Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:45:52 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η αξία των 5 λεπτων,αναγνωρίσεις-αποχρώσεις-εκδόσεις  (Αναγνώστηκε 66358 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 08:24:29 πμ »

Ωραίο το χρωματολόγιο . Πως θα γινει να βρούμε κανένα παρόμοιο για τα 10 λεπτα και 20 λεπτα ?
Μήπως οι κατέχοντες με βεντάλιες για γραμματόσημα να βοηθήσουν ?   Σαρκασμός

Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 11:59:22 πμ »

Τα πορτοκαλί, τα κόκκινα και τα μπλε.
Στα κόκκινα και μπλε το σκάνερ έβγαλε πιο φωτεινή εικόνα, ειδικά τα ultramarine ξέφυγαν πολύ.


Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 08:56:29 πμ »

Μπράβο Salonico
Μήπως να τα σκανάρεις πάλι με μικρότερη ρύθμιση στη φωτεινότητα στο σκανερ ? Μόνο εσύ μπορείς να συγκρίνεις την αξιοπιστία στο αποτέλεσμα του σκανιρασματος με το πραγματικό.
Όπως και να ειναι βοηθάει.
Καταγράφηκε
nick1967
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 12:38:56 μμ »

Μπραβο ευχριστουμε για το χρωματολογιο
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 12:57:24 μμ »

Να'στε καλά παιδιά, προσπάθησα το ΣΚ να τα ξανασκανάρω με σκουρο, αλλά απέτυχε...
Εν τέλει αυτά τα χρωματολόγια είναι απλώς ενδεικτικά, ένας μπούσουλας βοηθητικός για τη μελέτη όπως έγραφε και ο helios.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 01:21:32 μμ »

Ε,κάνε τη καλή και βάλε και τα καφέ  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 07:46:27 μμ »

Και οπως και με τα δεκαλεπτα, ενα πανεμορφο αντιτυπο 80-86, ωραιας εκτυπωσης



Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 11:04:11 μμ »

Και με ανάγλυφο αν παρατηρώ καλά...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 09:33:26 μμ »

Ναι, το ειδα πριν λιγο, εχει οντως αναγλυφο, ισως οχι το πιο εντονο που εχω δει σε αυτη την περιοδο αλλα φαινεται ξεκαθαρα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 23, 2017, 09:55:50 μμ »

Καλησπέρα, απόψε θα γίνω λίγο κακός, πρώτα απ'όλα με τον εαυτό μου. Αγόρασα από το ebay την παρακάτω ΜΚΕ σαν έκδοση καθαρισμένων (!!!) χωρίς να την πολυψάξω (σε αυτό συνέβαλλε και η αρκετά χαμηλή τιμή). Βέβαια έβλεπα πως η εκτύπωση δεν με πήγαινε προς τα ''καθαρισμένα'' (πίστευα πως είναι βαριά), ούτε και το χαρτί (για αυτό και βάζω τον εαυτό μου ως βασικό υπεύθυνο). Νομίζω πως είναι 1875-80 έτσι;

Υ.Γ. Πάντως όσο και να έχω ευθύνη, τον πωλητή θα τον μαυρίσω στο feedback γιατί υποστήριζε πως είναι ''καθαρισμένων''.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 23, 2017, 10:19:04 μμ »

Σίγουρα ο θυμός σου έχει οικονομική διάσταση καθώς η διαφορά στη τιμή μεταξύ των δύο 5λ καθ.και υποκίτρινου είναι αρκετά μεγάλη,όμως εδώ πήρες,και σε καλη τιμή όπως σημειώνεις,ένα άψογο γραμμ.από όλες τις απόψεις,συν ότι έχει και το plate flaw των λευκάζων ''5'' πράγμα που του δίνει υπεραξία μαζί και με την πρόσθετη τιμή των τεράστιων περιθωρίων...
Ε,δεν το λες και άσχημα
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 29, 2017, 09:26:44 πμ »

Σε προηγούμενο topic αναφέρθηκα για την περίπτωση. Μου τα πούλησαν χωρίς την πίσω όψη για ''καθαρισμένων''. Βλέποντας την πίσω όψη από κοντά πάμε για '62-'67, σωστά;
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 02, 2017, 01:49:18 μμ »

Το αριστερο 5λ πέρα απο τα χαρακτηριστικά των συνεχόμενων,εκτύπωση σχετικά βαρειά,βάθος μεταλλίου σχετικά ομοιογενές,απόχρωση βαθιά κιτρινοπράσινη,στα όρια του λαδί,έχουμε το ακαταμάχητο επιχείρημα της σφραγίδας που είναι κατά 95% 1866,άρα...
Το άλλο ενώ ή απόχρωση μπορεί να σε μπερδέψει,εν τούτης η γραμμές σκίασης στον αυχένα και το βάθος μεταλλίου,που είναι σχεδόν πλήρης μελανώματος,και βεβαίως βασικό και στα δύο οι ΑΕ όπως σωστα σημειώνεις,με την μικρή αλλά εμφανή διαφορά σκίασης,λιγότερο στο αριστερό περισσότερο στο δεξί,και αυτό γιατι όσο προχωρούσαν τα χρόνια τα μεταλλικά στοιχεία των ΑΕ φθείροταν και έτσι τα πρώτα τραβήγματα έχουν διαφορές απο τα μεταγενέστρα,π.χ. το αριστερό εκτυπώθηκε το 1865,για όλα τα παραπάνω λοιπον ,καλά θα κάνεις και θα προβείς στις ενέργειες που γράφεις.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 23, 2017, 12:38:05 μμ »

. και -
ή αλλιώς τελεία και παύλα!
Η συλλογή ΜΚΕ είναι ότι καλύτερο στην ενασχόληση με τον φιλοτελισμό,και με την όποια πείρα έχω με το πέρασμα των χρόνων,με συλλογές και άλλων κρατών, θα έλεγα,και στον παγκόσμιο φιλοτελισμό !!!

Προ εξαμήνου σε συζήτηση με φίλο,άριστο γνώστη των ΜΚΕ,σχετικά με έντoνες κηλίδες χρώματος στην όψη των γραμμ.,τους λεγόμενους''θρόμβους χρώματος'' του είχα δείξει αυτο το φάκελλο:



...στην συλλογή μου προ τετραετίας,αγοράζοντας τον με την λάθος εκτίμηση του πρωτόλειου σφάλμα pos.44 πάνω στο 1λ*.
Εχοντας λοιπόν στραμμένη την προσοχή μου στο 1λ,βλέποντας τις άλλες δύο αξίες,10λ συνεχόμενων και 5λ,απο την στιγμή που εμφάνιση γραμμ.και σφραγίδα 1867,τι άλλο?,συνεχόμενων και αυτο,τοποθέτησα το φάκελλο στις εκδόσεις 1862-67.

Ξεκινώντας ,εδώ και δέκα μέρες μια ολική επανεκτίμηση πάνω στην ταξινόμηση του συνόλου των ΜΚΕ της συλλογής μου,μετα απο τα {λίγα σχετικά 2λ} πέρασα απο προχθές στα 5λ.Εφόδια στην προσπάθεια αυτή η μελέτη 1933,βιβλίο Behrens,απόκτηση και άλλων γραμμ.,κατάλογοι δημοπρασιών,και ασφαλώς μια πείρα συσσωρευμένη 10 ετών απο την τελευταία φορα που τα ταξινόμησα.
Ακολουθώντας την τάση Τσεριώτη/Κούνδουρου,είχα ταξινομήσει της εκδόσεις Μαίου 1862 σε αυτές των συνεχόμενων,αλλά χωρίς την ''κρησάρα'' του τωρινού ελέγχου.
Ετσι λοιπόν διαβάζωντας αυτό,απο την μελέτη 1933:


...ξανακοιτάω το παραπάνω φάκελλο.
Εκει λοιπόν διαπιστώνω,πάνω στο 5λ πολύ ισχυρο ανάγλυφο,εκτύπωση πλήρης μελανιού,αλλά όχι και τόσο καλαίσθητη σαν τις άλλες αξίες των πρώτων τραβηγμάτων των άλλων αξιών,και μπροστά στο φως ανεπαίσθητος ΑΕ με διαφορά σκιάσεων πλευρών που φαινόταν άνετα μέσα απο το χαρτί της επιστολής.
Ετσι λοιπόν συμπερασματικά με τα παραπάνω ''απέκτησα'' ένα συν στην αξία του φακέλλου μου,καθώς η αξία των δύο 5λ επι φακέλλου έχει σεβαστη διαφορά,και βεβαίως τη χαρά μια ''ανακάλυψης''!

*
το λάθος{το οποίο το πλήρωσα αρκετά,καθώς υπήρχε ενδεχομένως και ενδιαφερόμενος/οι για άλλους λόγους}εγκειται στο γεγονός ότι η πιο παλιά σφραγιση του 1λ pos 44 είναι 1/1867,εδώ έχουμε 12/1967,αλλά τα 1λ που έχουν το σφάλμα γι'αυτη τη έκδοση είναι red brown short beard και όχι αυτο που είναι σαφέστατα chocolate brown....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2017, 01:25:03 μμ από LHH » Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 26, 2017, 01:39:38 μμ »

Τελειώνοντας την επαναταξινόμηση των 5λ της συλλογής μου,θα έλεγα,είναι μάλλον η πιο εύκολη αξία για να αναγνωρίσεις την κάθε έκδοση,με μια μόνο μικρη δυσκολία σε μια περίοδο εκτύπωσης.
Ετσι λοιπόν με τρεις λέξεις έχουμε:

1861 Παρίσι
χωρίς ΑΕ εκτύπωση άψογη.
1861 κακέκτυπη
ΑΕ χαρακτηριστικός,λευκός περίγυρος,κυρίως πίσω απο το κεφάλι,καθόλου ανάγλυφο,οι τελείες στις κυματιστές γραμμές έντονες σαν κόκκοι,ανάμεσα στις γραμμές σκίασης μάγουλου μικρά στίγματα χρώματος.
1861 επιμελημένη
ο ΑΕ όπως παραπάνω ,καλή εκτύπωση,πολύ λίγο αναγλυφο,μπορει και ένας ανεπαίσθητος λευκός περίγυρος.
1862 αρχικό τράβηγμα
ΑΕ αλλου τύπου,και πλεον αυτός και στις επόμενες εκδόσεις, με διαφορες σκίασης{η μόνη}, αναγλυφάρα{sic}
1862-67
AE πάντα λεπτοι,καλά εκτυπωμένοι,χωρίς φθορές,μπορει και ανάγλυφο{βοηθάει},90% καλές εκτυπώσείς,αρκετές περιπτώσεις με στίγματα χρώματος{πρώτα καλής εκτύπωσης τραβήγματα},μπερδεμενες πάνω απο τρεις γραμμές σκίασης μετα τα τελη 1864
1868-69
ΑΕ βαρείς,καλή εκτύπωση,χαρακτηριστικές γραμμές σκίασης μάγουλο/σβέρκος,με μακριές γραμμές που δεν ''κολλάνε'' η μια με την άλλη,απο μακρια βλέποντας το γραμμ.φαίνεται θαμπού χρωματισμού.Προσοχή !,τα πρασινοκίτρινα δεν έχουν λευκα στίγματα στο βάθος μεταλλίου,χαρακτηριστικό άλλων αξιων των καθαρισμένων,αλλά μόνο τα γκρι/πράσινα.
1871
σαν την παραπάνω,με μικρές διαφορές:
πάντα πιο βαρια εκτύπωση
μια σκοτεινή εντύπωση,κοιτώντας το απο κάποια απόσταση
γραμμές σκίασης σχεδόν πάντα,τρεις και παραπάνω ενώνονται μεταξύ τους
1871-76
διχτυωτό χαρτι,φαίνεται μπροστα στο φως.
1875-80
κρεμ-υποκίτρινο χαρτί,σπάνια λευκό
1880-86
χωρις ΑΕ

Συνοψίζοντας η πραγματική δυσκολία είναι στα 1864-66,σίγουρα με μια δυσκολία και μεταξύ των πρώτων αθηναϊκών,αλλά εδω είμαστε για οτιδήποτε 😊


Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences