Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:18:24 μμ
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΘΩΝΑΣ 1832-1862  (Αναγνώστηκε 130702 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #240 στις: Ιούνιος 04, 2019, 12:49:15 μμ »

Προσωπικά εχω ακούσει ιστορίες απο άτομα αξιόπιστα στην δική μου ηθική, οτι τα 'καμμενα' μόνο καμμενα δεν ειναι αλλα τυπωμένα πολυ μετα το 1935. Εάν μου επιβεβαιώσει κάποιος τεχνικός οτι και την μητρα να εχεις δε μπορεις να τυπώσεις τελεια προυφ νομίσματα (1935) εαν δεν εχεις καλές πρέσες, τοτε σα Βασίλης ειμαι πεπεισμενος οτι τα μαυριδερα καμμενα ή πειτε οπως θέλετε είναι μαϊμούδες.

Επίσης, για το Αθηναϊκό νομισματοκοπειο τ βρίσκω παρα πολυ δύσκολο να εχει κοψει τόσο τελεια νομίσματα όπως αυτά του 1851. Εχω δει δραχμές 51 καραBU εχω δει ταλιρο 51 προυφ. Που? Στην αθηνα? το 43 44 45 46 47 σαπίλα το 51 θαύματα. Η χαλκινη δεκαρα51 μσ65 τυπώθηκε Αθήνα? ΞΑφνικά εκει που ολα τα κραματα χαλκού ήταν τρισάλθια και εβγαιναν κατι καταμαυρα νομίσματα βγηκε σοκολατενια δεκαρα, bu δραχμες  και τελεια ταλιρα? Πως? Με τι λεφτα? Διοτι αυτα κρατήθηκαν δε κυκλοφόρησαν!!!!!!

π.ς. χαρακτηριστικό των περισσότερων ανθρώπων είναι η έπαρση.... και στη δύση της ζωης τους εχουν τη τάση να μιλάνε πολυ θέλοντας να αποδείξουν πόσο σπουδαίοι ήταν. Δε μπορω να αποδειξω τίποτα αλλα στη συνείδηση μου εχω ξεκάθαρη αποψη για το που κόπηκαν απο πρώτο χερι. Πιο πρωτο δε γίνεται.
Κατι καλές κοπές σε τάληρα 44 και 33 κούκου Βιέννη και αυτά?
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #241 στις: Ιούνιος 04, 2019, 01:01:00 μμ »

Ο σεβασμός είναι αμοιβαίος. Όμως, δεν έχει ουσία να παραθέτουμε στοιχεία όταν ο άλλος δεν μας σέβεται και γράφει μ'αυτόν τον τρόπο. Εγώ απλώς έγραψα με τον τρόπο που έγραψαν. Λυπάμαι που το κάνω αυτό αλλά έτσι θα συνεχίσω να σχολιάζω συγκεκριμένες απόψεις.

Μιας και αναφέρθηκαν του '35... Περιμένω επίσης να μας πει ο Νίκος την άποψή του για το παρακάτω, αν και ξέρει την απάντηση που θα λάβει σε ότι και να πει. Σε μόλις 140 τιράζ να έχουμε 2 εντελώς διαφορετικές μήτρες και 2 ποικιλίες ;; Προσωπικά γνωρίζω τι έλεγαν οι ''παλιοί'', που τόσο πολύ τους επικαλείται. Για πες μας Νίκο, το ήξεραν αυτό οι ''παλιοί'' , μήπως είναι κι αυτό πλαστό όπως και το 20 Δρχ 1833 χωρίς μίσχους ή μήπως τους είχε διαφύγει κι αυτό όπως το 20 Δρχ 1833 χωρίς μίσχους ;;

Η κατάρα (και η τιμή θα προσθέσω) των ''δασκάλων'' είναι ότι κάποια στιγμή θα βρεθεί κάποιος να τους ξεπεράσει. Όσοι εμποδίζουν την εξέλιξη η οποία είναι σίγουρο ότι θα τους ξεπεράσει, θα παραμείνουν ''δεινόσαυροι''. Ένα καταδικασμένο είδος που έχει ήδη εξαφανιστεί.

Ενδεικτικά έχω επισημάνει κάποιες διαφορές, αλλά μπορείτε εύκολα να διακρίνετε κι άλλες.
Σημ. Μην περιμένετε να τα βρείτε αυτά σε καταλόγους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2019, 01:10:24 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #242 στις: Ιούνιος 04, 2019, 01:28:19 μμ »

Προσωπικά εχω ακούσει ιστορίες απο άτομα αξιόπιστα στην δική μου ηθική, οτι τα 'καμμενα' μόνο καμμενα δεν ειναι αλλα τυπωμένα πολυ μετα το 1935. Εάν μου επιβεβαιώσει κάποιος τεχνικός οτι και την μητρα να εχεις δε μπορεις να τυπώσεις τελεια προυφ νομίσματα (1935) εαν δεν εχεις καλές πρέσες, τοτε σα Βασίλης ειμαι πεπεισμενος οτι τα μαυριδερα καμμενα ή πειτε οπως θέλετε είναι μαϊμούδες.

Επίσης, για το Αθηναϊκό νομισματοκοπειο τ βρίσκω παρα πολυ δύσκολο να εχει κοψει τόσο τελεια νομίσματα όπως αυτά του 1851. Εχω δει δραχμές 51 καραBU εχω δει ταλιρο 51 προυφ. Που? Στην αθηνα? το 43 44 45 46 47 σαπίλα το 51 θαύματα. Η χαλκινη δεκαρα51 μσ65 τυπώθηκε Αθήνα? ΞΑφνικά εκει που ολα τα κραματα χαλκού ήταν τρισάλθια και εβγαιναν κατι καταμαυρα νομίσματα βγηκε σοκολατενια δεκαρα, bu δραχμες  και τελεια ταλιρα? Πως? Με τι λεφτα? Διοτι αυτα κρατήθηκαν δε κυκλοφόρησαν!!!!!!

π.ς. χαρακτηριστικό των περισσότερων ανθρώπων είναι η έπαρση.... και στη δύση της ζωης τους εχουν τη τάση να μιλάνε πολυ θέλοντας να αποδείξουν πόσο σπουδαίοι ήταν. Δε μπορω να αποδειξω τίποτα αλλα στη συνείδηση μου εχω ξεκάθαρη αποψη για το που κόπηκαν απο πρώτο χερι. Πιο πρωτο δε γίνεται.
Κατι καλές κοπές σε τάληρα 44 και 33 κούκου Βιέννη και αυτά?

Όχι όχι. Αυτα Αθήνα!!! Η κούκου έβαλε 450 κέρματα μόνο. Λογικό είναι ναναι τα περισσότερα καλά.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #243 στις: Ιούνιος 04, 2019, 02:18:45 μμ »

Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι ο ενας δεν  αμφισβητει το εικοσαρικο αλλα αμφισβητει την κουκουβαγια.
Αλλος δεχεται την κουκουβαγια αλλα αμφισβητει το κατοσταρικο του 35 . Αλλος παλι εχει θεμα με το χρυσο του 76.
Αλλος εχει προβλημα μονο με τις χρυσες χουντες. Αλλος παλι  με τα διστηλα.
Πολλοι διαφωνουν αλλα καπου συμφωνουν. Στο συμφερον!

Αναλογα την περιπτωση και για το καλο της αγορας και του συλλετισμου δηθεν(Αγαπητε Νικο κανεις δεν θα αμφισβητησει τις γνωσεις σου ευθαιως αλλα θα κατηγορηθεις για το παραπανω, οπως κι εγω) ολοι σπρωχνουν τα σκατα κατω απο το χαλι.
Και ρωτω εγω εσας του ειδικους......αυριο που τα μισα Κινεζικα χαλκινα ,πλεον φραρμενα ή και με πατινα θα μπουν στα κουτακια θα τα ξεχωριζετε ΣΙΓΟΥΡΑ ;;για να σωσετε τους πελατες σας τους ασχετους που τωρα σας υποστηριζουν;
Ή μοκο παλι να βγει το μεροκαματο σημερα και αυριο εχει ο θεος;;

Εγω ο βλακας και ανιδεος λοιπον λεω οτι υπαρχει σοβαρο προβλημα που αν δεν ατιμετωπιστει σοβαρα  ολοι θα χασουν στο μελλον

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2019, 02:25:09 μμ από coll » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #244 στις: Ιούνιος 04, 2019, 04:17:09 μμ »

Coll οποιοδήποτε συλλεκτικό αντικείμενο έχει υπεραξία, διατρέχει τον κίνδυνο να κοπιαριστεί. Τα νομίσματα λοιπόν που ενδιαφέρουν εμάς εδώ, διέτρεχαν,διατρέχουν και θα διατρέχουν τον κίνδυνο, είτε εμφανίζονταν στο προσκήνιο οι εταιρείες πιστοποίησης είτε όχι!  

Εκτός κι'αν πριν την εμφάνιση των slab δεν υπήρχαν καθόλου πλαστά συλλεκτικά νομίσματα!!!!!!!!!!!!!

Μέχρι στιγμής οι εταιρείες κατά τη γνώμη μου, κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους σε σχέση με τα πλαστά (και όχι μόνο), γι'αυτό και έχουν τέτοια απήχηση και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.  

Τώρα αν το επίπεδο κοπιαρίσματος των Κινέζων ή όποιων άλλων τελειοποιηθεί τόσο πολύ, τότε αν μια εταιρεία πιστοποιήσει πλαστό νόμισμα, αυτό υποχρεωτικά προϋποθέτει την αγορά του ως ελεύθερο (raw) από κάποιο συλλέκτη!!!!!!!! Απλά πράγματα.  Άνεση

Αν λοιπόν φτάσουμε σε τέτοιο σημείο τελειότητας των πλαστών, να δω ποιος από εμάς που λέμε ότι ασχολούμαστε θα μπορεί να ξεχωρίσει το πλαστό απ'το γνήσιο!!! Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2019, 04:24:24 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #245 στις: Ιούνιος 04, 2019, 05:21:00 μμ »

Αφιερωμένο στον coll ΑΥΣΤΗΡΑ

https://books.google.gr/books?id=DMZLAAAAYAAJ&q=Mitteilungen+der+Bayerischen+numismatischen+gesellschaft,+20+drachmen&dq=Mitteilungen+der+Bayerischen+numismatischen+gesellschaft,+20+drachmen&hl=el&sa=X&ved=0ahUKEwjAtaGzzOzTAhVLfxoKHXnzCMwQ6AEIITAA

Όπως θα δείς από την ιστοσελίδα, το προηγούμενο πινακάκι με τα νούμερα που παρατέθηκαν ως τόμος 40 φάκελλος 804 έχει κοπιαριστεί ακριβώς από εκεί. Γι αυτό το λόγο όταν ζητήθηκαν να δούμε όλες τις κοπές δεν εισακουστήκαμε. Δεν ήταν δυνατόν.

Το πινακάκι όμως έχει βγεί από το βιβλίο Mitteilungen der Bayerischen numismatischen gesellschaft το οποίο είναι ένα συλλεκτικό ΕΤΗΣΙΟ περιοδικό/τόμος. Η αναφορά ευρίσκεται όπως βλέπεις από την παραπομπή στους τόμους 28-31, οι οποίοι τόμοι ξεκινούν το έτος 1910. Κάνε υπολογισμό για τον τόμο 40. Αυτά τα στοιχεία ισχυριζόμαστε ότι προέρχονται από το 18ΧΧ του νομισματοκοπείου ενώ αφορούν συλλεκτικό περιοδικό/τόμο. Όποιος θέλει να αγοράσει τα νεώτερα μπορεί στο ebay είναι οι "τόμοι" 66 & 67 (νέα αρίθμηση) όπου το εξώφυλλο παραμένει σχεδόν αναλλοίωτο  https://www.ebay.com/itm/Bayerische-numismatische-Gesellschaft-neue-Jahrbucher-2016-und-2017/392281891606?hash=item5b55d2a316:g:WAMAAOSwceZcs2YH


Γι αυτό αγαπητέ coll δεν θα δεις τα στοιχεία, γιατί βρήκαμε περιοδικό/τόμο του φακέλλου 408 του περιβόητου τόμου 40... που εκδόθηκε το 19φεύγα. Όπως βλέπεις το πινακάκι των γερμανικών αριθμών για τα ελληνικά νομίσματα έχει γίνει κόπυ-πάστε από την παραπομπή που έβαλα.

Όμως πέρα όλων, θα αντιγράψω ένα απόσπασμα από την wikipedia και μπορείς να συμπεράνεις για την κατάσταση της Ελλάδας και εάν είχε την δυνατότητα η Ελλάδα, ακόμη και εάν της είχαν δώσει τις μήτρες (που τις συγκεκριμένες δεν τις είχαμε) να κόψουμε 17550 χρυσά νομίσματα σε αξίες περισσότερες από τα χάλκινα (Επειδή είμαστα πλούσιοι "τότενες" ήταν αναγκείο η κυκλοφορία χρήματος σε χρυσό να είναι μεγαλύτερη από τα χάλκινα). [ Αφιερωμένο στον συνάδελφο solferino ]

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1%CF%82_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82#%CE%97_%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1_%CE%B5%CF%80%CE%AF_%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%8C%CE%B8%CF%89%CE%BD%CE%B1_(1832-1862)


..............
Η αντιβασιλεία του Όθωνα δημιούργησε τρία μονοπώλια, ένα από τα οποία ήταν το αλάτι, ως κύρια πηγή εσόδων.

Κατά την περίοδο του Βασιλέως Όθωνος, το δάνειο των 60.000.000 γαλλικών φράγκων του Όθωνα εγγυήθηκαν οι τρεις Μεγάλες Δυνάμεις (Αγγλία, Γαλλία, Ρωσία) κάθε μία το ένα τρίτο. Η τρίτη δόση των 20.000.000 γαλλικών φράγκων ουδέποτε καταβλήθηκε στην Ελλάδα. Κατακρατήθηκε από τη δανειοδότρια τράπεζα για την εξυπηρέτηση του δανείου. Από τις υπόλοιπες δύο δόσεις, 40 εκ. γ.φ., το 56,8% κατακρατήθηκε στο εξωτερικό, το υπόλοιπο -κατά τον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη - σπαταλήθηκε από την αντιβασιλεία και σε έξοδα του Βαυαρικού στρατού [2]. Το έτος 1835, στο δημόσιο ταμείο υπήρχαν 1.800.000 δραχμές και απʼ αυτά τα χρήματα έπρεπε να καλυφθούν τα ελλείμματα 1833-1835 και η εξυπηρέτηση του δανείου, που ήταν 2.700.000 δραχμές. Τελικά η καθαρή πρόσοδος, από το δάνειο, για την Ελλάδα ήταν 14,2%. Στο τέλος του 1859 η Ελλάδα έναντι του δανείου χρωστούσε υπερτριπλάσια των όσων λογιστικά είχε επωφεληθεί από το δάνειο.

Η Ρωσία απαίτησε, για πολιτικούς λόγους, άμεση καταβολή των τοκοχρεολυσίων των πρώτων 2 δόσεων του 1833 και την επιστροφή των προκαταβολών της 3ης δόσης. Με αυτά συμφώνησαν και οι υπόλοιπες δυνάμεις (Αγγλία, Γαλλία). Ο Όθωνας αναγκάστηκε να καταφύγει σε αντιλαϊκά μέτρα, σταμάτησε την εκτέλεση έργων, ανέστειλε την καταβολή μισθών και απέλυσε πολλούς.

Το έτος 1843 είχαμε τη δεύτερη πτώχευση- χρεοκοπία[3].
........
 


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2019, 05:23:20 μμ από ukobke » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #246 στις: Ιούνιος 04, 2019, 08:23:23 μμ »

Ti να πω ....Ευχαριστω πολυ!!!!!!!!


Lary μου απο σενα περιμενα την αφιερωση του περιβοητου εγγραφου στο οποιο εκανες αναφορα αλλος μου την εκανε. Σαρκασμός
Με το παραπανω ποστ σου πλεον θα συμφωνησω στο ακεραιο και  ιδικα αν βγαλεις το <Αν> απο την τελευταια παραγραφο  ακομα καλυτερα
Οσον αφορα τα κουτακια σκεφτομαι να ξεκινησω συλλογη με λαθη εταιρειων που θα εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον.
Προς το παρων ειναι αλμυρα αν και ισως ειναι περισσοτερα απο οσα φανταζεσαι.
Το κυθυστερω κι εγω  και φοβουμενος   ετσι οπως οδευει, την συλλογουλα, μην  την κανουμε θελοντας και μη ολοι τσαπα σε λιγο.... Στριφογύρισμα ματιών Ειμαι ανησυχος και φοβιτσιαρης βλεπεις.
Ε! Κι αν ειναι αναγκη (για να μην ξεχνιομαστε) , την ιδια συζητηση να την επαναλαμβανουμε (αφου εχει γινει καθεστος πλεον) καθε πενταετια, δε βαριεσαι καλα να ειμαστε ολοι να διαφωνουμε να περνα η ωρα. Που ξερεις ισως βαλουμε το χερι στην καρδια και  κατι καλο να βγει.

Νασαι παντα καλα
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #247 στις: Ιούνιος 04, 2019, 08:31:56 μμ »

Αφιερωμένο στον coll ΑΥΣΤΗΡΑ

https://books.google.gr/books?id=DMZLAAAAYAAJ&q=Mitteilungen+der+Bayerischen+numismatischen+gesellschaft,+20+drachmen&dq=Mitteilungen+der+Bayerischen+numismatischen+gesellschaft,+20+drachmen&hl=el&sa=X&ved=0ahUKEwjAtaGzzOzTAhVLfxoKHXnzCMwQ6AEIITAA

Όπως θα δείς από την ιστοσελίδα, το προηγούμενο πινακάκι με τα νούμερα που παρατέθηκαν ως τόμος 40 φάκελλος 804 έχει κοπιαριστεί ακριβώς από εκεί. Γι αυτό το λόγο όταν ζητήθηκαν να δούμε όλες τις κοπές δεν εισακουστήκαμε. Δεν ήταν δυνατόν.

Το πινακάκι όμως έχει βγεί από το βιβλίο Mitteilungen der Bayerischen numismatischen gesellschaft το οποίο είναι ένα συλλεκτικό ΕΤΗΣΙΟ περιοδικό/τόμος. Η αναφορά ευρίσκεται όπως βλέπεις από την παραπομπή στους τόμους 28-31, οι οποίοι τόμοι ξεκινούν το έτος 1910. Κάνε υπολογισμό για τον τόμο 40. Αυτά τα στοιχεία ισχυριζόμαστε ότι προέρχονται από το 18ΧΧ του νομισματοκοπείου ενώ αφορούν συλλεκτικό περιοδικό/τόμο. Όποιος θέλει να αγοράσει τα νεώτερα μπορεί στο ebay είναι οι "τόμοι" 66 & 67 (νέα αρίθμηση) όπου το εξώφυλλο παραμένει σχεδόν αναλλοίωτο  https://www.ebay.com/itm/Bayerische-numismatische-Gesellschaft-neue-Jahrbucher-2016-und-2017/392281891606?hash=item5b55d2a316:g:WAMAAOSwceZcs2YH


Γι αυτό αγαπητέ coll δεν θα δεις τα στοιχεία, γιατί βρήκαμε περιοδικό/τόμο του φακέλλου 408 του περιβόητου τόμου 40... που εκδόθηκε το 19φεύγα. Όπως βλέπεις το πινακάκι των γερμανικών αριθμών για τα ελληνικά νομίσματα έχει γίνει κόπυ-πάστε από την παραπομπή που έβαλα.
.....

Τι έγινε ;; Βρήκες τα αρχεία της Νομισματικής Ένωσης ;;

Όταν τα γράφαμε πετούσες λάσπη !!!
Μας έλεγες ότι δεν υπάρχουν και ότι ανεβάζουμε επεξεργασμένες φωτογραφίες !!

Και επιμένεις να λες πάλι ανακρίβειες και ψέματα, αλλάζοντας όσα είπα !!!
Πότε είπα ότι είναι ο φάκελλος 804 του 18ΧΧ ;; Εεεε ;; Πότε το είπα ;;

Πέρα από την αναφορά του Βασιλόπουλου, υπάρχουν και άλλες παλαιότερες αναφορές και έτσι έγινε η διασταύρωση.

Στις ανακοινώσεις του 1926 της Βαυαρικής Νομισματικής Ένωσης, που αναφέρονται όλα τα νομίσματα, για όλα τα κράτη, που κόπηκαν στο νομισματοκοπείο Μονάχου την περίοδο 1832-1834, στον τόμο 44, υπάρχουν τα ίδια στοιχεία που περιέχει ο 'περιβόητος' φάκελλος 804. Εκεί αναφέρει τα τιράζ όλων των Ελληνικών νομισμάτων του 1833 και πολλά ακόμη στοιχεία.

Σε ότι έχει να κάνει με το 20 Δρχ 1833, αναφέρει ότι κόπηκαν συνολικά 351000 Δρχ, σ' αυτήν την αξία. Δηλαδή : 351000/20 = 17550 νομίσματα των 20 Δρχ 1833. Συνολικά για τα νομίσματα που κόπηκαν στο Μόναχο, κάνοντας τις διαιρέσεις, προκύπτει ο παρακάτω πίνακας :

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2019, 08:34:34 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #248 στις: Ιούνιος 04, 2019, 08:36:29 μμ »

απο οτι καταλαβαίνω τέτοιος φάκελος δεν υπάρχει.....ε ρε copy paste που έπεφτε.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #249 στις: Ιούνιος 04, 2019, 08:46:52 μμ »

Υπάρχει δεν υπάρχει ο φάκελλος, πρέπει να κάνουμε έρευνα με μια βάση.
Ας δούμε τα μέχρι στιγμής δεδομένα, πέρα από προσωπικές απόψεις :

1ο δεδομένο... Ο φάκελλος 804 του νομ.είου Μονάχου. (ας δεχθούμε ότι δεν υπάρχει, ασχέτως αν υπάρχει)
2ο δεδομένο... Η αναφορά του 1932 για 958 τεμάχια αλλά που οι ίδιοι αναφέρουν ότι δεν έχουν στοιχεία.
3ο δεδομένο... Η  αναφορά της Βαυαρικής Ένωσης, του 1926 που λέει ότι είναι 17.550.
4ο δεδομένο... Δεν έχουμε αμφισβήτηση τιράζ στις υπόλοιπες αξίες, παρά μόνο για το 20 Δρχ.
5ο δεδομένο... Όλα τα υπόλοιπα τιράζ είναι για ''στρογγυλά'' ποσά σε δρχ.
6ο δεδομένο... Έχουμε διαπιστωμένα τις 2 ποικιλίες από το 1842.
7ο δεδομένο... Υπάρχουν τα νομίσματα, που σίγουρα είναι περισσότερα από 958.

Βγάλτε το δικό σας συμπέρασμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2019, 08:49:02 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #250 στις: Ιούνιος 04, 2019, 09:00:05 μμ »

Lary μου απο σενα περιμενα την αφιερωση του περιβοητου εγγραφου στο οποιο εκανες αναφορα αλλος μου την εκανε. Σαρκασμός

Στην απάντηση 188 σου έκανα παράθεση της απάντησης 66 του GKCollect σχετικά με το τιράζ των νομισμάτων. Δεν έχω βρεί εγώ αυτά τα στοιχεία. Αν τα είχα βρει, θα τα είχα ανεβάσει να τα δούνε όλοι.

Να'σαι καλά και εσύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2019, 09:09:17 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #251 στις: Ιούνιος 04, 2019, 09:57:13 μμ »

Προσωπικά εχω ακούσει ιστορίες απο άτομα αξιόπιστα στην δική μου ηθική, οτι τα 'καμμενα' μόνο καμμενα δεν ειναι αλλα τυπωμένα πολυ μετα το 1935. Εάν μου επιβεβαιώσει κάποιος τεχνικός οτι και την μητρα να εχεις δε μπορεις να τυπώσεις τελεια προυφ νομίσματα (1935) εαν δεν εχεις καλές πρέσες, τοτε σα Βασίλης ειμαι πεπεισμενος οτι τα μαυριδερα καμμενα ή πειτε οπως θέλετε είναι μαϊμούδες.

Επίσης, για το Αθηναϊκό νομισματοκοπειο τ βρίσκω παρα πολυ δύσκολο να εχει κοψει τόσο τελεια νομίσματα όπως αυτά του 1851. Εχω δει δραχμές 51 καραBU εχω δει ταλιρο 51 προυφ. Που? Στην αθηνα? το 43 44 45 46 47 σαπίλα το 51 θαύματα. Η χαλκινη δεκαρα51 μσ65 τυπώθηκε Αθήνα? ΞΑφνικά εκει που ολα τα κραματα χαλκού ήταν τρισάλθια και εβγαιναν κατι καταμαυρα νομίσματα βγηκε σοκολατενια δεκαρα, bu δραχμες  και τελεια ταλιρα? Πως? Με τι λεφτα? Διοτι αυτα κρατήθηκαν δε κυκλοφόρησαν!!!!!!

π.ς. χαρακτηριστικό των περισσότερων ανθρώπων είναι η έπαρση.... και στη δύση της ζωης τους εχουν τη τάση να μιλάνε πολυ θέλοντας να αποδείξουν πόσο σπουδαίοι ήταν. Δε μπορω να αποδειξω τίποτα αλλα στη συνείδηση μου εχω ξεκάθαρη αποψη για το που κόπηκαν απο πρώτο χερι. Πιο πρωτο δε γίνεται.
Κατι καλές κοπές σε τάληρα 44 και 33 κούκου Βιέννη και αυτά?

Όχι όχι. Αυτα Αθήνα!!! Η κούκου έβαλε 450 κέρματα μόνο. Λογικό είναι ναναι τα περισσότερα καλά.
Είδες που χρησιμοποιείς δύο μέτρα και δύο σταθμα?  Του 1851 γενικώς είναι άθλιες κοπες.  Λίγα είναι τα καλά.  Νέα προτομή, σίγουρα κάποια κόπηκαν σε καλή ποιότητα.
Καταγράφηκε

ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #252 στις: Ιούνιος 05, 2019, 07:38:09 πμ »

Αφιερωμένο στον coll ΑΥΣΤΗΡΑ

https://books.google.gr/books?id=DMZLAAAAYAAJ&q=Mitteilungen+der+Bayerischen+numismatischen+gesellschaft,+20+drachmen&dq=Mitteilungen+der+Bayerischen+numismatischen+gesellschaft,+20+drachmen&hl=el&sa=X&ved=0ahUKEwjAtaGzzOzTAhVLfxoKHXnzCMwQ6AEIITAA

Όπως θα δείς από την ιστοσελίδα, το προηγούμενο πινακάκι με τα νούμερα που παρατέθηκαν ως τόμος 40 φάκελλος 804 έχει κοπιαριστεί ακριβώς από εκεί. Γι αυτό το λόγο όταν ζητήθηκαν να δούμε όλες τις κοπές δεν εισακουστήκαμε. Δεν ήταν δυνατόν.

Το πινακάκι όμως έχει βγεί από το βιβλίο Mitteilungen der Bayerischen numismatischen gesellschaft το οποίο είναι ένα συλλεκτικό ΕΤΗΣΙΟ περιοδικό/τόμος. Η αναφορά ευρίσκεται όπως βλέπεις από την παραπομπή στους τόμους 28-31, οι οποίοι τόμοι ξεκινούν το έτος 1910. Κάνε υπολογισμό για τον τόμο 40. Αυτά τα στοιχεία ισχυριζόμαστε ότι προέρχονται από το 18ΧΧ του νομισματοκοπείου ενώ αφορούν συλλεκτικό περιοδικό/τόμο. Όποιος θέλει να αγοράσει τα νεώτερα μπορεί στο ebay είναι οι "τόμοι" 66 & 67 (νέα αρίθμηση) όπου το εξώφυλλο παραμένει σχεδόν αναλλοίωτο  https://www.ebay.com/itm/Bayerische-numismatische-Gesellschaft-neue-Jahrbucher-2016-und-2017/392281891606?hash=item5b55d2a316:g:WAMAAOSwceZcs2YH


Γι αυτό αγαπητέ coll δεν θα δεις τα στοιχεία, γιατί βρήκαμε περιοδικό/τόμο του φακέλλου 408 του περιβόητου τόμου 40... που εκδόθηκε το 19φεύγα. Όπως βλέπεις το πινακάκι των γερμανικών αριθμών για τα ελληνικά νομίσματα έχει γίνει κόπυ-πάστε από την παραπομπή που έβαλα.
.....

Τι έγινε ;; Βρήκες τα αρχεία της Νομισματικής Ένωσης ;;

Όταν τα γράφαμε πετούσες λάσπη !!!
Μας έλεγες ότι δεν υπάρχουν και ότι ανεβάζουμε επεξεργασμένες φωτογραφίες !!

Και επιμένεις να λες πάλι ανακρίβειες και ψέματα, αλλάζοντας όσα είπα !!!
Πότε είπα ότι είναι ο φάκελλος 804 του 18ΧΧ ;; Εεεε ;; Πότε το είπα ;;

Πέρα από την αναφορά του Βασιλόπουλου, υπάρχουν και άλλες παλαιότερες αναφορές και έτσι έγινε η διασταύρωση.

Στις ανακοινώσεις του 1926 της Βαυαρικής Νομισματικής Ένωσης, που αναφέρονται όλα τα νομίσματα, για όλα τα κράτη, που κόπηκαν στο νομισματοκοπείο Μονάχου την περίοδο 1832-1834, στον τόμο 44, υπάρχουν τα ίδια στοιχεία που περιέχει ο 'περιβόητος' φάκελλος 804. Εκεί αναφέρει τα τιράζ όλων των Ελληνικών νομισμάτων του 1833 και πολλά ακόμη στοιχεία.

Σε ότι έχει να κάνει με το 20 Δρχ 1833, αναφέρει ότι κόπηκαν συνολικά 351000 Δρχ, σ' αυτήν την αξία. Δηλαδή : 351000/20 = 17550 νομίσματα των 20 Δρχ 1833. Συνολικά για τα νομίσματα που κόπηκαν στο Μόναχο, κάνοντας τις διαιρέσεις, προκύπτει ο παρακάτω πίνακας :



Αγαπητέ Γιώργο,

Εδώ έίναι ένα forum για συλλεκτικά κυρίως νομίσματα και λίρες.

Σου ζητώ συγγνώμη εάν θεωρείς ότι ασχολήθηκα μαζί σου (μη το παρεξηγήσεις ως υποτιμητικό και σου ξαναζητώ συγγνώμη) αλλά ασχολήθηκα με το θέμα του 20 δραχμου του 1833 και την άποψη του Βασιλόπουλου η οποία είναι η μοναδική που δικαιολογεί τον αριθμό των 17550 (και ελάχιστων slabοεμπόρων).

Δικαίωμά σου να συντάσσεσαι μαζί του. Έχεις το δικαίωμα. Όμως το να παίρνεις προσωπικά το θέμα μέχρι να διεκδικείς ως δικές σου τις τεκμηριώσεις και γεγονότα, υπάρχει απόσταση (Στοιχεία από Google, ή ebay, ή Wikepedia).

Όμως πέρα από τις όποιες μυθοπλασίες που κατά την προφανή άποψη του Βασιλόπουλου (και τη δική σου)  που αποτυπώνουν τα επίσημα αρχεία του Ελληνικού κράτους και κατά τη δική μου της λέσχης των γερμανών, υπάρχει η πραγματικότητα της Ελληνικής ιστορίας που για μένα είναι η μεγαλύτερη τεκμηρίωση της προφανούς αδυναμίας του (τότε) Ελληνικού Κράτους να τυπώσει 17550 χρυσά νομίσματα.

Δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις στο συγκεκριμένο. Απλά ας γίνουμε χρήσιμοι για το forum όπως με τα δύο χρυσά   κατοστάρικα του 1935 που ανέβασες. Να προσθέσω, ότι υπάρχουν και αντίστοιχα δύο μπρούτζινα δοκίμια των οποίων το δεύτερο το ψάχνουμε εγώ κι ένας άλλος γνωστός συλλέκτης που έτυχε να έχουμε μόνο τον ένα τύπο.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2019, 07:42:57 πμ από ukobke » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #253 στις: Ιούνιος 05, 2019, 07:54:58 πμ »

Νομίζω βάσει λογικής και μόνον συντάσομαι και γω βάσιμο επιχείρημα οτι ήταν αδύνατον με δικο μας χρυσο να κόψουμε 17550 κέρματα. Εκτός εάν μας τον χάρισαν μαζι με τον βασιλέα και δε βρισκουμε ακόμα τα σχετικά έγγραφα.

Επίσης και γω θεωρω δεδομένο οτι υπήρξαν 2 μήτρες και επίσης δεδομένο οτι τα υπάρχοντα 20ρικα ειναι πολύ πανω απο 958. αυτα....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #254 στις: Ιούνιος 05, 2019, 08:52:51 πμ »

Νομίζω βάσει λογικής και μόνον συντάσομαι και γω βάσιμο επιχείρημα οτι ήταν αδύνατον με δικο μας χρυσο να κόψουμε 17550 κέρματα. Εκτός εάν μας τον χάρισαν μαζι με τον βασιλέα και δε βρισκουμε ακόμα τα σχετικά έγγραφα.

Επίσης και γω θεωρω δεδομένο οτι υπήρξαν 2 μήτρες και επίσης δεδομένο οτι τα υπάρχοντα 20ρικα ειναι πολύ πανω απο 958. αυτα....

Αυτό ακριβώς!! Τί λέτε;;
Αφραγκος θα έστελνε εδώ το γιό του ο Λουδοβίκος;;
Στην Ελλάδα με τόν βασιλιά μαζί ήρθαν χρήματα παιδιά!!!
Πάρτε το χαμπάρι!!!
Δέλεαρ τών μεγάλων δυνάμεων ήταν τα χρήματα για να κατευνάσουν τα πλήθη να έχει βασιλιά!!!
Απλά τα α στοιχεία είναι έλειπες.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences