Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 02:16:48 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για πιστοποιηση  (Αναγνώστηκε 1893 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stilvy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 25, 2016, 07:33:36 μμ »

Kαλησπερα .Τη βοηθεια σας παρακαλω.Εχω στην κατοχη μου εναν πινακα.Ειναι δωρο ανθρωπου που δεν εχουμε επαφες πια.Ο ζωγραφος ζει.Πηγα στην γκαλερι που τον εκπροσωπει να παρω μια πιστοποιηση για να μπορω να τον πουλησω αλλα δεν μου δινουν γιατι δεν ειναι αγορασμενος απο αυτους.Παρ ολα αυτα συμφωνουν οτι ειναι δικος του.Πληρωσα μια δικαστικη εμπειρογνωμονα που μου επιβεβαιωσε εγγραφως την αυθεντικοτητα του εργου.Προσφερθηκα να κανω υπευθυνη δηλωση στην αστυνομια οτι ο πινακας μου ανηκει,δεν ειναι κλεμμενος κλπ αλλα μου ειπαν τιποτα απ αυτα δε μετραει.Δηλαδη αν δε βρω ποτε διαθεσιμο το ζωγραφο να παρω μια πιστοποιηση ,ο πινακας εμπορικα ειναι μη αξιοποιησιμος?Ευχαριστω γαι τον χρονο σας.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 26, 2016, 12:27:04 πμ »

Δεν καταλαβαινω τί δουλεια εχει ο δικαστικος εμπειρογνωμονας με την πιστοποιηση εργων τεχνης! Δεν ειναι δουλεια του να κανει πιστοποιησεις αυθεντικοτητας,αυτο το κανουν νομιζω μονο ειδικοι εκτιμητες αποφοιτοι της σχολης καλων τεχνων αν το δουμε εντελως νομικα ή ο ιδιος ο ζωγραφος εφοσον βρισκεται εν ζωη.Ποιου ζωγραφου ειναι το εργο; 
Παντως η ιδιοκτησια του εργου στο εξωτερικο επιβεβαιωνεται με δικαστικη αποφαση εαν προκειται για εργα μεγαλης αξιας αλλα στην Ελλαδα δεν ξερω αν ισχυει η ιδια διαδικασια...
Καταγράφηκε
stilvy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 05:07:55 πμ »

Ευχαριστω για την απαντηση.Τελικα ο δικαστικος εμπειρογνωμον ηταν περιττος,τσαμπα τα λεφτα μου,δεν γνωριζα.Ψαχνοντας εναν νομιμο τροπο να πουλησω τον πινακα μου μου ειπανε να κανω αυτο οταν δεν εχω πιστοποιηση απο τον ζωγραφο ουτε χαρτι αγορας(ηταν δωρο).Οπως και να χει σας ευχαριστω.
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 02:44:37 μμ »

Φιλε μου στον τομεα της πιστοποίησης επικρατει ένα μπάχαλο. Κάποιοι πιστοποιούν έργα πλαστα , άλλοι απορρίπτουν έργα γνήσια από συμφέρον .
Υπάρχουν παράδειγματα που έφτασαν στις αίθουσες δικαστηρίων να διαφωνούν ειδικοι εμπειρογνωμόνες , καθηγητές κλπ . Τι να λεμε τωρα .....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences