Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:38:19 μμ
Σελίδες: 1 ... 16 17 [18]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΘΩΝΑΣ 1832-1862  (Αναγνώστηκε 130700 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #255 στις: Ιούνιος 05, 2019, 09:09:48 πμ »

Αγαπητέ Γιώργο,

Εδώ έίναι ένα forum για συλλεκτικά κυρίως νομίσματα και λίρες.

Σου ζητώ συγγνώμη εάν θεωρείς ότι ασχολήθηκα μαζί σου (μη το παρεξηγήσεις ως υποτιμητικό και σου ξαναζητώ συγγνώμη) αλλά ασχολήθηκα με το θέμα του 20 δραχμου του 1833 και την άποψη του Βασιλόπουλου η οποία είναι η μοναδική που δικαιολογεί τον αριθμό των 17550 (και ελάχιστων slabοεμπόρων).

Δικαίωμά σου να συντάσσεσαι μαζί του. Έχεις το δικαίωμα. Όμως το να παίρνεις προσωπικά το θέμα μέχρι να διεκδικείς ως δικές σου τις τεκμηριώσεις και γεγονότα, υπάρχει απόσταση (Στοιχεία από Google, ή ebay, ή Wikepedia).

Όμως πέρα από τις όποιες μυθοπλασίες που κατά την προφανή άποψη του Βασιλόπουλου (και τη δική σου)  που αποτυπώνουν τα επίσημα αρχεία του Ελληνικού κράτους και κατά τη δική μου της λέσχης των γερμανών, υπάρχει η πραγματικότητα της Ελληνικής ιστορίας που για μένα είναι η μεγαλύτερη τεκμηρίωση της προφανούς αδυναμίας του (τότε) Ελληνικού Κράτους να τυπώσει 17550 χρυσά νομίσματα.

Δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις στο συγκεκριμένο. Απλά ας γίνουμε χρήσιμοι για το forum όπως με τα δύο χρυσά   κατοστάρικα του 1935 που ανέβασες. Να προσθέσω, ότι υπάρχουν και αντίστοιχα δύο μπρούτζινα δοκίμια των οποίων το δεύτερο το ψάχνουμε εγώ κι ένας άλλος γνωστός συλλέκτης που έτυχε να έχουμε μόνο τον ένα τύπο.

Δεκτή η συγνώμη και παρακαλώ να δεχθείς και τη δική μου.

Αλλά πέρα απ' αυτό... Η απάντηση είναι επιβεβλημένη...

Επιμένεις σε κάτι που δεν ισχύει...
Η αναφορά του Βασιλόπουλου για τιράζ 17.550 δεν είναι μοναδική.
Πέρα από την αναφορά σε φάκελλο του Νομ/πείου Μονάχου.
Έχουμε και την αναφορά του 1926 της Ν.Ε. Βαυαρίας.

Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, έχουμε διασταύρωση 2 δεδομένων που τεκμηριώνουν την άποψη Βασιλόπουλου. Δε θέλω να περιαυτολογώ αλλά την αναφορά του 1926 την ανακάλυψα τυχαία, σε άλλη έρευνα που έκανα. Αφού έγιναν κάποιες συζητήσεις με μέλη της ένωσης, ζήτησα να γίνει μια έρευνα στα αρχεία για κάποιες περιπτώσεις νομισμάτων (Καμία σχέση μ' αυτά που συζητάμε, πρόκειται για νομίσματα που δεν κόπηκαν για την Ελλάδα αλλά αφορούν την Ελλάδα. Εν καιρώ ίσως παρουσιαστούν τα αποτελέσματα κι αυτής της έρευνας). Μέσα στα αποτελέσματα της αναζήτησης, τυχαία, βρέθηκε και η συγκεκριμένη αναφορά. Η οποία μπορεί να βρεθεί και στα ψηφιοποιημένα αρχεία της Ένωσης, με την ανάλογη αναζήτηση. Όπως είπα και πιο πάνω, δεν το λέω αυτό για να ευλογήσω τα γένια μου, ήταν απλά ένα τυχαίο γεγονός.

Όσο για τα ''επίσημα'' στοιχεία του Ελληνικού κράτους, που δεν είναι επίσημα. Πέρα από την παραδοχή των ίδιων των συγγραφέων της αναφοράς του 1932 ότι τα στοιχεία δεν είναι πλήρη, έχουμε ήδη απορρίψει πολλά εξ αυτών με νέα στοιχεία που βρέθηκαν.

Καλή συνέχεια σε όλους και καλή δύναμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2019, 09:15:15 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #256 στις: Ιούνιος 05, 2019, 09:24:20 πμ »

Όσο για το ισχυρισμό ότι δεν υπήρχαν χρήματα εκείνη την εποχή... Όταν η παραγγελία είναι για συνολικά 5.200.000 δρχ περίπου, το ποσό των 351.000 δεν είναι σε καμία περίπτωση εξωπραγματικό (6.75% του συνόλου). Μην ξεχνάμε ότι η παραγγελία έγινε το 1832 που υπήρχαν χρήματα, ασχέτως το πότε τυπώθηκαν τα νομίσματα. Και επίσης να μην ξεχνάμε ότι ταυτόχρονα έτρεχαν και παραγγελίες προς άλλο νομισματοκοπείο.

Συνολικά μιλάμε για μικρό ποσοστό επί του συνόλου των νομισμάτων που κόπηκαν.

Τροφή για έρευνα... Δείτε τα αντίστοιχα ποσοστά για άλλες χώρες.
Τροφή για έρευνα... Αν τυπώθηκαν αργότερα, δείτε την αντιστοιχία μετάλλου προς την αγοραστική δύναμη των 20 Δρχ (κάτι που γινόταν και με τα ασημένια).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2019, 09:34:26 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #257 στις: Ιούνιος 05, 2019, 02:00:37 μμ »

Νομίζω βάσει λογικής και μόνον συντάσομαι και γω βάσιμο επιχείρημα οτι ήταν αδύνατον με δικο μας χρυσο να κόψουμε 17550 κέρματα. Εκτός εάν μας τον χάρισαν μαζι με τον βασιλέα και δε βρισκουμε ακόμα τα σχετικά έγγραφα.

Επίσης και γω θεωρω δεδομένο οτι υπήρξαν 2 μήτρες και επίσης δεδομένο οτι τα υπάρχοντα 20ρικα ειναι πολύ πανω απο 958. αυτα....

Σωστο σε βρισκω Βασιλη.
Φυσικα δεν καταλαβαινω γιατι να υπαρχουν δυο μητες οπως και στο 35; Αλλα δυσκολο ειναι να βρεθει και γι αυτο <στο ποδι> μια υποθετικη απαντηση;;
Τελικα το οποιο <πιστευω>πηγαζει απο γενικη αισθηση που εχει κανεις για τα συλλεκτικα πραγματα ,και πως τα αντιλαμβανεται.
Αλλοι προτιμουν τις παλιες ιστοριες <δεινοσαυρων> και αλλοι την νεοτερη ιστορια που γραφεται απο την αρχη.
Δυστυχως ΣΟΒΑΡΑ  νεα στοιχεια ΔΕΝ  προκειται να υπαρξουν πλεον μετα απο τοσα χρονια , και το λεω με σιγουρια
<ΣΟΒΑΡΑ> ενννοω βεβαια τα ουσιαστικα στοιχεια  ,και οχι αυτα που χρησιμοποιουνται ωστε να στηριξουν ντε και καλα απλα τα πιστευω μας , ή το κατι που σκεφτηκε καποιος να εκφερει ως αιτιολογια
Ιστοριες για βομβαρδισμους νομισματων ή μητρων καλυτερα, θα υπαρξουν οπως ειναι φυσικα πολλες ακομα στο μελλον.
Και απο την μια να λεμε <δεν υπηρχε φραγκο>, και να λεει ο φιλος ΟΧΙ! Ειχαν προβλεψει να μας φερουν και λιγα κιλα στην τσεπη ετσι για τα καλοριζικα.
Παρε το αβγο και κουρευτο!
Παντως <αμα φυλας τα ρουχα σου>ως συλλεκτης , Ισως σου μεινουν τα μισα λεω εγω Σαρκασμός!
Και ο νοων νοειτο.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2019, 02:10:23 μμ από coll » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #258 στις: Ιούνιος 05, 2019, 05:24:56 μμ »

Νομίζω βάσει λογικής και μόνον συντάσομαι και γω βάσιμο επιχείρημα οτι ήταν αδύνατον με δικο μας χρυσο να κόψουμε 17550 κέρματα. Εκτός εάν μας τον χάρισαν μαζι με τον βασιλέα και δε βρισκουμε ακόμα τα σχετικά έγγραφα.

Επίσης και γω θεωρω δεδομένο οτι υπήρξαν 2 μήτρες και επίσης δεδομένο οτι τα υπάρχοντα 20ρικα ειναι πολύ πανω απο 958. αυτα....

Σωστο σε βρισκω Βασιλη.
Φυσικα δεν καταλαβαινω γιατι να υπαρχουν δυο μητες οπως και στο 35; Αλλα δυσκολο ειναι να βρεθει και γι αυτο <στο ποδι> μια υποθετικη απαντηση;;
Τελικα το οποιο <πιστευω>πηγαζει απο γενικη αισθηση που εχει κανεις για τα συλλεκτικα πραγματα ,και πως τα αντιλαμβανεται.
Αλλοι προτιμουν τις παλιες ιστοριες <δεινοσαυρων> και αλλοι την νεοτερη ιστορια που γραφεται απο την αρχη.
Δυστυχως ΣΟΒΑΡΑ  νεα στοιχεια ΔΕΝ  προκειται να υπαρξουν πλεον μετα απο τοσα χρονια , και το λεω με σιγουρια
<ΣΟΒΑΡΑ> ενννοω βεβαια τα ουσιαστικα στοιχεια  ,και οχι αυτα που χρησιμοποιουνται ωστε να στηριξουν ντε και καλα απλα τα πιστευω μας , ή το κατι που σκεφτηκε καποιος να εκφερει ως αιτιολογια
Ιστοριες για βομβαρδισμους νομισματων ή μητρων καλυτερα, θα υπαρξουν οπως ειναι φυσικα πολλες ακομα στο μελλον.
Και απο την μια να λεμε <δεν υπηρχε φραγκο>, και να λεει ο φιλος ΟΧΙ! Ειχαν προβλεψει να μας φερουν και λιγα κιλα στην τσεπη ετσι για τα καλοριζικα.
Παρε το αβγο και κουρευτο!
Παντως <αμα φυλας τα ρουχα σου>ως συλλεκτης , Ισως σου μεινουν τα μισα λεω εγω Σαρκασμός!
Και ο νοων νοειτο.

Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Βασίλη. Είπε ακριβώς αυτό που συνέβει... ''Εκτός εάν μας τον χάρισαν μαζι με τον βασιλέα και δε βρισκουμε ακόμα τα σχετικά έγγραφα. ''

Πράγματι, μαζί με την ενθρόνιση του Όθωνα, ήρθαν στην Ελλάδα και νομίσματα, που περιέχονται στην παραγγελία του νομισματοκοπείου της Βαυαρίας (το πόσα ήρθαν είναι προς διερεύνηση). Ταυτόχρονα όμως, αποδεσμεύθηκε και το δάνειο που είχε συνάψει ο Καποδίστριας (κάπου στα 60.000.000). Η Ελλάδα είχε όλη την οικονομική άνεση ασχέτως αν μέσα σε λίγα χρόνια τα χρήματα ''έκαναν φτερά''. Και γι αυτά υπάρχουν τα σχετικά έγγραφα (αποφάσεις, διατάγματα κλπ).
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #259 στις: Απρίλιος 23, 2021, 07:58:40 μμ »

Τι είναι αυτό ρε παιδιά; ας μας πουν οι ασχολούντες με τον Όθωνα. Λέει 20 δραχμές 1833 αλλά...
https://www.ebay.com/itm/265133692950?hash=item3dbb331816:g:GtgAAOSwFptggbZa
Καταγράφηκε
apostolos40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #260 στις: Απρίλιος 23, 2021, 09:42:19 μμ »

Τι είναι αυτό ρε παιδιά; ας μας πουν οι ασχολούντες με τον Όθωνα. Λέει 20 δραχμές 1833 αλλά...
https://www.ebay.com/itm/265133692950?hash=item3dbb331816:g:GtgAAOSwFptggbZa


Αντιγραφο.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #261 στις: Απρίλιος 24, 2021, 11:40:37 πμ »

Αγαπητέ Γιώργο,

Εδώ έίναι ένα forum για συλλεκτικά κυρίως νομίσματα και λίρες.

Σου ζητώ συγγνώμη εάν θεωρείς ότι ασχολήθηκα μαζί σου (μη το παρεξηγήσεις ως υποτιμητικό και σου ξαναζητώ συγγνώμη) αλλά ασχολήθηκα με το θέμα του 20 δραχμου του 1833 και την άποψη του Βασιλόπουλου η οποία είναι η μοναδική που δικαιολογεί τον αριθμό των 17550 (και ελάχιστων slabοεμπόρων).

Δικαίωμά σου να συντάσσεσαι μαζί του. Έχεις το δικαίωμα. Όμως το να παίρνεις προσωπικά το θέμα μέχρι να διεκδικείς ως δικές σου τις τεκμηριώσεις και γεγονότα, υπάρχει απόσταση (Στοιχεία από Google, ή ebay, ή Wikepedia).

Όμως πέρα από τις όποιες μυθοπλασίες που κατά την προφανή άποψη του Βασιλόπουλου (και τη δική σου)  που αποτυπώνουν τα επίσημα αρχεία του Ελληνικού κράτους και κατά τη δική μου της λέσχης των γερμανών, υπάρχει η πραγματικότητα της Ελληνικής ιστορίας που για μένα είναι η μεγαλύτερη τεκμηρίωση της προφανούς αδυναμίας του (τότε) Ελληνικού Κράτους να τυπώσει 17550 χρυσά νομίσματα.

Δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις στο συγκεκριμένο. Απλά ας γίνουμε χρήσιμοι για το forum όπως με τα δύο χρυσά   κατοστάρικα του 1935 που ανέβασες. Να προσθέσω, ότι υπάρχουν και αντίστοιχα δύο μπρούτζινα δοκίμια των οποίων το δεύτερο το ψάχνουμε εγώ κι ένας άλλος γνωστός συλλέκτης που έτυχε να έχουμε μόνο τον ένα τύπο.

Δεκτή η συγνώμη και παρακαλώ να δεχθείς και τη δική μου.

Αλλά πέρα απ' αυτό... Η απάντηση είναι επιβεβλημένη...

Επιμένεις σε κάτι που δεν ισχύει...
Η αναφορά του Βασιλόπουλου για τιράζ 17.550 δεν είναι μοναδική.
Πέρα από την αναφορά σε φάκελλο του Νομ/πείου Μονάχου.
Έχουμε και την αναφορά του 1926 της Ν.Ε. Βαυαρίας.

Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, έχουμε διασταύρωση 2 δεδομένων που τεκμηριώνουν την άποψη Βασιλόπουλου. Δε θέλω να περιαυτολογώ αλλά την αναφορά του 1926 την ανακάλυψα τυχαία, σε άλλη έρευνα που έκανα. Αφού έγιναν κάποιες συζητήσεις με μέλη της ένωσης, ζήτησα να γίνει μια έρευνα στα αρχεία για κάποιες περιπτώσεις νομισμάτων (Καμία σχέση μ' αυτά που συζητάμε, πρόκειται για νομίσματα που δεν κόπηκαν για την Ελλάδα αλλά αφορούν την Ελλάδα. Εν καιρώ ίσως παρουσιαστούν τα αποτελέσματα κι αυτής της έρευνας). Μέσα στα αποτελέσματα της αναζήτησης, τυχαία, βρέθηκε και η συγκεκριμένη αναφορά. Η οποία μπορεί να βρεθεί και στα ψηφιοποιημένα αρχεία της Ένωσης, με την ανάλογη αναζήτηση. Όπως είπα και πιο πάνω, δεν το λέω αυτό για να ευλογήσω τα γένια μου, ήταν απλά ένα τυχαίο γεγονός.

Όσο για τα ''επίσημα'' στοιχεία του Ελληνικού κράτους, που δεν είναι επίσημα. Πέρα από την παραδοχή των ίδιων των συγγραφέων της αναφοράς του 1932 ότι τα στοιχεία δεν είναι πλήρη, έχουμε ήδη απορρίψει πολλά εξ αυτών με νέα στοιχεία που βρέθηκαν.

Καλή συνέχεια σε όλους και καλή δύναμη.

Θέλουμε και την άλλη έρευνα Κώστα. Όταν μπορέσεις και έχεις χρόνο. Γιατί γνωρίζω τι τραβάς...
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #262 στις: Απρίλιος 24, 2021, 03:26:19 μμ »

Τι είναι αυτό ρε παιδιά; ας μας πουν οι ασχολούντες με τον Όθωνα. Λέει 20 δραχμές 1833 αλλά...
https://www.ebay.com/itm/265133692950?hash=item3dbb331816:g:GtgAAOSwFptggbZa

Κόπια του χρυσού εικοσάδραχμου, ίσως η πιο γνωστή (ο σταυρός της κορώνας ακουμπά στο rim, το rim περίεργο με άνισα "τελειώματα" κ.λ.π.).
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #263 στις: Απρίλιος 24, 2021, 04:21:38 μμ »

Αληθεια; Δεν βλέπω να ακουμπά πουθενά ο σταυρός και να είμαι ειλικρινής μάλλον σωστό το βλέπω. Κακοποιημένο και ίσως από κόσμημα ναι αλλά μάλλον γνήσιο. Δεν ξέρω έτσι μου φαίνεται.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #264 στις: Απρίλιος 24, 2021, 06:16:29 μμ »

Αμ! που να δεις και να κρίνεις καλά, με τέτοιες φωτογραφίες που έχει βάλει ο πωλητής... Πάντως όταν ανέβασα το θέμα είχε 18 χτυπήματα, τώρα έχει 133 ! μπράβο μας...
Καταγράφηκε
soumies
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #265 στις: Απρίλιος 25, 2021, 11:19:02 πμ »

Οι μπιλίτσες της κορώνας ΤΕΛΕΙΕΣ.

Τα φύλλα ΚΟΝΤΑ στη κορώνα ΤΕΛΕΙΑ.

Τα φύλλα προς τα κάτω φθαρμένα και "μπομπέ".

Οι μπίλιες στο ριμ είναι... τριών ειδών. (προσωπικά πρώτη φορά το βλέπω).

Ο φιόγκος χοντροκομμένος (τους ξέφυγε).

Οι κάτω οριζόντιες γραμμές του θυρεού στραβές.

Κατά τ' άλλα ένα γνήσιο επίχρυσο νόμισμα.

Θα είναι ένα από 27.983 του φακέλλου Β546 που δεν έχει δει κανείς.



Καταγράφηκε
apostolos40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #266 στις: Απρίλιος 25, 2021, 07:36:03 μμ »

Ενα χυτό νομισμα.
Ξεχασα να το γραψω πριν.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 16 17 [18]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences