Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 07:03:27 πμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγοραστής "απροστάτευτος"?  (Αναγνώστηκε 24124 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 08, 2017, 01:03:03 μμ »

Σαρκασμός χα χα .. κάλο ...  τους είδαμε και αυτούς..   περάσανε από το στέκι και ήταν μόνο καπνός.
Να μιλήσει επί του θέματος ο κύριος διαχειριστής μας LHH, έχει άποψη επί των πωλήσεων/ανταλλαγών μέσω στεκιού.

Είδες οι επιθυμίες σου διαταγή,αμέσως απαντήσεις ο Δημητρης και εγώ Σαρκασμός
http://steki-syllekton.gr/index.php?board=38.0

Ε,τώρα τι άποψη να έχω,σπάνια προσφέρονται φιλοτελικά αντικείμενα στην ενότητα αυτή,ποιό πολύ χρήσιμη είναι η ενημέρωση των πεπραγμένων στην υποενότητα των δημοπρασιών και ειδικά των εκ του ebay,αυτή
http://steki-syllekton.gr/index.php?board=81.0.
Κακα τα ψέματα η ενότητα των ''πωλούνται'' κυριαρχει το νόμισμα....ασφαλώς το να γίνει αγοροπωλησία γραμμ.απο μέλος του στεκιού προς άλλο μέλος είναι σίγουρα ευχής έργο καθώς υπάρχουμε και εμείς που μπορει και η μια πλευρά και η άλλη να ζητήσει γνώμη
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 08, 2017, 02:46:25 μμ »

Στο ebay υπάρχει η δυσκολία της αγοράς μέσω φωτογραφιών. Το ίδιο και όταν αγοράζει κανείς από το site κάποιου εμπόρου. Και η δυσκολία έχει να κάνει με τους λόγους που πολύ ωραία περιγράφηκαν και σε προηγούμενες απαντήσεις. Μια δικλείδα είναι το να ζητήσει κανείς περισσότερες και καλύτερες φωτογραφίες. Έτσι βλέπει κανείς αν ο πωλητής έχει όντως το αντικείμενο, αν είναι αυτό που εμφανίζει προς πώληση και μόνο αυτό και αν είναι στην κατάσταση που εμφανίζεται. Μαζί με αυτό και το πόσο σοβαρός και επικοινωνιακός είναι.

Γίνεται αυτό?,το δέχονται όλοι οι πωλητές?και πώς γίνεται?
Γιατί όταν π.χ. έχουμε έναν φάκελο η πίσω όψη για μένα είναι απαραίτητη.


Καθώς η πολιτική του ebay είναι γενικά υπέρ των αγοραστών (κάτι που θεωρώ σωστό γενικά) ένας πωλητής μπορεί να βρεθεί όντως όπως ειπώθηκε "και κερατάς και δαρμένος". Σα δικλείδα ασφαλείας πάντως για την προστασία του αγοραστή η "επιδιαιτησία" αυτή είναι κάτι που διευκολύνει περισσότερο σε σχέση με μια συναλλαγή με έναν έμπορο, όπου αν δε δέχεται ένα κομμάτι πίσω, είναι ο λόγος του ενάντια στο δικό σου, μέχρι κάποιος να κάνει πίσω.

Πές μας κάτι παραπάνω για αυτό,πώς ενεργοποιείται,τι είναι κλπ

Για το πρώτο, μπορείς να επικοινωνήσεις με μηνύματα με τον πωλητή. Ένας σωστός πωλητής, που δεν κρύβει κάτι και θέλει να βγάλει κάποια χρήματα, δε θα τεμπελιάσει να βγάλει μερικές παραπάνω φωτογραφίες. Για μένα η αντίθετη περίπτωση θα ήταν λόγος να μην προχωρήσω στην αγορά.

Για το δεύτερο, υπάρχει γενικά η κατεύθυνση του να γίνεται προσπάθεια επίλυσης μεταξύ των δυο πλευρών. Αν αυτό δεν κατορθωθεί, τότε ένα από τα δυο μέρη μπορεί να ανοίξει το ζήτημα στη διαχείριση, η οποία εξετάζει τα δεδομένα και παίρνει τα ανάλογα μέτρα, άλλοτε λιγότερο και άλλοτε περισσότερο αυστηρά. Από επηρεασμό της βαθμολογίας των μελών μέχρι τη δέσμευση χρημάτων και λογαριασμών μέχρι να ικανοποιηθεί το αίτημα.

Από αυτήν την άποψη, η διαχείριση του ebay έχει μεγαλύτερη "δύναμη επιβολής" απ' ό,τι η διαχείριση ενός φόρουμ στο οποίο γίνονται συναλλαγές και μεγάλο μέρος της δικής της επιβολής έγκειται και στο "πνεύμα της κοινότητας" και το "δημόσιο στιγματισμό". Υπάρχουν πολλές ενδιαφέρουσες τέτοιες περιπτώσεις και σε διάφορα φόρουμ, πάντως, με πιο ενδιαφέρουσες αυτές που συμβαίνουν μεταξύ Αμερικάνων, με τη γνωστή ευαισθησία τους σε θέματα οικονομικής απάτης.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 08, 2017, 03:01:15 μμ »


Εγραψε και ο johneko

μεταφορικά δικά μου (προφανως) και επιστροφή έπερνα πολυ μικρότερο ποσό (έτρωγα τα μεταφορικά και το κέρδος του πωλητή)

Για τα μεταφορικά.. χμμμ..ας το δεχτούμε,δεν νομίζω όμως,για το κέρδος γιατί?Δέν νομίζω να στέκει.


Σε μένα έτσι είχε πει, οτι δηλαδή δεν θα μου επιστρέψει τo commission (20% παρακαλώ!)
Οπότε η επιστροφή ήταν ασύμφορη.
[ Μιλάμε για οίκο του εξωτερικού, δεν ξέρω αν μιλατε για κάποιον άλλο με άλλη πολιτική].


Ο Varg83 είχε πεί

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=35752.msg435541#msg435541

Γι αυτό και το ανέφερα



Να προσθέσω εδώ και ένα post του Kostakis88 οπου ο πωλητής,ο οποίος είναι απο τη Σούδα παρακαλώ,και έχει 100% θετικά feedback,αν και υπερβολικός στην περιγραφή του και στους όρους με χρώματα,μεγάλα γράμματα κλπ αναφέρει σε περίπτωση επιστροφής τι επιβαρύνσεις υπάρχουν και σε ποιόν.
Ερώτημα: Αυτό είναι στη διακριτική ευχέρεια του πωλητή, ή υπάρχει ενιαία πολιτική για όλους?
Και αν δεν υπάρχει,δεν θα έπρεπε?
Αν δεν αναγράφεται τίποτα,τι ισχύει?

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=35148.msg429273#msg429273

RETURNS: 14 DAYS MONEY BACK,

BUYER PAYS RETURN SHIPPING.




Πηγη:

https://ocsnext.ebay.com/ocs/sr?topicName=Who+pays+for+return+shipping%3F&query=1552

Απαντηση:

If the buyer changes their mind about a purchase and wants to return an item, they may need to pay return shipping costs, depending on the seller's return policy. Sellers can provide a return shipping address and additional return shipping information for the buyer in My eBay.

Sellers pay for return, replacement or exchange shipping if there's a problem with the item. For example, if the item doesn't match the listing description, is damaged or defective or is counterfeit.

Πραγμα πολυ λογικο. Προβληματικο? Ο πωλητης ολα. Αλλαξε ο αγοραστης γνωμη? Εκεινος τοτε.
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 08, 2017, 03:23:47 μμ »

Πραγμα πολυ λογικο. Προβληματικο? Ο πωλητης ολα. Αλλαξε ο αγοραστης γνωμη? Εκεινος τοτε.

Ευχαριστώ για την τεκμηριωμένη απάντηση  Χαμόγελο

giorgos_p

Για το δεύτερο(Επιδιαιτησία) υπάρχει γενικά η κατεύθυνση του να γίνεται προσπάθεια επίλυσης μεταξύ των δυο πλευρών. Αν αυτό δεν κατορθωθεί, τότε ένα από τα δυο μέρη μπορεί να ανοίξει το ζήτημα στη διαχείριση, η οποία εξετάζει τα δεδομένα και παίρνει τα ανάλογα μέτρα, άλλοτε λιγότερο και άλλοτε περισσότερο αυστηρά. Από επηρεασμό της βαθμολογίας των μελών μέχρι τη δέσμευση χρημάτων και λογαριασμών μέχρι να ικανοποιηθεί το αίτημα.

Από αυτήν την άποψη, η διαχείριση του ebay έχει μεγαλύτερη "δύναμη επιβολής" απ' ό,τι η διαχείριση ενός φόρουμ στο οποίο γίνονται συναλλαγές και μεγάλο μέρος της δικής της επιβολής έγκειται και στο "πνεύμα της κοινότητας" και το "δημόσιο στιγματισμό".

giorgos_p συγνώμη για το πράσινο,είναι τυχαίο χρώμα Χαμόγελο αρέσει στον φίλο LHH..

Επίσης δεν ξέρω να βάζω 2 παραθέσεις γι αυτό το έβαλα έτσι Χαμόγελο


Λοιπόν.Εγώ έμαθα αρκετά πράγματα απο όσα ειπώθηκαν,νομίζω οτι απο την μεριά μου δεν έχω να βάλω κάτι άλλο.
Μπορούμε να γράφουμε χωρίς τελειωμό για το θέμα,αλλά δεν νομίζω να έχει και νόημα.
Θα επανέλθω το βράδυ με τη συνολική εικόνα που σχημάτισα με όλα όσα ειπώθηκαν εκτός αν προκύψει κάποιο άλλο κείμενο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:34:10 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 08, 2017, 11:01:02 μμ »

Αγοραστής "απροστάτευτος"?

Το θέμα αυτό ξεκίνησε αλλιώς αλλά στην πορεία άλλαξε κατεύθυνση και νομίζω άγγιξε σχεδόν το σύνολο όσων συμμετείχαν γράφοντας ή απλώς διαβάζοντας τα γραφόμενα,με αποτέλεσμα ήδη να ξεπεράσει τις 3.000 επισκέψεις.
Θα προσπαθήσω στο σημείο αυτό μετά απο όσα ειπώθηκαν ή εννοήθηκαν,ώς ξεκινήσας το θέμα να γράψω τα δικά μου σχόλια-συμπεράσματα.
Θα αναφερθώ στους δύο βασικούς άξονες αγοράς συλλεκτικών αντικειμένων που ειπώθηκαν εδώ.Τις δημοπρασίες με τον παραδοσιακό τρόπο σε αίθουσα και σε αυτές μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας τις οποίες θα αποκαλώ " ebay".
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αλλά κυρίως σε αυτούς τους δύο αναφερθήκαμε.
Οι δημοπρασίες στην "αίθουσα" έχουν κάποια πλεονεκτήματα όπως ή εξέταση των αντικειμένων απο κοντά,το "φιλτράρισμα" των λαχνών και περιγραφή αυτών με σαφή τρόπο και ανάληψη της ευθύνης απο τον έμπορο σε περίπτωση λάθους σχετικά εύκολα όταν υπάρχει η προσωπική ανθρώπινη επαφή.
Τα μειονεκτήματα είναι οτι σπανίως εμφανίζονται ευκαιρίες (με την έννοια της τιμής) και επίσης πρέπει να μετακινηθείς απο την άνεση-βολή του σπιτιού σου ή της δουλειάς σου
Επειδή όμως η αίθουσα κοστίζει για τον έμπορο ,είναι θέμα χρόνου να κινείται στο μέλλον αποκλειστικά μέσω ηλεκτρον.πλατφόρμας, το οποίο ήδη κάνει τώρα παράλληλα.Θα υπάρχει βέβαια πάντα η εξέταση των λαχνών απο κοντά.
Για το ebay έμαθα πολλά και το συμπέρασμα που έβγαλα είναι αυτό που ορθά είπε ο Varg83

το ebay είναι άλλο ένα εργαλείο, με τα υπέρ και τα κατά τού. Δε χρειάζονται ούτε αφορισμοί, ούτε εξιδανικεύσεις.

Αποδείχθηκε εδώ οτι υπάρχουν ευκαιρίες και με σωστή έρευνα και προσοχή σε χτυπήματα (ποιός-πότε), περιγραφή αντικειμένων,ιστορικό εμπόρων,διάβασμα όρων-δικαιωμάτων και ζητώντας περισσότερες διευκρινήσεις-φωτογραφίες,ο αγοραστής θα βγεί και εδώ κερδισμένος.

Σκοπεύω να μπώ στη διαδικασία ξεκινώντας με μικρούς λαχνούς η μοναδικά αντικείμενα σαν τις επιστολές του heraldic40 ψάχνοντας ευκαιρίες με προσοχή στο ποιός τα πουλάει, σε αντικείμενα που ξέρω και νιώθω σχετικά ασφαλής.Το θέμα μου βέβαια είναι ο χρόνος αλλά αν το οργανώσω σωστά θα τον βρώ.

Σε κάθε περίπτωση Η μόνη προστασία είναι η γνώση της αγοράς όπως είπε ο coll
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 11:24:26 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 09, 2017, 12:29:42 μμ »

Να βάλω και στη σκέψη σου και μια παράμετρο κοινή και στις δύο περιπτώσεις απόκτησης φιλοτελικών αντικειμένων,τον ομοϊδεάτη ανθρώπινο παράγοντα
Στη αίθουσα όλο και κάποιος γνωστός σου ή ακόμα και αναγνωρίσιμος συλλέκτης θα υπάρχει με την ιδιότητα του παραβρισκόμενου και κατα πάσα πιθανότητα αν του ζητήσεις την γνώμη μπορει να στη δώσει{το έχω δει πολλές φορές κατα το παρελθόν να ζητάνε γνώμη απο τον Μπέλλια για μια ΜΚΕ ή απο τον Ζέη για κάποιο επισημανσμένο}
Αλλά και απο το ebay ή άλλο ιστιότοπο,καθως και απο το στέκι,αν κάποιος θέλει μια γνώμη είναι τυχερός γιατι εδώ,στον χώρο μας,υπάρχουν άνθρωποι αρκούντως γνώσεων πάνω στα φιλοτελικά θέματα.που μπορει κάποιος αν το ζητήσει,δημόσια ή ιδιωτικά ,πρόθυμα πιστεύω,να του λύσει κάποια απορία.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences