Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 10:27:24 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απολύμανση παλιών χάλκινων και νικελένιων νομισμάτων.  (Αναγνώστηκε 8093 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 03:55:26 πμ »

Νο problem.
Να σου πω πάντως μια πληροφορία (που την ξέρω), και μια κρίση:
1) Σε tank νερού (π.χ. σε σκάφη) που το (γλυκό) νερό μένει ακίνητο για καιρό σε δεξαμενή, υπάρχουν (και πουλιώνται) κάτι ματζούνια που τα ρίχνεις στο tank και το νερό προστατεύεται από δημιουργία γλίτσας, αποικίες μικροβίων, κλπ. Έχω ένα τέτοιο μπουκαλάκι, από την εποχή που είχα σκάφος. Τα μπουκαλάκια γράφουν ότι περιέχει άλατα αργύρου (μεταξύ άλλων συστατικών).
2) Ο χαλκός των σωλήνων δεν μπορεί (νομίζω) να επηρεάζει το νερό που τρέχει μέσα τους. Διότι αν από την επαφή με το χαλκό τα μικρόβια του νερού ψοφάνε (διότι κάτι παίρνει το νερό από το χαλκό), τότε τι γίνεται με μας που το ίδιο νερό το πίνουμε?
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 08:01:56 πμ »

Ρε παιδιά,
λογικά σκεπτόμενος,
το βράσιμο σε νερό, που πάει 100 βαθμούς κελσίου και όχι παραπάνω, δεν μπορεί να βλάψει ένα μέταλλο. Οποιοδήποτε μέταλλο.
Αντίθετα, θα σκοτώσει οτιδήποτε μικροοργανισμούς (βακτήρια, κόκκους, πρωτόζωα) έχουν κολλήσει και ζουν εκεί πάνω. Ελάχιστα επιβιώνουν στους 100C.
Επίσης το καυτό νερό θα διαλύσει (ίσως) ουσίες που έχουν προσκολληθεί στο μέταλλο ως απλή βρωμιά (π.χ. ξεραμένο λάδι ή λίπος - το λέω σαν παράδειγμα).
Τι κακό να του κάνει του μετάλλου?
Σε τόσο μικρά σώματα (όπως τα νομίσματα) δεν υπάρχει θέμα διαστολών-συστολών λόγω θερμοκρασίας, που θα μπορούσαν να "στραβώσουν" ένα κομμάτι μέταλλο. Για κέρμα μιλάμε, δε μιλάμε για καμιά μεταλλική γέφυρα.


Άρα κατσαρολάκι , βουτιά μέσα και βράσιμο . Ναι η επόμενη μπίχλικη σοδιά θα περάσει αυτή τη διαδικασία !!!

κοιτα να δεις φιλε σαμ...αν μιλας αποκλειστικα για κυκλοφορημενα νομισματα παιξε οσο θες μαζι τους.σε χλωρινες,οινοπνευμα και οτι αλλο πιστευεις..θα πειραματιστεις κιολας και θα δεις τι επηρεαζει και τι οχι το νομισμα..ολα αυτα ομως μονο σε κυκλοφορημενα (αρα και φθηνα κομματια).οτιδηποτε 'καλο'-δυσκολο-σπανιο-ακριβο παρεις,ολα αυτα τα ξεχνας.τα δεχεσαι οπως ειναι,τα πιανεις με γαντια και προσοχη και τα βαζεις στην καψουλα-χαρτονακι-θηκη και η οποια επαφη σου γινεται μεσω αυτου..ειδαλλως παιζεις σε ακυκλοφορητα νομισματα μονο,σε προυφ,σε μπλιστερ και γενικοτερα νεες κοπες...

υγ.τα χαρτο/νομισματα κυκλοφοριας πως συναλλασεσαι στην καθημερινοτητα?

Ναι, αυτή τη στιγμή στόχος μου είναι να μαζέψω είτε από μικρές αγορές , είτε από ανταλλαγές στο Στέκι τα νομίσματα κυκλοφορίας της μεταπολίτευσής σε κατάσταση το πολύ UNC (απίθανο το βλέπω να μου κάτσει unc αλλά βλέπουμε ) . Οπότε γιαυτό σας πρίζω με τις αλχημείες αυτές . Για τέτοια φθηνά κομμάτια μιλάω και εγώ. Τώρα για τα πρωτόγονα χονδροειδή καθαριστικά που αναφέρθηκα ,  χλωρίνη , οινόπνευμα , πετρέλαιο θέλω να κλέψω από τις γνώσεις και την εμπειρία σας χωρίς να χαλάσω κάποια έστω και φθηνά κομμάτια .Ξέρετε τα πρώτα κομμάτια ενός νέου στο χόμπι είναι σαν τη δεκάρα του Σκρουτζ Μακ Ντακ .  Τα χαρτονομίσματα δεν τα ανέφερα καθόλου γιατί δεν νομίζω να υπάρχει λύση. Η μόνη λύση εκεί πρεπει να είναι τα unc. Eκτός και αν τα βάλω στο πλυντήριο και μετά μανταλάκια και άπλωμα .
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 04:25:41 μμ »

σαπουναδα κια μπολικο χλιαρο νερο. Για καθαρισμο καποιων νομισματων πειραματισου με καθαρο ασετον απο χρωματοπωλειο
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 06:40:28 μμ »

Για πολύ φτηνά νομίσματα νικελίου μηλόξυδο(σκοτώνει και ιούς) μια νύχτα(προσοχή όχι γιαυτά που πάνε για πιστοποίηση)
ΜS70 coin cleaner συνδιάζει και τασενεργά και οξέα.
Για τα ασημένια βάζουμε διάλυμα όξινο + θειουρία. Η μαυρίλα γίνεται λαμπερό ασήμι με αναγωγή.Προσοχή είναι καρκινογόνο όταν έρχεται σε επαφή με το δέρμα και δεν ξεπλένεται.
Αν έχεις φυσικά φόβους ότι το νομισμα ήταν αφρικανικό και το κράταγε κάποιος με ιο του έμπολα τότε η  μόνη λύση είναι το φλόγιστρο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο λιώνεις το νόμισμα και όλα εντάξει. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Τα χάλκινα ορειχάλκινα συνήθως δεν αφήνουν να αναπτυχθούν μικρόβια πάνω τους όπως και τα ασημένια, εκτός αν τα είχε πειρατής που τα έβαψε με το αίμα του και είχε και λέπρα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Επίσης μπορείς να διαλέγεις μόνο τα καθαρά Χαμόγελο Χαμόγελο :)Οι άτιμες οι γιαγιάδες συνήθως τα τρίβουν με το σφουγγαράκι της κουζίνας για να γυαλίσουν πριν τα δώσουν, οπότε αν είναι απο γιαγιά δεν έχεις φόβο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Επίσης για τις λίρες ακούγονται ιστορίες ότι κάποιοι ρίχνουν δηλητήρια ώστε όποιος βρει το θησαυρό και δεν είναι της οικογένειας να πεθάνει Θυμός
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 10:35:11 μμ »

Υπάρχει και ένα πιστόλι που βγάζει ζεστό αέρα, το λεγόμενο θερμοπιστολο! Σαν σεσουάρ, μόνο που ανεβάζει 600+ βαθμους Σαρκασμός Το νου σου μόνο μη το πάρει καμμία γυναίκα στο σπιτι Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 11:16:31 μμ »

Θερμοπίστολο έχω όπως και σταθμό θερμού αέρα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα βόλευε.Με το βράσιμο είμαι καλυμένος όπως θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα μηλόξιδο ασετον κ.ο.κ. Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις και τον χρόνο σας
Καταγράφηκε

Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 03:04:19 πμ »

Για τα ασημένια βάζουμε διάλυμα όξινο + θειουρία. Η μαυρίλα γίνεται λαμπερό ασήμι με αναγωγή. Προσοχή είναι καρκινογόνο όταν έρχεται σε επαφή με το δέρμα και δεν ξεπλένεται.

Για δώσε καμιά πληροφορία παραπάνω:
Θειουρία:  Αυτή η λευκή κρυσταλλική σκόνη που χρησιμοποιείτο στα φωτογραφικά εργαστήρια?
Όξινο διάλυμα: Ποιο οξύ? Και πόσο%?
Διαδικασία?
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 14, 2020, 09:01:35 πμ »

Τόσο μπροστά από την εποχή μου !!!!
Πραγματικά απορώ !!!!
3 χρόνια πριν έψαχνα τρόπους να αποστειρώσω νομίσματα.
Μήπως ήξερα κάτι για τη κρίση του κορονοϊού?
 Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 14, 2020, 12:25:22 μμ »

Είσαι πολύ μπροστά φιλαράκι!!  +1111 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo