Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 08:24:25 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μεταλλική καρφίτσα  (Αναγνώστηκε 5749 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 03:51:05 μμ »

Γνωρίζει κάποιος κάτι για το συγκεκριμένο αντικείμενο? Στη πίσω  όψη αναγράφει MUSTERSCHUTZ ..
Βρέθηκε στο βουνό και σε περιοχή με αντάρτικη δραστηριότητα.


http://imgur.com/a/2qEKM
http://imgur.com/a/TMSe0
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 11:08:07 μμ »

"MUSTERSCHUTZ"
Muster (Γερμανικά) σημαίνει σχέδιο, πρότυπο.
Schutz σημαίνει προστασία.
Επομένως "MUSTERSCHUTZ" (οι Γερμανοί έχουν την τάση να ενώνουν λέξεις για να φτιάνουν καινούριες) σημαίνει "Προστασία σχεδίου" ή "Προστασία προτύπου".

Μήπως είναι κάτι σαν μολυβδοσφραγίδα που ασφάλιζε το κλείσιμο κάποιου κιβωτίου, βαλίτσας, κλπ?
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 01:13:56 πμ »

προστασια προτυπου, ναι, οπως λεμε copyright
κατω απο αυτο λεει και κατι αλλο ? αλλιως θα πρεπε να χει κανενα σηματακι
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 01:27:44 πμ »

κατω απο αυτο λεει και κατι αλλο ?

Δεν διακρίνω κάτι άλλο στις φωτογραφίες του φίλου μας.
Οι οποίες είναι αρκετά καθαρές, btw.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 01:48:19 πμ »

εκει κατω απτο πρωτο U κατι αχνοφαινεται
μπορει και να μην ειναι τιποτα δηλαδη αυτο που βλεπω

αλλα κατι θα πρεπε να χει κιαλλο,  οχι απαραιτητα "χτυπημενο", μπορει να ταν σφραγιδα ή χαραγμενη υπογραφη
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 11:21:05 πμ »

προστασια προτυπου, ναι, οπως λεμε copyright

Aυτό σημαίνει, ναι.

Πρέπει να είναι απλά κάποια διακοσμητική καρφίτσα, όχι στρατιωτική. Αυτό δεν αποκλείει και το να τη φορούσε κάποιος στρατιώτης σα γούρι.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 03:01:26 μμ »

"MUSTERSCHUTZ"
Muster (Γερμανικά) σημαίνει σχέδιο, πρότυπο.
Schutz σημαίνει προστασία.
Επομένως "MUSTERSCHUTZ" (οι Γερμανοί έχουν την τάση να ενώνουν λέξεις για να φτιάνουν καινούριες) σημαίνει "Προστασία σχεδίου" ή "Προστασία προτύπου".

Μήπως είναι κάτι σαν μολυβδοσφραγίδα που ασφάλιζε το κλείσιμο κάποιου κιβωτίου, βαλίτσας, κλπ?

Αν ήταν κάτι σα μολυβδοσφραγίδα δε θα είχε το καρφίτσωμα. Έτσι πιστεύω διότι είναι απο χαλκό, εκτός βέβαια από το κούμπωμα το ελατήριο και το έλασμα.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 03:06:58 μμ »

παντως ολοι ενα πουλι βλεπουμε ετσι ?
οχι το χαρακτηριστικο πετουμενο του τριτου ραιχ ομως
τι πουλι το κανετε αυτο για να το ψαξουμε ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 03:07:35 μμ »

Αν ήταν κάτι σα μολυβδοσφραγίδα δε θα είχε το καρφίτσωμα. Έτσι πιστεύω διότι είναι απο χαλκό, εκτός βέβαια από το κούμπωμα το ελατήριο και το έλασμα.

Δεν ξέρω, ρε παιδιά.
Εγώ είπα τι σημαίνει "Musterschutz".
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 03:29:48 μμ »

και οσο το κοιταω και το ξανακοιταω το στυλ μου φαινεται πιο πολυ για εποχη πρωτου παγκοσμιου πολεμου, παρα δευτερου
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 01:42:22 μμ »

και οσο το κοιταω και το ξανακοιταω το στυλ μου φαινεται πιο πολυ για εποχη πρωτου παγκοσμιου πολεμου, παρα δευτερου

Πιθανόν διότι   καρφίτσα είναι από κράμα χαλκού.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 02:05:28 μμ »

επισης δεν ξερω γιατι δεν το σχολιασα, υπεθεσα μαλλον οτι το σκεφτηκαν οι περισσοτεροι γιαυτο, η καρφιτσα εχει διαφορες τρυπες, οι υπολοιπες μπορει να ΄ναι απλα χαρην του σχεδιου ή να χαν διακοσμητικα που εφυγαν, αυτη ομως που ειναι απο "κατω" οπως θα φοριοταν, αυτη κοντα στο Μ δλδ, λογικα υπηρχε για να κρεμιεται κατι αλλο απο κει, κατα πασα πιθανοτητα μεταλλιο

(εδω στα "ιστορικα" θεματα επιτρεπω στον εαυτο μου να κανει σεναρια και μονον εδω, γιατι ετσι πιστευω μπορει να βγει ακρη καμια φορα, αν κανεις δεν εχει ετοιμη την απαντηση)

οποτε το σεναριο μου ( και το τονιζω ) που φαινεται πιο πιθανο σε μενα λεει: καρφιτσα πρωτου παγκοσμιου κατα τον δευτερο βρισκεται ελλαδα, και την φορα στρατιωτης ή χαμηλοβαθμος με μεταλλιο δευτερου (σα να λεμε του την εδωσε ο μπαμπας του για γουρι) ή υψηλοβαθμος αξιωματικος με μεταλλιο πρωτου. το πουλι μπορει ναναι μεχρι και αετος αν ειναι προ τριτου ραιχ και σ'αυτην την περιπτωση αυξανεται η πιθανοτητα αυτος που τη φορουσε να χε σχεση με αεροπορια.

οποιος θελει να με προτεινει για το οσκαρ σεναριου φετος, θα το ανεχτω  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 05:14:19 μμ »

Για μένα, όπως είπα και παραπάνω, είναι απλά μια διακοσμητική καρφίτσα, που δεν έχει καμία σχέση με το στρατό. Το να τη φορούσε -εκτός κανονισμού- κάποιος στρατιώτης είναι εξίσου πιθανό με το να τη φορούσε ο οποιοσδήποτε άλλος, εξάλλου είναι ένα απλό αντικείμενο του εμπορίου, το οποίο πιθανότατα θα εξάγονταν.

Αρχικά σε ποιο βουνό βρέθηκε; Αν είναι του Α 'ΠΠ και κάποιου στρατιώτη, τότε θα μπορούσε να είναι μόνο σε συγκεκριμένες τοποθεσίες της Μακεδονίας.

Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν αποδείξεις ή έστω σοβαρές ενδείξεις είναι απλά ένα διακοσμητικό αντικείμενο, άρα δεν έχει να κάνει με ανάρτηση μεταλλίων, στρατιωτικά διακριτικά ή οτιδήποτε. Από τις τρύπες πιθανόν να ήταν αναρτημένα κάποια διακοσμητικά στοιχεία όπως κρυσταλλάκια, φίλντισι ή κάτι παρόμοιο.

Μπορεί να ακούγομαι πεζός, αλλά η γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να μη δημιουργούμε ιστορίες γύρω από αντικείμενα, ειδικά στη θεματική των εκτιμήσεων. Θα το τραβήξω λίγο, αλλά είναι αυτό που είναι, μια διακοσμητική καρφίτσα. Το να αφήσουμε τη φαντασία να καλπάσει και να το εντάξουμε στα militaria επειδή στο βουνό υπήρξαν αντάρτες, άρα έγινε μάχη, άρα την έχασε πιθανόν και κάποιος ανώτερος αξιωματικός, είναι ένα βήμα από το να βρούμε και ένα τρανταχτό όνομα και να εκτοξευθεί η αξία μιας καρφίτσας από το πουθενά.

Μην παρεξηγηθώ, δε λέω ότι αυτή είναι η πρόθεση κανενός, αλλά σκεφτείτε πώς θα γινόταν η κουβέντα αντίστοιχα αν γινόταν για κάποιο νόμισμα που θα βρέθηκε στο βουνό. Θα μιλούσαμε για αναγνώριση, καταστάσεις και όχι για ιστορίες...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 09:15:09 μμ »

... είναι ένα βήμα από το να βρούμε και ένα τρανταχτό όνομα και να εκτοξευθεί η αξία μιας καρφίτσας από το πουθενά...

δεν ειχα καμια τετοια προθεση, γιαυτο τονιζα και ξανατονιζα το "σεναριο μου"
το κανω μονο και μονο επειδη λεγοντας κατι τετοιο σκεφτομαι οτι μπορει να κανει "κλικ" σε καποιον αλλον
τωρα με κανετε βεβαια να αναθεωρησω, ειχα την εντυπωση οτι ημουν ξεκαθαρος, αλλα δεν εχω ορεξη να παρεξηγουμαι.
 δε ξερω, με προβληματισατε τωρα, εγω θεωρουσα γονιμο αυτο το "παιχνιδι φαντασιας" σε τετοια αντικειμενα, ξεκαθαριζοντας παντα βεβαια τι προκειται για γεγονος και τι για "σεναριο", αλλα μονο και μονο στη σκεψη να χαλαστει καποιος εδω μεσα, μαλλον δε θα το ξανακανω
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2017, 10:04:42 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 12:42:27 πμ »

Καμία παρεξήγηση και συγγνώμη αν παρεξηγήθηκε ο δικός μου τόνος, ο οποίος μπορεί να φαινόταν αυστηρός, στόχευε όμως αλλού.

Το ζήτημα είναι το εξής: Αν κάτι εμπίπτει στα militaria είναι γιατί είχε στρατιωτική χρήση ή τέλος πάντων κάτω από κάποιες εξαιρέσεις μπορεί να πρόκειται για ένα προσωπικό αντικείμενο που φέρονταν από κάποιον στρατιωτικό και για κάποιο λόγο μπορεί να προκαλεί ένα ενδιαφέρον σε ένα συλλέκτη του είδους. Για τα μεν πρώτα υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα υποδείγματα, με πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά γνωρίσματα, για τα δε υπόλοιπα χρειάζονται ορισμένες αποδείξεις.

Οι ιστορίες που συνοδεύουν τα militaria χρειάζονται ακριβώς αυτές τις πάρα πολύ συγκεκριμένες αποδείξεις, αν θεωρείται ότι ανεβάζουν την αξία των αντικειμένων.

Αλλιώς το αντικείμενο πρέπει "να μιλάει από μόνο του" και είναι αυτό που είναι, τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο.

Όπως έγραψα και παραπάνω, δε θεωρώ ότι η πρόθεση όσων έγραψαν σχετικά είναι να ανεβάσουν την αξία της καρφίτσας, οι "ιστορίες" όμως μπορεί να κάνουν γενικά ακριβώς αυτό. Τρία γρήγορα παραδείγματα που μου έρχονται στο μυαλό:

Όταν πρωτοεμφανίστηκαν πριν από κάποια χρόνια σε χαμηλές τιμές στην Ελλάδα κάποιοι πλαστοί Βρετανικοί κόκκινοι μπερέδες αλεξιπτωτιστών (οι τιμές κυμαίνονται μεταξύ 800-1300 ευρώ) η ιστορία ήταν ότι ήταν αυθεντικοί και βρέθηκαν σε αποθήκη στην Αθήνα.

Δεύτερη ιστορία, πρόσφατα σχετικά στο Στέκι, όπου εμφανίστηκαν κάποιες Βουλγάρικες μαϊμούδες, που δήθεν βρέθηκαν στον αχυρώνα ενός παππού.

Τρίτη ιστορία από εδώ, πριν από κάποια χρόνια ανέβηκε για εκτίμηση ένα ξίφος σε μέτρια προς κακή κατάσταση και όταν ο άνθρωπος που το ανέβασε θεώρησε ότι ρίχναμε την τιμή, είπε ότι με αυτό "αφαιρέθηκαν ζωές Τούρκων και Βουλγάρων", κάτι που ως προς το αντικείμενο ήταν απλά λόγια.

Και εξηγούμαι γιατί έγραψα όσα έγραψα παραπάνω, επαναλαμβάνοντας ότι δεν το έκανα για να "προσάψω κατηγορίες". Απλά θέλω να βάλω τη σκέψη μας για τα militaria και τις "ιστορίες" ή "σενάρια" σε κάποια βάση και να μη δημιουργούμε "σχολή" με αυτόν τον τρόπο σκέψης, ακόμη κι αν η πρόθεση είναι καλή, όπως συμβαίνει εδώ.

Ας "μιλήσει" το αντικείμενο πρώτα και μετά όσες αποδείξεις υπάρχουν. Γι αυτό επισήμανα και το πώς γίνεται η συζήτηση σχετικά με τα νομίσματα, οι γνώσεις μου στα οποία είναι σχεδόν μηδενικές. Εκεί το εξαντλείτε... και καλά κάνετε και σας ζηλεύω, χωρίς "ιστορίες"...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences