Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:20:40 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 Λεπτά 1828  (Αναγνώστηκε 30108 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 28, 2011, 10:47:52 πμ »

Το 10 λεπτο ήταν ακυκλοφόρητο και έφυγε τζάμπα.  Στα σχεδόν 20 χρόνια που ασχολούμαι με το ελληνικό νόμισμα έχω δει ελάχιστα σε αυτή την κατάσταση. 
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 28, 2011, 10:59:53 πμ »

παντως να σου πω την αληθεια,αν και παρολο που ειναι ευκολη ποικιλια,ειναι σε πολυ ομορφη κατασταση,αλλα προσωπικα, 1000 ευρω περιπου, δεν θα τα εδινα,σε τετοιες εποχες,παντως να την χαιρεται το παιδι,ειναι ενα καλο νομισμα,και η γνωμη μας περισευει,καλο μεσημερι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2011, 11:17:35 πμ από giannist » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 28, 2011, 03:28:18 μμ »

Δημητρη το Ακυκλοφορητο το λεω και εγω!!
Εξαρχης ειδα ενα ομορφο νομισμα και ειπα ενδιαφερον!!
Αλλα, εχει τα προβληματα του στην περιμετρο που εμενα προσωπικα αν και τα χαρακτηριζω ΦΥΣΙΚΑ (πχ καποιος αλλος φιλος προβληματιζετε μηπως το νομισμα εφαγε καποια καλεμιά πριν πολλα χρονια)
εγω νομιζω οτι ετσι ηταν ο δισκος εξ αρχης , αυτα τα προβληματα εμενα προσωπικα με εκαναν να το σκεφτω υπο διαφορετικο πρισμα , τωρα αν βαλουμε και τον παραγωντα σλαμπ στην κουβεντα εσυ προσωπικα τι πιστευεις??
Παιρνει ή δεν παιρνει βαθμο το νομισμα??
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν πρεπει να μπει σε σλαμπ λογω των δυσμενων σημειων του!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 28, 2011, 07:33:04 μμ »

Δεν με απαχολει αν μπαίνει η όχι σε slab.  Το νόμισμα βλέπω τι είναι.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 28, 2011, 10:58:22 μμ »

Δημητρη η αξιολογηση των νομισματων του Καποδιστρια τελικα ποικιλει απο συλλεκτη σε συλλεκτη!!
Το νομισμα ειναι ωραιο , ειναι ακυκλοφορητο το βλεπουμε και στις φωτο εδω μεσα , ΑΛΛΑ δεν ειδα στο βιβλιο του Πητερ να εχει τοσο καλο σε φωτογραφια , δεν ειδα κανεναν απο τους παθιασμενους Καποδιστριακες να δινουν μπιτ!!
Αρα? Μηπως το εχουν σε καλυτερη κατασταση? Δεν νομιζω!!
Αλλα ουτε τους εκανε κλικ το συγκεκριμενο νομισμα για να ριξουν τοσο χρημα!!
Το εχω πει οτι πολλες φορες κοιτωντας τι κανουν οι αλλοι χαραζεις μια παραπλησια σωστη πορεια.
Σε αυτη την δημοπρασια δεν ειδα κανεναν Πητερ , κανενα Κωστα μεσα και αλλους γνωστους σαρωστρες καλων νομισματων!!
Αυτο εμενα κατι μου λεει και γιαυτο το νομισμα το ειδα , το θαυμασα,  αλλα το χτυπησα μισοτιμης!!
Βαση του σκεπτικου που δουλευω πιστευα οτι εκει επρεπε να σταματησω!!
Και πολυ θα ηθελα να ακουσω την γνωμη ΟΛΩΝ των Καποδιστριακηδων ποσο το εκτιμουν με το χερι στην καρδια και οχι παρασυρομενοι απο το ποσο επιασε!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 29, 2011, 01:35:07 μμ »

εγω πιστευω παιδια οτι ολοι κρατανε μια πισινη,λογω του προβληματος στη περιφερεια,που μπορει σιγουρα να χαλα την γενικη εικονα,αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι Καποδιστριας,και σε τελεια χαραξη.προσωπικα τα καποδιστριακα χωρις ψεγαδι, μετριουνται σε δηψηφιο,μην πω σε μονοψηφιο αριθμο.σιγουρα πολοι θα το ηθελαν στην συλλογη τους.εχω ενα ομορφο,αλλα ο φοινικας απεχει παρασαγγες!!!και παλι καλο απογευμα, και καλες διακοπες,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 29, 2011, 03:48:42 μμ »

εγω πιστευω παιδια οτι ολοι κρατανε μια πισινη,λογω του προβληματος στη περιφερεια,που μπορει σιγουρα να χαλα την γενικη εικονα,

Αυτο ακριβως λεω και εγω και αυτος ειναι ο λογος που με κανει να πιστευω οτι δεν αξιζε αυτα τα λεφτα!!
Τωρα τρεις χρηστες χτυπησαν πανω του χιλιαρικου , τρεις πιστευαν οτι αξιζει το παραπανω!!
Ολοι οι υπολοιποι??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 29, 2011, 04:09:14 μμ »

ρωτας γιωργο απο τους υπολοιπους ποσοι ειχαν την συγκεκριμενη στιγμη να διαθεσουν το χιλιαρικο Απορία  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 29, 2011, 05:44:28 μμ »

Καλοοο και αυτο!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Και ομως Μιμμη μου αρκετοι θα εχωναν χιλιαρικα αν ειχαν στα χερια τους ενα μοναδικα ομορφα νομισμα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 29, 2011, 07:09:54 μμ »

το νόμισμα είναι σχεδόν ακυκλοφόρητο ή καλύτερα νομίζω παει ο χαρακτηρισμός ''almost as struck'', δηλαδή ''σχεδόν όπως κόπηκε''. αυτό και μόνο σε οποιοδήποτε καποδιστριακό σήμερα, το καθιστά αυτόματα ενδιαφέρον και αξιόλογο όσο σίγουρα του δίνει μια δεδομένη συλλεκτική και χρηματική αξία. το θέμα όμως εξίσου προσφέρεται και για σύγκριση τιμών που έπιασε στο διάστημα μεταξύ Μαϊου και σήμερα.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 29, 2011, 07:19:23 μμ »

το 2008 απέκτησα ένα δείγμα της ίδιας ποικιλίας σε ολόιδιο πεπλατυσμένο δίσκο, με ολόιδια die breaks και βάθος χάραξης, χωρίς λούστρο και με ισοπεδωμένο το κέντρο του νομίσματος (φοίνικα και αξία αντίστοιχα) για 30$ κι ακόμα θυμάμαι τη χαρά και την εντύπωση για την (έστω και τοπική) ποιότητά του! εννοείται και τονίζω οτι μιλάμε για εφάμιλλο νόμισμα αλλά μόνο στο 50% της επιφάνειας και χωρίς ίχνος λούστρου (αλλά έστω με πεντακάθαρο πεδίο και σοκολατί πατίνα  Άνεση ).  με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτο
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 29, 2011, 09:03:21 μμ »

παιδια το νομισμα ειναι σιγουρα πολυ ομορφο,αλλα η κριση, σιγουρα μας εχει κανει πιο διστακτικους,θυμασθαι πριν μερικα χρονια,κατι γνωστους εμπορους που ξεκιναγαν λοτ,απο δυο και τρεις χιλιαδες,ποικιλιες του καποδιστρια,σιγουρα ακομη το πιο πολλα, τα καμαρωνουν ακομα.παντως το συγκεγκριμενο νομισμα,αλλες εποχες το χιλιαρικο θα ηταν λιγα,για τετοια κατασταση.σημερα το χιλιαρικο εγινε δχιλιαρο+,για πριν τρια χρονια.σημερα σιγουρα, οποιος πουλα χανει,αλλα μερικες φορες η αναγκη,μας κανει να αποχωριζωμαστε ,αγαπημενα αντικειμενα,γιατι η πραγματικοτητα ειναι αμειληκτη.δυσκολοι καιροι,για πριγκηπες(μεταφορικα εννοω)καλο βραδυ σε ολην την παρεα,και μη χειροτερα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences