Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 09:29:41 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγοραστής "απροστάτευτος"?  (Αναγνώστηκε 24179 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 04, 2017, 04:32:06 μμ »

Αλλά μου λέτε ότι στην αι8ουσα δεν υπάρχουν φυτευτοί ? Αυτά παντού υπάρχουν.

Μπορεί,πιθανόν,αλλά επειδή πάμε 20 περίπου αντε 30 άτομα πάνω κάτω γνωριζόμαστε.
Αν έρθει κανένας καινούργιος  Έκπληξη τον παρακολουθούν όλοι

Η Αύξηση του ποσού που παραθέτει ο φίλος GSHH προφανώς δεν δείχνει τα ενδιάμεσα χτυπήματα παρά μόνο όταν το αντικείμενο αλλάζει χέρια.

Νομίζω οτι είναι όλα.Ας μας πει ο heraldic40 που συμμετείχε
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 04, 2017, 04:36:03 μμ »

GSHH πρέπει να κατανοήσεις πως ακριβός λειτουργεί η ηλεκτρονική δημοπρασία.
Υπάρχουν ακόμα και προγράμματα ιδικά έτοιμα να χτυπήσουν 1 δευτερόλεπτο πριν κλείσει η δημοπρασία προκειμένου να πετύχουν καλύτερη τιμή.
Για να σε βάλω λίγο στο κλίμα.... συνήθως η τιμή πάει κάπου όταν αρχίζει να ανεβαίνει, για να μην σκοτωθούν 2 3 άτομα μεταξύ τους από την αρχή σταματάει εκεί και τα τελευταία δευτερόλεπτα βαράνε όλοι το ανώτατο ποσό για αυτούς. Όπως καταλαβαίνεις με αυτό τον τρόπο το 705 που ήταν ο τελευταίος μειοδότης δεν το έχασε για 5 ευρο γιατί ποτέ δεν θα μάθουμε πιο ήταν το πλαφόν του πλειοδότη !
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 04, 2017, 04:45:36 μμ »

GSHH πρέπει να κατανοήσεις πως ακριβός λειτουργεί η ηλεκτρονική δημοπρασία.
Υπάρχουν ακόμα και προγράμματα ιδικά έτοιμα να χτυπήσουν 1 δευτερόλεπτο πριν κλείσει η δημοπρασία προκειμένου να πετύχουν καλύτερη τιμή.
Για να σε βάλω λίγο στο κλίμα.... συνήθως η τιμή πάει κάπου όταν αρχίζει να ανεβαίνει, για να μην σκοτωθούν 2 3 άτομα μεταξύ τους από την αρχή σταματάει εκεί και τα τελευταία δευτερόλεπτα βαράνε όλοι το ανώτατο ποσό για αυτούς. Όπως καταλαβαίνεις με αυτό τον τρόπο το 705 που ήταν ο τελευταίος μειοδότης δεν το έχασε για 5 ευρο γιατί ποτέ δεν θα μάθουμε πιο ήταν το πλαφόν του πλειοδότη !

Εχω συμμετάσχει σε ηλεκτρονικές του γνωστού οίκου οπου βάζουν όλοι μια ανώτατη τιμή και όπου κάτσει η μπίλια που λένε και λαικά .Σαρκασμός
Βάζεις 100 ανώτατη,είναι 50 αρχική κλείνει 80.Ουτε εδώ ξέρω τι παίζει απο πίσω..
Καθώς και άλλου μικρότερου.Δεν έχω έρθει απο τον Αρη ούτε είμαι ασχετος με internet αλλιώς δεν θα ήμουν εδώ Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 04, 2017, 05:28:06 μμ »

Υπάρχουν ακόμα και προγράμματα ιδικά έτοιμα να χτυπήσουν 1 δευτερόλεπτο πριν κλείσει η δημοπρασία προκειμένου να πετύχουν καλύτερη τιμή.


Ενδιαφέρον  !!!

ΤΟΝΙΖΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΔΩ ΠΑΛΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΦΥΓΕΙ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ

ΔΕΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ



Αγοραστής "απροστάτευτος"?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2017, 05:39:20 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 04, 2017, 10:07:29 μμ »

Καλησπέρα και πάλι!

Αργοπορημένη η επιστροφή στην ενδιαφέρουσα κουβέντα, θα προσπαθήσω να απαντήσω κάπως συγκεντρωτικά.

@Midili: Το συμπέρασμά μου σε γενικές γραμμές είναι ότι αγοράζοντας τόσο από καταστήματα εμπόρων εντός Ελλάδας, αγγίζοντας και "νιώθοντας" τα αντικείμενα, όσο και online, από εμπόρους του εξωτερικού, αλλά και από το ebay και από διεθνή φόρουμ, είναι ότι θα πρέπει να είμαι στο τέλος της ημέρας, όταν το αντικείμενο θα βρίσκεται στο ράφι μου, εντελώς σίγουρος γι αυτό. Αν υπάρχει έστω και μια αμφιβολία για τη γνησιότητά του, αυτό έχει να κάνει με το αντικείμενο το ίδιο, όχι με το μέσο από το οποίο αποκτήθηκε. Μπορεί να έπιασα το αντικείμενο στα χέρια μου στο κατάστημα του εμπόρου και όταν γύρισα στο σπίτι μου να είδα με την ησυχία μου πράγματα που δε μου άρεσαν και μου δημιούργησαν αμφιβολίες. Μπορεί να μην πρόσεξα κάτι και να μου το επισημάνουν πιο έμπειροι συλλέκτες σε κάποιο φόρουμ.

Στο ebay υπάρχει η δυσκολία της αγοράς μέσω φωτογραφιών. Το ίδιο και όταν αγοράζει κανείς από το site κάποιου εμπόρου. Και η δυσκολία έχει να κάνει με τους λόγους που πολύ ωραία περιγράφηκαν και σε προηγούμενες απαντήσεις. Μια δικλείδα είναι το να ζητήσει κανείς περισσότερες και καλύτερες φωτογραφίες. Έτσι βλέπει κανείς αν ο πωλητής έχει όντως το αντικείμενο, αν είναι αυτό που εμφανίζει προς πώληση και μόνο αυτό και αν είναι στην κατάσταση που εμφανίζεται. Μαζί με αυτό και το πόσο σοβαρός και επικοινωνιακός είναι.

Σημαντικότατο για μένα είναι το εξής σημείο: Να δέχεται ο πωλητής επιστροφές. Αν για κάποιο λόγο θέλω να το επιστρέψω, είτε επειδή είναι πλαστό, είτε "πειραγμένο", είτε όχι όπως περιγραφόταν, είτε επειδή τελικά αμφιβάλλω για τη γνησιότητά του, να μπορώ να το κάνω. Μου φαίνεται παράλογη η συνθήκη του να πρέπει να δεχτώ να μείνει στην κατοχή μου ένα αντικείμενο όταν ισχύουν οι παραπάνω λόγοι, όταν το επιστρέφω στην κατάσταση που το παρέλαβα.

Οπότε συμπερασματικά ένα μέρος της ευθύνης το ρίχνω και στον αγοραστή, ως προς το αν έχει διασφαλίσει σε έναν ικανοποιητικό βαθμό το να μην εξαπατηθεί και ως προς το να μπορεί να επιστρέψει ένα αντικείμενο.

@GSHH: Για το 5, όπως περιέγραψε και ο heraldic40, υπάρχουν περιπτώσεις όπου ένας αγοραστής ανοίγει ζήτημα και αυτό μπορεί να οδηγήσει από τη δέσμευση χρηματικών ποσών από το paypal του πωλητή, μέχρι και το κλείδωμα του λογαριασμού του. Συνηθισμένες απάτες από την πλευρά των αγοραστών είναι π.χ. το να ισχυρίζονται ότι δεν έχουν παραλάβει το αντικείμενο. Καθώς η πολιτική του ebay είναι γενικά υπέρ των αγοραστών (κάτι που θεωρώ σωστό γενικά) ένας πωλητής μπορεί να βρεθεί όντως όπως ειπώθηκε "και κερατάς και δαρμένος". Σα δικλείδα ασφαλείας πάντως για την προστασία του αγοραστή η "επιδιαιτησία" αυτή είναι κάτι που διευκολύνει περισσότερο σε σχέση με μια συναλλαγή με έναν έμπορο, όπου αν δε δέχεται ένα κομμάτι πίσω, είναι ο λόγος του ενάντια στο δικό σου, μέχρι κάποιος να κάνει πίσω.

Για το 6, αν και ίσως είναι ζήτημα που ξεφεύγει από την κουβέντα, αναφερόμουν πιο πολύ σε συμπεριφορές συλλεκτών που έχουν να κάνουν με το αβαντάρισμα εμπόρων, με το "χτύπημα" κομματιών σε εξευτελιστικές τιμές από κόσμο που δεν γνωρίζει την πιθανή μεταπωλητική αξία κάποιων αντικειμένων κτλ. Το οικονομικό όφελος είναι έτσι έμμεσο, οπότε γι αυτό είπα παρενθετικά ότι ούτε ο ρόλος του "αποκλειστικού" αγοραστή είναι κατ' ανάγκη "άσπιλος".

Ήθελα να είμαι συνοπτικός, τρομάρα μου...  Σαρκασμός Να 'το το σεντόνι...


ΥΓ: Για οποιαδήποτε συζήτηση σχετικά με τα militaria, θα χαρώ πολύ!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 07, 2017, 10:39:51 πμ »

Καλημέρα,

- ebay στελνεις ΠΑΝΤΑ με συστημένο. Κανόνας απαράβατος και κρατάς τις αποδείξεις και ενα screenshot της παράδοσης για πολύ καιρό.

- Αυτό με την δυνατότητα επιστροφής του αντικειμένου μετα απο 4 μήνες, το έχω διαβάσει αλλα δεν μου έχει τυχει. Δηλαδή τι; Αγοράζει μια λίρα, πέφτει η τιμή μετα απο 4 μήνες και την επιστρέφει διεκδικώντας τα αρχικά $$;

- Παλιότερα δοκιμασα να κάνω επιστροφή γραμματόσημο σε οίκο δημοπρασίας του εξωτερικού. Χρονικό όριο 14 μέρες, μεταφορικά δικά μου (προφανως) και επιστροφή έπερνα πολυ μικρότερο ποσό (έτρωγα τα μεταφορικά και το κέρδος του πωλητή)

- Για αντικειμενα που είναι μονοαδικά/σπάνια, αν έχει τεχνηέντως αυξηθεί η τιμή τους και τελικά το αντικείμενο μέινει στον πωλητή, θα το ξαναβάλει στο μέλλον (και σχετικά άμεσα πολλές φορές).
Τέτοιοι υπάρχουν πολλοί στο ebay, γιατί όχι και στις δημοπρασίες; Ότι γινόταν παλιά στις δημοπρασίες μεταφέρθηκε και στο internet.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 07, 2017, 10:48:12 μμ »

Μετά τα ενδιαφέροντα που διάβασα,θα σταθώ σε κάποιες φράσεις "κλειδιά",κατά τη γνώμη μου πάντα  

Στο "σεντόνι" του ο giorgos_p λέει πολλά ενδιαφέροντα όπως:

Στο ebay υπάρχει η δυσκολία της αγοράς μέσω φωτογραφιών. Το ίδιο και όταν αγοράζει κανείς από το site κάποιου εμπόρου. Και η δυσκολία έχει να κάνει με τους λόγους που πολύ ωραία περιγράφηκαν και σε προηγούμενες απαντήσεις. Μια δικλείδα είναι το να ζητήσει κανείς περισσότερες και καλύτερες φωτογραφίες. Έτσι βλέπει κανείς αν ο πωλητής έχει όντως το αντικείμενο, αν είναι αυτό που εμφανίζει προς πώληση και μόνο αυτό και αν είναι στην κατάσταση που εμφανίζεται. Μαζί με αυτό και το πόσο σοβαρός και επικοινωνιακός είναι.

Γίνεται αυτό?,το δέχονται όλοι οι πωλητές?και πώς γίνεται?
Γιατί όταν π.χ. έχουμε έναν φάκελο η πίσω όψη για μένα είναι απαραίτητη.

Το ίδιο και όταν αγοράζει κανείς από το site κάποιου εμπόρου

Εγώ σχεδόν πάντα ζητάω και μου στέλνουν mail με την πίσω όψη

ένα μέρος της ευθύνης το ρίχνω και στον αγοραστή, ως προς το αν έχει διασφαλίσει σε έναν ικανοποιητικό βαθμό το να μην εξαπατηθεί και ως προς το να μπορεί να επιστρέψει ένα αντικείμενο.

Πάρα πολύ σωστό.Πρέπει να το διερευνά πολύ περισσότερο.Γιατί πως να το κάνουμε δεν μπορεί να φταίει μόνο ο ένας...

Καθώς η πολιτική του ebay είναι γενικά υπέρ των αγοραστών (κάτι που θεωρώ σωστό γενικά) ένας πωλητής μπορεί να βρεθεί όντως όπως ειπώθηκε "και κερατάς και δαρμένος". Σα δικλείδα ασφαλείας πάντως για την προστασία του αγοραστή η "επιδιαιτησία" αυτή είναι κάτι που διευκολύνει περισσότερο σε σχέση με μια συναλλαγή με έναν έμπορο, όπου αν δε δέχεται ένα κομμάτι πίσω, είναι ο λόγος του ενάντια στο δικό σου, μέχρι κάποιος να κάνει πίσω.

Πές μας κάτι παραπάνω για αυτό,πώς ενεργοποιείται,τι είναι κλπ

ούτε ο ρόλος του "αποκλειστικού" αγοραστή είναι κατ' ανάγκη "άσπιλος".

Δεκτό και σωστό

Εγραψε και ο johneko

μεταφορικά δικά μου (προφανως) και επιστροφή έπερνα πολυ μικρότερο ποσό (έτρωγα τα μεταφορικά και το κέρδος του πωλητή)

Για τα μεταφορικά.. χμμμ..ας το δεχτούμε,δεν νομίζω όμως,για το κέρδος γιατί?Δέν νομίζω να στέκει.

Για αντικειμενα που είναι μονοαδικά/σπάνια, αν έχει τεχνηέντως αυξηθεί η τιμή τους και τελικά το αντικείμενο μέινει στον πωλητή, θα το ξαναβάλει στο μέλλον (και σχετικά άμεσα πολλές φορές).
Τέτοιοι υπάρχουν πολλοί στο ebay, γιατί όχι και στις δημοπρασίες; Ότι γινόταν παλιά στις δημοπρασίες μεταφέρθηκε και στο internet.


Μάλιστα.Αυτό σας το ερμηνεύσει ο καθείς όπως νομίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2017, 11:20:26 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 07, 2017, 11:54:45 μμ »


Εγραψε και ο johneko

μεταφορικά δικά μου (προφανως) και επιστροφή έπερνα πολυ μικρότερο ποσό (έτρωγα τα μεταφορικά και το κέρδος του πωλητή)

Για τα μεταφορικά.. χμμμ..ας το δεχτούμε,δεν νομίζω όμως,για το κέρδος γιατί?Δέν νομίζω να στέκει.

Σε μένα έτσι είχε πει, οτι δηλαδή δεν θα μου επιστρέψει τo commission (20% παρακαλώ!)
Οπότε η επιστροφή ήταν ασύμφορη.
[ Μιλάμε για οίκο του εξωτερικού, δεν ξέρω αν μιλατε για κάποιον άλλο με άλλη πολιτική].

Για αντικειμενα που είναι μοναδικά/σπάνια, αν έχει τεχνηέντως αυξηθεί η τιμή τους και τελικά το αντικείμενο μέινει στον πωλητή, θα το ξαναβάλει στο μέλλον (και σχετικά άμεσα πολλές φορές).
Τέτοιοι υπάρχουν πολλοί στο ebay, γιατί όχι και στις δημοπρασίες; Ότι γινόταν παλιά στις δημοπρασίες μεταφέρθηκε και στο internet.


Μάλιστα.Αυτό σας το ερμηνεύσει ο καθείς όπως νομίζει.

Στο ebay γίνεται συνέχεια. Αν καποιος παρακολουθεί συγκεκριμένους πωλητές βλέπει αντικείμενα να ανακυκλώνονται, παρότι σε προηγούμενες δημοπρασίες έχουν κερδηθεί.

Για μένα αυτό αποτελεί την πιο σημαντική ένδειξη οτι η τιμή ανεβαίνει επίτηδες
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 08, 2017, 12:22:27 πμ »


Εγραψε και ο johneko

μεταφορικά δικά μου (προφανως) και επιστροφή έπερνα πολυ μικρότερο ποσό (έτρωγα τα μεταφορικά και το κέρδος του πωλητή)

Για τα μεταφορικά.. χμμμ..ας το δεχτούμε,δεν νομίζω όμως,για το κέρδος γιατί?Δέν νομίζω να στέκει.


Σε μένα έτσι είχε πει, οτι δηλαδή δεν θα μου επιστρέψει τo commission (20% παρακαλώ!)
Οπότε η επιστροφή ήταν ασύμφορη.
[ Μιλάμε για οίκο του εξωτερικού, δεν ξέρω αν μιλατε για κάποιον άλλο με άλλη πολιτική].


Ο Varg83 είχε πεί

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=35752.msg435541#msg435541

Γι αυτό και το ανέφερα

Ο johneko λέει:

Στο ebay γίνεται συνέχεια. Αν καποιος παρακολουθεί συγκεκριμένους πωλητές βλέπει αντικείμενα να ανακυκλώνονται, παρότι σε προηγούμενες δημοπρασίες έχουν κερδηθεί.

Για μένα αυτό αποτελεί την πιο σημαντική ένδειξη οτι η τιμή ανεβαίνει επίτηδες


Αυτό νομίζω λέει πολλά..
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 08, 2017, 08:04:27 πμ »


Εγραψε και ο johneko

μεταφορικά δικά μου (προφανως) και επιστροφή έπερνα πολυ μικρότερο ποσό (έτρωγα τα μεταφορικά και το κέρδος του πωλητή)

Για τα μεταφορικά.. χμμμ..ας το δεχτούμε,δεν νομίζω όμως,για το κέρδος γιατί?Δέν νομίζω να στέκει.


Σε μένα έτσι είχε πει, οτι δηλαδή δεν θα μου επιστρέψει τo commission (20% παρακαλώ!)
Οπότε η επιστροφή ήταν ασύμφορη.
[ Μιλάμε για οίκο του εξωτερικού, δεν ξέρω αν μιλατε για κάποιον άλλο με άλλη πολιτική].


Ο Varg83 είχε πεί

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=35752.msg435541#msg435541

Γι αυτό και το ανέφερα



Να προσθέσω εδώ και ένα post του Kostakis88 οπου ο πωλητής,ο οποίος είναι απο τη Σούδα παρακαλώ,και έχει 100% θετικά feedback,αν και υπερβολικός στην περιγραφή του και στους όρους με χρώματα,μεγάλα γράμματα κλπ αναφέρει σε περίπτωση επιστροφής τι επιβαρύνσεις υπάρχουν και σε ποιόν.
Ερώτημα: Αυτό είναι στη διακριτική ευχέρεια του πωλητή, ή υπάρχει ενιαία πολιτική για όλους?
Και αν δεν υπάρχει,δεν θα έπρεπε?
Αν δεν αναγράφεται τίποτα,τι ισχύει?

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=35148.msg429273#msg429273

RETURNS: 14 DAYS MONEY BACK,

BUYER PAYS RETURN SHIPPING.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 08:45:59 πμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 08, 2017, 09:10:48 πμ »

GSHH  δε μου λες μήπως είσαι δικηγόρος ή ασχολείσαι με το εμπόριο ? Χείμαρρος κανονικός … Σαρκασμός

Απο την αρχή τα εντοπίσαμε όλα αυτά τα προβλήματα για το ebay , με εύλογες απορίες και ερωτήσεις που σιγά σιγά επιβεβαιώνονται από παιδιά που αγοράζουν στο ebay.
Τελικά είναι επιλογή του καθενός να ρισκάρει τις αγορές του με την ελπίδα οτι κάποια καλή ή σπάνια αγορά θα του κάτσει, σίγουρα κάποια στιγμή θα βρεθεί και αυτή άλλα το ζήτημα είναι πόσα χρήματά θα έχει χάσει σε βαθος χρόνου και πόσο εκνευρισμό θα έχει μαζέψει .
Αλλα για να λέμε και του στραβού το δίκαιο ,  κάποιος ο οποίος είναι επαρχία δεν εχει την δυνατότητα να βρεθεί στην Αθηνα και Θεσσαλονίκη και να ελέγξει και να αγοράσει γραμματόσημα. Ακόμα και εάν λάβει μέρος στη δημοπρασία του Καραμήτσου π.χ και χτυπήσει τηλεφωνικά κάποιο λαχνοί τότε είναι πολύ πιθανό ο λαχνός αυτος να εχει φθορά που δεν αναγράφεται στο λαχνό . Οποτε ? Μπαίνει πάλι στη διαδικασία επιστροφής , επικοινωνίας κτλ κτλ . Εαν ειναι ενα ακριβό γραμματόσημο το πιο πιθανό είναι οτι θα το κανε , εαν ειναι κάποιο φθηνό τότε μάλλον θα το κρατήσει και θα το "φαει"  κανονικά

@ Heretic . Γιατι δεν αναφέρεις και εσύ τις εντυπώσεις σου από το ebay ?  Νομίζω στο παρελθόν έχεις αναφέρει ότι αγοράζεις από ebay.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 08, 2017, 11:11:24 πμ »

Υπάρχει μια ακόμα κατηγορία αγορων, αγορές απο forum Σαρκασμός Σαρκασμός
Όχι μόνο απο το steki αλλά και άλλα forum συλλεκτών με πολλούς και διαφορετικούς όρους.
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 08, 2017, 11:20:28 πμ »

 Σαρκασμός χα χα .. κάλο ...  τους είδαμε και αυτούς..   περάσανε από το στέκι και ήταν μόνο καπνός.
Να μιλήσει επί του θέματος ο κύριος διαχειριστής μας LHH, έχει άποψη επί των πωλήσεων/ανταλλαγών μέσω στεκιού.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 08, 2017, 11:36:34 πμ »

Υπάρχει μια ακόμα κατηγορία αγορων, αγορές απο forum Σαρκασμός Σαρκασμός
Όχι μόνο απο το steki αλλά και άλλα forum συλλεκτών με πολλούς και διαφορετικούς όρους.

Αγαπητέ johneko εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να αγοράζω μόνο απο forum Χαμόγελο
Οπως έχω γράψει κατ επανάληψιν δεν έχω κανένα λόγο να υποστηρίξω κανέναν
Το πρόβλημα μου είναι οτι στα γραμματόσημα και στην ταχυδρομική ιστορία,δεν υπάρχει η ποικιλία και το είδος των αντικειμένων που ζητάω εγώ προκειμένου να καταλήξω σε κάποια αγορά.
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 08, 2017, 12:49:22 μμ »

Καλο ειναι το ebay σε γενικες γραμμες κατα τη γνωμη μου, βρισκεις ευκαιρες. Βεβαια για ακριβες αγορες η αληθεια ειναι οτι δε θα το προτιμουσα, θα εδινα κατι παραπανω στον Καραμητσο και θα ειχα ησυχο το κεφαλι μου. Αλλα για πιο budget πραγματα ειναι οκ, αρκει να υπαρχει γνωση. Εννοειται οτι υπαρχουν πολλοι κακοι πωλητες αλλα προσωπικα το ρισκαρω αν δω κατι που να μου τραβηξει το ενδιαφερον.
Απο εκει και περα, για τυποποιημενα πραγματα πχ ασφραγιστες σειρες, τετραδες και τετοια πραγματα δε βλεπω και ιδιαιτερες ευκαιριες, εκει οι τιμες ειναι λιγο fix. Πχ η σειρα του Απ Παυλου 1951 τετραδα, ο Καραμητς τη δινει κοντα στα 300, που με προμηθεια παει στα 350. Για να την παρει καποιος απο ebay, το δελεαρ θα επρεπε να ναι αρκετα κατω απο τα 350, με το σκεπτικο πως ενας οικος δημοπρασιων εχει το κυρος, εξεταζει το αντικειμενο, μπορεις να πας να το δεις και εσυ στη δημοπρασια κλπ. Για fix πραγματα λοιπον δε το θεωρω ευκαιρια. Σε κεφαλες Ερμη ομως, που καθε γραμματοσημο ειναι ξεχωριστο, που το πεδιο ερευνας ειναι ανεξαντλητο, και οι τιμες δεν ειναι τοσο τυποποιημενες, πιστευω οτι υπαρχουν καλες ευκαιριες. Και ειδικα για πραγματα οπως ηταν αυτοι οι φακελοι που δεν ειναι κατι τυποποιημενο, να το ψαξει ο πωλητης, συνεπως χρειαζεται γνωσεις και απο την πλευρα του πωλητη για να καθορισει τιμη.
Ειμαι κατα της γενικευσης λοιπον, πιστευω πως υπαρχουν ευκαιρiες σε συγκεκριμενα φιλοτελικα πεδια αλλα σε ακριβα αντικειμενα θελει μεγαλη προσοχη.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences