Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 01:07:39 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το χρυσό καριοφίλι του Αλή Πασά  (Αναγνώστηκε 6572 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 24, 2015, 03:56:16 μμ »

Ιωάννινα: Βρέθηκε το χρυσό καριοφίλι του Αλή-Πασά

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/iwannina-vrethhke-to-xryso-kariofili-toy-alh-pasa.3736054.html



Ένα σπουδαίο ιστορικό κειμήλιο της Ηπείρου, το χρυσό καριοφίλι του Αλή Πασά, το οποίο αποτελεί και έργο τέχνης, διεσώθη στο πέρασμα του χρόνου και εκτίθεται πλέον σε περίοπτη θέση, στο Μουσείο Αλή Πασά και Επαναστατικής Περιόδου στο Νησί των Ιωαννίνων, που δημιούργησε ο συλλέκτης Φώτης Ραπακούσης, ο οποίος έκανε σήμερα, την επίσημη παρουσίαση του όπλου στους δημοσιογράφους.

Το όπλο είναι φιλοτεχνημένο περίτεχνα, από χρυσό και ασήμι, δείγμα της παραδοσιακής ηπειρώτικης τέχνης, με φυτική διακόσμηση, ενώ το μήκος του είναι ένα μέτρο και 56 εκατοστά.
Το καριοφίλι έχει ταυτότητα. Δίπλα στον μηχανισμό πυροδότησης είναι σκαλισμένα, σε λόγια γραφή «Αλη-Παcια 1804» .




Ο κ. Ραπακούσης δηλώνει υπερήφανος, γιατί κληροδοτεί την πόλη του, τα Γιάννενα, με αυτό το σπάνιο κειμήλιο, που όπως είπε, θα ήθελε στις προθήκες του, οποιοδήποτε μουσείο στον κόσμο.
Ο κ. Ραπακούσης εξηγεί ότι δεν βρήκε ο ίδιος το καριοφίλι, αλλά ήταν απροσδόκητα τυχερός και αφηγείται πώς έφτασε στην κατοχή του:

«Επικοινώνησε μαζί μου μια παλιά αρχοντική οικογένεια των Ιωαννίνων, η οποία είχε μεταναστεύσει από τη δεκαετία του 1930 στην Αθήνα. Μαζί τους τότε πήραν και το κειμήλιο, το οποίο είναι καταγραμμένο σε προικώο. Ο κτήτορας, που πέθανε πριν δύο χρόνια, είπε στη σύζυγό του πως ήταν επιθυμία του, το όπλο να επιστρέψει στα Ιωάννινα εφόσον ικανοποιηθεί οικονομικά. Είμαι τυχερός γιατί από την πλευρά της οικογένειας, κυριαρχούσε η επιθυμία του θανόντος και όχι το οικονομικό συμφέρον».

Ο συλλέκτης εκτιμά, πως το ξεχωριστό καριοφίλι του Αλή-Πασά, αγόρασε η οικογένεια από κάποιο παζάρι, γιατί κατά την πολιορκία των σουλτανικών στρατευμάτων το 1820 εναντίον του Βεζύρη, τα παλάτια του λεηλατήθηκαν. Όλες οι οικοσκευές, όπλα και άλλα πολύτιμα αντικείμενα, πουλήθηκαν στα παζάρια των Ιωαννίνων.
Γνωρίζουμε βέβαια ότι ο Αλή-Πασάς ήταν λάτρης των όπλων και μάλιστα επιζητούσε δώρα από τους επισκέπτες του και πολλές φορές γνωρίζουμε από τους περιηγητές που έφταναν στα Γιάννενα, ότι τους ξεναγούσε με μεγάλη περηφάνια στη συλλογή των όπλων του. Η χρονολογία, το 1804, που φέρει το καριοφίλι, παραπέμπει σε δύο ιστορικά γεγονότα. Ο Φώτης Ραπακούσης επισημαίνει πως η ημερομηνία ταυτίζεται με δύο ιστορικά γεγονότα εκείνης της περιόδου, που πιθανόν να έχουν σχέση με αυτό το όπλο.
"Το 1804, έχουμε για πρώτη φορά στα Ιωάννινα την άφιξη της αγγλικής διπλωματικής αποστολής, δηλαδή ίδρυση Προξενείου. Υπάρχει λοιπόν ενδεχόμενο να είναι δώρο του Γεωργίου του 1ου της Αγγλίας για να αποκτήσει την εύνοια του Αλή-Πασά."
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 04:46:14 μμ »

Ενδιαφέρον ιστορικό κειμήλιο. Το θέμα είχε μπει και παλιότερα  Κλείσιμο ματιού
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=24232.0
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 05:44:14 μμ »

Πολύ να ενδιαφέρον. Υπέροχο. Δεν ηξερα ότι υπήρχε
Καταγράφηκε
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 06:05:15 μμ »

Καταπληκτικο κομματι
Ας ελπισουμε οτι θα μεινει σε κοινη θεα και δεν θα 'εξαφανιστει'
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 07:38:24 μμ »

Είναι έργο τέχνης!!!
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 07:49:23 μμ »

Χαρμα οφθαλμων Έκπληξη
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:03:14 μμ »

Φαντάζεστε η οικογένεια που το κατείχε να ήταν σε ανάγκη και να το σκότωνε σε σαράφη...στο μέταλλο;  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:08:38 μμ »

Εγω σε αυτα ειμαι εξαιρετικα δυσπιστος, εκτος εαν υπαρχει αριστη τεκμηριωση και timeline για το αντικειμενο.
Ο χωρος των συλλεκτικων οπλων ειναι εκατο φορες πιο μαιμουδενιος απο των νομισματων.
Χαραζει καποιος, καπου, καποτε "Αλη πασα " σε ενα περιστολιστο (γνησιο φυσικα) καριοφιλι και πρεπει να δεχτουν ολοι οτι ειναι του Αλη πασα??
Το ειχε , λεει, παλια οικογενεια των Ιωαννινων, ο.κ.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
vasilisxXx21
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 277


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:13:33 μμ »

Πολύ να ενδιαφέρον. Υπέροχο. Δεν ηξερα ότι υπήρχε
εδω δεν ηξερα εγω που μενω διπλα τωρα το εμαθα   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:20:52 μμ »

Εγω σε αυτα ειμαι εξαιρετικα δυσπιστος, εκτος εαν υπαρχει αριστη τεκμηριωση και timeline για το αντικειμενο.
Ο χωρος των συλλεκτικων οπλων ειναι εκατο φορες πιο μαιμουδενιος απο των νομισματων.
Χαραζει καποιος, καπου, καποτε "Αλη πασα " σε ενα περιστολιστο (γνησιο φυσικα) καριοφιλι και πρεπει να δεχτουν ολοι οτι ειναι του Αλη πασα??
Το ειχε , λεει, παλια οικογενεια των Ιωαννινων, ο.κ.

+100000000000
Άσε που με παραξενεύει και το εβραϊκό αστέρι πάνω στο κοντάκι του όπλου.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:33:06 μμ »

Εγω σε αυτα ειμαι εξαιρετικα δυσπιστος, εκτος εαν υπαρχει αριστη τεκμηριωση και timeline για το αντικειμενο.
Ο χωρος των συλλεκτικων οπλων ειναι εκατο φορες πιο μαιμουδενιος απο των νομισματων.
Χαραζει καποιος, καπου, καποτε "Αλη πασα " σε ενα περιστολιστο (γνησιο φυσικα) καριοφιλι και πρεπει να δεχτουν ολοι οτι ειναι του Αλη πασα??
Το ειχε , λεει, παλια οικογενεια των Ιωαννινων, ο.κ.
Συμφωνώ απόλυτα, αυθεντικό μπορεί να είναι αλλά μέχρι εκεί.
Καταγράφηκε
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 09:02:45 μμ »

Παρομοιας λαμπροτητας οπλο δεν ειχε την δυνατοτητα να εχει ο οποιοσδηποτε εκεινη την εποχη.
Μουσουλμανικο δεν ειναι λογω του τυπου της αναγραφης της χρονολογησης
 Επαναστατικο εφαμιλλο του δεν εχω ξαναδει σε κανενα μουσειο στην Ελλαδα, οποιος εχει δει  ας το αναφερει για να εμπλουτισουμε τις γνωσεις μας.
Οπως και να χει νομιζω οτι δεν ειναι δυσκολο να εξεταστει η γραφη απο εναν εμπειρογνωμονα αν ειναι μεταγενεστερη ή εχει αλλοιωθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2015, 09:17:30 μμ από DIMIS707 » Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 12:18:15 μμ »

Πωπω να είσαι δίπλα του κ να μην το ξέρεις. Εγώ τουλ είμαι κ μακριά. Αλλά ελπίζω τώρα τουλ. Να το έχουν σε κοινή θέα. Κ ελπίζω κάποτε να κατόρθωσω να το δω
Καταγράφηκε
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 03:16:49 μμ »

Ειναι δυσκολο σε αυτα τα αντικειμενα να βρεθει το ιστορικο τους και να υπαρχουν εγραφα απο τους κατοχους τους εκτος απο ορισμενους που ειχαν βγαλει αδεια απο καποια αρχη παλαιοτερα για τα αντικειμενα  που ειχαν απο τους προγονους τους,ετσι τα ποιο πολλα δεν εχουν χαρτια η δεν γραφουν το ονομα του κατοχου τους.Τα χρονια της επαναστασης δεν εγραφαν το ονομα τους  στα οπλα γιατι και μονο που τα ειχαν οι αγωνηστες ηταν μια προκληση για τους οθωμανους να τους σκοτωσουν,ετσι τα ονοματα  τα εγραφαν μετα την επανασταση οι αγωνηστες η οι απογονοι τους μετα σαν ενθυμια.Ομως δυσκολα σε καποιο οπλο βλεπουμε γραφη με τα στοιχεια του κατοχου του,τις ποιο πολλες φορες εχουν ευχες απο το κορανι η της γραφες.Φιλε parker το αστερι του δαυβιδ ειναι ενα συμβολο οπου το ειχαν και οι οθωμανοι σαν συμβολο στα οπλα τους και οχι μονο οι εβραιοι,ακομα και σε ελληνικα οπλα και αντικειμενα το βρισκουμε απο εκεινη την εποχη. Καλο ειναι να υπαρχει προσοχη σε τετοια αντικειμενα αφου υπαρχει ενδιαφερον απο συλλεκτες ,μαζι και οικονομικο οφελος απο καποιον που θελει να βγαλει παραπανω λεφτα απο ενα αντικειμενο εκεινης της εποχης μπορει ευκολα να χαραξει ενα γνωστο ονομα  της επαναστασης και αμεσως να δεκαπλασιασει την αξια του.Υπαρχουν αρκετα τετοια οπλα στην χωρα μας φιλε μου Dimis707 και δεν ειναι ολα σε μουσεια,ειναι γνωστο οτι παρα πολλα τετοια αντικειμενα ειναι σε ιδιωτικες συλλογες.Αν καποιον τον ενδιαφερει μπορει να διαβασει το βιβλιο `τα οπλα των ελληνων`του Ρομπερτ Ελγουντ.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 10, 2016, 10:03:42 μμ »

δεν ξερω για γνησιοτητα κτλ δε μπορω να πω αλλα ο συλλεκτης που το βρηκε και αγορασε Φωτης Ραπακουσης ειναι μεγαλο λαγωνικο και εχει φανταστικη συλλογη απο οπλα και αλλα παρεμφερη αντικειμενα! τον γνωρισα στο ιδιωτικο μουσειο που διατηρει μεσα στο χωρο του τζαμιου (στον παλιο μεντρεσε-οθωμανικη σχολη) πριν απο μερικα χρονια! το πιο σπουδαιο αποκτημα του και εκθεμα ειναι το τσιμπουκι του αλη πασα ενα μοναδικο αντικειμενο σκαλισμενο σε ξυλο τριανταφυλιας! τωρα βλεπω διατηρει και μουσειο στο νησι! οποιος επισκεφτει τα γιαννενα αξιζει να δει τα εκθεματα αυτα!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences