Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:33:32 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η αξία των 5 λεπτων,αναγνωρίσεις-αποχρώσεις-εκδόσεις  (Αναγνώστηκε 66334 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 04:36:06 μμ »

Μπορούν οι φίλοι απο την παρέα να πούν κάποια πράγματα για το παρακάτω 5λεπτάκι χωρίς καν να δούν την πίσω πλευρά;

Νομίζω πως είναι εύκολο... Ελπίζω να υπάρξει συμμετοχή.  Χαμόγελο






« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2016, 04:58:36 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 08:06:08 μμ »

Για να μην μπερδεύεστε, στο απλό αυτό quiz ζητάω απλώς να μου πείτε τις γνώμες σας ως προς την κατάταξη του 5λ αυτού, χωρίς να δείτε την πίσω πλευρά.
Το γραμματόσημο θεωρώ πως είναι πολύ χαρακτηριστικό της έκδοσης στην οποία ανήκει και πως η κατάταξη του είναι εφικτή εν ριπή οφθαλμού, χωρίς καν να χρειαστεί να ελέγξει την πίσω πλευρά κάποιος.

Περιμένω τις γνώμες σας.
Καταγράφηκε

zante
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 04:12:51 πμ »

Γειά σου δάσκαλε ! Το πεντάλεπτο θα πρέπει να το κατατάξουμε στην περίοδο 80/86 λόγω της σφραγίδας έκτου τύπου.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:23:43 πμ »

Γειά σου δάσκαλε ! Το πεντάλεπτο θα πρέπει να το κατατάξουμε στην περίοδο 80/86 λόγω της σφραγίδας έκτου τύπου.

Γειά σου Διονύση! ... Χαθήκαμε, υποχρεώσεις πολλές... Επέστρεψες στo νησί;  Χαμόγελο

Μέσω της σφραγίδας λοιπόν, η οποία ειναι ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ μονόκυκλη 6ου τύπου, τύπος που αναφέρεται πως χρησιμοποιήθηκε απο το 1882 και, λόγω αυτού, όταν συναντάται επάνω σε ΜΚΕ τον βλέπουμε σχεδόν αποκλειστικά επάνω σε γραμ/μα της περιόδου 80-86, ο Διονύσης βάζει το 5λ στα 80-86, χωρίς καν να έχει δεί την πίσω πλευρά για να ελέγξει και να σιγουρευτεί απο την μή ύπαρξη ΑΕ.

Οι υπόλοιποι φιλοι συμφωνούν με την κατάταξη του γραμματοσήμου στα 80-86;
Η σφραγίδα, ο χρωματισμός και η εμφάνιση συνολικά του γραμ/μου φαίνεται να συνηγορούν υπέρ της κατάταξης αυτής. Συμφωνούμε όλοι σε αυτο;
Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 07:17:41 μμ »

Η σφραγίδα είναι πολύ σοβαρό κριτήριο,ειδικά από μεγάλο ταχ.γραφείο,όμως λόγω εμφάνισης,δηλ.χρωματισμού και εκτύπωσης μπορεί από πίσω να έχει κανένα χοντροκομένο πεντάρι  Χαμόγελο,από κάποιο φύλλο που είχε ξεμείνει κατω,κατω στη στιβα,στο Πειραιά

Που είναι ο heretic που έχει εντρυφήσει σε αυτές τις εκδόσεις?
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 07:20:46 μμ »

Δύο ακόμα παρατηρήσεις,φαίνεται ένα ψευδο-ψαθωμα που λέγαμε παλιότερα και ότι τις τύπου 6 σφραγίδες τις συναντούμαι στα δίλεπτα παλιότερων εκδόσεων,λόγο κλοπης της σφραγίδας ''Κέρκυρα'' και σφράγισης παλιότερων φύλλων
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 07:26:29 μμ »

"Μήπως όμως, αφού έχει ΑΕ, θα πρέπει να το κατατάξουμε ως 1875-1880 το οποίο σφραγίστηκε κάποια στιγμή μετά το 1882, εξού και η σφραγίδα 6ου τύπου;" αναρωτιέται αμέσως κάποιος, κατά την σωστή λογική του LHH.

Θα ήθελα να διαβάσω τις παρατηρήσεις σας και αμέσως μετά θα παρουσιάσω τις δικές μου.

Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 07:44:24 μμ »

1872-75
Πολύ διαφανείς,άσε που το φανερώνει και η κατάταξη Groom ως ''Ρ'' τράβηγμα.
Νομίζω ότι είναι η σμαραγδί εκτύπωση,στο πιο ανοιχτό?
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:13:07 μμ »

Πάνο, σε ευχαριστώ. Ως τώρα λοιπόν, έχουμε 2 απόψεις για την κατάταξη του συγκεκριμένου γραμματοσήμου, 1880-1886 απο τον Διονύση, χωρίς εκείνος να έχει δεί την πίσω πλευρά και βασιζόμενος στην σφράγιση και 1872-1875 απο τον Πάνο, αφού εκείνος είδε και την πίσω πλευρά, θεωρώντας προφανώς πως έχουμε μια σφράγιση μετά το 1882 σε γραμματόσημο 1872-1875.

Υπάρχει μήπως και κάποια άλλη ιδέα για την κατάταξη του συγκεκριμένου αντιτύπου;
Καταγράφηκε

zante
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:55:52 μμ »

Αυτό είναι το δικτυωτό σε σμαραγδί απόχρωση. Δεν βλέπω ομοιότητα. Βέβαια δεν έχω μεγάλη εμπειρία.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:30:49 μμ »

Νομίζω αγαπητέ zante,αν και η φωτό δεν ανοίγει πολύ,ότι εκτυπωτικά δεν μου φαίνεται για δικτυωτό-να σου πω και την αλήθεια ούτε για σμαραγδί μου φαίνεται,αλλά και εγώ δεν έχω πείρα πάνω στο χρωματισμό αυτό εξον ένος γραμμ που έχω και τυγχάνει να ειναι πιο βαθιάς απόχρωσης.Βέβαια ο παραπάνω ισχυρισμός μου πάει ''περίπατο'' αν το έχεις στη κατοχή σου και οπωσδήποτε έχει βαθύ δικτύωμα...

Και έχουμε τον Νίκο που μας ''τσιτσιρίζει'' και δεν μας το γράφει...τι να σου κάνω που δεν είμαι κοντά στα βοηθήματά μου τώρα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:36:53 μμ »

Σας "τσιτσιρίζω" διότι το γραμματόσημο που έδειξα έχει κάποιο ενδιαφέρον.  Χαμόγελο

Να το πάρει το ποτάμι ή να περιμένουμε μήπως ακουστεί κάτι ακόμα;
Καταγράφηκε

zante
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:37:26 μμ »

Το γραμματόσημο δεν το έχω στην κατοχή μου. Απλά κρατάω αρχείο φωτογραφιών από δημοπρασίες του βλαστού για να ανατρέχω. Την ταξινόμηση στον βλαστό την κάνει ο Μπέλιας.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 08:01:56 πμ »

Διονύση, Πάνο κ.λπ.

Το γραμματόσημο είναι ένα κοινό, τυπικό και γνήσιο κιτρινοπράσινο 5λ 1880-1886, σε ελαφρά διαφανές και δικτυωτό χαρτί (βλ. Μελέτη) σφραγισμένο με σφραγίδα 6ου τύπου, το οποίο όμως έχει παραποιηθεί με την προσθήκη σε αυτό πλαστού ΑΕ "5", ελαφρώς μικρότερης (5.5mm) της κανονικής διάστασης.

Παραποιήσεις κοινών 5λ 1880-1886 με προσθήκη σε αυτά πλαστού ΑΕ και με σκοπό την ταξινόμηση τους σε προγενέστερες περιόδους, άρα και την άνοδο της αξίας τους, αναφέρονται στην Μελέτη και τον Κούνδουρο (2000). Η διακοπή μάλιστα που παρουσιάζει το ψηφίο του συγκεκριμένου αντιτύπου στο σημείο οπου η καμπύλη του ψηφίου δεν ακουμπά στην κάθετη γραμμή του βρίσκεται σε συμφωνία με το παράδειγμα που ο Κούνδουρος (2000) παρουσιάζει στην σελ. 180, ενώ στην σελ. 179 οπου περιγράφει τα 5λ 1875-1880 αναφέρει πως "Τα 5λεπτα της περιόδου αυτής (1875-1880) χρειάζονται πολύ προσοχή γιατί σε 5λεπτα της τελευταίας έκδοσης, σε κρεμ χαρτί που δεν είχαν ΑΕ, τέθηκαν πλαστά "5".
Στην Μελέτη αναφέρεται το οτι οι διαστάσεις των πλαστών αυτών ΑΕ σε 5λ 1880-1886 είναι ελαφρώς μικρότερες του κανονικού. Η προσεκτική σύγκριση του ΑΕ του γραμ/μου αυτού με τους ΑΕ μη παραποιημένων αντιτύπων οδηγεί άμεσα σε συμπεράσματα.
Η παρουσία της σφραγίδας 6ου τύπου βοηθάει στο να υποψιαστούμε το συγκεκριμένο αντίτυπο αφού, όπως εξηγήσαμε προηγουμένως, η σφραγίδα του τύπου αυτού συναντάται -αν και όχι αποκλειστικά- σίγουρα πολύ συνηθέστερα επάνω σε γραμματόσημα 80-86. Εκείνος που παραποίησε το σφραγισμένο αυτό γραμματόσημο ίσως παρέβλεψε την παράμετρο αυτή.


Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 11:22:42 πμ »

Λοιπόν,,μας έβαλες σκοτεινή φωτό από πίσω,κότσαρες και ένα Ρ και να τώρα  Μεγάλο χαμόγελο
Πάντως είναι μια συνήθη πρακτική,από παλιές πραγματογνωμοσύνες ή ακόμα και απλές ταξινομήσεις να αναγράφουν σε ποια έκδοση ανήκει μια ΜΚΕ,γράφοντας το αριθμό καταλόγου,συνήθως michel οι ξένοι,οι Ελληνες Βλαστού,και οι πολύ παλιοί έβαζαν τα νούμερα του εγχειρίδιου colh ή την κατάταξη Groom που για την τελευταία θα πρέπει να ανοίξουμε  τόπικ,γιατί οι μεγάλοι μελετητές της εποχής μας ακόμα την επικαλούνται.
Βάση των παραπάνω και στο ένα του helios και στο άλλο του zante βλέπουμε από πίσω σημειώσεις στο ένα όπως έγραψα παραπάνω και στο άλλο τον αριθμο 26,που μη έχοντας κατάλογο παρώντα αν ανατρέξει καποιος στις συγκρίσεις μεταξύ των καταλόγων διάφορων οίκων θα το αντιστοιχίσει με την έκδοση καθαρισμένων.
Οσο αφορά τις δημοπρασίες του βλαστού,παίρνοντας μέρος από το 1995,και κρατώντας σαν αρχείο πολλούς καταλόγους ακόμα,πάντα είχαν προβληματική εκτύπωση σε σύγκριση με του Καραμήτσου ή ξένων και νομίζω ότι ο Ο.Μπέλιας συνεργαζόταν στο κατάλογο και όχι στις δημοπρασίες...βέβαια έχει πεθάνει τώρα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences