Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:57:35 μμ
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16] 17 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΘΩΝΑΣ 1832-1862  (Αναγνώστηκε 130722 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #225 στις: Ιούνιος 04, 2019, 09:19:44 πμ »

οποιος εχει τις μητρες ""σπιτι"" ποτε δεν θα μπορεσει να κανει αυτα που ειπες..για το κερδος κ μονο θα το εκανε κ η αγορα καταλληλων μηχανηματων δεν θα εβγαζε κερδος ..καλα κ τα κατοσταρικα του 35 εχουν κ αυτα ""ιστορια""?χαχχα
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #226 στις: Ιούνιος 04, 2019, 09:28:11 πμ »

Τα σχόλια πού έγιναν προσωπική αντιπαράθεση σβήστηκαν από εμένα.
Για να μήν αναρωτιέσται ποιος . . . .
Παρακαλώ να κρατήσετε την συζήτηση σε υψηλό επίπεδο όπως αρμόζει σε συλλέκτες συνομιλητές.
Επίσης:
Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό τρόπο σκέψης.
Δεν μπορεί κανείς να επιβάλλεται στο άλλο πώς θα σκεφτεί.
Εναποθέτεις τήν άποψη σού μέσα στο σάιτ καί αφήνεις τους άλλους να ερευνήσουν τί είναι το σωστό και τί το λάθος.
Καί τελείωσε.

Ευχαριστώ πολύ.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #227 στις: Ιούνιος 04, 2019, 09:48:34 πμ »

Το μεγάλο ερώτημα βέβαια είναι άλλο:  γιατί 9 στα 10 χάλκινα του 1833 είναι ακυκλοφόρητα?  Εδώ σας θέλω Σαρκασμός
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #228 στις: Ιούνιος 04, 2019, 10:08:32 πμ »

Να ρωτήσω κάτι που δε το γνωρίζω καθολου και θα βοηθήσει τουλάχιστον εμένα στο να έχω αποψη? Αν κάποιος π.χ εχει την μήτρα, μπορει να χτυπήσει τέλεια νομίσματα?
Αν ναι, γιατι οι έχοντες τελεια μήτρα βλεπε 100ρικο1935 τα κερματα δεν εβγαιναν καλά? τα λεγόμενα κ καμμένα. Χρειαζεται π.χ. επαγγελματική μηχανή που την εχουν μονο νομισματοκοπεια και καποια πιο φτηνη δε μπορει να βγαλει αυτο το αποτέλεσμα???

Στα δε 20ρικα 1833, αν καποιος εχει τη μήτρα μπορει να χτυπήσει ενα κερμα κλάσης ΣΠεσιμεν ?

Γεια σου Βασίλη
Από αυτά που γνωρίζω για τα 100ρικα του 1935 (1940) τα καμένα προέκυψαν από τον βομβαρδισμό του κτιρίου του Spink όπου ήταν αποθηκευμένα. Για αυτό και όρος (στην πραγματικότητα είναι θολά και μη ελκυστικά στο μάτι).
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #229 στις: Ιούνιος 04, 2019, 10:10:06 πμ »

Το μεγάλο ερώτημα βέβαια είναι άλλο:  γιατί 9 στα 10 χάλκινα του 1833 είναι ακυκλοφόρητα?  Εδώ σας θέλω Σαρκασμός

Ναι, βγάλαμε συμπέρασμα για τα 20άρικα του 33 και τώρα θα συζητήσουμε και για τα χάλκινα! Εδώ σου λέει δεν υπήρχαν παλαιότερα τα χωρίς μίσχο 20ρικα. Ξεχνούν όλοι ότι οι περισσότεροι βλέπουν σήμερα μεγάλες ποσότητες νομισμάτων σε φωτογραφίες  λόγω διαδικτύου. Παλαιότερα για να σου δείξει ο έμπορος νόμισμα ακριβό έπρεπε να ξέρει ότι έχεις τον τρόπο σου.....Μόνο μετά από καιρό και με καλή γνωριμία σου έδειχνε νόμισμα. Σήμερα ανοίγουμε τον υπολογιστή και έχουμε μπροστά μας πολλά νομίσματα, βλέπουμε διαφορές, συγκρίνουμε καταστάσεις κ.λ.π. και όλοι γινόμαστε ειδικοί.......Άντε απαντήστε στο ερώτημα του Δημήτρη. Γιατί εδώ θα ακουστεί ότι κάποιος έχει τις μήτρες και" χτυπά" νομίσματα. Και αυτό αφορά και τα 2λεπτα του 32, που κυκλοφορούν πια πολλά καθώς και τα μονόλεπτα του 34, που ότι βγαίνει τελευταία σε πλειστηριασμό είναι ακυκλοφόρητο και, και .........Στα δε τάληρα του 33 και του 75 , 76 είναι τόσα τα ms62 που σου γεννώνται απορίες!
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #230 στις: Ιούνιος 04, 2019, 10:16:17 πμ »

Να ρωτήσω κάτι που δε το γνωρίζω καθολου και θα βοηθήσει τουλάχιστον εμένα στο να έχω αποψη? Αν κάποιος π.χ εχει την μήτρα, μπορει να χτυπήσει τέλεια νομίσματα?
Αν ναι, γιατι οι έχοντες τελεια μήτρα βλεπε 100ρικο1935 τα κερματα δεν εβγαιναν καλά? τα λεγόμενα κ καμμένα. Χρειαζεται π.χ. επαγγελματική μηχανή που την εχουν μονο νομισματοκοπεια και καποια πιο φτηνη δε μπορει να βγαλει αυτο το αποτέλεσμα???

Στα δε 20ρικα 1833, αν καποιος εχει τη μήτρα μπορει να χτυπήσει ενα κερμα κλάσης ΣΠεσιμεν ?

Γεια σου Βασίλη
Από αυτά που γνωρίζω για τα 100ρικα του 1935 (1940) τα καμένα προέκυψαν από τον βομβαρδισμό του κτιρίου του Spink όπου ήταν αποθηκευμένα. Για αυτό και όρος (στην πραγματικότητα είναι θολά και μη ελκυστικά στο μάτι).

Πολύ σημαντικό αυτό που αναφέρεται εδώ. Αυτά είναι τα "καμένα" και όχι επιπλέον κομμάτια που χτυπήθηκαν εκ των υστέρων και δεν είναι γιαυτό σε κοπή proof.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #231 στις: Ιούνιος 04, 2019, 10:21:54 πμ »

οποιος εχει τις μητρες ""σπιτι"" ποτε δεν θα μπορεσει να κανει αυτα που ειπες..για το κερδος κ μονο θα το εκανε κ η αγορα καταλληλων μηχανηματων δεν θα εβγαζε κερδος ..καλα κ τα κατοσταρικα του 35 εχουν κ αυτα ""ιστορια""?χαχχα

na φανσταστω θελει επαγγελματικες πρέσες? που κοστιζουν μια μικρη περιουσία σωστα?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #232 στις: Ιούνιος 04, 2019, 10:50:10 πμ »

Κώστα;;
Σε παρακαλώ εάν δεν έχεις κάτι να συνεισφέρεις σε νομισματική γνώσεις κόψε τήν προσωπική αντιπαράθεση εδώ!!!

Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #233 στις: Ιούνιος 04, 2019, 11:08:12 πμ »

Πριν λίγο καιρό είχα αποφασίσει να σταματήσω να γράφω και το έκανα. Τότε είχα διακρίνει ότι υπάρχει επιλεκτική αντιμετώπιση των διαχειριστών στις προσβολές του κατόχου του σάιτ, προς το πρόσωπό μου. Τελικά διαπιστώνω ότι κακώς επέλεξα να ξαναγράψω και να παραθέσω στοιχεία. Φαίνεται ότι κρατάνε πιο ''ζεστό'' το σάιτ οι αερολογίες, τα ψέμματα και οι προσβολές του Νίκου και η μονόπλευρη αντιμετώπιση του κατόχου,  παρά τα στοιχεία και οι απόψεις ερευνητών, συγγραφέων, μουσείων, ενώσεων, νομισματοκοπείων κλπ. Χαιρετώ και πάλι και εύχομαι να περνάτε καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2019, 11:09:08 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #234 στις: Ιούνιος 04, 2019, 11:27:22 πμ »

Να με συγχωρείτε... Ξέχασα να ενημερώσω ότι, δε θα απέχω εντελώς από τις συζητήσεις, απλώς το λεξιλόγιό μου θα περιοριστεί κυρίως στις λέξεις ''άσχετος'', "ψέμματα'', ''π@π@ριές'' και σε προσωπικές επιθέσεις/απόψεις πάντα.  Πιστεύω ότι μ' αυτόν τον τρόπο θα συνεισφέρω περισσότερο σε ''νομισματικές γνώσεις'' και στην εξέλιξη του σάιτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2019, 11:29:24 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #235 στις: Ιούνιος 04, 2019, 11:30:08 πμ »

@gkounto.

Γιώργο, είχαμε διαφωνήσει κάποτε για τα 100άρικα του 1935. Να υπενθυμίσω ότι είχα αναφερθεί ότι οι μήτρες στα χέρια των ιδιωτών (spink) δημιούργησαν και την πληθώρα εμφάνισής τους.

Προφανώς υποστηρίζεις ότι τα κομμάτια παραμένουν 500. Η ερώτησή μου είναι εάν θεωρείς ότι τα "καμμένα" αφορούν μέρος των 500.

Υπόψη, ότι τα "καμμένα" σε καμμιά περίπτωση δεν ήταν καμμένα. Τα ονομάζαμε έτσι εξαιτίας της εκτύπωσής τους. Μοιάζανε με "καμμένα" αλλά δεν ήταν καμμένα. Ακόμη και φωτιά να είχε πιάσει στον spink,  σε καμμιά περίπτωση δεν θα ήταν με την μορφή (ποιότητα) που εμφανίζονται. Απλά δημιουργήσανε άλλον ένα μύθο για να επιβάλλουν τις κοπές αυτές (από γνήσιες μήτρες που τη δεύτερη φορά  όμως πέτυχαν την εκτύπωσή τους).

@dpodaras.

Συντάσσομαι με την άποψή σου για την "παράλογη" πληθώρα εμφάνισης ακυκλοφόρητων και κόκκινων  χάλκινων νομισμάτων του 1833. Σε αυτά βρίσκουμε ένα υπερπληθυσμό νομισμάτων από κανονικές όμως μήτρες.

Όμως επειδή και τα 100άρικα του 1935 αλλά και τα χάλκινα του 1833 έχουν τυπωθεί από τις γνήσιες μήτρες, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα άλλο παρά ότι και αυτά είναι γνήσια. Στην ίδια κατηγορία βάζω και τα 10δραχμα του 1876 βουλωμένο "Ρ", τα οποία στις δημοπρασίες της λέσχης μέχρι το 2000 εθεωρούντο πλαστά, με κυριότερο υποστηρικτή της πλαστότητάς του τον Γεωργιόπουλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2019, 11:33:42 πμ από ukobke » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #236 στις: Ιούνιος 04, 2019, 11:46:37 πμ »

Προσωπικά εχω ακούσει ιστορίες απο άτομα αξιόπιστα στην δική μου ηθική, οτι τα 'καμμενα' μόνο καμμενα δεν ειναι αλλα τυπωμένα πολυ μετα το 1935. Εάν μου επιβεβαιώσει κάποιος τεχνικός οτι και την μητρα να εχεις δε μπορεις να τυπώσεις τελεια προυφ νομίσματα (1935) εαν δεν εχεις καλές πρέσες, τοτε σα Βασίλης ειμαι πεπεισμενος οτι τα μαυριδερα καμμενα ή πειτε οπως θέλετε είναι μαϊμούδες.

Επίσης, για το Αθηναϊκό νομισματοκοπειο τ βρίσκω παρα πολυ δύσκολο να εχει κοψει τόσο τελεια νομίσματα όπως αυτά του 1851. Εχω δει δραχμές 51 καραBU εχω δει ταλιρο 51 προυφ. Που? Στην αθηνα? το 43 44 45 46 47 σαπίλα το 51 θαύματα. Η χαλκινη δεκαρα51 μσ65 τυπώθηκε Αθήνα? ΞΑφνικά εκει που ολα τα κραματα χαλκού ήταν τρισάλθια και εβγαιναν κατι καταμαυρα νομίσματα βγηκε σοκολατενια δεκαρα, bu δραχμες  και τελεια ταλιρα? Πως? Με τι λεφτα? Διοτι αυτα κρατήθηκαν δε κυκλοφόρησαν!!!!!!

π.ς. χαρακτηριστικό των περισσότερων ανθρώπων είναι η έπαρση.... και στη δύση της ζωης τους εχουν τη τάση να μιλάνε πολυ θέλοντας να αποδείξουν πόσο σπουδαίοι ήταν. Δε μπορω να αποδειξω τίποτα αλλα στη συνείδηση μου εχω ξεκάθαρη αποψη για το που κόπηκαν απο πρώτο χερι. Πιο πρωτο δε γίνεται.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #237 στις: Ιούνιος 04, 2019, 11:56:39 πμ »

....Υπόψη, ότι τα "καμμένα" σε καμμιά περίπτωση δεν ήταν καμμένα. Τα ονομάζαμε έτσι εξαιτίας της εκτύπωσής τους. Μοιάζανε με "καμμένα" αλλά δεν ήταν καμμένα. Ακόμη και φωτιά να είχε πιάσει στον spink,  σε καμμιά περίπτωση δεν θα ήταν με την μορφή (ποιότητα) που εμφανίζονται. Απλά δημιουργήσανε άλλον ένα μύθο για να επιβάλλουν τις κοπές αυτές (από γνήσιες μήτρες που τη δεύτερη φορά  όμως πέτυχαν την εκτύπωσή τους).

....Όμως επειδή και τα 100άρικα του 1935 αλλά και τα χάλκινα του 1833 έχουν τυπωθεί από τις γνήσιες μήτρες, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα άλλο παρά ότι και αυτά είναι γνήσια. Στην ίδια κατηγορία βάζω και τα 10δραχμα του 1876 βουλωμένο "Ρ", τα οποία στις δημοπρασίες της λέσχης μέχρι το 2000 εθεωρούντο πλαστά, με κυριότερο υποστηρικτή της πλαστότητάς του τον Γεωργιόπουλο.

Θα ήθελα να γράψω πολλά αλλά θα περιοριστώ στο λιτό... Όσα έγραψες είναι π@π@ριές (εσύ χρησιμοποίησες αυτή τη λέξη για πολλούς και πολλές απόψεις, πιστεύω να μην ενοχλεί που την χρησιμοποιούμε και μεις).
...και το αρχείο Νο π@π@ρες, που κανένας δεν έχει δει και κανένας δεν ξέρει παρά μόνο ένα κομμάτι γραμμένο από άλλον π@π@ρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2019, 11:57:00 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
chris.panagiot
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 221


Προφίλ
« Απάντηση #238 στις: Ιούνιος 04, 2019, 12:14:05 μμ »

Ντροπή σας να εκφράζεστε έτσι λες και είμαστε υποχρεωμένοι να συμφωνούμε με την άποψη σας. Ο καθένας έχει την άποψη του και την εκφράζει εδώ προς τι η προσωπική επίθεση?
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #239 στις: Ιούνιος 04, 2019, 12:30:39 μμ »

Πιστεύω σε στιγμές εκνευρισμού καλύτερα να μη συνεχίζουμε γιατί λέμε πράγματα για τα οποία αργότερα μετανιώνουμε.Είναι σεβαστές και οι δύο απόψεις με τα υπέρ και τα κατά της η κάθε μία.Οι υπόλοιποι διαβάζουμε και σχηματίζουμε άποψη.Ποιά είναι αυτή;Είτε υπέρ της μίας ή υπέρ της άλλης θέσης και επειδή πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι μαύρο ή άσπρο υπάρχει και η τρίτη εκδοχή αυτή της γνώμης ότι ούτε η μία ούτε η άλλη άποψη πείθουν.
Οι προσωπικές αντιπαραθέσεις λογικό είναι να υπάρξουν μέσα στα πλαίσια της συζήτησης αλλά οφείλουν να είναι μέσα στα πλαίσια του επιτρεπτού.
Τρέφω τεράστιο σεβασμό απέναντι και στα δύο πρόσωπα που εκφράζουν τις διαφορετικές απόψεις και για αυτό τον λόγο πήρα το θάρρος να γράψω αυτά τα δύο λόγια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16] 17 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences