Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:59:07 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 24
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπεραξία  (Αναγνώστηκε 96164 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 26, 2012, 02:44:01 πμ »

] σου δηλωνω οτι εαν σβηστει αυτο το ποστ σου θα ειναι  απαραδεκτο για μενα .Φιλικα Αντωνης
Γιατι ρε Αντωνη ποτε σβηστηκε ποστ του Βασιλη οταν δεν παρεμβαινε του κανονες με τις βωμολοχιες. Ετσι οπως το θετεις ειναι σαν να εχουμε παρει μια γομολαστιχα και σβηνουμε ολα οσα γραφει ο Βασιλης.Σε πληροφορω οτι ειμαστε πολυ ανεκτικοι με τον Bill γιατι αν και πολλες φορες υπερβαινει τα εσκαμμενα λογω ιδιοσυγκρασιας.ειναι καλοκαρδο παιδι και αξιολογος σαν προσωπικοτητα. Διευκρινησε σε παρακαλω πολυ τα λεγομενα σου.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 26, 2012, 07:52:37 πμ »

Ηλια στην Λιρα πανω μαλλον δεν με ξερεις καλα, μιλας σε καποιον που την πρωτη του λιρα την επιασε στα χερια του το 1988!!
Μιλας σε καποιον που την πρωτη του λιρα την αγορασε 7,500 δραχμες!!
Την πρωτη λιρα με ευρω την πληρωσε 42 ευρω!!
Πιστεψε με ξερω πολυ καλα τι λεω οπως ξερω και πολυ καλα πως σκεφτετε και φερετε ο Βασιλης πολλες φορες!!
Για μενα στον <δημοσιο λογο > μας πρεπει να υπαρχει μια αρμονια αλλιως αστα να πανε!!
Χαμενος θα βγει οποιος φασκει και αντιφασκει!!
Οταν τα λεγωμενα μου δεν εναρμονιζωντε με τα εργα μου αστα να πανε!!
Θες να πεις κατι ? Πες το με ομορφο τροπο να περασεις το μηνυμα που θες αλλα διχως να προσβαλεις αλλους!!
Δεν ειμαστε μονοι μας εδω μεσα , υπαρχουν και αλλοι και πρεπει να τους σεβωμαστε!!
Ριχνουμε λοιπον το μηνυμα μας με ομορφο τροπο , περναμε αυτο που θελουμε να περασουμε ομορφα και διχως να απαξιωνουμε τα οσα μαζευουν αλλοι!!
Και εγω θα ηθελα να βγω να πω καποια πραγματα δημοσια για να ξεστραβωσω καποιες καταστασεις αλλα μετα εδω δεν θα ειμαστε φορουμ συλλεκτων αλλα φορουμ πολεμαρχων και θα γινωταν κρανιου τοπος!!
Καταστασεις που ζησαμε αλλου και αλλου εδω μεσα ειναι στοχος μας να μην αφησουμε να επαναληφθουν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 26, 2012, 08:52:40 πμ »

Σωστος ο Parker.

Ο καθε <φαντασμενος μικρο ######>  σε μια ωρα αναγκης,μπορει να εξαργυρωσει ευκολα και γρηγορα.


ναι,μπορει να εξαργυρωσει ευκολα και γρηγορα οποιοδηποτε χρυσο νομισμα στην τραπεζα Ελλαδος η στο εβαυ η οπου αλλου γουσταρει,απο σοβερειν μεχρι 50φραγκο μεχρι κρουγγεραντ.Ολα τα αγοραζει η τραπεζα οχι μονον τις λιρες.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 26, 2012, 08:59:22 πμ »

εχεις δικιο σε οτι λες Βασιλη μου και συμφωνω μαζι σου 100%.
Μονο που απο τα γραφομενα σου εξαιρεις τον εαυτο σου απο το παιχνιδι με τις λιρες ενω εισαι μεσα σ αυτο.

Υ.Γ.Μεχρι τωρα οσα σου διαγραφηκαν Βασιλη μου δεν ειναι γιατι δεν θελουμε να φαινονται αλλα γιατι δεν γινεται να γραφεις βωμολοχιες, και προσωπικες επιθεσεις εναντιον αλλων συμμετεχοντων.Επισης σβηνονται μηνυματα οταν τοσες φορες σχολιαζεις πωλησεις αλλων οταν αυτο ρητα δεν επιτρεπεται.Αν επιτρεπονταν ο καθε ζηλιαρης  εγκαθετος θα χαλουσε την αγγελια πωλησεων του αλλου.Και αυτο δεν θα σου αρεσε καθολου νομιζω αν γινοταν στις δικες σου.Το πιο προσφατο ειναι με το χρυσο δολαριο και ξερεις τι σχολιασμο εκανες.

Αναργυρε εγω ειμαι εμπορος και μαλιστα πιστοποιημενος και ζω απο αυτο.Λιρες θελετε,λιρες παρτε BU ΑΠΟ ΜΑΣΟΥΡΙ οχι χρεπια τελευταια,που τα αγοραζουν καποιοι δηθεν εμποροι απο ολα τα ενεχυροδανειστηρια που εχουν παρει σβαρνα.Επισης δεν νομιζω οτι #### κανεναν οταν την Κυριακη πουλησα 50 τεμαχια προς 295 εκαστο και με 5 ευρο κερδος το τεμαχιο!

Εαν οχι, απο ολους αυτους που ψωνισαν την Κυριακη απο μενα ας βγει ενας να πει οτι τον χρεωσα ακριβοτερα απο 295 και ας πει εαν η λιρα που του εδωσα δεν ηταν καρακυκλοφορητη με καρτγουιλ λαστερ.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 26, 2012, 09:06:48 πμ »

Βασιλη γραφεις :
<<< Επενδυσε στα συλλεκτικα πιστοποιημενα Ελληνικα νομισματα,και τζαμπα ειναι αυτην την στιγμη και εχουν και μικρα τιραζ.



Βαζετε ενα καρο ασχετους να αγοραζουν λιρες αγγλιας με υπεραξια για να πουλατε τα σκουπιδια που παιρνετε απο το εβαυ.

Σαουθαφρικαν ραντ σημερα στα 280 ευρο εκαστο βαρος 7.98 με 22 καρατια και βαζετε ενα καρο βοδια να αγοραζουν σοβερειν με 310 ευρο 7.98 γραμμαρια με 22 καρατια, ασε δε, που τους φορτωνετε με τις χειροτερες των χειροτερων σε κατασταση.

Οποτε τι επενδυση ειναι αυτη??Παπαρια επενδυση.>>>

Και σε ρωτω: Γιατι εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2991.0
πουλας ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ με μικρο τιραζ και πιστοποιημενο για λιρονια??

Γιατι ο consilor μου δεχεται και λιρονια.Αλλα εσυ εισαι βαθια νυχτωμενος απο εμποριο.

Γιατι εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2951.0
θες να αγορασεις του παιδιου τα λιρονια αφου τα ΑΠΑΞΙΩΝΕΙΣ?

Γιατι ειμαι εμπορος.

Γιατι δεν αγοραζεις και αλλα Γαλλικα φραγκα που ειναι φτηνοτερα ή Σαουθαφρικαν ραντ ?

Αγοραζω.





 
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 26, 2012, 09:09:32 πμ »

και για να μην ξεχνομαστε : εμπορος = ανθρωπος χωρις ηθικη, (το αλλαξα ελαφρως)... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο. γραψτε οτι ειναι να γραψετε τωρα, πριν τα διαγραψει η τα κλειδωσει ο epop.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 26, 2012, 09:19:30 πμ »

οτι ειχα να πω σας το ειπα.

Η Εβελινα ειναι ξενος ####δακτυλος που εξυπηρετει συμφεροντα οικου δημοπρασιων. Σαρκασμός

Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 26, 2012, 09:23:28 πμ »

Ντροπη, τι λογια ειναι αυτα. Κοκκινησα
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 26, 2012, 09:25:46 πμ »

Γιώργο μου απλά σου απάντησα στις ερωτήσεις που έκανες στο Βασιλάκη γιατί μου φάνηκε παράξενο να μην ξέρεις πως λειτουργεί, δεν κατάλαβα ότι ήθελες να αναδείξεις άλλα πράγματα.
Προφανώς κάποιος του έδωσε το εικοσάρικο προς πώληση και του είπε ότι δέχεται και λίρες.
Ο Βασιλάκης κατά τη γνώμη μου είναι αυθεντικός και γι' αυτό το λόγο παρεξηγούνται τα λόγια του.
Αυτά που λέει τα εννοεί, απλά είναι λίγο brutal αυτό είναι όλο.
Όσοι τον ξέρουν από κοντά τον αγαπάνε, άσε που οι γνώσεις του στο Ελληνικό νόμισμα είναι ατελείωτες.
Μην ξεχνάς ότι εδώ στην Αθήνα όποιος θέλει να πουλήσει συλλεκτικό χέρι με χέρι σε δύο τρείς ανθρώπους πάει.
Εδώ μέσα υποτίθεται είμαστε συλλέκτες αλλά τα περισσότερα νήματα λόγω κρίσης έχουν ως θέμα την επένδυση σε μέταλλο, όχι ότι είναι κατακριτέο, άλλα βρε παιδάκι μου έχω να δω νόμισμα για σχολιασμό καιρό τώρα.
Τώρα όσον αφορά την υπεραξία, ξαναλέω πως οι λίρες παρέχουν μόνο ασφάλεια.
Για να δεις υπεραξία πρέπει να περιμένεις πολλά χρόνια όπως εσύ και εγώ.
Αν τώρα διακινείς ποσότητα με κέρδος 5-10 Ευρώ το κομμάτι αυτό δεν είναι ούτε επένδυση ούτε συλλεκτισμός.
Και να μην ξεχνάμε πως στην ουσία η αξία του μετάλλου δεν αλλάζει, η ισοτιμία των χαρτιών αλλάζει.
Θυμίσου τι αξία είχαν 7500 δραχμές το 1988, κοντά τρία μεροκάματα εργάτη ήταν.
80.000 δραχμές ήταν ο μισθός του δημοσίου υπαλλήλου.
Σήμερα το θέμα έχει ξεφύγει γιατί τα χαρτιά έχουν "φουσκώσει" επικίνδυνα και το μπαμ που έρχεται θα είναι ηχηρό. Το πεντοχίλιαρο του τότε έχει την αγοραστική δύναμη του πενηντάευρου τώρα.
Άντε δηλαδή να περάσεις με 600 Ευρώ που σε αναλογία είναι 25000 δραχμές του 1988.
Αυτά τα ολίγα μας έκανε το Ευρώ για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να προετοιμάζονται οι νεότεροι.
Έχουμε πλέον χάσει το μέτρο και την αξία του χρήματος και όλα αυτά επι σκοπού για να προλειάνουν το έδαφος για αυτά που έρχονται (παγκόσμια κυβέρνηση και παγκόσμιο νόμισμα).
Αν εμείς βγούμε από το Ευρώ, που μακάρι να ξυπνήσουμε και να βγούμε όταν θα μπορούμε, τα σχέδιά τους θα πάνε 50 με 100 χρόνια πίσω και είναι "κρίμα" γιατί τα παληκάρια το μεθοδεύουν από το 1955.  
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 26, 2012, 10:40:52 πμ »

] σου δηλωνω οτι εαν σβηστει αυτο το ποστ σου θα ειναι  απαραδεκτο για μενα .Φιλικα Αντωνης
Γιατι ρε Αντωνη ποτε σβηστηκε ποστ του Βασιλη οταν δεν παρεμβαινε του κανονες με τις βωμολοχιες. Ετσι οπως το θετεις ειναι σαν να εχουμε παρει μια γομολαστιχα και σβηνουμε ολα οσα γραφει ο Βασιλης.Σε πληροφορω οτι ειμαστε πολυ ανεκτικοι με τον Bill γιατι αν και πολλες φορες υπερβαινει τα εσκαμμενα λογω ιδιοσυγκρασιας.ειναι καλοκαρδο παιδι και αξιολογος σαν προσωπικοτητα. Διευκρινησε σε παρακαλω πολυ τα λεγομενα σου.

Ηθελα και ΄γω φιλε μου Αναργυρε να τονισω στον Βασιλη το ιδιο πραγμα που εγραψες
και εσυ στο οποιο συμφωνω απολυτα  μαζι σου.
Οτι δηλαδη δεν σβηνουμε ή διορθωνουμε τα λεγομενα του, για καποιο ιδιωτικο συμφερον,
αλλα μονο οταν παραβαινουν καποιους κανονες ,
που ολα τα μελη ειναι υποχρεωμενα να τηρουν στον τροπο γραφης τους στο Στεκι.  .

Ισως ο τροπος που το εγραψα να ηταν καπως αγαρμπος και να αφηνει να εννοηθει κατι διαφορετικο,
αλλα δεν υπαρχει καποιο αλλο νοημα, η καποια μομφη εκ μερους μου προς καποιον.

Απλα εννοουσα οτι κανει λαθος ο Βασιλης και ο εκαστοτε <Χ ,Ψ  Βασιλης > ,εαν πιστευει οτι θα σβησω-σβησεις κατι εαν δεν μου γουσταρει, ή συγκρουετε με τα συμφεροντα καποιου-καποιων αλλων.

Και οτι εαν λογω του δικαιωματος που μου εχει δωθει απο τον Γιωργο, εχω καποιες φορες κανει επεμβαση στα γραφομενα του, ειναι αποκλειστικα και μονο για λογους ασυμφωνιας με τους
γενικους κανονες που ολοι μας σεβομαστε .

Ο μονος πραγματικος λογος που το Στεκι εχει φτασει να ειναι ενα απο τα πιο ενεργα Forum, στο
αντκειμενο του Συλλεκτισμου, πιστευω ειναι η απολυτη δημοκρατικοτητα που υπαρχει σε αυτο,
και η ευκαιρια που δινει στο οποιοδηποτε μελος να εκφασει την αποψη-γνωμη- ερωτηση εχει ελευθερα
και χωρις καμια λογοκρισια.

Αυτα εννουσα λιγο-πολυ, ελπιζω να ειμαι σαφης τωρα  Χαμόγελο








Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 26, 2012, 10:51:01 πμ »

PEACE NOT WORK!!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 26, 2012, 11:25:26 πμ »

Ηλια ο Βασιλης ειναι καλος αλλα εχει καποια ελατωμματα, και ειμαι απο τα ατομα που εαν θελω να πω κατι <δημοσια> θα βγω να το πω μπροστα του και οχι πισω του (οπως εχουν κανει διαφοροι για εμενα στο μερο που πινετε καφε)
Για την προστασια ολων εχω σκεφτει καποιους (ορους) που θελω να τηρουντε.
Πχ Βαζει ο Κυπριος την λιρα του 2012  700ευρω μια τιμη που την θεωρω αρκετα καλη και ο Βασιλης μπαινει και κανει σχολιο για ακριβη!!
Σου κανει βρε φιλε η τιμη που την δινει ο αλλος ? Στειλε του μηνυμα και παρε την!!
Δεν σου κανει? Την ξεχνας και πας παρακατω!!
Ειναι απλο φιλε μου!!
Δες ο φιλος Βασιλης ποσες φορες εχει σχολιασει ή <χαλασει> πωλησεις αλλων!!
Και πολλες φορες τα εχω αφησει να περασουν ετσι, , ,
Πως θα του φαινωταν το Βασιλη να μπω και να σχολιασω οτι το 20 του Οθωνα ηταν πανακριβο και κατε εμε επρεπε να το δωσει 1000 ευρω λιγοτερα??
Δεν επηρεαζα ετσι την αγορα?
Δεν θα του εκανα ΖΗΜΙΑ με και ισως με αποτερο σκοπο να το παρω εγω φτηνοτερα??
Αυτα ολα φιλε ειναι πραγματα που θελω να αποφευγωνται μεσα στο φορουμ!!
Πρεπει να σεβωμαστε ο ενας τον χωρο του αλλου!!
Αυτα ολα τα εχω πει σε ολους τους συντονιστες και με αυτον τον τροπο σκεψης θελω να ελεγχουν το φορουμ!!
Εγω πχ σημερα θα ηθελα να μοιραστω κατι με ολη την κοινοτητα αλλα επειδη θα κανω ισως ζημια πρωτον σε ενα ατομο που εχει ενα παρομοιο νομισμα και δευτερον θα κανω ρομπα παλι μια εταιρια προτιμησα να στειλω ενα πριβε μηνυμα σε καποιον φιλο και να του πω τις εντυπωσεις μου για κατι!!
Ο Βασιλης σκεφτετε τους αλλους οταν μιλαει?
Σαν φιλος του  του λεω οτι καλο θα ειναι να το κανει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 26, 2012, 11:44:11 πμ »

Συμφωνώ με το Γιώργο ότι τα σχόλια πάνω στην τιμή δεν επιτρέπονται, αλλά θέλω να ρωτήσω τι πρέπει να γίνει αν κάποιος πωλητής, είτε σκόπιμα είτε χωρίς να το γνωρίζει, ανεβάσει για πώληση ένα ψεύτικο νόμισμα; Τότε τον αφήνουμε να συνεχίσει ή το δημοσιοποιούμε για να προστατέψουμε τον ανυποψίαστο και άπειρο αγοραστή; Γιατί θυμάμαι, για να κάνω και το συνήγορο του διαβόλου, πως ο Βασίλης πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου είχε αντιδράσει σε μια τέτοια περίπτωση και είχε σταματήσει η πώληση μιας μούφας.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 26, 2012, 11:52:32 πμ »

Διαβασε τι λενε οι οροι στο επιμαχο θεμα και θα καταλαβεις!!
Φυσικα εχουμε πει οτι εκει υσχει η καταγγελια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 26, 2012, 12:52:40 μμ »

Σε αυτά με βρίσκεις σύμφωνο Γιώργο αλλά τώρα τα είπες.

Υ.Γ. Στον καφέ δεν έχω ακούσει κουβέντα για σένα γιατί το λες αυτό?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2012, 01:01:22 μμ από pepos » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 24
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences