Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:24:54 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πατριωτικο δανειο σημαντικες πληροφοριες!  (Αναγνώστηκε 8340 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 30, 2016, 07:02:32 μμ »

Ανοιγω αυτο το θεμα για να αναφερουμε καποιες πληροφοριες σχετικα με το πατριωτικο δανειο οι οποιες ακομη δεν εχουν διευκρινιστει! Τον τελευταιο καιρο ψαχνω παρα πολυ να βρω πληροφοριες, καθως δεν υπαρχει σε καμια βιβλιογραφια σχετικα και η προσπαθεια ξεκινησε απο το μηδεν.

Εχω ηδη αρκετο αρχειο απο την "επανασταση του Θερισσου" οπως ειναι πλεον γνωστη η οποια καθαιρεσε τον πριγκιπα ουσιαστικα απο τη θεση του και εφερε πλεον στο τιμονι τον πεπειραμενο Ελληνα πολιτικο Ζαιμη! Θα προσπαθησω να αναφερω μονο το συλλεκτικο κοματι και ελπιζω οποιος εχει πληροφοριες ας πει δυο λογια!

Καταρχην να σας παρουσιασω πλεον τα δυο δικα μου πατριωτικα δανεια τα οποια ειναι τα πρωτα σε αριθμηση γνωστα απο αυτα που υπηρχαν μεχρι τωρα! Οι αριθμοι τους ειναι 10.058 και 11.355.

Πρεπει να ξερετε οτι αυτο το ντοκουμεντο το ηθελα παρα πολυ και ελπιζω οι φιλοι να χαρουν μαζι μου!

Παρακατω θα αναφερω και αλλες σημαντικες πληροφοριες σχετικα με το ντοκουμεντο αυτο, καποιες ακομη δεν εχουν ερθει στα χερια μου εγγραφες αλλα θα τις δημοσιευσω σε βαθος χρονου!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 30, 2016, 07:12:53 μμ »

Οι επαναστατες λοιπον στο Θερισσο ειχαν επισημη εφημεριδα αναλογη των σημερινων φυλλων της κυβερνησης! Αυτο δεν το γνωριζα πραγματικα!

Στο εκτο (6ο) φυλλο της Κυριακης 4 Σεπτεμβριου 1905 ψηφιστηκε επι λεξη:

Επιτρεπεται στο προεδρειο να προβει στην εκδοση πατριωτικου δανειου εκ δραχμων 100.000 διηρημμενον εις 20.000 γραμματια ων εκαστον αξιας 5 δραχμων δια τας αναγκας της επαναστασεως επι τοκο 6% αρεται απο την 1 Οκτωμβριου.
Το δανειον τουτο θελει εξοφληθει μετα του τοκου εξι μηνες μετα την μονην λυσιν του Κρητικου ζητηματος


Υπογραφουν το πρακτικο ο Ι. Παπαγιαννακης ως προεδρος και ο Κ. Μανος ως γραμματεας.

Η φωτο απο το πρακτικο δεν ειναι καλη, αλλα στο μελλον θα εχω καλυτερη.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 30, 2016, 07:28:01 μμ »

Επισης οι υπογραφωντες στο πατριωτικο δανειο ειναι οι:

Ιωαννης Παπαγιαννακης ως προεδρος της επαναστατικης συνελευσης (τυπωμενη υπογραφη που δεν παρεκλινει)
Βασιλειος Σκουλας  ως ελεγκτης ο οποιος ειναι και προσωπικος ιατρος του Ε. Βενιζελου και υπογραφει χειρογραφα παντα, αν και εχω δει και γραμματια χωρις την υπογραφη του.
Σαν διαχειριστης δεν εχω βρει ακομη τον υπογραφωντα ελπιζω στο μελλον.

Επισης να αναφερω οτι τα γνωστα γραμματια των 5 δραχμων ειναι τα 31 που αναφερει ο Β. Φυσικας στην μελετη του συν αυτα που εχω παρατηρησει εγω τα οποια αναφερω εδω:
10.058
11.355
12.612
17.973
19.303
19.307
19.350
19.377
19.806

Επισης μια ακομη παρατηρηση ειναι οτιτα γραμματια με αριθμους που ξεκινουν απο 12.### και απο 19.### εμφανιζονται περισσοτερο απο αλλα. Εχω μια επιστολη απο τον Κλεαρχο Μαρκαντωνακη προς τον Ε. Βενιζελο  -ο Κ. Μαρκαντωνακης ηταν απεσταλμενος του κινηματος στην Αθηνα με σκοπο ας το πουμε σαν "πρεσβης"-. Στην επιστολη του αναφερει οτι ελαβε ομολογιες? για να τις χρησιμοποιεισει ως ενεχυρο? για την προμηθεια φυσιγγιων για τη συνεχιση της επαναστασης του Θερισσου.

Ειναι πιθανον να αναφερεται στα ομολογα λοιπον αρα, τα τελευταια ισως δωθηκαν και εκτος Κρητης!

Το που τυπωθηκαν πιθανον στην Κρητη αλλα ισως και στην Αθηνα, ελπιζω οτι θα ανακαλυψουμε συντομα!

Οποιος θελει μπορει να προσθεσει οτιδηποτε!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 30, 2016, 09:06:00 μμ »

 Στέλιο επαγγελματικό άρθρο. Πάρα πολύ ωραίο! Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε

vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 30, 2016, 09:30:24 μμ »

Ωραιες οι επιπλεον αγνωστες πληροφοριες που μας παραθεσες Στελιο. Ο μονος προβληματισμος που εχω για αυτα τα ομολογα ειναι οτι τα περισσοτερα ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση και πρεπει καποτε να μαθουμε αν αυτα δωθηκαν σε ατομα ή απλα ξεμειναν απουλητα και εφτασαν πακετο αργοτερα σε συλλεκτες.
Τα δυο ομολογα 10058 και 11355 στενευουν και αλλο τα ορια των α.α. των ομολογων, ωστε καποια στιγμη να μαθουμε ποσα απο καθε κλαση κυκλοφορησαν.
Περιμενουμε τη συνεχεια της ερευνας σου Στελιο.
Καταγράφηκε

gne-71
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 64


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 31, 2016, 10:15:14 πμ »

Ενα από τα γνωστά.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 31, 2016, 05:46:10 μμ »

Το δικο σου ειναι καθαρα ακυκλοφορητο αποτι μπορω να δω! Συγχαρητηρια!

Βαγγελη λογικο να βρισκονται σε πολυ καλη κατασταση καθως δεν νομιζω να χρησιμοποιηθηκαν σε συναλαγες! Το αν υπαρχουν μικρα η μεγαλα πακετακια ειναι πολυ πιθανον αυτο δεν το γνωριζουμε...

Εχω εγγραφες πληροφοριες οτι πολλοι πατριωτες (Ελληνες) φιλικα προσκειμενοι στην επανασταση εκαναν δωρεες για τη συνεχιση του Κρητικου αγωνα! Εικαζω λοιπον οτι ισως καποια εφυγαν εκτος των "στενων" οριων του νησιου για να χρησιμοποιηθουν! Ισως ετσι να εμειναν καποια πακετακια...

Επισης εχω εγγραφο του Κλεαρχου Μαρκαντωνακη που τον ρωταει πως να στειλει χρηματα απο την Αθηνα στην Κρητη! Ισως αυτα τα χρηματα να μην προερχονταν μοναχα απο δωρεες αλλα και απο τα συγκεκριμενα γραμματια!

Το κοματι οποιος το εχει πιασει στα χερια του θα εχει δει οτι το χαρτι ειναι πολυ κακης ποιοτητας και πολυ λεπτο! Φθειρεται ευκολα αρκει ισως λιγη πιεση και σχιζεται! Αυτο το αναφερω επειδη σε συνομιλια μου με συλλεκτη μου ειπε οτι πιστευει οτι τυπωθηκαν στα Χανια... Ειναι πιθανον, αλλα για μενα ειναι πιθανος τοπος και στην Αθηνα...

Στο μελλον ελπιζω να μπορω να αποδειξω τα λεγομενα μου φυσικα θα αναφερω τα παντα. Ηδη εχω ξεκινησει το ξεσκαλισμα, παροτι ο χρονος ειναι λιγος, κατι θα βρουμε!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 31, 2016, 08:41:55 μμ »

Στελιο πολυ ωραιες πληροφοριες μπραβο,οσο για το που εγινε η εκτυπωση κανε μια ερευνα που γινοταν η εκτυπωση της εφημεριδας Λευκα Ορη που ιδοκτητης ηταν ο Φουμης και ισως να υπαρχει καποια σχεση Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
gne-71
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 64


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 02, 2016, 10:38:31 μμ »

Δεν πιστεύω να τρέξουν τίποτα σάλια ντροπή  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 02, 2016, 10:42:21 μμ »

Μπραβο Νικο! Το ειπες και το εκανες σε χρονο μηδεν! Προσωπικα σε ευχαριστω πολυ για την αμεση πληροφορηση σε αυτο το θεμα που με απασχολει ιδιεταιρα! Το στεκι παντα πρωτο σε νεες εμφανισεις  Κλείσιμο ματιού  Τα δικα μου ηδη τρεχουν παντως  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
gne-71
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 64


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 02, 2016, 10:55:43 μμ »

Αν κάποιος δεν θα μπορεί να κοιμηθεί απόψε 11880 για διανυκτερεύον φαρμακείο.
 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 02, 2016, 11:03:14 μμ »

Θα δυσκολευτω λιγακι στον υπνο Κλείσιμο ματιού
Και για την ιστορια τα συγκεκριμενα γραμματια που μας εδειξε ο φιλος Νικος βρεθηκαν σε παλαια οικια στα χανια και τα δυο μαζι! Αυτο σημαινει οτι ο κατοχος τους εδωσε 10 δραχμες τα πηρε μαζι (συνεχομενοι αριθμοι) και αυτα ξεχαστηκαν με τα χρονια χωρις να εξαργυρωθουν ποτε και εφτασαν στις μερες μας στα χερια ιδιωτη ως ευρημα!
Ευχαριστουμε τον κατοχο που τα μοιραστηκε μαζι μας αλλα και μπραβο του που δεν τα αποχωριζεται κιολας!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 27, 2016, 09:31:30 μμ »

Ηρθαν στα χερια μου περιπου πενηντα (!) επιστολες του Ε. Βενιζελου της περιοδου Αυγουστου, Σεπτεμβριου, Οκτωμβριου του ετους 1905.

Τα ντοκουμεντα ειναι χειρογραφα και δυσκολευομαι παρα πολυ στην αναγνωση καθως ειναι με καλλιγραφικο χαρακτηρα και οι ορολογιες που χρησιμοποιουνται ειναι πολλες φορες δυσεξηγητες  Αναποφασιστικότητα  Οποτε απευθυνθηκα σε γραφολογο.

Δυστηχως δεν μπορω να τις δημοσιευσω για να τις δειτε αφου μου δωθηκαν μονο προς μελετη για συμπερασματα σχετικα με την περιοδο αφου ειναι απευθειας ιστορια απο πρωτο χερι.

Αυτα που μπορω να συμπερανω με βεβαιοτητα ειναι οτι:

α) Τα γραμματια αυτα δεν τυπωθηκαν στην Κρητη, αλλα απο εκδοτη εφημεριδας στην Ελλαδα. (Γνωριζω ποια αλλα θα το διασταυρωσω πρωτα και θα το αναφερω)

β) Στην Κρητη διατεθηκε μονο ενα μικρο μερος αυτων. Πολλα διατεθηκαν για το σκοπο που βγηκαν σε μεγαλες πολεις της Ελλαδος οπως: Αθηνα, Πατρα, Ερμουπολη, Βολος.

γ) Ο Ε. Βενιζελος κατευθυνει πληρως το κινημα, ειναι ο φυσικος ηγετης του και ολα γινονται με δικες του υποδειξεις!

Εχω και αλλα στοιχεια θα τα δημοσιευσω εντυπα ισως στο μελλον σε μια εργασια που θα κανω και θα αφορα την σημαντικη αυτη επανασταση που ειναι αγνωστη!

**Οποιοσδηποτε τοπος εχει αναφερθει ως τωρα για τον τοπο εκδοσης του γραμματιου ειναι λαθος.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 27, 2016, 10:10:08 μμ »

Συγχαρητήρια Στελιο για την συνεχή έρευνα και την επιμονή σου  :)Μπραβο φιλε
Καταγράφηκε
heavy-metal
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 424



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 28, 2016, 10:51:16 πμ »

Στέλιο είσαι μια βιβλιοθήκη μόνος σου !!! Χαμόγελο Συγχαρητήρια !!!
Περιμένουμε ανυπόμονα  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences