Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:29:32 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγοραστής "απροστάτευτος"?  (Αναγνώστηκε 24122 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 30, 2017, 10:15:01 πμ »

Απλα το ebay (και κάθε ebay , μην τρελαθουμε) ανοίγει μια τεράστια ποικιλια απο την καρέκλα του σπιτιού σου. Το σημαντικότερο για μενα όμως είναι οτι οι έχοντες την γνώση μπορουν να βρουν ακριβά/σπάνια κομμάτια που έχουν εκτιμηθει λάθος απο τους χρήστες. Ή εχουν διαφύγει τις προσοχής
Σχετικά με την δημοπρασία:
για 15Ε πιστευω ήταν εύκολη επιλογή για τον δημοπράτη. [Όχι, δεν θα ρωτησω τι θα γινόταν αν το κομμάτι έκανε 2.000Ε].
Το πρώτο πάρα πολύ σωστό γι αυτό και με απασχολεί και το συζητώ.Τώρα δώθηκε απλώς η αφορμή με απασχολεί πολύ καιρό
Το δεύτερο, χωρίς να κόβω το κεφάλι μου βέβαια, επειδή τον ξέρω θα αντιδρούσε και πάλι με τον ίδιο τρόπο.Για μένα είναι το θέμα όπως προείπα πώς αποδεικνύεις και δέχεται ο άλλος την πλαστότητα χωρίς πιστοποιητικό Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 30, 2017, 05:52:04 μμ »

Το δεύτερο, χωρίς να κόβω το κεφάλι μου βέβαια, επειδή τον ξέρω θα αντιδρούσε και πάλι με τον ίδιο τρόπο.Για μένα είναι το θέμα όπως προείπα πώς αποδεικνύεις και δέχεται ο άλλος την πλαστότητα χωρίς πιστοποιητικό Αναποφασιστικότητα

Ισως έπαιξαν ρόλο χαρακτηριστικά σημεία πλαστότητας που ήταν εμφανή, ημέρες σφράγισης κλπ. που γνωρίζει -προφανώς- ο οίκος και το λότο εκ παραδρομής είχε κατατάχτεί στα γνήσια.
Επιπλέον κάθε επαγγελματίας πιστεύω θα επέστρεφε αμέσως αυτό το μικρό ποσό, αντί να συνεχίζεται η κουβέντα για την αξιοπιστία του σε ένα φιλοτελικό φόρουμ με αναλύσεις επί αναλύσεων κλπ.
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 30, 2017, 06:35:52 μμ »

Πολλοί δεν παραδέχονται τα σφάλματά τους. Π.χ. μου έχει τύχει πωλήτρια να διαρρηγνύει τα ιμάτιά της για τη γνωστή επανέκδοση χαλκογραφικών ''δοκιμίων'' των ΜΚΕ για γνήσια! Μετά από λίγο καιρό την πετυχαίνω πάλι στο ebay να πουλάει τα ίδια, με την ίδια περιγραφή....
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 30, 2017, 09:33:14 μμ »

Σχετικά με το ebay προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός. Ξέρω 1-2 ατομα στην Αθήνα απο τους γνωστούς ''πιστοποιημένους'' που αναφέρετε που ανεβάζουν γραμματόσημα σε πολύ υψηλές τιμές, γιατι ? γιατι επιλέγουν να κανουν αρπαχτές.
Επίσης εδώ στο στέκι πρόσφατα έμαθα οτι κάποιος που απευθύνθηκε στους φιλους του στεκιού για πώληση γραμματοσημων τελικά ανεβάζει τα γραμματόσημα του  στο ebay, convinient ...
Συμπέρασμα μου, πρεπει να εισαι τυχερός να βρεις κάποιον ξενο που προσπαθεί να πουλήσει αξιόλογα γραμματόσημα , αλλα και πάλι το πιο πιθανό ειναι οτι δε θα ξερει να τα κατατάξει.
Απο όσο εχω καταλάβει δεν ειναι δυνατόν κάποιος να απευθύνει ερώτηση με εμαιλ στον πωλητή ? Μια διευκρίνηση .. Εαν μπορεί κάποιος φίλος ας με ενημερώσει.
Η εύρεση σπάνιου γραμματόσημου που γράφετε για εμένα είναι Lotery, το σίγουρο ειναι οτι κάποιος ανεβάζει  το budjet του  και το ρίσκο του σε αγορές στο ebay  , τη συνολική οικονομική του ζημιά  σε βαθος χρόνου  . Ποιος από τους πωλητές ξέρει να κοστολογήσει τσακίσεις και λεπτύνσεις σε γραμματόσημα ?
Και φτάνω στον Βλαστό, κοιτούσα τις τελευταίες μέρες τι ανεβάζει στο ebay και έπεσα στα ακόλουθα δυο γραμματόσημα τα οποία ανεβάζει και συχνά :

http://www.ebay.com/itm/GREECE-1867-69-LARGE-HEADS-80-lep-Vlastos-41d-RR-USED-CERTIFICATE-No-1127/141180525622?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2%26asc%3D40130%26meid%3Db7cb102171764295a92c4c9c70940142%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D6%26sd%3D141017512902

http://www.ebay.com/itm/GREECE-1861-LARGE-HEADS-1-lep-Fine-Provisional-Vlastos-14b-USED-CERTIFICATE/360697819114?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2%26asc%3D40130%26meid%3Db7cb102171764295a92c4c9c70940142%26pid%3D100005%26rk%3D1%26rkt%3D6%26sd%3D141017512902

Τραγικό . Για το πρώτο που είναι σκισμένο τι να πώ? και ας είναι και σπάνιο.
Το δεύτερο, σοκολατί μονόλεπτο των Αθηναικών εκδόσεων,  είναι ένα γραμματόσημο που το ψάχνω αλλά ποιος θα δώσει 550 ευρω !  Και αν επισκεφτείς τον Βλαστό αυτά τα 2 γραμματόσημα δε θα σου τα δείξει, και εαν ναι δε  θα σου ρίξει τις τιμές σε λογικά επίπεδα , γιατί επιλέγει να βρει κάποιο θύμα στο ebay  να βγάλει όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα. Αυτή είναι πλέον η εμπορική συνείδηση στην Ελλαδα.

Πιστεύω οτι οι περισσότεροι πωλητές στο ebay αυτό ψάχνουν, εύκολο κέρδος . Μια τέτοια κατάσταση δεν συνιστά ομως το eaby μια σοβαρή αγορά να ασχοληθεί κάποιος.  Θυμός

 

 



 
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 30, 2017, 09:43:12 μμ »

Συμπληρωματικά ... Εβλεπα τους φακέλους ΜΚΕ  που αγόρασε ο  Heraldic 40 πρόσφατα . Πραγματικά εντυπωσιακοί , προσωπικά δεν εχω πετύχει φακέλους ΜΚΕ με τρι ή τετραχρωμίες στο ebay .
Θα ήθελα να μας πει  εάν τους πήρε σε καλές τιμές, γιατί εάν τους αγόρασε 1000-1500 ευρώ τότε οκ , απλά ισχυροποιειται η άποψη μου  για το ebay .
 
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 30, 2017, 09:52:56 μμ »

Ο τιτλος παντως ειναι λιγο περιεργος ,και ειναι και σχετικος.
Στεκει και δεν στεκει .....
Ο αγοραστης ειναι ΠΑΝΤΑ απροστατευτος αν ειναι παρορμητικος , βιαστικος και κινειται χωρις γνωσεις.
Αυτο δεν ισχυει μονο για το εβαυ.
Οι τιμες στο εβαυ ειναι σχετικες.
Οταν βλεπετε μια  ψηλη τιμη αυτη δεν ειναι απαραιτητα τιμη στην οποια θα πουληθει ποτε αυτο το κατι....Συχνα ειναι απλα τιμη αποπροσανατολιστικη  που λειτουργει ως δολωμα ωστε να κινουνται τα υπολοιπα σε καποιες τιμες καθορισμενες.
Η μονη προστασια του καταναλωτη ειναι η γνωση της αγορας
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 30, 2017, 09:54:36 μμ »

Συμπληρωματικά ... Εβλεπα τους φακέλους ΜΚΕ  που αγόρασε ο  Heraldic 40 πρόσφατα . Πραγματικά εντυπωσιακοί , προσωπικά δεν εχω πετύχει φακέλους ΜΚΕ με τρι ή τετραχρωμίες στο ebay .
Θα ήθελα να μας πει  εάν τους πήρε σε καλές τιμές, γιατί εάν τους αγόρασε 1000-1500 ευρώ τότε οκ , απλά ισχυροποιειται η άποψη μου  για το ebay .
 

Αγαπητέ Midili και εμένα αυτοί οι φάκελοι,αν και δεν είναι το πεδίο μου, με προβλημάτησαν με το να ασχοληθώ με το ebay.Βέβαια ο χρόνος που θα αφιερώσω σε συνάρτηση με την πιθανότητα να πετύχω κάτι αντίστοιχο Αναποφασιστικότητα
Αν και δεν είναι το πεδίο μου,κάτι σκαμπάζω επι του θέματος των ΜΚΕ  Σαρκασμός
Χαίρομαι που γράφεις αυτά που γράφεις γιατί συμφωνούμε.
Θα ήθελα και εγώ να μάθω τις τιμές αν δεν είμαι αδιάκριτος Χαμόγελο


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2017, 10:44:04 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 30, 2017, 11:22:15 μμ »

Συμπληρωματικά ... Εβλεπα τους φακέλους ΜΚΕ  που αγόρασε ο  Heraldic 40 πρόσφατα . Πραγματικά εντυπωσιακοί , προσωπικά δεν εχω πετύχει φακέλους ΜΚΕ με τρι ή τετραχρωμίες στο ebay .
Θα ήθελα να μας πει  εάν τους πήρε σε καλές τιμές, γιατί εάν τους αγόρασε 1000-1500 ευρώ τότε οκ , απλά ισχυροποιειται η άποψη μου  για το ebay .
 


Ναι, η τιμη περασε τα 1000 συνολικα, υπηρξε κι ενας φακελλος που πηγε μονος του,1110 και τον εχασα για 10 ευρω..
http://www.ebay.com/itm/RARES-ET-ANCIENS-TIMBRES-GRECS-034-HERMES-034-OBLITERES-SUR-ENVELOPPE-/192135124280?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&nma=true&si=UFMLOaDVyxrL0vUswzDf1sObnwY%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 01, 2017, 09:01:46 πμ »

Συμπληρωματικά ... Εβλεπα τους φακέλους ΜΚΕ  που αγόρασε ο  Heraldic 40 πρόσφατα . Πραγματικά εντυπωσιακοί , προσωπικά δεν εχω πετύχει φακέλους ΜΚΕ με τρι ή τετραχρωμίες στο ebay .
Θα ήθελα να μας πει  εάν τους πήρε σε καλές τιμές, γιατί εάν τους αγόρασε 1000-1500 ευρώ τότε οκ , απλά ισχυροποιειται η άποψη μου  για το ebay .
 


Ναι, η τιμη περασε τα 1000 συνολικα, υπηρξε κι ενας φακελλος που πηγε μονος του,1110 και τον εχασα για 10 ευρω..
http://www.ebay.com/itm/RARES-ET-ANCIENS-TIMBRES-GRECS-034-HERMES-034-OBLITERES-SUR-ENVELOPPE-/192135124280?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&nma=true&si=UFMLOaDVyxrL0vUswzDf1sObnwY%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557


Μετά απο την επιστολή αυτή του heraldic40  Έκπληξη την οποία είδα και σε προχωρημένη ώρα έκανα ένα ανήσυχο ύπνο..
7 εξαιρετικά δεκάλεπτα (4+3) με ευκρινέστατες ακυρώσεις κλπ,κλπ:o Έκπληξη Έκπληξη
Η συζήτηση γίνεται όλο και περισσότερο ενδιαφέρουσα.
1)Η τιμή
Τιμή για μένα σε τέτοια αντικείμενα δεν υφίσταται.Αν έβγαινε σε αίθουσα βέβαια και το ήθελες πολύ δεν θα το έχανες.Μπορεί να το έπαιρνες σε διπλάσια τιμή πιθανόν αλλα θα το έπαιρνες γιατί 14 χτυπήματα θα κυλούσαν ομαλά και θα είχες τον χρόνο να αντιδράσεις (όχι με το πάτημα ενός κουμπιού μονο).Βέβαια εκεί μπαίνει ο παράγοντας της ψυχολογικής πίεσης βλέποντας τα χέρια των άλλων να μην κατεβαίνουν,αλλά δεν θα το έχανες αν μπορούσες να το πληρώσεις.
2)Η προσφορά αντικειμένων
Η προσφορά στο διαδίκτυο είναι μεγαλύτερη έως αχανής.Φαντάζομαι αν ξέρεις πώς θα κινηθείς,αν έχεις χρόνο και χρήμα μπορείς να βρείς αντικείμενα τέτοιου τύπου απο πωλητές που έπεσε στα χέρια τους μία συλλογή του παππού,του προπάππου ή όποιου άλλου και θέλουν να την ρευστοποιήσουν και μάλιστα άμεσα.Μπορεί να βγαίνουν σπάνια,αλλά λογικά θα βγαίνουν γιατί οι παππούδες πεθαίνουν(κοιμούνται όπως λένε στην εκκλησία)και οι φοβεροί κληρονόμοι που δεν μπορούν να καταλάβουν τί σημαίνει μια συλλογή,πώς έχει στηθεί κομμάτι-κομμάτι,
θέλουν άμεσο ρευστό και πάμε γι άλλα Θυμός
Εκεί πρέπει να δούμε νομίζω το θέμα.Οπως είπε και ο Johneko
Απλα το ebay (και κάθε ebay , μην τρελαθουμε) ανοίγει μια τεράστια ποικιλια απο την καρέκλα του σπιτιού σου. Το σημαντικότερο για μενα όμως είναι οτι οι έχοντες την γνώση μπορουν να βρουν ακριβά/σπάνια κομμάτια που έχουν εκτιμηθει λάθος απο τους χρήστες. Ή εχουν διαφύγει τις προσοχής.

Να οργανωθούμε,να μπούμε σε βάρδιες δεν ξέρω Σαρκασμός

Είπα και προηγουμένως
Πάντως αν δείτε φακέλους μΚΕ ή δωδεκάνησα ρίξτε κανένα σφύριγμα
Και εγώ θα σας σφυρίζω για τα δικά σας Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2017, 09:17:05 πμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 01, 2017, 09:27:52 πμ »

Μεγάλη κουβέντα GSHH αυτο με τα χτυπήματα και τι αξίζει να χτυπάμε σε δημοπρασίες. Η πίεση είναι παράγοντας που μας παρασύρει συνήθως.
Εγω εύχομαι απλά οι φάκελοι να ήταν καλής ποιότητας και να τους χάρηκε ο Heraldic , και εας ήταν τσιμπημένες οι τιμές, επιλογή του ήταν.
@ Heraldic . Κατα την διαρκεια της δημοπρασίας μπόρεσες να επικοινωνήσεις με τον πωλητή με εμαιλ και να λάβεις περισσότερα στοιχεία ?

 Τον φάκελο των 1100 ευρω (ξεκίνησε απο 69! ) εγώ θα τον χτυπούσα σε αυτες τις τιμές εαν είχε καποιο ιδιαίτερο γραμματόσημο ή κάποιο σφάλμα.
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 01, 2017, 10:26:05 πμ »

Μεγάλη κουβέντα GSHH αυτο με τα χτυπήματα και τι αξίζει να χτυπάμε σε δημοπρασίες. Η πίεση είναι παράγοντας που μας παρασύρει συνήθως.
Εγω εύχομαι απλά οι φάκελοι να ήταν καλής ποιότητας και να τους χάρηκε ο Heraldic , και εας ήταν τσιμπημένες οι τιμές, επιλογή του ήταν.
@ Heraldic . Κατα την διαρκεια της δημοπρασίας μπόρεσες να επικοινωνήσεις με τον πωλητή με εμαιλ και να λάβεις περισσότερα στοιχεία ?

 Τον φάκελο των 1100 ευρω (ξεκίνησε απο 69! ) εγώ θα τον χτυπούσα σε αυτες τις τιμές εαν είχε καποιο ιδιαίτερο γραμματόσημο ή κάποιο σφάλμα.


Oπως προανεφερα ο πωλητης ηταν ασχετος με το θεμα, του επεσε η συγκεκριμενη αλληλογραφια και την εβγαλε στο ebay με αρχικη εκκινηση τα 69 ευρω για τον κάθε φακελλο.Οι ποιοτητες ηταν εξαιρετικες σ'αυτους που πηρα εγω,σε αλλα υπηρχαν και ελλατωματικα κομματια ( περιθωρια ).Ο πωλητης αξιέπαινος από κάθε αποψη, από την επαγγελματικη και αψογη συσκευασια μεχρι και το ενδιαφερον του για την ολοκληρωση της παραλαβης του συστημενου.Απ'ολα του φακελλους,ο δευτερος κατά σειρα σε αξια κατοχύρωσης:
http://www.ebay.com/itm/RARES-ET-ANCIENS-TIMBRES-GRECS-034-HERMES-034-OBLITERES-SUR-ENVELOPPE-/192135149016?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&nma=true&si=GVpAqqke3kKdylCwnQKnyZenzvQ%253D&orig_cvip=true&rt=nc
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 01, 2017, 10:37:32 πμ »

ο πωλητης ηταν ασχετος με το θεμα

Ασχετος ο πωλητής,σχετικοί αυτοί που χτυπούσαν Κλείσιμο ματιού

Αγαπητέ heraldic40 μπράβο απο εμένα οι επιστολές είναι και θα είναι μοναδικές και η τιμή είναι πάντα σχετική.
Αν σου κάνει click κάτι και μπορείς προχώρα !
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 01, 2017, 11:30:07 πμ »

Heraldic, WOW, respect!
Σε αυτήν την κλίμακα τιμών προσωπικά δεν "παίζω" με τίποτα, αλλά μπράβο για τα νέα τρικολόρ αποκτήματα και τη δημοσίευσή τους εδώ. Πάντα τέτοια!!!
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 01, 2017, 12:27:22 μμ »

Επειδή είμαι κυνηγός σφαλμάτων (ναι ναι ανωμαλία - μην φανταστείτε τίποτα τραγικο βέβαια απο άποψη γνώσης), πολλές φορές έχω κερδίσει γραμματόσημα που δεν τα έχουν καταλάβει για μερικά $$ με (θεωρητικές) αξίες πολύ πιο πάνω (σε δημοπρασίες). Μην ξεχνάτε οτι σε αυτά συνήθως γλιτώνετε ΦΠΑ. Ακόμα και οίκοι του εξωτερικού στέλνουν στα μουλωχτά χωρις απόδειξη. [Μην μου ξαναπείτε οτι η φοροδιαφυγή ειναι αποκλειστικά ελληνικό σπορ]
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 01, 2017, 12:30:30 μμ »

Heraldic, WOW, respect!
Σε αυτήν την κλίμακα τιμών προσωπικά δεν "παίζω" με τίποτα, αλλά μπράβο για τα νέα τρικολόρ αποκτήματα και τη δημοσίευσή τους εδώ. Πάντα τέτοια!!!

Ευχαριστω.Προσωπικα προσπαθω ότι βρισκω ενδιαφερον και μου αρεσει,να το αποκτω.Βεβαια οι τιμες καθορίζονται παντα από τη ζητηση και το ποσο επιθυμει καποιος κατι.Στις δημοπρασίες είναι αρκετο πολλες φορες οι ενδιαφερόμενοι να είναι μονο δυο..δε χρειαζονται περισσοτεροι για να παει ψηλα καποιο κομματι.Αυτο που δε νομιζω να επισημανθηκε στις παραπανω συζητήσεις είναι ότι στο ebay χρειαζεται προσοχη και στα "φτιαχτα" χτυπήματα, όταν δηλαδή ο πωλητης βοηθαει από μονος του,μεσω και αλλων λογαριασμων που διαθετει,η με τη βοηθεια λογαριασμων καποιων φιλων του,να ανεβαζει την τιμη πλασματικα στη διαρκεια της δημοπρασίας με αποτέλεσμα να παρασυρει τον/τους πραγματικα ενδιαφερομενους..αυτό αρκετες φορες το καταλαβαίνεις όταν βλέπεις από που προερχονται τα χτυπήματα ( λογαριασμοι καινούργιοι, η με πολύ μικρη δραστηριοτητα,η ασχετοι με το συλλεκτικο αντικειμενο).Οι πονηροι πωλητες ,που ασχολούνται με κατι τετοιο,καταλαβαινουν στη διαρκεια της δημοπρασίας ποιος "καίγεται" για το κομματι..ειτε από τα απανωτα χτυπήματα που καποιος κανει,ειτε με το"ζωηρο" ενδιαφερον που του δειχνει ο ενδιαφερόμενος μεσω μυνηματων.Αυτο βεβαια στην περιπτωση που ο πωλητης εχει ελευθερη τη προσβαση στο "ιστορικο των χτυπημάτων" ( bid history ).Eαν το εχει στο "private" δε βλέπεις..
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences