Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 10:46:44 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απολύμανση παλιών χάλκινων και νικελένιων νομισμάτων.  (Αναγνώστηκε 8094 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 08, 2017, 11:04:30 μμ »

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,
Το πρώτο μου θέμα-ερώτηση (ετοιμαστείται θα έρθουν και άλλες !!! ).Κολλησα το μικρόβιο οπότε εγγράφτηκα στο forum και είμαι στο ψάξιμο και στο διάβασμα .
Αυτό που δεν βρηκα και γιαυτό θέλω τη βοήθεια σας είναι πως μπορώ να απολυμάνω τα νομίσματα , καθώς λόγω των συναλλαγών είναι κυριολεκτικά απο τα πιο βρόμικα αντικείμενα στο κόσμο. Ειδικά τα κακής κατάστασης χιλιοχρησιμοποιημένα , αυτά που βρίσκει κανείς σε παλαιοπωλεία σε πολύ χαμηλή τιμή .Φαντάζομαι κάποια μικροβιακή ανάλυση θα επιβεβαίωνε αυτό που βλέπουν και τα μάτια μου σαν μαυρίλα ή σαν μπίχλα που έχουν πολλά από αυτά .Αλλά και απλά να είναι κάποιο υποχονδριακό δικό μου θέμα , εγώ θα ήθελα να μου προτείνεται κάποια μέθοδο "απολύμανσης" πριν μπώ σε διαδικασία καθαρισμού για τον "καλωπισμό" και την ταξινόμιση τους.
Αρχικά σκέφτηκα να τα απολυμαίνω σε κάποιο διάλυμα χλωρίνης , αλλά δεν τον έκανα γιατί διάβασα ότι τουλάχιστόν στα ασημένια νομίσματα δημιουργει πατίνα και ίσως και άλλα προβλήματα.Υπενθυμίζω ότι προς το παρόν δεν συλλέγω ασημένια παρά μόνο χάλκινα και νικελένια κακής ποιότητας κακομεταχιρισμένα νομίσματα.
Επομένως το ερώτημα είναι α)Η χλωρίνη είναι κατάλληλη για απολύμανση βρόμικων χαλκινων και νικελένιων νομισμάτών , χωρίς να τα καταστρέφει ? , β) Το μπλέ οινόπνευμα ? , γ) καθαρό πετρέλαιο ? .Γράφω ότι μου κατεβαίνει στο μυαλό ώς διαλύτης βρωμιάς και ως απολυμαντικό.
Ελπίζω να μην επαναλαμβάνω θέμα το οποίο έχει υποθεί και άλλες φορές στο φιλόξενο forum σας , περιμένω τις προτάσεις σας και να ξέρετε ότι θα ακούσετε και άλλες περίεργες απορίες σχετικά με τη συλλογή νομισμάτων .

Ευχαριστώ, Κώστας.

Καταγράφηκε

ανεστης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 212


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 11:21:14 μμ »

Έναν αποστειρωτη να παρεις
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 11:29:01 μμ »

Επειδή δεν έχω ιδέα μπορείς να μου προτείνεις κάποιον αποστειρωτή , τον μόνο που ξέρω έιναι αυτον που έχουν στα οδοντιατρία .
Καταγράφηκε

ανεστης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 212


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 11:31:11 μμ »

Όχι φίλε μου σόρρυ αστειεύομαι Σαρκασμός καλο  είναι να μην τα πειράξεις καθόλου.
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 11:32:16 μμ »

Καλως ηρθες στο Στέκι.Σχετικά με τα χάλκινα, απ οτι ξέρω ο χαλκος σκοτώνει τα μικρόβια.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:00:50 πμ »

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις αλλα να σας ξεκαθαρίσω κάτι : το θέμα υγιεινή και χρησιμοποιημένα νομίσματα και χαρτονομίσματα είναι κάτι υποκειμενικό. Εγώ δέχομαι ότι είμαι υπερβολικός ακόμα και υποχόνδριος και κάποιοι άλλοι προνοητικοί και καθόλου εφησυχασμένοι . Αλλά έστω για να καλύψω τις μικροβιοφοβίες μου , όταν φέρνω οτιδήποτε μεταχειρισμένο στο σπίτι μου ειδικά αντικείμενα που μπορεί να έχουν περάσει και από κάδους σκουπιδιών ή ακόμα και τη χωματερή , θέλω να τα απολυμάνω .Αυτό λέω απλά : Μπορώ να κάτι για να μου φύγει η ιδέα του βρόμικου αλλά και να μην καταστρέψω τα αγαπημένα αντικείμενα που θέλω να συλλέξω ?
Καταγράφηκε

ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:01:40 πμ »

Να τα βράσεις.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:16:55 πμ »

Ναι το βράσιμο για τουλάχιστον 5 λεπτά νομίζω τα αποστειρώνει . Αυτό νομίζω θα είναι αποτελεσματικό και ακίνδυνο για τα νομίσματα .Χλωρίνη , οινόπνευμα και πετρέλαιο τα ξεχνάω έτσι ? Ούτε καν διαλύματα τους εε ? Kαι για κανένα κράμα μετάλου ? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .
Καταγράφηκε

ανεστης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 212


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 12:24:10 πμ »

Ρε αγόρι φορά γάντια ωστε να μην έρθεις σε επαφή μαζί τους
και βάλε τα νομίσματα σου σε χαρτονακια και σε άλμπουμ.
Μήπως στο στόμα θα τα βάλεις και φοβάσαι?
Μιλάμε πάντα για νομίσματα χαμηλής αξίας αν είναι κάτι ακριβό ξέχνα και το βράσιμο και ολα
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 01:02:50 πμ »

Ρε παιδιά,
λογικά σκεπτόμενος,
το βράσιμο σε νερό, που πάει 100 βαθμούς κελσίου και όχι παραπάνω, δεν μπορεί να βλάψει ένα μέταλλο. Οποιοδήποτε μέταλλο.
Αντίθετα, θα σκοτώσει οτιδήποτε μικροοργανισμούς (βακτήρια, κόκκους, πρωτόζωα) έχουν κολλήσει και ζουν εκεί πάνω. Ελάχιστα επιβιώνουν στους 100C.
Επίσης το καυτό νερό θα διαλύσει (ίσως) ουσίες που έχουν προσκολληθεί στο μέταλλο ως απλή βρωμιά (π.χ. ξεραμένο λάδι ή λίπος - το λέω σαν παράδειγμα).
Τι κακό να του κάνει του μετάλλου?
Σε τόσο μικρά σώματα (όπως τα νομίσματα) δεν υπάρχει θέμα διαστολών-συστολών λόγω θερμοκρασίας, που θα μπορούσαν να "στραβώσουν" ένα κομμάτι μέταλλο. Για κέρμα μιλάμε, δε μιλάμε για καμιά μεταλλική γέφυρα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 01:45:52 πμ »

κοιτα να δεις φιλε σαμ...αν μιλας αποκλειστικα για κυκλοφορημενα νομισματα παιξε οσο θες μαζι τους.σε χλωρινες,οινοπνευμα και οτι αλλο πιστευεις..θα πειραματιστεις κιολας και θα δεις τι επηρεαζει και τι οχι το νομισμα..ολα αυτα ομως μονο σε κυκλοφορημενα (αρα και φθηνα κομματια).οτιδηποτε 'καλο'-δυσκολο-σπανιο-ακριβο παρεις,ολα αυτα τα ξεχνας.τα δεχεσαι οπως ειναι,τα πιανεις με γαντια και προσοχη και τα βαζεις στην καψουλα-χαρτονακι-θηκη και η οποια επαφη σου γινεται μεσω αυτου..ειδαλλως παιζεις σε ακυκλοφορητα νομισματα μονο,σε προυφ,σε μπλιστερ και γενικοτερα νεες κοπες...

υγ.τα χαρτο/νομισματα κυκλοφοριας πως συναλλασεσαι στην καθημερινοτητα?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 02:04:15 πμ »

Καλησπερα,

Ο χαλκος ειναι τοσο δημοφιλης επειδη μεταξυ αλλων σημαντικων ιδιοτητων, ειναι και αντιμικροβιακος. Αν δεν απατωμαι απο χαλκοσωληνες περναει και το νερο που πινουμε απο την βρυση γι αυτο το λογο.

Επισης, το ασημι εχει αναλογες ιδιοτητες. Στα Αγγλικα η φραση Born with a silver spoon σημαινει οτι καποιος μεγαλωσε με προστασια παλι για τον ιδιο λογο κυριολεκτικα, και μεταφορικα δεν μας ενδιαφερει την παρουσα στιγμη.

Τωρα αν εχετε απο αλλα υλικα δεν το ξερω.
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
.
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 02:06:09 πμ »


υγ.τα χαρτο/νομισματα κυκλοφοριας πως συναλλασεσαι στην καθημερινοτητα?

Εννοειται οτι οταν αγγιξουμε λεφτα μετα πλενουμε τα χερια μας.
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 02:18:51 πμ »

"Born with a silver spoon" ναι μεν σημαίνει ότι κάποιος μεγάλωσε με προστασία, αλλά όχι επειδή ο άργυρος είναι αντιμικροβιακός.
Σημαίνει ότι έχει προστασία γιατί το σπίτι που γεννήθηκε είναι "φραγκάτο". Και can afford having silver spoons στο νοικοκυριό τους.

http://idioms.thefreedictionary.com/born+with+a+silver+spoon
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 03:29:46 πμ »

Ναι το γραψα λαθος. Γενικα η φραση σημαινει οτι καποιος προερχεται απο πλουσια οικογενεια και ισως οτι αυτα που απεκτησε ειναι απο κληρονομια και οχι απο μοχθο.

Αν σας ενδιαφερει το σχετικο με το θεμα κομματι: https://en.wikipedia.org/wiki/Silver#Medicine
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo