Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:08:40 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αξιο Προσοχής απο ολους!!  (Αναγνώστηκε 13917 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 12:39:57 μμ »

Πολλες φορες τα σουπερ Μαρκετ βγαζους δελεαστικες προσφορες στα κρεατα που δεν τις βλεπουμε στα Κρεοπωλεια τις γειτονιας μας!!
Ξερετε ομως τι κρετα τρωμε?
Δειτε

 http://www.deite-to.com/%CE%B2%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF-%CF%83%CE%BF%CE%BA-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7/10464

Προσωπικα ειμαι ευτυχισμενος που εχω φιλους με φαρμες εδω στην Κρητη και οταν σφαζουν ενα ζωο μου τηλεφωνανε και παω και βλεπω τι αγοραζω!!
Τρωγωντας τετοιο κρεας τα παιδια μας , πως θα βγουν τα εγγονια μας?
Σαν τον  Σβαρτσενέγκερ ? ή παραμορφωμενα σαν τις  αγελαδες που εφαγαν?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 01:03:30 μμ »

αλλο  ειναι γεννετικα τροποποιημενο κρεας και αλλο το γεννετικα βελτιωμενο κρεας. Το πρωτο ειναι οταν παρεμβαινουν τα εργαστηρια και το δευτερο οταν γινεται επιλογη ποιο ζωη θα ζευγαρωσει με ποιο.Αυτο συμβαινει οταν ενας αμορφωτος δημοσιογραφος γραφει οτι βλακεια του κατεβει στο κεφαλι.Δυστηχως το επιπεδο των δημοσιογραφων ειναι πολυ κατω απο το μεσω επιπεδο των Ελληνων που ηδη ειναι πολυ χαμηλο δυστηχως.
Η επιλεκτικη διασταυρωση ζωων για να επιτευχθει το καλυτερο αποτελεσμα ειναι απαραιτητη αν θελουμε να τρωμε κρεας και οχι σαν καποτε οι παππουδες μας καθε πασχα και χριστουγεννα.
Εχεις την εντυπωση Γιωργο οτι το μοσχαρισιο κρεας  που παιρνεις απο τους φιλους σου  με τις φαρμες προερχεται απο αλλο σπερμα.; Οι κτηνοτροφοι και στην Ελλαδα αγοραζουν σπερμα απο το εξωτερικο για να εχουν οσο γινεται καλυτερο αποτελεσμα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 01:05:16 μμ »

Υπαρχει ενας ταυρος στην Ολλανδια που λεγεται οτι πρεπει να ειναι ο πατερας των μισων αγελαδων που υπαρχουν σε ολη την Ευρωπη.Ηταν πολυ παραγωγικος σε σπερμα και εβγαλε εκατομμυρια για τους ιδιοκτητες του.
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 04:45:36 μμ »

μη τρωτε οτι ναναι, ευτυχως το μοσο μου σοι εχει σταυλους παραγωγης κι παχυνσης κι ξερω τι τρωω, ακομα εχω την πολυτελεια καθε 2 φορες το μηνα να τρωω ουρά μοσχαρισια, με πατατες φουρνου , η στιφαδο... μμμμμ
θελω να πω οτι πρεπει να βρειτε μια αξιοπιστη πηγη, τπτ αλλο, οι λογοι ευκολοννοητοι
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 05:07:02 μμ »

ευτυχώς τρώμε μόνο πιτόγυρα... Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 05:09:31 μμ »

Εγώ μόνο κοτόπουλο και γαλοπούλα Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 05:39:01 μμ »

Όσο λιγότερο κρέας τρώτε τόσο το καλύτερο. Εγω τρώω 2-3 φορές το μήνα και μου είναι αρκετό.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 05:41:04 μμ »

οπως κι οσοι αγαπατε το γαλα, βρειτε ενα γαλατα να σας φερνει οποτε θελετε κι οχι σε καμια περπτωση τα συσκυασμενα....  μονο γαλατα δεν ειναι αυτα...
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 06:17:07 μμ »

Χμμμμ.... η κότα "ελευθέρας βοσκής" που κανείς δεν ξέρει τι τρώει (δηλαδή όλοι ξέρουμε τι τρώει) είναι πιο "υγιεινή" από την κότα του ορνιθοτροφείου που ξέρουμε τι ακριβώς τρώει;

Και το γάλα χύμα, πού θα βρεθεί στην πόλη; Θα πίνουμε γάλα μια φορά το μήνα που θα πηγαίνουμε βόλτα στην εξοχή; Κι αν η κατσίκα είναι άρρωστη; Ποιος ελέγχει το γάλα χύμα;

Θα μου πείτε, να γυρίσουμε όλοι στα χωριά μας και να το ρίξουμε στην υγιεινή διατροφή. ΟΚ, τα εργοστάσια ποιος θα τα δουλεύει; Πακέτα από την Αγγλία με λίρες ποιος θα μας φέρνει; Οι δάσκαλοι από πού θα βγαίνουν; (Ξέρω, θα μου πείτε σιγά τα ελληνικά πανεπιστήμια...)

Ας κόψουμε το καθημερινό κρέας και βλέπουμε για τα υπόλοιπα. Βέβαια, μετά θα θέλουμε "υγιεινά" μαρούλια και ντομάτες... 5 ευρώ το κιλό (ή το μαρούλι)...


Άντε τώρα να πάρεις στα σοβαρά ανορθόγραφο δημοσιογράφο (συγγνώμη από τους υπόλοιπους ανορθόγραφους)...

Προσωπικα ειμαι ευτυχισμενος που εχω φιλους με φαρμες εδω στην Κρητη και οταν σφαζουν ενα ζωο μου τηλεφωνανε και παω και βλεπω τι αγοραζω!!
Τρωγωντας τετοιο κρεας τα παιδια μας , πως θα βγουν τα εγγονια μας?
Σαν τον  Σβαρτσενέγκερ ? ή παραμορφωμενα σαν τις  αγελαδες που εφαγαν?

Ρε συ, Γιώργη, τα ζώα από την Ολλανδία δεν τα έχουνε φέρει; Και μάλιστα για καλύτερα; Τα ζώα των προπαπούδων τους μεγαλώνουν ακόμα;

Μέχρι και ιαπωνικές ποικιλίες μήλων (φούτζι) έχουμε πια στην Ελλάδα (αντέχουν στο κρύο). Τα γκόλντεν και τα γκραν σμιθ αμερικάνικα είναι...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2013, 06:28:30 μμ από sac » Καταγράφηκε
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 06:25:57 μμ »

Ωραια η επιστροφη στο χωριο και στην παραδοσιακη ζωη χωρις παστεριωσεις και ελεγχους.
Τοσο φυσιολογικη οσο η πολυομελιτιδα που θεριζε και η γεννα στο σπιτι που δεν ξερει κανεις ποσα μωρα χανονταν γιατι δεν τα μετραγαν κιολας.


Επισης ειναι προφανες οτι το προκειμενο site ειναι attention whore.
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 06:27:15 μμ »

exeiw dikio, aλλα στις μικρες πολεις εχει γαλαταδες που κανουν διαονες κατοικον, κι σαλονικη αποτι ξερω... τωρα τι ναπω, παντως ειναι καποια πραγματα που αμα τα ψαξουμε λιγγο θα ωρουμε αγνα προιοντ;α... κι οσο για το αν ειναι αρρωστη η κατσικα η αγελαδα ή οποιο ζωω, να εισαστε σιγουροι οτι μετα το βρ;ασιμο δεν μενει τποτ, αλλα κι στην απιθανη περιπτωση οι ασθενειες απο τετοιες περιπτωσεις ειναι μηδαμηνες κι δεν προκαλουν κανενα κακο στον ανθρωπο εκτος απο λιγο πυρρετο που περνα μια μια αντιβιοση... μιλω εκ μεγαλης πειρα. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 06:32:05 μμ »

exeiw dikio, aλλα στις μικρες πολεις εχει γαλαταδες που κανουν διαονες κατοικον, κι σαλονικη αποτι ξερω... τωρα τι ναπω, παντως ειναι καποια πραγματα που αμα τα ψαξουμε λιγγο θα ωρουμε αγνα προιοντ;α... κι οσο για το αν ειναι αρρωστη η κατσικα η αγελαδα ή οποιο ζωω, να εισαστε σιγουροι οτι μετα το βρ;ασιμο δεν μενει τποτ, αλλα κι στην απιθανη περιπτωση οι ασθενειες απο τετοιες περιπτωσεις ειναι μηδαμηνες κι δεν προκαλουν κανενα κακο στον ανθρωπο εκτος απο λιγο πυρρετο που περνα μια μια αντιβιοση... μιλω εκ μεγαλης πειρα. Χαμόγελο

Συγγνώμη, ρε Τζίμη, αν είναι να το βράσω το γάλα, γιατί να το πιω; Δεν θα έχει μείνει ίχνος βιταμίνης.. Άσε που εγώ το πίνω για αναψυκτικό (κρύο). Το καλοκαίρι το πίνω αντί για νερό. Ακόμα και η γάτα το έχει συνηθίσει και τα καλοκαιρινά μεσημέρια μόνο κρύο γάλα θέλει...

δεν προκαλουν κανενα κακο στον ανθρωπο εκτος απο λιγο πυρρετο που περνα μια μια αντιβιοση
Το συκώτι σου το ρώτησες πόσους πυρετούς αντέχει;
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 06:37:26 μμ »

παντα το γαλα χυμα, οταν αγοραζετε το βραζουμε μεχρι να φουσκωσει, δεν χανετε τπτ, και αν αυτο νομιζεις οτι χανει τις ουσιες του , το γαλα που πουλαν οι βιομηχανιες , την κατεργασια που εχει περασει , μονο γαλα δεν ειναι, αλλα ενα σπρο υγρο..., ρωτηστε αν ξερετε καποιον αρμοδιο αν αυτα που λεω ακουγονται καπως... τεσπα... οφειλα να το πω, ο καθενας μπορει να τα μαθει με πολους τροπους...
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 06:43:14 μμ »

Εννοείς, αγαπητέ, ότι αυτά που γράφει το μπουκάλι/κουτί είναι τελείως ψεύτικα και το κράτος μας εξαπατά;
Καταγράφηκε
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 06:45:05 μμ »

Εκτος αν για καθε ποτηρι που πινεις απο το γαλα το χυμα, το βραζεις για 30 λεπτα και εχεις και ενα θερμομετρο να το παρακολουθεις απο πανω, μαλλον πινεις ενα ασπρο υγρο.

Αγγλικός όρος
pasteurization
Ορισμός
Η διαδικασία θέρμανσης ενός υγρού σε μέτρια θερμοκρασία επί ένα ορισμένο χρονικό διάστημα, για την καταστροφή των ανεπιθύμητων βακτηρίων, χωρίς οποιαδήποτε αλλαγή της χημικής σύστασης του υγρού. Στην παστερίωση του γάλακτος, τα παθογόνα βακτήρια καταστρέφονται με θέρμανση στους 62°C για 30 λεπτά ή με «στιγμιαία» θέρμανση σε υψηλότερες θερμοκρασίες για λιγότερο από ένα λεπτό. Η διαδικασία της παστερίωσης, η οποία ελαττώνει την συνολική ποσότητα των βακτηρίων κατά 97%-99%, είναι αποτελεσματική, επειδή οι συχνοί παθογόνοι μικροοργανισμοί που αναπτύσσονται στο γάλα (ο βάκιλλος του Koch, η σαλμονέλλα, ο στρεπτόκοκκος και οι βρουκέλλες) δεν σχηματίζουν σπόρια και είναι αρκετά ευαίσθητοι στην θερμότητα. Παρόλα αυτά, η παστερίωση δεν θα πρέπει να θεωρείται υποκατάστατο των μεθόδων υγιεινής κατά την παραγωγή του γάλακτος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences