Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 03:53:09 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγοραστής "απροστάτευτος"?  (Αναγνώστηκε 24113 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 26, 2017, 10:19:10 πμ »

Ουφ! Τέλος καλό - ολά καλά!
A propos, για τι ποσό περίπου μιλάμε;

Πολύ μικρό 17€ αλλά πλέον στη συλλογή μου τα βλέπω με άλλο μάτι και πρέπει να φύγουν Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 26, 2017, 01:29:49 μμ »

Κοίτα,και εγώ μαζί σου,με τους, ας πούμε, κλασικούς τρόπους απόκτησης γραμμ.{όχι βέβαια κυριολεκτικά γιατι ο πρωτόλειος τρόπος είναι αγορά απο ΕΛΤΑ για νέες σειρές και ΦΠΗΚ και κατόπιν απο έμπορο για συμπλήρωση της συλλογής,οι δημοπρασίες ήρθαν μετά,λογικά απο το εξωτερικό στις αρχές του 20ου και στην Ελλάδα μετά το 1920} αλλά....πήρα απο athens a.το φεγιέ της olympiflex με 5ε συν προμήθεια ταχυδρομικά και στο e-bay το πούλαγαν 0.80 !!!
Για να το βλέπουμε λίγο πιο ζεστά....
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 29, 2017, 08:58:36 πμ »

Πάντως για να γυρίσουμε στο θέμα, εγώ συνεχίζω να αγοράζω από το ebay, και όταν κάποιος πωλητής με ξεγελά (συμβαίνει αρκετά συχνά τώρα τελευταία όπως θα δείτε και σε άλλα μου post) μπαίνει χωρίς σκέψη αρνητικό feedback! Τότε και μόνο οι πωλητές θορυβούνται (από την προσωπική μου πείρα) και φτάνουν στο σημείο να κάνουν refund όλο το ποσό χωρίς περιστροφές.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 29, 2017, 09:11:56 πμ »

και φτάνουν στο σημείο να κάνουν refund όλο το ποσό χωρίς περιστροφές.
Ισχύει αυτό?
Τότε αλλάζει το πράγμα..
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 29, 2017, 09:30:00 πμ »

Αγοράζω από το ebay από το Δεκ. του 2010. Συνολικά έχω βάλει 5-6 φορές αρνητικό feedback και μόνο μια φορά δεν έννοιαξε τον πωλητή. Σε γενικές γραμμές σου στέλνουν mail πίσω για να σου κάνουν refund και μετά να κινηθεί η διαδικασία για να αποσύρσεις το αρνητικό feedback.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 29, 2017, 09:51:34 πμ »

Αγοράζω από το ebay από το Δεκ. του 2010. Συνολικά έχω βάλει 5-6 φορές αρνητικό feedback και μόνο μια φορά δεν έννοιαξε τον πωλητή. Σε γενικές γραμμές σου στέλνουν mail πίσω για να σου κάνουν refund και μετά να κινηθεί η διαδικασία για να αποσύρσεις το αρνητικό feedback.
Εγώ αν και παλαιας κοπής όπως αυτοαποκαλουμαι είμαι πάντα ανοικτός σε κάτι καινουργιο αν πεισθώ.Μπορώ να ξεκινήσω επιφυλακτικός στην αρχή και βλέπω στην πορεία.Ετσι δεν θα χρειαστώ και ψυχολόγο οπως είπε κάποιος 'εξυπνος'πιο πάνω Σαρκασμός
Μετά τους πανέμορφους ανεξαρτήτως τιμής που πήρε ο Heraldic40 το σκέφτομαι σοβαρά γιατί και στις μΚΕ που ασχολούμαι εγώ το θέμα των φακέλων είναι πρόβλημα.Επειδή  είναι δυσεύρετοι του βαράνε αλύπητα τους καλούς
Κανονήστε  συνάντηση για καφέ με θέμα το ebay Χαμόγελο
Είμαι σίγουρος οτι και ο LHH ενδιαφέρεται
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 29, 2017, 09:58:27 πμ »

Δυστυχώς μένω Χανιά, και το Πάσχα που ανέβηκα Αθήνα με απορρόφησε το διάβασμα για ένα μεταπτυχιακό που κάνω. Ούτε με τον LHH δεν κανόνισα να βρεθώ που το σχεδιάζαμε από πριν. Πάντως αν θες στείλε μου στο προσωπικό email να σου πω μερικά tips για το ebay.
Αν θες δες και τα γραμμ.  που ανέβασα από τον πωλητή που ''μαύρισα'' χτες!! Για να ακούσω απόψεις τα ανέβασα.
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 29, 2017, 05:43:38 μμ »

Το σημαντικο που πρεπει να προσεξεις σε μια πωληση/δημοπρασια στο ebay,ειναι να δεις εάν ο πωλητης δεχεται επιστροφη ( return ) πραγμα που αναγραφεται στους ορους της πωλησης.Στην πλειονοτητα τους ,οι πωλητες το δεχονται.Αυτο βεβαια  χαρακτηριζει έναν σοβαρο πωλητη.Κατοπιν,οπως στην περιπτωση του φιλου Varg83 ,δε χρειαζεται κατά τη γνωμη μου να δωσεις αμεσως αρνητικο feedback,ωστε κατά καποιο τροπο να "στριμώξεις" τον πωλητη να δεχθεί την επιστροφη.Το πιο λογικο για μενα είναι να του στειλεις ένα μυνημα και να του λες,οτι το λοττο δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή.Εαν είναι σοβαρος και λογικος,θα δεχτει την επιστροφη αμεσως και μετα την παραλαβη,θα σου βαλει πισω τα χρηματα (refund)Ετσι δε χαλας και τη σχεση σου με τον εν λογω πωλητη,σε μελλοντικες δημοπρασίες του.Υπαρχουν φορες που η περιγραφή των κομματιων γινεται λανθασμενη από αγνοια κι όχι από δολο.
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 29, 2017, 08:55:36 μμ »

Heraldic40, συμφωνώ σε γενικές γραμμές με αυτά που λες. Παρ' ολα αυτά προτιμώ να τους ''στριμώχνω'' ώστε να έχω τον πρώτο λόγο. Μάλιστα τους εξηγώ αναλυτικά τους λόγους για το πιθανό αρνητικό feedback. Ως προς τα λάθη που γίνονται οκ θα περάσω στα ψιλά κάποιο λάθος μικρής σημασίας (τώρα θα μου πεις τι εννοώ μικρής σημασίας, αν θες θα αναφερθώ εκτενέστερα) αλλά το να γράφει κάποιος επανειλημμένα λάθη (και αυτό μπορεί να διαπιστωθεί) ε, εκεί πλέον δεν μιλάμε για απροσεξία!
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 30, 2017, 12:54:46 πμ »

Το αρνητικό feedback στο ebay, δέον να αποφεύγεται ως πρώτη αντίδραση.

Εξαντλείται εξαρχής το ισχυρότερο διαπραγματευτικό όπλο του αγοραστή. Διότι άπαξ και εισπράξει την "κόκκινη" ο πωλητής, πολύ πιθανόν να μην προβεί σε refund ("και κερατάς και δαρμένος"..)

Σημειωτέον, υπάρχουν πωλήσεις με την ένδειξη "eBay Money Back Guarantee", όπου ο αγοραστής καλύπτεται 100% (επιστροφή χρημάτων). Αν λοιπόν καθ' οιονδήποτε λόγο δυσαρεστηθεί, απαιτεί αποζημίωση απλώς συμπληρώνοντας μια σχετική φόρμα.

Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 30, 2017, 08:34:45 πμ »

Πάντως μετά απο 2 χρόνια ebay χρήστης όπου στο mail δεν θα σου απαντούσε...
Όλα αυτα περιορίζονται αυστηρά στις 40 μέρες, και αμα βάλετε και θετικό feedback
νωρίτερα όλα τελειώνουν εκεί.

Εντυπωσιακό για Έλληνα εμπορο, που μπορούσε να επιβεβαιώσει οτι τον έχεις αγοράσει απο αυτον, και δέχθηκε μετα απο 2 χρόνια να σου επιστρέψει τα $$. Μπράβο!
[ Βάζει την φήμη του και την υστεροφημία του πάνω απο τα 15-20Ε της δημοπρσίας. Λογικό]
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 30, 2017, 09:29:26 πμ »

Αγαπητοί gemuncey,23 Varg83,heraldic40 και johneko μπλέχτηκα πάλι Αναποφασιστικότητα
Νομίζω οτι ή πρέπει να είναι κάτι μικρής αξίας για να μπώ στη διαδικασία ή να το θέλω πάρα πολύ και να πάρω το ρίσκο ότι μπορεί να είναι άνθρακας ο θησαυρός Κλάμα
Ενώ εδώ είδατε αντιμετώπιση μετά απο 2 χρόνια Έκπληξη
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 30, 2017, 09:51:13 πμ »

Εντυπωσιακό για Έλληνα εμπορο, που μπορούσε να επιβεβαιώσει οτι τον έχεις αγοράσει απο αυτον
Του έστειλα όλα τα στοιχεία με  mail  Σαρκασμός
Αυτό που δεν περίμενα είναι να δεχτεί την πλαστότητα με μια απλή αναφορά σε αυτό και φωτογραφίες Έκπληξη
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 30, 2017, 09:59:47 πμ »

Αγαπητοί gemuncey,23 Varg83,heraldic40 και johneko μπλέχτηκα πάλι Αναποφασιστικότητα
Νομίζω οτι ή πρέπει να είναι κάτι μικρής αξίας για να μπώ στη διαδικασία ή να το θέλω πάρα πολύ
Πάντως αν δείτε φακέλους μΚΕ ή δωδεκάνησα ρίξτε κανένα σφύριγμα Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 30, 2017, 10:05:46 πμ »

Δεν σε κατηγορεί κανεις, επιλογές ειναι.
Απλα το ebay (και κάθε ebay , μην τρελαθουμε) ανοίγει μια τεράστια ποικιλια απο την καρέκλα του σπιτιού σου. Το σημαντικότερο για μενα όμως είναι οτι οι έχοντες την γνώση μπορουν να βρουν ακριβά/σπάνια κομμάτια που έχουν εκτιμηθει λάθος απο τους χρήστες. Ή εχουν διαφύγει τις προσοχής.

Καλό κυνήγι!

Σχετικά με την δημοπρασία:
για 15Ε πιστευω ήταν εύκολη επιλογή για τον δημοπράτη. [Όχι, δεν θα ρωτησω τι θα γινόταν αν το κομμάτι έκανε 2.000Ε].
Για 15Ε βέβαια μικρή και η ζημιά για τον συλλέκτη αν το έπαιρνε απο ebay.

Άραγε ποια ειναι η πολιτκή σε τέτοιες περιπτώσεις για μεγάλους οικους , πχ stanleygibbons ή sothebys?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences