Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 07:40:46 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μπάλα κανονιού;;;  (Αναγνώστηκε 8516 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 10, 2016, 12:34:16 μμ »

Μπορεί αυτή η σιδερένια μπάλα διαμέτρου περίπου 9εκ. και βάρους περίπου 1.5 κιλού να είναι μπάλα απο κάποιο παλιό κανόνι;Κυκλοφορεί στην αυλή εδώ και "αιώνες"και ποτέ δεν ασχολήθηκα να μάθω τι είναι.
Η'αυτό είναι όντως βλήμα,ή το "βλήμα" είμαι εγώ που ανέβασα κάτι τέτοιο προς εκτίμηση. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2016, 12:39:16 μμ »

Ο Θοδωρής ζητάει πληροφορίες για σφαίρα του ΒΠΠ, εσύ Βασίλη έχεις μπάλα κανονιού στην αυλή..... Κανονίστε.... Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2016, 01:06:14 μμ από orop » Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2016, 12:48:50 μμ »

Ο Θοδωρής ζητάει εκτίμηση για σφαίρα του ΒΠΠ, εσύ Βασίλη έχεις μπάλα κανονιού στην αυλή..... Κανονίστε.... Σαρκασμός
Φαίνεται πως ζούμε και οι δύο σε πρώην εμπόλεμες ζώνες.  Έκπληξη
Πάντως,δεν είναι προιόν "ανασκαφής".
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 10, 2016, 12:51:35 μμ »

το πιθανοτερο ειναι αυτο που λες να ειναι δηλαδη απο κανονι! οσο για τις ανησυχιες σου (αν καταλαβα καλα) δε βλεπω το λογο δε νομιζω να υπαρχει καποιο νομικο θεμα! κατα τα αλλα μου φαινεται εξαιρετικο εκθεμα για την αυλη!  Κλείσιμο ματιού  πολλες τετοιες αλλα και πετρινες θυμαμαι που ειχα δει μια φορα που δουλευα σε κατι σπιτακια που ειναι εντος των τοιχων του καστρου της ναυπακτου! ηταν κυριολεκτικα παντου σε αυλες σε μαντρες σε κηπους! ηταν μερα και ειχε κοσμο αλλιως δεν ξερω αν θα ειχα αντισταθει στον πειρασμο να απαλοτριωσω 2-3  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 10, 2016, 01:00:14 μμ »

το πιθανοτερο ειναι αυτο που λες να ειναι δηλαδη απο κανονι! οσο για τις ανησυχιες σου (αν καταλαβα καλα) δε βλεπω το λογο δε νομιζω να υπαρχει καποιο νομικο θεμα! κατα τα αλλα μου φαινεται εξαιρετικο εκθεμα για την αυλη!  Κλείσιμο ματιού  πολλες τετοιες αλλα και πετρινες θυμαμαι που ειχα δει μια φορα που δουλευα σε κατι σπιτακια που ειναι εντος των τοιχων του καστρου της ναυπακτου! ηταν κυριολεκτικα παντου σε αυλες σε μαντρες σε κηπους! ηταν μερα και ειχε κοσμο αλλιως δεν ξερω αν θα ειχα αντισταθει στον πειρασμο να απαλοτριωσω 2-3  Μεγάλο χαμόγελο

Έτσι φαίνεται να είναι, όπως τα λέει ο Θωμάς...
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 10, 2016, 01:09:50 μμ »

Οχι,δεν μου πέρασε κάν απο το μυαλό οτι μπορεί να είναι παράνομη η κατοχή του.
Σε ποιά εποχή χρησιμοποιούσαν τέτοιες μπάλες;
Κάποιος που ασχολείται με militaria μπορεί να βοηθήσει;
Επίσης,αν οι Διαχειριστές θέλουν,ας μεταφερθεί στα militaria.
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 10, 2016, 01:45:37 μμ »

Μια παρόμοια συμπαγή μπάλα αλλά μεγαλύτερων διαστάσεων περιπου 25cm και με χερούλι είχα βρεί και εγώ παλια, θαμμενη στον κήπο του σπιτιού μου.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 10, 2016, 01:47:42 μμ »

Βασιλη ειχα ενα ωραιο πινακακι με τις διαστασεις των ενετικων κανονιων αλλα δεν το βρισκω ,νομιζω οτι μπορει και να ειναι Ενετικης περιοδου,τετοιες εχω δει παρα πολλες εδω στα μερη μου και αυτες που ειναι εδω ηταν Ενετικες,τωρα για αυτη δεν ξερω υποθετω οτι ειναι 200-300 χρονων
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:35:20 μμ »

Εχει την πλακα του, και ειναι μια χαρα εκθεμα για την αυλη.
Ακρη απο που ειναι δυσκολα θα βρεις, μαλλον πρεπει να μετρησεις διαμετρο και μετα να ψαξεις στο ιντερνετ για τις διαμετρους αυτων των βληματων.
Θα βοηθησει ισως και η ιστορια του τοπου σου, δηλαδη ποιοι ειχαν περασει απο εκει και πια περιοδο.(τουρκοι, Βενετοι κλπ και τι διαμετρους χρησιμοποιουσαν)
Δεν ειναι κατι που καποιος εφερε σουβενιρ απο μακρια, προφανως καποιος που κατοικουσε στο σπιτι σου παλαιοτερα την βρηκε στην περιοχη και την εβαλε στην αυλη.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:50:02 μμ »

Εχει την πλακα του, και ειναι μια χαρα εκθεμα για την αυλη.
Ακρη απο που ειναι δυσκολα θα βρεις, μαλλον πρεπει να μετρησεις διαμετρο και μετα να ψαξεις στο ιντερνετ για τις διαμετρους αυτων των βληματων.
Θα βοηθησει ισως και η ιστορια του τοπου σου, δηλαδη ποιοι ειχαν περασει απο εκει και πια περιοδο.(τουρκοι, Βενετοι κλπ και τι διαμετρους χρησιμοποιουσαν)
Δεν ειναι κατι που καποιος εφερε σουβενιρ απο μακρια, προφανως καποιος που κατοικουσε στο σπιτι σου παλαιοτερα την βρηκε στην περιοχη και την εβαλε στην αυλη.
Εχεις δίκιο haros,μόλις πρίν λίγο έμαθα περισσότερα.
Λοιπόν,η μπάλα βρέθηκε πρίν 60 περίπου χρόνια κοντά στο σπίτι από τον μακαρίτη τον πεθερό μου που έπαιζε  σαν παιδί στις αλάνες της γειτονιάς,πέριξ του κέντρου της Αθήνας.
Σε πρόχειρη έρευνα,το βάρος και η διάμετρος θα δείξει περίπου πότε χρησιμοποιήθηκε.Θα επανέλθω με νέα στοιχεία.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 10, 2016, 03:04:17 μμ »

http://images.slideplayer.it/10/2697422/slides/slide_91.jpg
http://metaldetector.forumfree.it/?t=33807214
αν ειναι ενετικα ονομαζοταν μεγαλα αρκεμπουζια και ενα αλλο ειδος  κολουμπρινες(μικρα κανονια με κυρτοτητα)θελει βεβαια ψαξιμο που λεει και ο Δημητρης,δες εδω μια αναφορα του Giovanni Batt(ist)a dal Monte, γενικό αρχηγό του πεζικού, και είναι αποτέλεσμα επιθεώρησης που έγινε μεταξύ των ετών 1585 και 1589 στην Κρητη
Αναφερει μπαλες σιδερενιες σε ποσοτητα 46618 και μπαλες μολυβενιες για μεγαλα αρκομπουζια,δες και εδω και ψαξε να βρεις πληροφοριες περισσοτερες
https://www.google.gr/search?q=archibugio&biw=1024&bih=467&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjl1LXLi4TMAhXmF5oKHfpfBEQQ_AUIBigB#tbm=isch&q=archibugio+medievale+balle+di+ferro&imgrc=_
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2016, 04:23:09 μμ »

Σαν ντεκορ να διακοσμησεις σημειο στο σπιτι παντως ειναι πολυ ομορφο! Εχω βρει και σε παλαιοπωλεια να πωλουνται σε διαφορες διαστασεις δεν ειναι κατι σπανιο αλλα ειναι εντυπωσιακο!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 10, 2016, 04:48:39 μμ »

Ένα πολύ ιδιαιτερο αντικειμενο παλαιοτερης εποχης !!!
Εντελως συμπτωματικα φιλος μου το καλοκαιρι βρηκε μερικες παρομοιες σε ένα παραθαλλασιο χωριο της ναξου και λογω ότι του εκαναν εντυπωση πηρε μια σπιτι του για διακοσμητικη .
Λογω του ανοικτου ασημενιου χρωματισμου που ειχε η συγκεκριμενη καποια στιγμη μου την εφερε να την δουμε από κοντα για να του πω τι περιπου είναι ( δεν γνωριζε ) και από τι υλικο είναι ....
Κατοπιν * ειδικης αναλυσης * διαπιστωθηκε ότι ηταν κραμα από : σιδερο - μολυβι και ένα ποσοστο περιπου 4% σε ασημι ...
Φυσικα το παραπανω εγινε για να λυθει η απορια του ανθρωπου ως προς το υλικο ...ελπιζωντας ότι δεν θα αρχιζουμε να μαζεύουμε μπαλιτσες οπου βρουμε για να παρουμε το πολυτιμο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 10, 2016, 09:36:48 μμ »

Σαν ντεκορ να διακοσμησεις σημειο στο σπιτι παντως ειναι πολυ ομορφο! Εχω βρει και σε παλαιοπωλεια να πωλουνται σε διαφορες διαστασεις δεν ειναι κατι σπανιο αλλα ειναι εντυπωσιακο!

Γενικα δεν ειναι καθολου δυσευρετα τα βληματα στην εποχη μας!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 10, 2016, 10:20:12 μμ »

Σαν ντεκορ να διακοσμησεις σημειο στο σπιτι παντως ειναι πολυ ομορφο! Εχω βρει και σε παλαιοπωλεια να πωλουνται σε διαφορες διαστασεις δεν ειναι κατι σπανιο αλλα ειναι εντυπωσιακο!

Γενικα δεν ειναι καθολου δυσευρετα τα βληματα στην εποχη μας!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Το μπαρουτι δεν βρισκεται   Μεγάλο χαμόγελο


Παντως ετσι για τη ιστορια πρεπει να προοριζονταν για ορεινα κανονια (τα οποια ειναι μικροτερα απο τα καστρινα) για τον λογο οτι επρεπε να μεταφερονται στα διαφορα πεδια μαχης που συχνα ηταν δυσπροσιτα σημεια! Φυσικα επαιρναν πολυ μικροτερες μπαλες αποτι τα αμυντικα των καστρων και σημαντικα μικροτερη δυναμη πυρος!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences