Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 04, 2024, 03:07:25 μμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 24
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπεραξία  (Αναγνώστηκε 98307 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Μάιος 28, 2012, 08:15:05 πμ »

Μυρωδια δεν εχουν παρει ορισμενοι. Και ουτε προκειται να παρουν γιατι δεν θελουν να παρουν. Και καποιοι δεν θελουν να καταλαβουν επειδη η δουλεια τους εξαρταται απο το να μην καταλαβαινουν και αυτοι και οι αλλοι.
 
Και τι ειναι ρε τα συλλεκτικα νομισματα? Αυτοκινητο η σινεμα? το αυτοκινητο πεφτει η αξια του γιατι το χρησιμοποιεις. Και ενα μετρο να το κουνησεις μονο μεσα στην αντιπροσωπεια και καθολου να μην το αγγιξεις, αν πας να το δωσεις πισω, ως μεταχειρισμενο θα πουληθει. Ως μεταχειρισμενο θα γινει η μεταβιβαση απο το ονομα σου στον δευτερο ιδιοκτητη. Ουτε σινεμα ειναι ρε! Εκει πληρωνεις το χωρο, το χρονο, την ταινια που καποιοι πρεπει να πληρωθουν για να την κανουν και να διασκεδασεις εσυ. Σιγα μην ειναι και κλαμπ η ποδοσφαιρικος αγωνας.
Τα συλλεκτικα νομισματα τι τα κανεις??? Τα πλακωνεις στα χαστουκια? Τα φτυνεις? Τα χεζεις? Τα πατας? Ετσι οπως τα παιρνεις, ετσι και τα αφηνεις!
Αμα ειναι σινεμα τα νομισματα να τα βαλετε σε μια αιθουσα, να πληρωνουμε ενα εισιτηριο, οπως στο νομισματικο μουσειο, και να περναμε να τα βλεπουμε.
Φταινε αυτοι που πιστευουν τετοιες βλακειες. και πανε και αγοραζουν κατι εν γνωσει τους περισσοτερο απο οσο θα το πουλησουν και σα να μην φτανει αυτο πανε και πληρωνουν τα φυκια για μεταξωτες κορδελες. Αμα τους αρεσει και τη βρισκουν ετσι, καλα κανουν.
Να μην ερχονται μετα ομως και να λενε αυτες ειναι οι τιμες. Οχι ρε, δεν ειναι αυτες οι τιμες, επειδη το αγορασες εσυ τοσο.

Λεει ο rakosyllekths
Τελευταια δημοπρασια πριν μια εβδομαδα 50ρικο απιστοποιητο 1876 εκλεισε 50 χιλ ευρο.
δραχμη 1851 απιστοποιητη 25 χιλ ευρο
ταλληρο 44 απιστοποιητο 25 χιλ ευρο
δρχ 1847 απιστοποιητη 40 χιλ ευρο

Αφηνοντας εξω το 50ρικο, αν και αυτο ειναι ακριβο, για τα αλλα να κρατηθει και ενα μαντηλι μεγαλο μεγαλο για το καθενα.

Εδωσες 3 χιλ. για ταλληρο παρισιων μσ 62 φιλε pepos??? Αντε δωσ το τωρα η σε 2,3,5 χρονια η ρωτα ποσο κανει αφου δεν θες να πουλησεις, και αν πιασει τα  μισα να εισαι υπερευχαριστημενος. Και χιλιαρικο να πιασει παλι ευχαριστημενος να σαι. Μαλιστα μπορεις να αναφερεις και το συμπερασμα του rakosyllekths οτι δεν υπαρχουν πανω απο 400 ακυκλοφορητα. Θα τα μετρησε φαινεται για να το ξερει.
Και γραφεις ακομα για τα 20ρικα του 84
Εικοσάρικο πιστοποιημένο MS63 650€, AU58 360€ για MS66 δεν συζητάμε.
Και δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, για πραγματικές συναλλαγές μιλάω.

Σε πιστευω οτι δεν τα βγαζεις απο το μυαλο σου φιλε pepos, αλλα σου λεω τωρα εγω. ΑΥ 58 τιμη χρυσου συν 10 ευρω λογω καλοσυνης επειδη εκανε τον κοπο και το πιστοποιησε. ΜΣ 63 στα 3 κατοσταρικα.
Τα συλλεκτικά νομίσματα είναι αυτό που λέει η λέξη, <<ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ>>
Φίλε μου όσα Γιωργάκια MS63 βρεις τα αγοράζω 350 όχι 300 που λες.
Δεν ξέρω τι θα παίζει σε 2 μήνες ή 2 χρόνια αλλά αυτή τη στιγμή οι απόψεις σου κατ' εμε απέχουν από την πραγματικότητα.
Σύμφωνα με το σκεπτικό σου αυτοί που έχουν δώσει κάποια χρήματα για όμορφα και ακριβά νομίσματα είναι κορόιδα.
Η τιμή καθορίζεται βάσει της σπανιότητος ενός νομίσματος και της κατάστασής του.
Αν εσύ μπορείς να βρεις ταλιράκι Παρισίων 33 MS62 στην τιμή που λες θα σου βγάλω το καπέλο.
Άλλο όμως να το δηλώνεις για λόγους που δεν κατανοώ και άλλο να το έχεις στα χέρια σου με τιμή κτήσης 1000€.
Όταν θα το πάρεις τόσο να μας το δείξεις για να ασπαστώ την άποψη σου και να σε πω και "μάγκα".
Μέχρι τότε όμως λόγια του αέρα..............
Αν συγκρίνεις δε, ένα νόμισμα με τον κινηματογράφο τότε δεν λέγεσαι συλλέκτης.
Με το δικό σου σκεπτικό ένα γνήσιο Cobra δεν πρέπει να έχει τιμή 1.000.000$ γιατί ένα αυτοκίνητο είναι σαν τα άλλα με τέσσερις ρόδες και τιμόνι.
Έλα όμως που τόσο πουλιέται γιατί είναι σπάνιο και συλλεκτικό κομμάτι.
Τελικά διαπιστώνω πως αρκετοί από εδω μέσα λοιδορούν τα παιδιά που από το υστέρημά τους και με θυσίες αναγνωρίζουν την αξία, την σπανιότητα, την ομορφιά και την νομισματική ιστορία των νομισμάτων του τόπου μας.
Αν το θέμα είναι οι ακριβές τιμές, τι να κάνουμε ρε παιδιά δεν μπορούν όλοι να κυκλοφορούν με Ferrari, αλλά όχι επειδή κάποιος δεν μπορεί ή δε θέλει να την αποκτήσει να λέει στον άλλον που τα έσκασε ότι είναι κορόιδο.
Δεν είναι πρέπον.
Πάντως εγώ ούτε τα φτύνω, ούτε τα πατάω, ούτε τα χέζω απλά τα περιεργάζομαι και θαυμάζω τη δουλειά του χαράκτη, τη λεπτομέρεια του σχεδίου, το πάτημα του δίσκου και αναλογίζομαι βέβαια τι αξία είχε ένα ασημένιο τάλιρο ή ένα χρυσό εικοσάρικο πριν 180 χρόνια και τι αξία έχει σήμερα ένα νόμισμα των 2 Ευρώ ή ένα χαρτονόμισμα των εκατό.   
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #166 στις: Μάιος 28, 2012, 08:16:19 πμ »

Λογια του Βασιλη :
<<Τελευταια δημοπρασια πριν μια εβδομαδα 50ρικο απιστοποιητο 1876 εκλεισε 50 χιλ ευρο.
δραχμη 1851 απιστοποιητη 25 χιλ ευρο
ταλληρο 44 απιστοποιητο 25 χιλ ευρο
δρχ 1847 απιστοποιητη 40 χιλ ευρο>>

Αφηνω εξω το 50αρικο.
Τρια νομισματα 90,000 ευρω!!
Που μιλατε βρε παιδια και σε ποιους απευθηνεστε??
Σε κανεναν Αγγελοπουλο ή σε κανεναν Βαρδινογιαννη?
Εσυ Ηλια δλδ εαν δεν εχεις 90 χηνες και βρεις αυτα τα νομισματα με 10,000 δεν θα τα αγορασεις γιατι θα ειναι VF? ?

προ τριων ετων,

πενηνταρικο 1876 ιδιο και καλυτερο στο Καραμητσο 22000
δραχμη 1851 μσ64 NGC 6000
ταλληρο 1844 μσ62 pcgs 7500

εξηγω πως λειτουργει η επενδυση.
Αυτη ειναι επενδυση.Δεν ενοουσα παρτε και σεις τετοια .

Να αγοραζεις σκαρτες λιρες στο 300 εκαστη δεν ειναι επενδυση ουτε συλλογη παρα Μ######.
Καθεστε και κανετε αναλυσεις επι αναλυσεων για το χρυσο και δεν εχετε παρα μερικες δεκαδες 7.94 γρατζουνισμενες μη συλλεκτικες λιρες.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #167 στις: Μάιος 28, 2012, 08:18:49 πμ »

Φιλε Ηλια εγω σου αφηνω στην ακρη το επενδυττκο και τις λιρες, (που στο φιναλε εχω δικαιωμα να επιλεξω,παρ ολους τους πατρονους των Ελληνικων για δικους τους λογους) και σου λεω οτι μπορω  ισως να διαθεσω 3-5 χιλιαρικα για συλλεκτικα τον χρονο. Ειναι δυνατον να παρω ενα νομισμα;;; Γιατι εδω που τα λεμε με  τα ποσα που αναφερεις , ουτε 1|3 του νομισματος δεν παιρνω!!!! Γιατι να μην εχω 5-10 νομισματα ετσι να μου δινουν την αισθηση εστω του συλλεκτη, μια και πραγματικα τα αγαπω;;;
Αλλα και παλι ρε φιλε  και 15 χιλιαρικα να μπορουσα να δωσω, και να σκεφτω σου λεω και την επενδυση, με τι ψυχη να επιλεξω ενα κομματι Λύπη

Υ.Σ Μηπως επειδη  εκει  τυγχανει να ειστε μαζεμενοι πολλοι και δυνατοι συλλεκτες , εχετε χασει την πραγατικοτητα της υπολοιπης Ελλαδας;;;;
Πως χανεστε ετσι.......εγω δηλαδη πιστευω οτι ακομα και ο Βασιλης αλλα θα ελεγε  περι συλλεκτων πριν 5-6 χρονια , αλλα λεει τωρα.......


ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ.
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΟΥΣ ΠΑΤΡΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΝΤΑΒΑΔΕΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #168 στις: Μάιος 28, 2012, 08:20:08 πμ »

Εγω το πηρα ομως Ηλια!! Κλείσιμο ματιού
Και οσο εσυ θα μαζευεις 15,000-20,000 χιλιαρικα για τα επομενα 20-25 χρονια εγω θα το εχω στην συλλογη μου να το χαιρομε!!  Κλείσιμο ματιού

Να το χαιρεσε το νομισμα παρολο που το ακριβοπληρωσες.

ΜΣ62 7 ΧΙΛ.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #169 στις: Μάιος 28, 2012, 08:28:11 πμ »

Δεν θα διαφωνησω Ηλια, σε καταλαβαινω και καλα κανεις!!!
Απλα ετσι συζητωντας σου δινω και εγω μια αλλη επισης οπτικη γωνια, που ΦΥΣΙΚΑ και δεν εισαι υποχρωμενος να ασπαστεις!!!
Τον καθενα κατι αλλο τον ευχαριστει και αλλες βλεψεις εχει.
Εγω π.χ προτιμω την λογικη που εχει ο Γιωργος(προς θεου δεν λεω οτι ειναι η σωστη......δεν πρεπει  αλλωστε να  υπαρχει σωστο και λαθος ,σε  οτι μας ευχαριστει) και δεν εχω καποιον συλλεκτη ως προτυπο!!!
Κατα συνεπεια δεν θελω να φτασω καποιον ουτε να τον περασω. Ετσι θα προτιμουσα να καλυψω το φασμα των νομισματων σε f-vf για τα πιο δυσκολα ωστε να εχω πιο ολοκληρωμενη σε αριθμο συλλογη .
Μου αρεσει απλα να ασχολουμαι με το θεμα, δεν το βλεπω επενδυτικα(οσον αφορα τα συλλεκτικα) , και μη εχοντας προτυπο προχωρω κανοντας το κεφι μου ,  προσπερνοντας τα <πρεπει > και τους κανονες των αλλων

αυτο ειναι που σας κομπλεξαρη.Το ειπες σε στιγμη καλοσυνης της ψυχης σου και με απολογητικο υφος.
αυτο το ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ Η ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΩ.
Φιλε εμεις δεν διαγωνιζομαστε μεταξυ μας και τα καυλια μας εχουν φυσιολογικο μεγεθος,οποτε δεν διαγωνιζομαστε πιος θα εχει το καλυτερο,ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ και χαιρομαστε ο ενας τη συλλογη του αλλου.

Ουτε τα κρυψαμε ποτε ουτε σας αρνηθηκαμε τη γνωση σε σας του πιο καινουριους.

Απεβαλε τα κομπλεξ σου.Υπαρχουν νομισματα των 300 ευρο σουπερ ακυκλοφορητα και μοναδικα,το κομπλεξ ειναι αυτο που δεν σας επιτρεπει να αγορασετε ακυκλοφορητα.
τα 2/3 του Γεωργιου Α χτιζονται μσ63,μσ64 με λιγοτερο απο 300 εκαστο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Μάιος 28, 2012, 08:29:14 πμ »

Το κακό με τους περισσότερους εδώ μέσα είναι ότι θα πλήρωναν ευχαρίστως ένα καθορισμένο VF 20 δραχμο του 84 300 ευρω όταν με αλλα 100 ευρω θα το έπαιρναν MS62.  

αρα συμπερασματικα εχουμε διασταση αποψεων

ΔΗΜΗΤΡΗ καποιους τους καταλαβαινω το χρημα εχει γινει δυσκολο και ακριβο

οι περισοτεροι παμε στο super market και αγοραζουμε τα προιοντα οχι βαση ποιοτητασ αλλα βαση τιμης

οποτε αυτα που λεει ο βασιλης με τον ηλια και εσενα ακουγονται λιγο τρελα


δυστιχος για εσας αλλα θα αποδηχθει σε 10 χρονια οτι εισασταν σωστοι

πριν απο 2 εβδομαδες εφερε ο βασιλης τις λιρες απο το μασουρι ολεσ BU αν η τιμη που τις εδινε ηταν παραπανω 320-325 πχ δεν θα αγοραζε κανενας αν ομως ηταν λιβανικες ιταλικες και μαιμουδιαρες και τις εδινε καποιος στην τιμη αγορας της τραπεζας βαζω στοιχημα οτι θα γινονταν συλλαλητηριο και θα τις πουλαγε αμεσως ενω τα λουλουδια του βασιλη θα του εμεναν (αυτο το λεω γιατι ειμαι σιγουρος οτι η μεγαλη πλειοψιφια εδω μεσα δεν ξερει να τις ξεχωριζει )

Καταγράφηκε

rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #171 στις: Μάιος 28, 2012, 08:31:30 πμ »

Μυρωδια δεν εχουν παρει ορισμενοι. Και ουτε προκειται να παρουν γιατι δεν θελουν να παρουν. Και καποιοι δεν θελουν να καταλαβουν επειδη η δουλεια τους εξαρταται απο το να μην καταλαβαινουν και αυτοι και οι αλλοι.
 
Και τι ειναι ρε τα συλλεκτικα νομισματα? Αυτοκινητο η σινεμα? το αυτοκινητο πεφτει η αξια του γιατι το χρησιμοποιεις. Και ενα μετρο να το κουνησεις μονο μεσα στην αντιπροσωπεια και καθολου να μην το αγγιξεις, αν πας να το δωσεις πισω, ως μεταχειρισμενο θα πουληθει. Ως μεταχειρισμενο θα γινει η μεταβιβαση απο το ονομα σου στον δευτερο ιδιοκτητη. Ουτε σινεμα ειναι ρε! Εκει πληρωνεις το χωρο, το χρονο, την ταινια που καποιοι πρεπει να πληρωθουν για να την κανουν και να διασκεδασεις εσυ. Σιγα μην ειναι και κλαμπ η ποδοσφαιρικος αγωνας.
Τα συλλεκτικα νομισματα τι τα κανεις??? Τα πλακωνεις στα χαστουκια? Τα φτυνεις? Τα χεζεις? Τα πατας? Ετσι οπως τα παιρνεις, ετσι και τα αφηνεις!
Αμα ειναι σινεμα τα νομισματα να τα βαλετε σε μια αιθουσα, να πληρωνουμε ενα εισιτηριο, οπως στο νομισματικο μουσειο, και να περναμε να τα βλεπουμε.
Φταινε αυτοι που πιστευουν τετοιες βλακειες. και πανε και αγοραζουν κατι εν γνωσει τους περισσοτερο απο οσο θα το πουλησουν και σα να μην φτανει αυτο πανε και πληρωνουν τα φυκια για μεταξωτες κορδελες. Αμα τους αρεσει και τη βρισκουν ετσι, καλα κανουν.
Να μην ερχονται μετα ομως και να λενε αυτες ειναι οι τιμες. Οχι ρε, δεν ειναι αυτες οι τιμες, επειδη το αγορασες εσυ τοσο.

Λεει ο rakosyllekths
Τελευταια δημοπρασια πριν μια εβδομαδα 50ρικο απιστοποιητο 1876 εκλεισε 50 χιλ ευρο.
δραχμη 1851 απιστοποιητη 25 χιλ ευρο
ταλληρο 44 απιστοποιητο 25 χιλ ευρο
δρχ 1847 απιστοποιητη 40 χιλ ευρο

Αφηνοντας εξω το 50ρικο, αν και αυτο ειναι ακριβο, για τα αλλα να κρατηθει και ενα μαντηλι μεγαλο μεγαλο για το καθενα.

Εδωσες 3 χιλ. για ταλληρο παρισιων μσ 62 φιλε pepos??? Αντε δωσ το τωρα η σε 2,3,5 χρονια η ρωτα ποσο κανει αφου δεν θες να πουλησεις, και αν πιασει τα  μισα να εισαι υπερευχαριστημενος. Και χιλιαρικο να πιασει παλι ευχαριστημενος να σαι. Μαλιστα μπορεις να αναφερεις και το συμπερασμα του rakosyllekths οτι δεν υπαρχουν πανω απο 400 ακυκλοφορητα. Θα τα μετρησε φαινεται για να το ξερει.
Και γραφεις ακομα για τα 20ρικα του 84
Εικοσάρικο πιστοποιημένο MS63 650€, AU58 360€ για MS66 δεν συζητάμε.
Και δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, για πραγματικές συναλλαγές μιλάω.

Σε πιστευω οτι δεν τα βγαζεις απο το μυαλο σου φιλε pepos, αλλα σου λεω τωρα εγω. ΑΥ 58 τιμη χρυσου συν 10 ευρω λογω καλοσυνης επειδη εκανε τον κοπο και το πιστοποιησε. ΜΣ 63 στα 3 κατοσταρικα.

ΣΟΥ ΑΓΟΡΑΖΩ ΟΣΕΣ ΔΡΑΧΜΕΣ 1851 ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΔΡΑΧΜΕΣ 1847 ΜΟΥ ΦΕΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΣΥΝ 10 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ.ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΥΠΟΘΗΚΗ ΤΟ ΣΠΙΤΗ ΜΟΥ.

ΡΕ ΦΙΛΕ ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΤΙ ΚΑΘΕΣΕ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ???ΑΣΤΟ.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Μάιος 28, 2012, 08:38:51 πμ »

Μυρωδια δεν εχουν παρει ορισμενοι. Και ουτε προκειται να παρουν γιατι δεν θελουν να παρουν. Και καποιοι δεν θελουν να καταλαβουν επειδη η δουλεια τους εξαρταται απο το να μην καταλαβαινουν και αυτοι και οι αλλοι.
 
Και τι ειναι ρε τα συλλεκτικα νομισματα? Αυτοκινητο η σινεμα? το αυτοκινητο πεφτει η αξια του γιατι το χρησιμοποιεις. Και ενα μετρο να το κουνησεις μονο μεσα στην αντιπροσωπεια και καθολου να μην το αγγιξεις, αν πας να το δωσεις πισω, ως μεταχειρισμενο θα πουληθει. Ως μεταχειρισμενο θα γινει η μεταβιβαση απο το ονομα σου στον δευτερο ιδιοκτητη. Ουτε σινεμα ειναι ρε! Εκει πληρωνεις το χωρο, το χρονο, την ταινια που καποιοι πρεπει να πληρωθουν για να την κανουν και να διασκεδασεις εσυ. Σιγα μην ειναι και κλαμπ η ποδοσφαιρικος αγωνας.
Τα συλλεκτικα νομισματα τι τα κανεις??? Τα πλακωνεις στα χαστουκια? Τα φτυνεις? Τα χεζεις? Τα πατας? Ετσι οπως τα παιρνεις, ετσι και τα αφηνεις!
Αμα ειναι σινεμα τα νομισματα να τα βαλετε σε μια αιθουσα, να πληρωνουμε ενα εισιτηριο, οπως στο νομισματικο μουσειο, και να περναμε να τα βλεπουμε.
Φταινε αυτοι που πιστευουν τετοιες βλακειες. και πανε και αγοραζουν κατι εν γνωσει τους περισσοτερο απο οσο θα το πουλησουν και σα να μην φτανει αυτο πανε και πληρωνουν τα φυκια για μεταξωτες κορδελες. Αμα τους αρεσει και τη βρισκουν ετσι, καλα κανουν.
Να μην ερχονται μετα ομως και να λενε αυτες ειναι οι τιμες. Οχι ρε, δεν ειναι αυτες οι τιμες, επειδη το αγορασες εσυ τοσο.

Λεει ο rakosyllekths
Τελευταια δημοπρασια πριν μια εβδομαδα 50ρικο απιστοποιητο 1876 εκλεισε 50 χιλ ευρο.
δραχμη 1851 απιστοποιητη 25 χιλ ευρο
ταλληρο 44 απιστοποιητο 25 χιλ ευρο
δρχ 1847 απιστοποιητη 40 χιλ ευρο

Αφηνοντας εξω το 50ρικο, αν και αυτο ειναι ακριβο, για τα αλλα να κρατηθει και ενα μαντηλι μεγαλο μεγαλο για το καθενα.

Εδωσες 3 χιλ. για ταλληρο παρισιων μσ 62 φιλε pepos??? Αντε δωσ το τωρα η σε 2,3,5 χρονια η ρωτα ποσο κανει αφου δεν θες να πουλησεις, και αν πιασει τα  μισα να εισαι υπερευχαριστημενος. Και χιλιαρικο να πιασει παλι ευχαριστημενος να σαι. Μαλιστα μπορεις να αναφερεις και το συμπερασμα του rakosyllekths οτι δεν υπαρχουν πανω απο 400 ακυκλοφορητα. Θα τα μετρησε φαινεται για να το ξερει.
Και γραφεις ακομα για τα 20ρικα του 84
Εικοσάρικο πιστοποιημένο MS63 650€, AU58 360€ για MS66 δεν συζητάμε.
Και δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, για πραγματικές συναλλαγές μιλάω.

Σε πιστευω οτι δεν τα βγαζεις απο το μυαλο σου φιλε pepos, αλλα σου λεω τωρα εγω. ΑΥ 58 τιμη χρυσου συν 10 ευρω λογω καλοσυνης επειδη εκανε τον κοπο και το πιστοποιησε. ΜΣ 63 στα 3 κατοσταρικα.

ΣΟΥ ΑΓΟΡΑΖΩ ΟΣΕΣ ΔΡΑΧΜΕΣ 1851 ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΔΡΑΧΜΕΣ 1847 ΜΟΥ ΦΕΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΣΥΝ 10 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ.ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΥΠΟΘΗΚΗ ΤΟ ΣΠΙΤΗ ΜΟΥ.

ΡΕ ΦΙΛΕ ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΤΙ ΚΑΘΕΣΕ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ???ΑΣΤΟ.

εσυ γιατι προσπαθεις να τους μαθεις καποια πραγματα
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Μάιος 28, 2012, 08:50:59 πμ »

Το κακό με τους περισσότερους εδώ μέσα είναι ότι θα πλήρωναν ευχαρίστως ένα καθορισμένο VF 20 δραχμο του 84 300 ευρω όταν με αλλα 100 ευρω θα το έπαιρναν MS62.  

αρα συμπερασματικα εχουμε διασταση αποψεων

ΔΗΜΗΤΡΗ καποιους τους καταλαβαινω το χρημα εχει γινει δυσκολο και ακριβο

οι περισοτεροι παμε στο super market και αγοραζουμε τα προιοντα οχι βαση ποιοτητασ αλλα βαση τιμης

οποτε αυτα που λεει ο βασιλης με τον ηλια και εσενα ακουγονται λιγο τρελα


δυστιχος για εσας αλλα θα αποδηχθει σε 10 χρονια οτι εισασταν σωστοι

πριν απο 2 εβδομαδες εφερε ο βασιλης τις λιρες απο το μασουρι ολεσ BU αν η τιμη που τις εδινε ηταν παραπανω 320-325 πχ δεν θα αγοραζε κανενας αν ομως ηταν λιβανικες ιταλικες και μαιμουδιαρες και τις εδινε καποιος στην τιμη αγορας της τραπεζας βαζω στοιχημα οτι θα γινονταν συλλαλητηριο και θα τις πουλαγε αμεσως ενω τα λουλουδια του βασιλη θα του εμεναν (αυτο το λεω γιατι ειμαι σιγουρος οτι η μεγαλη πλειοψιφια εδω μεσα δεν ξερει να τις ξεχωριζει )


΄

Λεωνίδα έχει ήδη αποδειχθει ιστορικά και παγκοσμίως.  Τωρα αν πλήρωσες Δήμητρα 1.500 ευρώ τις καλές εποχές δεν σου φταίνε τα συλλεκτικά νομίσματα που έχασες τα λεφτά σου.  Έτσι δεν είναι?  Εχω πολύ καλή εικόνα της ελληνική αγοράς νομισμάτων (με πολλά ιστορικά δεδομένα).  Θα εκμεταλλευτώ κάθε ευκαιρία που μου προσφέρει η παρούσα κατάσταση να φτιαξω συλλογη και να βγω και κερδισμένος.
Καταγράφηκε

Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #174 στις: Μάιος 28, 2012, 09:00:41 πμ »

Ο καθε ενας με τα χρηματα του κανει οτι θελει. Αλλος θελει ολοκληρωμενη συλλογη με μετριοτητες αλλος προτιμα ποιοτητα. Οταν ομως καποιος προτιμα και το λεει να εχει ενα καλο νομισμα παρα 10 χαμηλης ποιοτητας ειναι δικαιωμα του και προσωπικα του βγαζω το καπελο.Μπραβο του γιατι αυτο ειναι το δυσκολο παιδια που θελει και κοπο και δυναμη.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Μάιος 28, 2012, 09:08:37 πμ »

Το κακό με τους περισσότερους εδώ μέσα είναι ότι θα πλήρωναν ευχαρίστως ένα καθορισμένο VF 20 δραχμο του 84 300 ευρω όταν με αλλα 100 ευρω θα το έπαιρναν MS62.  

αρα συμπερασματικα εχουμε διασταση αποψεων

ΔΗΜΗΤΡΗ καποιους τους καταλαβαινω το χρημα εχει γινει δυσκολο και ακριβο

οι περισοτεροι παμε στο super market και αγοραζουμε τα προιοντα οχι βαση ποιοτητασ αλλα βαση τιμης

οποτε αυτα που λεει ο βασιλης με τον ηλια και εσενα ακουγονται λιγο τρελα


δυστιχος για εσας αλλα θα αποδηχθει σε 10 χρονια οτι εισασταν σωστοι

πριν απο 2 εβδομαδες εφερε ο βασιλης τις λιρες απο το μασουρι ολεσ BU αν η τιμη που τις εδινε ηταν παραπανω 320-325 πχ δεν θα αγοραζε κανενας αν ομως ηταν λιβανικες ιταλικες και μαιμουδιαρες και τις εδινε καποιος στην τιμη αγορας της τραπεζας βαζω στοιχημα οτι θα γινονταν συλλαλητηριο και θα τις πουλαγε αμεσως ενω τα λουλουδια του βασιλη θα του εμεναν (αυτο το λεω γιατι ειμαι σιγουρος οτι η μεγαλη πλειοψιφια εδω μεσα δεν ξερει να τις ξεχωριζει )


΄

Λεωνίδα έχει ήδη αποδειχθει ιστορικά και παγκοσμίως.  Τωρα αν πλήρωσες Δήμητρα 1.500 ευρώ τις καλές εποχές δεν σου φταίνε τα συλλεκτικά νομίσματα που έχασες τα λεφτά σου.  Έτσι δεν είναι?  Εχω πολύ καλή εικόνα της ελληνική αγοράς νομισμάτων (με πολλά ιστορικά δεδομένα).  Θα εκμεταλλευτώ κάθε ευκαιρία που μου προσφέρει η παρούσα κατάσταση να φτιαξω συλλογη και να βγω και κερδισμένος.

αν θυμασε πριν απο 2 χρονια οταν γνωριστηκαμε σου ειπα αν πω καμια Μ###### μην με παρεξηγησεις ειμαι ασχετος ερχομουν που και που στην λεσχη

ποσες φορες απο τοτε μεχρι σημερα ερχομαι στον καφε και μονο ακουω εδω με ενα πληκρολογιο ολοι εγιναν νομισματολογοι

ειδες για να παρω καποιο νομισμα σε ρωτησα και τελικα να πως βγαινουν οι ευκαιριες το αγορασα μια λιρα και μου εκαναν προσφορα για δυο για να καταλαβουν και οι αλλοι

δεν ειναι τυχαιο που οταν σε μια δημοπρασια συκωνεις ταμπελακι και ξαφνηκα ξεφωτρωνουν τα μανηταρια

το ιδιο μπορει καλιστα να παθει και καποιος με κανενα πεντολιρο να το παρει και να του βγει μ.............

ματια εχω και βλεπω πλεον τι γινεται στο χωρο και δυστυχος καποια ατομα που τα λενε σωστα τους βγαζουν τρελους λες και εχετε αναγκη τα 50-100 ευρω του καθε ενος ενω μπορειτε να τα πουλησετε εξω
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Μάιος 28, 2012, 10:01:42 πμ »

Οι περισσότεροι τα καλά έξω τα πουλάνε Λεό.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Μάιος 28, 2012, 10:26:19 πμ »

Οι περισσότεροι τα καλά έξω τα πουλάνε Λεό.

και τα χρεπια μου εξω φευγουν φιλε μου βλεπουν καταλογο και αν η τιμη ειναι χαμηλοτερη το βαρανε

αυτα που πηρα απο εσενα
θα τα κρατησω  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Μάιος 28, 2012, 11:41:27 πμ »

Οταν καταλαβουν οι νεοτεροι οτι η αγορα χειραγωγειται, θα συνειδητοποιησουν οτι εχουν χασει τα μισα λεφτα τους.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #179 στις: Μάιος 28, 2012, 12:58:33 μμ »

Οταν καταλαβουν οι νεοτεροι οτι η αγορα χειραγωγειται, θα συνειδητοποιησουν οτι εχουν χασει τα μισα λεφτα τους.
Η αγορά χειραγωγείται λιγότερο απ' ότι παλαιότερα γιατί πλεον με το internet, ο καθένας αγοράζει και πουλάει χονδρική.  Δεν υπάρχουν δικαιολογίες.  Ο ψυχισμός του συλλέκτη είναι αυτό που τον ωθεί σε μη λογικές αγορές.  Η ευθύνη είναι κατά 90% του συλλέκτη.  Το να κατηγορείς συνεχώς τους άλλους είναι ανεύθυνο.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 24
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences