Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:11:56 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασημένιο 5δραχμο του 1876  (Αναγνώστηκε 4802 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 14, 2017, 10:13:07 μμ »

ΔΕΝ γυαλίζουμε τα νομίσματα!!!
Σωστό.

Δεν είμαστε συλλέκτες κοσμημάτων (νέων), αλλά παλιών πραγμάτων (νομισματα στη συγκεκριμένη).
Λάθος.

Ε και τα παλιά δεν γυαλίζουν, δεν πρέπει να γυαλίζουν πως να το κάνουμε...
Λάθος.

άλλη η χάρη της όποιας παλιάς πατίνας...
Υποκειμενικό.

Δε γυαλίζουμε ποτέ τα νομίσματα.ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ
Σωστό.

Βαλε το σε ένα πανάκι να αρχίσει να πάρει πατίνα και να δείς πως θα ομορφύνει
Λάθος.

(Γέρων Ξερόλας)


 Εγώ πάντως συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι συλλεκτικό έχει η αγορά πχ μοντέρνων κοσμημάτων, ή οπως είδα ράβδων πολύτιμων μετάλλων...Το ενδιαφέρων αυτό μόνο στην τσέπη μπορώ να το δω... Υποκειμενικό θα πείτε αλλά αυτή είναι η αποψή μου. "Για να είναι κάτι συλλεκτικό πρέπει να έχει κάτι από τα παρακάτω: Σπανιότητα, παλαιότητα, καλλιτεχνία, ιστορικότητα". Όσα περισσότερα έχει, τόσο το καλύτερο..Για παράδειγμα, δεν μου αρέσουν καθόλου οι proof κοπές των νομισμάτων (καινούριων) που βγαίνουν αποκλειστικά για συλλέκτες....
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 14, 2017, 10:28:51 μμ »

Γέροντα θα ήθελα να διαβάσω την άποψη σου

Θεωρώ την πατίνα "αναγκαίο κακό" και όχι ομορφιά. < Από αισθητική άποψη, μιλώντας.
Από χημική άποψη... είναι αυτό που είναι (δηλαδή, ένα χημικό φαινόμενο).

Άλλωστε και ο corvus μια χαρά τα λέει. Όταν γεράσει, θα είναι επιτυχημένος "Γέρων". :-)



Εγώ πάντως συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι συλλεκτικό έχει η αγορά πχ μοντέρνων κοσμημάτων, ή οπως είδα ράβδων πολύτιμων μετάλλων...Το ενδιαφέρων αυτό μόνο στην τσέπη μπορώ να το δω...
Σε αυτό συμφωνώ. Απλώς είχα μαστουρώσει από τις αναθυμιάσεις του (προφητικού) λιβανιού και δεν το διευκρίνισα.

Υποκειμενικό θα πείτε αλλά αυτή είναι η αποψή μου. "Για να είναι κάτι συλλεκτικό πρέπει να έχει κάτι από τα παρακάτω: Σπανιότητα, παλαιότητα, καλλιτεχνία, ιστορικότητα". Όσα περισσότερα έχει, τόσο το καλύτερο..Για παράδειγμα, δεν μου αρέσουν καθόλου οι proof κοπές των νομισμάτων (καινούριων) που βγαίνουν αποκλειστικά για συλλέκτες....
Αυτά είναι τελείως υποκειμενικά. Π.χ, εμένα μου αρέσουν οι αραπίνες, αλλουνού του αρέσουν οι ξανθιές...
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 18, 2017, 10:08:30 μμ »

ΔΕΝ γυαλίζουμε τα νομίσματα!!!
Σωστό.

Δεν είμαστε συλλέκτες κοσμημάτων (νέων), αλλά παλιών πραγμάτων (νομισματα στη συγκεκριμένη).
Λάθος.

Ε και τα παλιά δεν γυαλίζουν, δεν πρέπει να γυαλίζουν πως να το κάνουμε...
Τα γυαλιστερά νομίσματα, σε μένα τουλάχιστον δείχνουν ψεύτικα, ενω τα παλιότερα,πιο αυθεντικά...Γενικά
Λάθος.

άλλη η χάρη της όποιας παλιάς πατίνας...
Υποκειμενικό.

Δε γυαλίζουμε ποτέ τα νομίσματα.ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ
Σωστό.

Βαλε το σε ένα πανάκι να αρχίσει να πάρει πατίνα και να δείς πως θα ομορφύνει
Λάθος.

(Γέρων Ξερόλας)
Ε και τα παλιά δεν γυαλίζουν, δεν πρέπει να γυαλίζουν πως να το κάνουμε...[/quote]
 Τα γυαλιστερά νομίσματα, σε μένα τουλάχιστον δείχνουν ψεύτικα, ενω τα παλιότερα,πιο αυθεντικά...Γενικά δεν είναι όμορφα τα παλιά νομίσματα, όταν γυαλίζουν, γιατί δείχνουν καινούρια..Αν ήταν για καινούρια, μαζεύεις κάθε φορά ότι αναμνηστικό βγάζουν τα κράτη...Τότε δεν λέγεσαι συλλέκτης, αλλά επενδυτής.......
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 19, 2017, 08:32:17 πμ »

Τα γυαλιστερά νομίσματα, σε μένα τουλάχιστον δείχνουν ψεύτικα, ενω τα παλιότερα,πιο αυθεντικά...Γενικά δεν είναι όμορφα τα παλιά νομίσματα, όταν γυαλίζουν, γιατί δείχνουν καινούρια..Αν ήταν για καινούρια, μαζεύεις κάθε φορά ότι αναμνηστικό βγάζουν τα κράτη...Τότε δεν λέγεσαι συλλέκτης, αλλά επενδυτής.......


Η συζήτηση αρχίζει να μου θυμίζει αυτήν:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11300.0

(Όπως θα έλεγε και ο Πρί*κηψ Μάλκο Λί*κε "Γιατί επιμένουν να βάζουν άσπρο τυρί στη σαλάτα"...)
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences