμενο Χαμόγελο
Χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί αισθάνομαι οτι τα γραφόμενα μου διαβάζονται και σχολιάζονται απο συλλέκτες-μελετητές όπως ο alexiosp με γνώση της ταχ.ιστορίας και άρθρα στην Φιλοτέλεια
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2017, 10:07:24 πμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 08, 2017, 09:25:04 μμ »

Ψάχνοντας το απόγευμα παλιούς καταλόγους,για ένανα φίλος μας έπεσα πάνω σε αυτή την περίπτωση
Είναι απο το μακρινό 1995,ξαναβγήκε και πάλι κάπου το 2002 πιο φτηνα σαφώς,με ευρώ
Πάντα είχα την περιέργεια γιατί τόσο ψηλά?
Το mix ΑΜ και μΚΕ?
Κύθνος?
Τόσα έλειπαν στον Βλαστό τότε?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 10:05:17 μμ από LHH » Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 09, 2017, 07:46:49 πμ »

Το mix ΑΜ και μΚΕ?

A UNIQUE ITEM

Εχουν διασωθεί πολλοί φάκελοι αλλά και επιστολές (σαφώς λιγότερες)της πρό φακέλων περιόδου με προορισμό την Σπάρτη και παραλήπτες δικηγόρους με μΚΕ.
Προφανώς οι δικηγόροι όπως και τώρα ήταν φιλοτελιστές και τότε.

Χρυσές εποχές για τους εμπόρους οι εποχές εκείνες.Οι τιμές σε τέτοια μοναδικά αντικείμενα μάλιστα δέν
έμεναν σχεδόν ποτέ στην εκκίνηση.

LHH συνέχισε έτσι.Κάτσε κανένα Σαβ/κο στο πατρικό, και θα δείς θα αρχίσω να γράφω με πράσινα γράμματα Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 09, 2017, 11:45:37 πμ »

Είπαμε τον Ιούλιο  Σαρκασμός

Εν το μεταξύ βλέπουμε αξία μεταλλική στα parcels που είναι και πανάκριβα{είχες ανεβάσει και εσύ ένα gshh}αλλά όχι επι φακέλλων στο εσωτερικό,λογικά αυτο λόγω του ότι τα α.μ. ήταν, με την αναπροσαμωγή των τελών βάση μιας υποτίμησης της δραχμής που συνέβει το 1899? , για τις επιστολές του εξωτερικού αλλά και στα δέματα/επιταγές επικκολούσαν αυτα.
Τα γράφω καλά ή κάπου το μπερδεύω,δεν είμαι και στις πηγές μου τώρα...
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 12, 2017, 08:22:43 μμ »

Συλλογή O.Cumming
Δημοπρασία 12/2002 Feldman,δεν υπάρχει στο site
Lot μΚΕ


Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 12, 2017, 08:28:25 μμ »


Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 12, 2017, 08:30:02 μμ »


Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences