Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 01:06:41 μμ
Σελίδες: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 28
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φιλοτελικό ''καφενείο''  (Αναγνώστηκε 104004 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #345 στις: Ιούνιος 27, 2017, 10:48:32 πμ »

Χα χα α... Μα γλυκιά μου σημαίνει αφοσιωμένοι και γνώστες στις MKE  ...   Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #346 στις: Ιούνιος 27, 2017, 10:52:55 πμ »

Χαχ....  τσεκ ιτ αουτ εγκεν
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #347 στις: Ιούνιος 27, 2017, 11:15:21 πμ »

Αγαπητη Μαρινα ο φιλοτελισμος στην Ελλαδα σταματα(για οικονομικούς λογους) στις ΜΚΕ,τα υπόλοιπα είναι χαρτοπόλεμος και για αδαεις.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #348 στις: Ιούνιος 27, 2017, 11:26:18 πμ »

@giorgos_p και μόνο

Το "ζήτημα" δεν είναι αυτό:

γ-εδώ γράφουν φιλοτελιστές και απευθύνονται σε φιλοτελιστές,οι συλλέκτες των αλλων πεδίων καλό είναι να μη παρεμβαίνουν σε θέματα που δεν γνωρίζουν όπως και εμεις δεν παρεμβαίνουμε στα δικά τους ''χωράφια'',με πνεύμα και συμβουλές.[/b]


αλλά αυτό:

Επίσης είναι οφθαλμοφανεστατο οτι μπήκες να γράψεις για να υποστηρίξεις τον Harris...  ή εισαι γνωστός του ή είσαι κάποιος απο αυτούς που αγόρασε κάποια γραμματόσημα του και νιώθεις κάποια υποχρέωση σε αυτόν ( οπως και κάποιοι αλλοι).


Δηλαδή η αναζήτηση "ταπεινών" κινήτρων.

Από την άλλη... γίνεται λόγος για:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=16342.0
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #349 στις: Ιούνιος 27, 2017, 11:34:05 πμ »

Αγαπητέ Γιάννη, ίσως φταίει το ότι το μάτι μου πέφτει κατ'ευθείαν στα λάθη, όμως αν ελέγξετε κι εσείς λίγο πιο προσεκτικά το επισημασμένο σημείο, θα διαπιστώσετε τι εννοώ.
(Δεν θα είχα παρέμβει δε, εάν έλειπε η παρένθεση και το περιεχόμενό της φυσικά- μιλάω πάντα για το επισημασμένο σημείο που παρέθεσα πιο πάνω ) Χαμόγελο
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #350 στις: Ιούνιος 27, 2017, 11:45:48 πμ »

Και ασφαλώς αγαπητοί φίλοι φιλοτελιστές η ζωή στις ενότητές μας συνεχίζετε απρόσκοπτα,ένα νέο θέμα,με πιστεύω ενδιαφέρον αντικείμενο, πάνω στην μελέτη της κλασσικής περιόδου των γραμμ.υπάρχει εδω :

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=36756.0
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #351 στις: Ιούνιος 27, 2017, 11:47:17 πμ »

Κώστας 1979 πραγματικά είσαι εκτός χώρου γραμματοσήμων. Εαν ήξερες πραγματικά τα μαγαζιά αυτά που σου ανέφερα και τους ανθρώπους αυτούς δε θα μιλούσες τώρα. Ισως είσαι από επαρχία και δε γνωρίζεις τι συμβαίνει στη Αθήνα.
Επίσης ο Helios ή ο LHH δεν νομίζω οτι χρειάζονται κάποια επιβεβαίωση για τις γνώσεις τους  από ανθρώπους μη γνώστες των Μεγάλων Κεφαλών Ερμή  , ούτε υποστήριξη  ( το κάνω ειδικό για να μην ανησυχούν  ο Valeroi και ο GSHH  Σαρκασμός)
Τα μαγαζιά και τους οίκους αυτούς τους γνωρίζω πολύ καλά,έχω αγοράσει και εγώ από εκεί.Αθηνα μένω.Επειδη γράφεις ασυναρτητα (δεν μπορώ να κάταλαβω,αν το κάνεις επίτηδες ή εσκεμμένα),σε ξαναρωτάω:μιλας σοβαρα όταν λες ότι ο ήλιος ειναι ανώτερος σε γνώσεις απο τους 3 εκτιμητές στους οποιους αναφερθηκες;Αν ναι,τότε εσύ είσαι εκτός χώρου γραμματοσήμων.Και για να μην παρεξηγηθω,δεν αμφισβητώ τις γνώσεις του ήλιου,αμφισβητώ τη συγκριση.Αν είναι να συνεχίσεις να γράφεις,μην γράφεις πράγματα για εμένα τα οποία δεν ξέρεις,μόνο και μόνο για να γράψεις.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #352 στις: Ιούνιος 27, 2017, 11:51:47 πμ »

Και ασφαλώς αγαπητοί φίλοι φιλοτελιστές η ζωή στις ενότητές μας συνεχίζετε απρόσκοπτα,ένα νέο θέμα,με πιστεύω ενδιαφέρον αντικείμενο, πάνω στην μελέτη της κλασσικής περιόδου των γραμμ.υπάρχει εδω :

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=36756.0
Καλη συνεχεια η μαλλον καλη ΑΡΧΗ.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #353 στις: Ιούνιος 27, 2017, 12:01:45 μμ »

Και ασφαλώς αγαπητοί φίλοι φιλοτελιστές η ζωή στις ενότητές μας συνεχίζετε απρόσκοπτα,ένα νέο θέμα,με πιστεύω ενδιαφέρον αντικείμενο, πάνω στην μελέτη της κλασσικής περιόδου των γραμμ.υπάρχει εδω :

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=36756.0
Καλη συνεχεια η μαλλον καλη ΑΡΧΗ.


Ευχαριστώ ''συνάδελφε'', ε,θα είναι και το 35ο τόπικ γνώσης επι των γραμματοσήμων,με παράλληλη έκθεση σε πολλές περιπτώσεις γραμματοσήμων των συλλογών μου που ανοίγω....
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #354 στις: Ιούνιος 27, 2017, 12:02:12 μμ »

Χμμμ.. Μαρινα έχεις δίκιο, dedicated λοιπόν .. Όμως δε βγαίνει νόημα από τα συμφραζόμενα ?   Αναποφασιστικότητα

@ Κώστας 1979 . Καταντάς γραφικός και προσπαθείς μάταια να αποδείξεις κάτι. Θα σου κάνω μια ερώτηση και δε θα απαντήσω αλλο στα ερωτήματα σου . Γνωρίζεις ποιος έχει κάνει την εκτίμηση των γραμματοσήμων ΜΚΕ που πουλιούνται στα μαγαζιά αυτά , την κατηγοριοποίηση τους και σε ποιες εκδόσεις ανοικουν ? Καταλαβαινεις τι σημαίνει αυτό ?    Κλείσιμο ματιού    
Καλά κάνεις και αγοράζεις  όμως αυτό δε σε καθιστά γνώστη για τις εκτιμήσεις τους  και το τι συμβαίνει στην αγορά  

Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #355 στις: Ιούνιος 27, 2017, 12:07:54 μμ »

Μια χαρά νόημα βγαίνει. Αλλωστε αν ΔΕΝ  ήξερα την λέξη, δεν θα είχα διαπιστώσει το λάθος. Και όπως προανέφερα, δεν θα είχα παρέμβει αν δεν υπήρχε το σχόλιό σου που συνόδευε την λέξη. Αλλά εσύ ρώταγες αν είναι κατανοητό κι εγώ απάντησα ....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #356 στις: Ιούνιος 27, 2017, 12:20:00 μμ »

Δυστυχως για αλλη μια φορα * απογοητευομαι * απο την συμπεριφορα αλλα και απο την * συνεχομενη επιθεση * προς εμενα με συνεχεις υβρεις - κατηγοριες - υπαινιγμους απο ενα μεγαλο μερος φιλοτελιστων για ενα θεμα το οποιο ξεκινησε σαν...μια απλη ερωτηση εκτιμησης ενος γραμματοσημου και κατεληξε σε * μεγα τραγωδια * !!!
Τους πραγματικους λογους που συμβαινει αυτο ειλικρινα δεν τους εχω καταλαβει ακομα .....
Ειναι αραγε μια αντιπαραθεση προς * επιδειξη γνωσεων και δυναμης * στους * εχοντες την γνωση και μη * ?
Ειναι μια * κοντρα * μεταξυ καθαρων φιλοτελιστων και συλλεκτες αλλου ενδιαφεροντος ?
Οπως πολλοι φιλοι ( οι οποιοι ανεμποδιστα και καλοπροαιρετα ζητανε βοηθεια σε ολα τα τοπικ του σαιτ που λεγεται στεκι συλλεκτων ) ετσι και εγω τους τελευταιους μηνες αποφασισα να μοιραστω μαζι σας μερικα απο τα γραμματοσημα που αποκτησα προσφατα με σκοπο την αναγνωριση / ταυτοποιηση τους ωστε να ξερω περιπου τι εχω στα χερια μου !
Απο την αρχη που ανοιξα το θεμα ειδα οτι υπηρχαν αρκετοι φιλοι οι οποιοι με την εμπειρια τους * θελησαν να με βοηθησουν * αβιαστα και με αρκετες λεπτομερειες * δηλωνοντας εξ αρχης παντελως ασχετος απο μκε * .....
Ειμαι υποχρεωμενος σε πολλους απο εσας για αυτην σας την προθυμια η οποια με εξεπληξε ευχαριστα θα ελεγα και με παροτρυνε να συνεχισω τις αναρτησεις μου .
Σε αυτο το σημειο θελω να ευχαριστησω ιδιαιτερα για μια ακομα φορα τον πανο LHH ο οποιος ηταν εκεινος που απαντουσε αμεσα και με μεγαλη σαφηνεια σε πολλα ποστ μου αλλα και σε προσωπικα μηνυματα που αναπτυχθηκαν μεσα απο μια ομορφη επικοινωνια που αποκτησαμε μεταξυ μας !
Οπως σε πολλα θεματα ετσι και στο δικο μου υπηρχε και ο αντιλογος ο οποιος πολλες φορες δεν ηταν ιδιαιτερα ευχαριστος αλλα ακρως * αρνητικος * με το δεδομενο οτι * καποιος αγνωστος στον κοσμο των φιλοτελιστων * εμφανιστηκε ξαφνικα και * αναστατωνει * το πανελληνιο ....
Ηταν πολλες οι φορες μεσα απο το στεκι συλλεκτων αλλα και απο κατ ιδιαν συναντησεις με συλλεκτες γραμματοσημων οι * δυσκολες στιγμες * που αντιμετωπισα αφου δεν μπορεσα να καταλαβω τον τροπο που σκεφτονται αλλα και την διαφορετικοτητα που μπορει να εχουν με συλλεκτες αλλων κατηγοριων .
Σε καθε πρωτο μου βημα - γνωριμια με τον οποιονδηποτε που ηθελε να με βοηθησει με τα κομματια * επρεπε * ( κατα την ιδιοσυγκρασια τους και την ιδιοτητα τους ) να τους απαντησω σε οποιαδηποτε * περιεργη και προσωπικη ερωτηση * του τυπου :
Απο ποιον ειναι αυτα τα γραμματοσημα ?
Σε ποια συλλογη ανηκουν ?
Ειναι δικα σου η εισαι αντιπροσωπος / εκπροσωπος του κατοχου της ?
Τα πηρες ολα μαζι οπως ειναι μκε και ολυμπιακα κλπ η ξεχωριστα ?
Μεχρι και στην * απιστευτη ερωτηση * ..τα αγορασες η οχι ?
Αυτο το συναντησα απο την αρχη μεχρι το τελος της πορειας μου με την συλλογη και ηταν κατι το οποιο στην πορεια με εκανε να αισθανομαι μια * απεχθεια * - * φθονο * - * κοντρα * προς το ατομο μου ...καταλαβαινωντας απο αυτην την σταση οτι δεν ημουν επιθυμητος σε εναν κοσμο οπου επικρατει μια * ιδιαιτεροτητα * αναμεσα στα μελη του .
Αυτο το φαινομενο το συναντησα για πρωτη φορα οσα χρονια ειμαι συλλεκτης ....
Υπαρχουν δεκαδες * αφανεις * * μικροσυλλεκτες * ( στα ματια των αλλων ) οι οποιοι κατεχουν πραγματα μεγαλης οικονομικης αλλα και ιστορικης αξιας αντικειμενα και παραμενουν * μικροι και ταπεινοι * σε εναν παραλογο κοσμο που τινει να επικρατει * η δοξα - το χρημα και η εξουσια οποιασδηποτε μορφης * !!!
Προχωροντας παρακατω και θελωντας να αναφερθω στην επιμαχη * εντονη λογομαχια * που δημιουργηθηκε απο μια απλη ερωτηση μου και κατεληξε να γινει * πεδιο διαμαχης * αναμεσα σε γνωστες - εκτιμητες - εμπειρους - ασχετους - γραμματοσημαδες - νομισματαδες κλπ ειμαι της γνωμης οτι εαν ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ στον καθε ενα απο εσας για οτι μου εχει * προσαψει εως τωρα * ...ισως να μην του αρεσει αυτο που θα ακουσει ...και μαλλον θα * εκτεθει περισσοτερο * ...απο οσο προσπαθει να εκθεσει εμενα εως τωρα !!!!!
Αυτο σας το δινω εως συμβουλη γιατι δεν ειμαι σε θεση πλεον να δεχομαι πυρα χωρις να * μπει ο καθενας μετα στην θεση του * και εκει οπου ανηκει .....
Αναμενω εστω και την τελευταια στιγμη να αναθεωρησουν τις αποψεις τους και να παρουν πισω τα οποιαδηποτε * κακοβουλα σχολια * που εκαναν απεναντι μου οι παρακατω :
Helios
trifonas
Midili
και μετα λυπης μου και τον πανο LHH για τα * βαρια λογια του προς εμενα * στο ποστ 318 .
Πρεπει κυριοι κυριοι φιλοτελιστες να μαθετε στην ζωη σας να σεβεστε τον συνομιλητη σας και τον οποιονδηποτε εχετε διπλα σας εαν δεν θελετε στο μελλον να σας αντιμετωπισουν οι υπολοιποι με τον ιδιο ακριβως τροπο και ΝΟΜΙΣΜΑ .
Εαν θελετε να βγαλετε τα απωθημενα σας κατηγορωντας εμενα για κατι που ειπε * τριτο προσωπο * εγω δεν προκειται να γινω * εξιλαστηριο θυμα σας * για την αυτοικανοποιηση σας .
Ετσι θα αναδειχθει ο φιλοτελισμος ? ....οι μισοι κατηγορωντας εμενα και οι αλλοι μισοι περιμενωντας στην γωνια να δουν ποιος τελικα εκανε την αναγνωριση για να αρχισει μετα ενας * νεος κυκλος εχθροπραξιων * ? ....
Λυπαμαι πραγματικα .

Υ.Γ καθε προσωπικη αναφορα για το ατομο μου πλεον θα εχει την αναλογη απαντηση διατηρωντας το δικαιωμα μου ως * ανθρωπο * να υπερασπιστω τον εαυτο μου ....Επισης οτιδηποτε με προσβαλει και με θιγει σαν προσωπικοτητα και σαν συλλεκτη θα ενημερωσω τον διαχειριστη της σελιδας φιλο γιωργο ( ηρακλειωτη ) ωστε να παρει την αναλογη θεση ...ανεξαιρετως για ΠΟΙΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ !
Εως εδω !!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2017, 12:44:33 μμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #357 στις: Ιούνιος 27, 2017, 12:34:37 μμ »

Χμμμ.. Μαρινα έχεις δίκιο, dedicated λοιπόν .. Όμως δε βγαίνει νόημα από τα συμφραζόμενα ?   Αναποφασιστικότητα

@ Κώστας 1979 . Καταντάς γραφικός και προσπαθείς μάταια να αποδείξεις κάτι. Θα σου κάνω μια ερώτηση και δε θα απαντήσω αλλο στα ερωτήματα σου . Γνωρίζεις ποιος έχει κάνει την εκτίμηση των γραμματοσήμων ΜΚΕ που πουλιούνται στα μαγαζιά αυτά , την κατηγοριοποίηση τους και σε ποιες εκδόσεις ανοικουν ? Καταλαβαινεις τι σημαίνει αυτό ?    Κλείσιμο ματιού    
Καλά κάνεις και αγοράζεις  όμως αυτό δε σε καθιστά γνώστη για τις εκτιμήσεις τους  και το τι συμβαίνει στην αγορά  


Που έγραψα εγώ ότι έχω τις γνώσεις αυτές;Εγώ συλλέγω για εμένα και μόνο εμένα.Συνεχιζεις να αποφεύγεις τις ερωτήσεις μου και μόνο να πετάς στάχτη.Δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτα,εσύ διαρκώς πας την κουβέντα στις γνώσεις που κατέχουν οι φιλοτελιστες.Γραφεις πράγματα που σου ξεφεύγουν και μετά γυρίζεις την κουβέντα άλλου.Αν μάθεις τώρα το όνομα του εκτιμητή,τι νομίζεις ότι θα κάνεις;Θα πας και θα τον πιάσεις,και θα τον βάλεις στη θέση του;Μόλις ακουστεί το όνομα ή θα κάνουν όλοι τουμπεκί ή όπως έγραψε ο Χάρης θα ξεκινήσει δεύτερος γύρος αντιπαραθέσεων.Και κάτι ακομα,απάντησε στις προηγούμενες ερωτήσεις μου και μην γράφεις αποπροσανατολιστικα σχόλια για το επίπεδο των γνώσεων μου.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #358 στις: Ιούνιος 27, 2017, 12:41:25 μμ »

Ηθελα με κάποιο τρόπο να κλείσει η όποια αντιπαράθεση που είναι σε ισχυ πάνω απο 15μέρες,με ,δυστυχώς,εξάπλωση και σε άλλα θέματα...
Αλλά απο τη στιγμή που καλούμε προσωπικώς εδώ είμαι :

Αγαπητέ Χάρρυ,
οι: midili
helios
gshh
varg
heretic
trifonas
valeroi
εγώ
και ενδεχομένως
heraldic
alexiosp
d.dimitris
vasias

αγοράζουν γραμματόσημα απο τον οίκο που δραστηριοποιήτε ο expert που σου έδωσε την επίμαχη ταξινόμηση ΜΚΕ
Αν μας πεις ποιός είναι όλα καλά, ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ και παράλληλα είσαι σωστος απέναντί μας όπως και εμεις όλο αυτο τον καιρο προς εσένα
Αν δεν μας πεις ποιός είναι τότε υπάρχει ΠΛΑΝΗ εκ μέρους σου,προς εμάς,και σε όποιον άλλον είδε το τόπικ σου,με σκοπο το οικονομικό όφελος....



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2017, 12:50:30 μμ από LHH » Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #359 στις: Ιούνιος 27, 2017, 01:01:29 μμ »

Αν μας πεις ποιός είναι όλα καλά, ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ και παράλληλα είσαι σωστος απέναντί μας όπως και εμεις όλο αυτο τον καιρο προς εσένα
Αν δεν μας πεις ποιός είναι τότε υπάρχει ΠΛΑΝΗ εκ μέρους σου,προς εμάς,και σε όποιον άλλον είδε το τόπικ σου,με σκοπο το οικονομικό όφελος....


Εγω ζητησα βοηθεια προς αναγνωριση ενος κομματιου που ειχα .....οχι να πουλησω κατι πανο ...απο που βγηκε αυτο το συμπερασμα ? απο εσενα ? ....
Δεν γινεται δεκτη ουτε η δικη σου ουτε των υπολοιπων η συγνωμη απλα γιατι με εχετε προσβαλει επανελλειμενως και ασκοπα .....
Ζηταω την παρεμβαση του γιωργου σκαρακη για την συκοφαντια που δεχομαι καθημερινα εδω και καιρο και να επιβαλει τα δεοντα και στον LHH ο οποιος προφανως * εχει ξεφυγει απο τις ιδιοτητες του σαν εποπτης * !!!!!
Εκβιασμους μπορειτε να κανετε αλλου κυριοι φιλοτελιστες ...οχι στο στεκι συλλεκτων !!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 28
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences