Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 05:41:10 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πινακες ζωγραφικης παρακαλω μια εκτιμηση  (Αναγνώστηκε 9131 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Καρδας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 07, 2016, 01:33:17 μμ »

Παρακαλω μια εκτιμηση για 2 πινακες α)Περικλης Πανταζης και β)Πολυχρονης Λεμπεσης τους εχω στην κατοχη μου και δεν γνωριζω την αξια τους.Η κορνιζα στον πινακα του Λεμπεση εχει φθορες απο τον χρονο ειναι εργα του περασμενου αιωνα,οι υπογραφες των καλλιτεχνων για τον Πανταζη ειναι κατω δεξια και για τον Λεμπεση στο πισω μερος του εργου
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2016, 01:57:32 μμ από Καρδας » Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 08:15:55 μμ »

Διαστάσεις και φωτό των υπογραφων
Καταγράφηκε
Καρδας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 09:01:13 μμ »

πανταζης διαστασεις 0,80χ0,70  Λεμπεσης διαστασεις 0,55χ0,45
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 10:01:31 μμ »

Η αλήθεια ειναι ότι οι υπογραφές δεν μ ενθουσιάζουν καθόλου .....Θα ειχαν πενταψηφια άξια ......Μακαρι να κάνω λάθος αλλά ......
Καταγράφηκε
Καρδας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 10:52:09 μμ »

σε ευχαριστω παντως για τον χρονο σου,οσο ,τουλαχιστον για την υπογραφη στον πινακα Πανταζη ξερω οτι ειναι του καλλιτεχνη
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 06:37:11 πμ »

Αν ειναι εύκολο βγαλε μια φωτεινή φωτογραφια στο έργο του Πανταζή
Καταγράφηκε
Καρδας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 11:50:23 πμ »

ισως αυτη σας βοηθησει περισσοτερο,για πενταψηφιο νουμερο παντος μου φαινονται πολυ λιγα,ακουω βεβαια οτι   λογω της οικονομικης κρισης οι τιμες εχουν πεσει γενικως,θα πρεπει λοιπον να απευθυνθω σε αυτους που δεν επηρεαζονται απο την κριση
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2016, 11:59:00 πμ από Καρδας » Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 12:15:33 μμ »

Δυστυχώς έχουν κατρακυλησει οι τιμες . Ακόμη και μεγαλοι Ελληνες συλλέκτες πωλούν τις συλλογές τους .Πολύ φοβαμαι ότι θα δυσκολευτείς πολύ ακόμη κσι σε τετραψηφιο....
Καταγράφηκε
Καρδας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 03:05:55 μμ »

μπορει να εχετε και δικιο,ποιος ξερει?ισως σε καποιο οικο του εξωτερικου να πιασει την καλυτερη δυνατη τιμη σε καποια δημοπρασια,αυτα βεβαια ειναι για αργοτερα,τωρα αυτο που θαθελα,και εαν μπορειτε να μου δωσετε μια καποια εκτιμηση με την προυποθεση βεβαια οτι ο πινακας ειναι αυθεντικος οπως και για τον Λεμπεση,και ειναι αυθεντικοι γιατι ανηκουν στην οικογενεια μου 3 γενεες περιπου
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 05:07:37 μμ »

Και στους  οικους δημοπρασιων του εξωτερικού έχουν πέσει πολύ οι τιμες ....
Πάντως δεν ξέρω αν ο Λεμπεσης ειναι αυθεντικός , πάντως η υπογραφή στον οπισθοτυπο δεν ειναι δική του . Πάντως υπάρχουν πραγματογνωμονες αν εισαι Αθήνα που μπορούν να σου απαντήσουν
Καταγράφηκε
Καρδας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 06:09:49 μμ »

ειμαι Αθηνα και μιλησα ηδη με τον κ.Μποτση για μια καποια εκτιμηση για την αυθεντικοτητα των εργων και την αξια τους απλα ειναι 150 ευρω για καθε πινακα και θα πρεπει να τους παω εκει.Προς το παρων δεν με ενδιαφερει να πωληθουν οι πινακες.Απευθυνθηκα στο σαιτ για μια απλη εκτιμηση (διοτι δεν γνωριζω απο αυτα , μαθαινω ομως,)
και σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 01:08:25 πμ »

νομιζω οτι η εποχη, θα σε απαγοητευσει με τις τιμες....
σου παραθετω πινακες απο δημοπρασιες των συγκεκριμενων ζωγραφων
οντως η τιμες εκτιμησης ειναι ψηλες, ομως δεν πουληθηκαν απο το 2010 και μετα .... και ως γνωστον την αξια δεν την κανει η εκτιμηση αλλα ο αγοραστης

http://www.nikias.gr/ell/charts/%CE%9B%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%AD%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82/2

http://www.nikias.gr/ell/charts/%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%82-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CF%82/4

δεν εχω ιδεα απο ζωγραφικη, απλα στην αναζητηση για ενα πινακα μιας θειας, καταλαβα οτι η εποχη προσταζει να τους κρατησεις
Καταγράφηκε
Καρδας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 03:55:10 μμ »

Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου και εγω ελπιζω καποια στιγμη να ανακαμψη η αγορα σε εργα τεχνης καλλιτεχνων του προ περασμενου αιωνα.Προτιμω να τους κρατησω για μια ακομη γενια παροτι δεν ειμαι συλλεκτης,παρα να τους δωσω σε τιμη που δεν αντιστοιχει στον καλλιτεχνη
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 11:50:25 πμ »

Και συλλεκτης να μην εισαι,αν δεν εχεις πραγματικη αναγκη τα λεφτα μην τους δωσεις.Τα εργα τεχνης των μεγαλων ζωγραφων ειναι και εθνικη κληρονομια και καλο ειναι να αποφευγουμε να τα βλεπουμε μονο οικονομικα.
Καταγράφηκε
Καρδας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 11:38:14 μμ »

συλλεκτης δεν ειμαι σιγουρα,οσο γαι τα χρημματα,για να μπω και να ζητησω μια εκτιμηση ,σιγουρα θελω να τους δωσω,αλλα σε καποια (καλη) τιμη, οσο για την εθνικη μας κληρονομια δεν ξερω ποσο αποτιματε αλλα δεν ειμαι αυτος που θα κρατησει τους πινακες για αυτον το λογο,και παλι σας λεω οτι την αξια των εργων την γνωριζω,απλα δεν την  καταλαβαινω!Σιγουρα υπαρχουν καποιοι που και καταλαβαινουν και αναγνωριζουν την αξια τους!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences