Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:02:18 μμ
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΘΩΝΑΣ 1832-1862  (Αναγνώστηκε 130780 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 02, 2019, 11:29:23 πμ »

Πάντως εδώ αναφέρει ότι αποσύρθηκε.

https://www.kuenker.de/en/auktionen/stueck/221929

Έχεις δίκιο παράβλεψη μου.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 02, 2019, 11:35:05 πμ »

Βέβαια γεγονός είναι ότι ακόμη και σοβαρότατοι μεγάλοι οίκοι όπως εδώ ο Kuenker (που έχει και Ελληνα στο προσωπικό του)  εξακολουθούν να μην τα αναγνωρίζουν. Και ειδικά αυτό που είναι εύκολο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2019, 11:35:41 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 02, 2019, 11:36:25 πμ »

Δεν ξέρω αν σας βοηθήσει, αλλά, Όσο αφορά το τιράζ, από την βιβλιογραφία που έχω βλέπω τα παρακάτω..

Divo 1828-1968… τιραζ 958
Τζαμαλης 1828-1979…  τιραζ 958; (με ερωτηματικό).
Παπαδόπουλος 1828-1985  τιραζ 17.550
Πιλαρυνος 1928-1989 τιραζ 958; (με ερωτηματικό).  Υποστηρίζει ότι η συχνότητα εμφάνισης είναι ίδια με το χρυσό 5δρχ 1876  
Δαρουσης 1828-2004 τιραζ 18.000
Βασιλοπουλος  τιραζ 17550
Στρατουδακης  τιραζ 17.550
Καραμητσος  τιραζ 17.550
Και φυσικά ο Κος Γκουντας  τιραζ 17.550(η958).  με μια πολύ εύστοχη παρατήρηση δίπλα. http://www.mycoins.gr/

Ουσιαστικά, ξεκάθαρος είναι μόνο ο Divo το 1968 στα 958 κομμάτια. Από εκει και περα, ο Τζαμαλης με ερωτηματικό, και ο Πυλαρινος  με ερωτηματικό και αυτός, και παρατήρηση ότι εμφανίζονται (το 1989), πολλά για να είναι μόνο 958.Οι υπόλοιποι αναφέρουν στους καταλόγους τους ότι το τιραζ είναι 17.550……. Σας παρακολουθώ με ενδιαφέρων, καθότι άσχετος με Οθωνικά..



Δεν μπορούμε να εξάγουμε 100% ασφαλή συμπεράσματα για το τιράζ. Ο αριθμός 17.550 είναι ο πιο ασφαλής αλλά πάλι με κάποιες επιφυλάξεις. Διότι είναι αυτό που αναφέρουν τα αρχεία του Μονάχου και που διασταυρώνεται με την αναφορά του 1926 της Νομισματικής Ένωσης Βαυαρίας.

Όσο για τα στοιχεία του 1932 που αναφέρουν το 958, είναι προς διερεύνηση*. Οι πρώτες αμφιβολίες υπάρχουν διότι δεν συνάδει με την παραγγελία για την κοπή Μονάχου. Όσες αξίες κόπηκαν στο Μόναχο αντιστοιχούν με σχετικά ''στρογγυλό'' αριθμό, σε αξία σε δραχμές, ενώ το 958 αντιστοιχεί σε 19.160 δρχ. Επίσης δεν γνωρίζουμε ακριβώς αν οι πηγές των μελετητών είναι συνολικές ή μόνο από τα Ελληνικά στοιχεία (αυτό αναφέρουν) ή ακόμη κι αν περιέχουν και στοιχεία επιστροφής, κατά την ανταλλαγή νομισμάτων με δραχμές Γεωργίου.

* Τροφή για ερευνητές και όσους θέλουν να ασχοληθούν ... Μια πιθανότητα που πρέπει να ερευνηθεί είναι, το κέρδος του νομισματοκοπείου της Βαυαρίας, σε μέταλλο (Τρόπος πληρωμής εκείνη την εποχή, μήπως το 958 αντιστοιχεί σε ποσοστό και είναι η πληρωμή προς το νομισματοκοπείο ; ). Επίσης μια ακόμη πιθανότητα που πρέπει να ερευνηθεί είναι, να κόπηκαν χρυσά και μετέπειτα στην Ελλάδα, με ημερομηνία 1833 και με τις μήτρες που στάλθηκαν μαζί με τις υπόλοιπες (Όπως την περίπτωση του 5 Δρχ 1833 Κουκουβάγια. Έτσι τίθενται πολλά ερωτήματα... μήπως το 958 αναφέρεται στα επιπλέον που κόπηκαν στην Ελλάδα ; ή και στην πληρωμή του νομισματοκοπείου ; ... ή ; ... ή ; ).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2019, 11:46:14 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #198 στις: Ιούνιος 02, 2019, 11:56:26 πμ »

Κάποτε φίλε Γιώργο ( μιλάμε παλιά ιστορία τού 1985 περίπου , ίσως και ποίο πριν) έμπορος νόμισματων από εδώ τό Ηράκλειο φεύγει για να πάει Αγγλία ένα ταξίδι για κάποιον λόγο.
Το λέει λοιπόν στον άλλο έμπορο πού είχαμε εδώ με το παρατσούκλι ο Εβραίος διότι αυτή ήταν και η καταγωγή του.
Όποιος ήθελε λίρες κάποτε εκεί έτρεχε στα παλιά χρόνια.
Λέει λοιπόν στον άλλον : βρε ---- έχω ένα χρυσό Όθωνα αντίγραφο (όπως αυτό πού έδειξες) να σού το δώσω τώρα που πάς στην Αγγλία να τό δείξεις εκεί μπας και πιάσει τίποτα;;
Το παίρνει λοιπόν ο άλλος καί φεύγει.
Από ότι μου είπε το πήγε σε τέσσερα μαγαζιά και έφαγε πόρτα!!
Μία μέρα λοιπόν σε έναν άσχετο λέει μέρος βλέπει ένα μαγαζί με νομίσματα.
Μπαίνει καί εκεί καί τό δείχνει σε αυτόν πού καθόταν στο γραφείο. Αυτός το κοιτάζει . Το ξανακοιταζει και φωνάζει λέει έναν άλλον!!! Μαζί λέει κατεβάζουν τόμους κοιτάνε ξανακοιταζουν καί τού λένε μια τιμή τρελή. Δεν θυμάμαι τώρα πόσα για εκείνη την εποχή.
Το δίνει.
Φτάνοντας στην Ελλάδα και συγκεκριμένα Αθήνα λέει από μέσα του : Γιατί να δώσω τόσα λεφτά στο Εβραίο;;
Κοιτάζετε λοιπόν στα τότε μαγαζιά της Αθήνας και βρίσκει την ίδια κόπια.
Τήν αγοράζει , τήν γυρίζει πίσω Ηράκλειο καί τήν δίνει στο ιδιοκτήτη του λέγοντας ότι όλοι δεν το ήθελαν!!!
Καί δεν θυμάμαι πόσα χρήματα του έμειναν στην τσέπη!!!
Έχουν περάσει πολλά χρόνια πού μου είχε πει αυτή την ιστορία. Ο Εβραίος τότε είχε πεθάνει .
Το δίδαγμα για μένα τότε ήταν να μήν εμπιστεύομαι ούτε αυτόν τον ίδιο!!!!
Το δίδαγμα για σήμερα είναι πώς όλοι μπορούν να τήν πατήσουν με αυτά εάν δεν προσέξουν.
Το καλό με τόν συγκεκριμένο οίκο πού σήκωσες είναι πώς μόλις του σφύριξαν ( διότι κάποιος τούς το σφύριξε) ότι είναι αντιγραφή το κατέβασαν άμεσα.
Αυτό σημαίνει αξιοπιστία.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 02, 2019, 12:51:36 μμ »

Ο Kuenker είναι από τους κορυφαίους αν όχι ο κορυφαίος δημοπράτης στον κόσμο. Η αξιοπιστία του είναι δεδομένη τον εμπιστεύομαι σχεδόν τυφλά.
Όμως δεν είναι θεός. Όπως και οι εταιρείες πιστοποίησης σπάνια μεν αλλά κάνουν λάθη έτσι και εδώ. Δεν μέμφομαι κανέναν όμως. Λάθη γίνονται αλλά ο τρόπος που διορθώνονται δείχνει το μέγεθος του εμπόρου (στην προκειμένη του δημοπρατη)!
Συμφωνώ λοιπον.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #200 στις: Ιούνιος 02, 2019, 01:06:09 μμ »

Δεν ξέρω αν σας βοηθήσει, αλλά, Όσο αφορά το τιράζ, από την βιβλιογραφία που έχω βλέπω τα παρακάτω..

Divo 1828-1968… τιραζ 958
Τζαμαλης 1828-1979…  τιραζ 958; (με ερωτηματικό).
Παπαδόπουλος 1828-1985  τιραζ 17.550
Πιλαρυνος 1928-1989 τιραζ 958; (με ερωτηματικό).  Υποστηρίζει ότι η συχνότητα εμφάνισης είναι ίδια με το χρυσό 5δρχ 1876  
Δαρουσης 1828-2004 τιραζ 18.000
Βασιλοπουλος  τιραζ 17550
Στρατουδακης  τιραζ 17.550
Καραμητσος  τιραζ 17.550
Και φυσικά ο Κος Γκουντας  τιραζ 17.550(η958).  με μια πολύ εύστοχη παρατήρηση δίπλα. http://www.mycoins.gr/

Ουσιαστικά, ξεκάθαρος είναι μόνο ο Divo το 1968 στα 958 κομμάτια. Από εκει και περα, ο Τζαμαλης με ερωτηματικό, και ο Πυλαρινος  με ερωτηματικό και αυτός, και παρατήρηση ότι εμφανίζονται (το 1989), πολλά για να είναι μόνο 958.Οι υπόλοιποι αναφέρουν στους καταλόγους τους ότι το τιραζ είναι 17.550……. Σας παρακολουθώ με ενδιαφέρων, καθότι άσχετος με Οθωνικά..



 Τροφή για ερευνητές και όσους θέλουν να ασχοληθούν ...[/b] Μια πιθανότητα που πρέπει να ερευνηθεί είναι, το κέρδος του νομισματοκοπείου της Βαυαρίας, σε μέταλλο (Τρόπος πληρωμής εκείνη την εποχή, μήπως το 958 αντιστοιχεί σε ποσοστό και είναι η πληρωμή προς το νομισματοκοπείο ; ). Επίσης μια ακόμη πιθανότητα που πρέπει να ερευνηθεί είναι, να κόπηκαν χρυσά και μετέπειτα στην Ελλάδα, με ημερομηνία 1833 και με τις μήτρες που στάλθηκαν μαζί με τις υπόλοιπες (Όπως την περίπτωση του 5 Δρχ 1833 Κουκουβάγια. Έτσι τίθενται πολλά ερωτήματα... μήπως το 958 αναφέρεται στα επιπλέον που κόπηκαν στην Ελλάδα ; ή και στην πληρωμή του νομισματοκοπείου ; ... ή ; ... ή ; ).


Δεν ξερω Κωστα αν με αυτο που λες να υπονοεις οτι τελικα πιθανον τα <με μιχο> κοπηκαν μεταγενεστερα των <χωρις μισχο>.........
Κατι τετοια πια ...........τι να πω τωρα.
Δηλαδη τις ιστοριες με τα μασουρια  εικοσαρικα <χωρις μισχο> που εσκαγαν στην πιατσα καποια χρονια πριν  και πουλιοντας σε τιμη μεταλου, τις ξερω μονο εγω ! Φαντασιοπληξιες  ξεκουτιασμενων γεροσυλλεκτων θαταν  !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2019, 01:11:07 μμ από coll » Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #201 στις: Ιούνιος 02, 2019, 01:17:20 μμ »

Είναι φοβερό αυτό που γίνεται.

Είχα πει δεν θα ξαναγράψω για το εικοσάρικο και δεν θα ανφερθώ γι αυτό τη στιγμή μάλιστα που "επιβεβαιώσαμε" ότι τυπώθηκαν χάλκινα του 1834 στη Βαυαρία...

Τελικά η ψυχολογία της "μάζας" του φόρουμ έχρισε "σεφ" αυτούς που τυπώνουν τους τιμοκαταλόγους στα εστιατόρια όπως έχρισαν "γνώστες" αυτούς που για προσωπικούς λόγους έφτιαξαν δικό τους τιμοκατάλογο.

"Συγχωρεμένοι" του παρελθόντος οι οποίοι αν και είχαν καταδικαστεί από την δικαιοσύνη για διακίνηση πλαστών, αναγορεύτηκαν στο forum  "γνώστες" επειδή έφτιαξαν... τιμοκατάλογο νομισμάτων.

Δεν θα μιλήσω για τους σύγχρονες "συγγραφείς" άρα προσφέροντες έργο (στη τσέπη τους)  μέσω τιμοκαταλόγων. Άσχετα πάλι εάν ορισμένοι γράφουν στους τιμοκαταλόγους τους για νομίσματα που δεν έχουν δει παρά μόνο επαιτώντας φωτό τους.

Φευ!

Απλά μπορεί να μου υποδείξει ένας από τους γράφοντες στο forum για τους εκδίδοντες αυτά τα "σοφά" βιβλία (επειδή αναφέρατε ορισμένους ως πηγή...) εάν αγόρασε ένα νόμισμα από αυτούς στη τιμή του καταλόγου τους;

Προς το παρόν... συζητάμε για αρχεία που δεν υπάρχουν ούτε έχουν εμφανιστεί ποτέ (παρά τις επισκέψεις πολλών στην Βαυαρία) και αγνοούμε αυτά που επίσημα υπάρχουν.
   
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #202 στις: Ιούνιος 02, 2019, 06:08:52 μμ »

Είναι φοβερό αυτό που γίνεται.

Είχα πει δεν θα ξαναγράψω για το εικοσάρικο και δεν θα ανφερθώ γι αυτό τη στιγμή μάλιστα που "επιβεβαιώσαμε" ότι τυπώθηκαν χάλκινα του 1834 στη Βαυαρία...

Τελικά η ψυχολογία της "μάζας" του φόρουμ έχρισε "σεφ" αυτούς που τυπώνουν τους τιμοκαταλόγους στα εστιατόρια όπως έχρισαν "γνώστες" αυτούς που για προσωπικούς λόγους έφτιαξαν δικό τους τιμοκατάλογο.

"Συγχωρεμένοι" του παρελθόντος οι οποίοι αν και είχαν καταδικαστεί από την δικαιοσύνη για διακίνηση πλαστών, αναγορεύτηκαν στο forum  "γνώστες" επειδή έφτιαξαν... τιμοκατάλογο νομισμάτων.

Δεν θα μιλήσω για τους σύγχρονες "συγγραφείς" άρα προσφέροντες έργο (στη τσέπη τους)  μέσω τιμοκαταλόγων. Άσχετα πάλι εάν ορισμένοι γράφουν στους τιμοκαταλόγους τους για νομίσματα που δεν έχουν δει παρά μόνο επαιτώντας φωτό τους.

Φευ!

Απλά μπορεί να μου υποδείξει ένας από τους γράφοντες στο forum για τους εκδίδοντες αυτά τα "σοφά" βιβλία (επειδή αναφέρατε ορισμένους ως πηγή...) εάν αγόρασε ένα νόμισμα από αυτούς στη τιμή του καταλόγου τους;

Προς το παρόν... συζητάμε για αρχεία που δεν υπάρχουν ούτε έχουν εμφανιστεί ποτέ (παρά τις επισκέψεις πολλών στην Βαυαρία) και αγνοούμε αυτά που επίσημα υπάρχουν.
  


Πράγματι είναι φοβερό.

Μέχρι στιγμής πέρα από την άποψή σου για το τιράζ, που είναι σεβαστή, δεν έχεις προσθέσει τίποτα στη συζήτηση. Εκτός αν θεωρείς ότι, αν πιάνεσαι από μια λέξη και μειώνοντας παλιούς και νέους που ασχολούνται, συγγραφείς, μελετητές κλπ είναι προσφορά στη συλλεκτική κοινότητα ή σε όσους θέλουν να διαβάσουν ή/και να διαμορφώσουν άποψη. Προσπαθείς να μας πείσεις... αλλά τελικά... γιατί προσπαθείς να μας πείσεις ;

Μας είπες ότι πιστεύεις ότι είναι 958 κομμάτια και όλα τα υπόλοιπα είναι πλαστά. Δεκτή η άποψή σου. Ξεχωρίζεις και λες ότι τα 958 είναι με μίσχους ενώ τα υπόλοιπα Χ (που δεν ξέρεις πόσα είναι) είναι χωρίς μίσχους. Αυθαίρετη αλλά δεκτή κι αυτή η άποψη. Αλλά... Δε θέλουμε να καταρρίψεις τα στοιχεία των άλλων (που τα έχεις δει, αλλά συνεχίζεις να λες ότι δεν τα είδες). Θέλουμε και περιμένουμε στοιχεία για να μας αποδείξεις ότι έχεις δίκιο. Θέλουμε να πειστούμε ότι η άποψή σου είναι η σωστή. Όλα τα υπόλοιπα που λες, δεν έχουν καμία σχέση με ότι συζητάμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2019, 06:12:02 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #203 στις: Ιούνιος 02, 2019, 06:31:10 μμ »

Παντως δεν αξίζει του βεληνεκούς σας η αντιπαράθεση. Και αν βάλω και 2 ακόμα διαφορετικά νήματα με δημοσκοπικό χαρακτήρα το ενα ποσα έχουμε, το άλλο ποσα με μίσχο και ποσα χωρίς, το θέμα σε προσωπικό επιπεδο ενδιαφέροντος μειώθηκε.

Ευχομαι να ξέρετε τι κάνετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2019, 06:33:50 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #204 στις: Ιούνιος 02, 2019, 07:12:03 μμ »

Δύο παρατηρήσεις.

1. Κανένα νόημα δεν έχει η δημοσκόπηση . Φυτεύει κάποιος έναν σπόρο και μετά κάνει δημοσκόπηση.

2. Οι "παλιοί" συλλέκτες που κάποιοι αναφέρουν, με το συμπαθειο, αλλά ήταν ανίκανοι να ξεχωρίσουν ένα vf από Ενα unc, κατάφεραν να αποφανθουν ότι τα άνευ μισχου είναι πλαστά.??ποτε?σε εποχές που έβγαιναν σε δημοπρασίες δραχμές 73 χωρίς νομισματοσημα και έκλειναν 100 δραχμές επειδή δεν ήξεραν να τις ξεχωρίσουν? Αυτοί θα μας πούνε ότι είναι πλαστά τα άνευ μόσχου. Οκ. Ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω.
20ρικο 33 δεν έχω κ δεν έχω κανένα συμφέρον.

Κλείνοντας θα αναφέρω ένα γεγονός. Όταν πέθανε ο συγχωρεμένος ο ναύλο μεσίτης κ αγοράστηκε η συλλογή του υπήρχε κ ένα χειρόγραφο του μακαρίτη με πολλες σκέψεις του. Μια εξ αυτών έλεγε ότι μόνον ένα είναι βέβαιο για τα νομίσματα του Όθωνα, το ότι δε γνωρίζουμε ακριβώς οι ποσότητες κοπής τους. Κ ο άνθρωπος ήταν γνωστής.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #205 στις: Ιούνιος 02, 2019, 07:17:35 μμ »




Καλα και εγω νομιζω δεν υπαρχει κανενας λογος προσωπικων επιθεσεων , αλλα ουτε και αβασιμων υποθεσεων

Ενδιαφερον θα ειχαν καποια στοιχεια ,και δεν μπορω να καταλαβω τελικα γιατι εσεις οι ιδιοι δινετε βαρυτητα και εστιαζετε  στην προσωπικη αντιπαραθεση.

Εγω εχω ολη την καλη διαθεση να μαθω νεα  πραγματα που δεν γνωριζω  ,ζητησα π.χ αυτον τον 804 να διαβασω τι λεει για την κοπη του εικοσαρικου.
Συγκινηθηκε κανεις;;


Υ.Σ Βασιλη ειναι εποχη δενδροφυτευσεων . Ολοι με ενα σπορο στο χερι ειναι Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2019, 07:25:32 μμ από coll » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #206 στις: Ιούνιος 02, 2019, 07:27:15 μμ »

Σωτήρη, πες ποιος πουλούσε στην αγορά 20ρικα άνευ μόσχου σε τιμη μεγάλου πριν μερικά χρόνια μιας που το αναφέρεις?Απορία
Προσωπικά ότι με ρώτησες κ το γνώριζα στο απάντησα ευθέως και εδώ και στα π. Μ.
Εγώ δε γνωρίζω κάτι τέτοιο, εσύ που το ξέρεις, πες μας δημόσια ποιος είχε στη κατοχή του αποκλειστικά 20ριμα άνευ μισχου κ τα έδινε στο μεταλο???
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #207 στις: Ιούνιος 02, 2019, 07:32:31 μμ »

Σωτήρη, πες ποιος πουλούσε στην αγορά 20ρικα άνευ μόσχου σε τιμη μεγάλου πριν μερικά χρόνια μιας που το αναφέρεις?Απορία
Προσωπικά ότι με ρώτησες κ το γνώριζα στο απάντησα ευθέως και εδώ και στα π. Μ.
Εγώ δε γνωρίζω κάτι τέτοιο, εσύ που το ξέρεις, πες μας δημόσια ποιος είχε στη κατοχή του αποκλειστικά 20ριμα άνευ μισχου κ τα έδινε στο μεταλο???

Πες μου τωρα οτι ζητας και δημοσια ονοματα ,να βαλω τα γελια. Σαρκασμός
Εχεις φιλους στον χωρο που ασχολουνται περισσοτερο καιρο απο σενα με νομισματα .
Πανευκολο ειναι .....θα μαθεις.
Κι εγω αλλωστε δεν ημουν τοτε εκει!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2019, 07:35:53 μμ από coll » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #208 στις: Ιούνιος 02, 2019, 07:34:20 μμ »

Στείλε μ με π. Μ. Το όνομα του και θα το ψάξω εγώ που τα βρήκε.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #209 στις: Ιούνιος 02, 2019, 07:41:51 μμ »

Στείλε μ με π. Μ. Το όνομα του και θα το ψάξω εγώ που τα βρήκε.


Βασιλη ξερεις καλα οτι στον χωρο συζητουνται πολλα και διαφορα .
Νομισματικες ιστοριες , παλια συμβαντα ,γεγονοτα για πωλησεις ,τιμες κλπ κλπ
Αλιμονο δηλαδη αν  θες και ονοματα .........
Εχεις γνωστους μεγαλυτερης ηλικιας ,συλλεκτες σοβαρους , εμπορους με ονομα.
Βρες το μονος σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2019, 07:42:37 μμ από coll » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences