Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 05:07:18 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Αυτη την εποχη, τι νομισματα συλλεγετε?  (Η ψηφοφορία έληξε: Μάρτιος 30, 2016, 05:45:52 πμ)
Μονο Ελληνικα. - 20 (29.9%)
Κυριως Ελληνικα, λιγα ξενα. - 16 (23.9%)
Κυριως ξενα, λιγα Ελληνικα, - 24 (35.8%)
Μονο ξενα. - 5 (7.5%)
Δεν μαζευω τιποτα, εχω μεινει ταπι.. - 2 (3%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 67

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικα η ξενα νομισματα?  (Αναγνώστηκε 10285 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 20, 2016, 01:27:23 μμ »

Αθανασιε το γραφει ο Δημητρης οτι τα ευρω τα συγκαταλεγει στα ξενα
Δεν το είχα προσέξει, Αντώνη. Οπότε ψήφισα ξένα με λίγα ελληνικά! (αυτά που ξέρει ο Λεωνίδας   Κλείσιμο ματιού)
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 20, 2016, 02:10:24 μμ »

Να ρωτησω εγω που μαζευω ενετικα-οθωμανικα αλλα που εχουν και σχεση με την Ελλαδικο χωρο ποια κατηγορια ειναι καταλληλη;;ωραιο θεμα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 20, 2016, 02:57:44 μμ »

Λείπει το ίδιο και τα δύο ( Ελληνικά- ξένα)
Καταγράφηκε
giannis-xios
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 20, 2016, 03:51:33 μμ »

γεια σας παιδια μονο ελληνικα με παθος  Χαμόγελο απο ασημενια  τριανταρια ενα ενα διαλεμενα  και τα ασημενια
της χουντας  επειδη  ειναι ιστορικη περιοδος για την πατριδα μας
Καταγράφηκε
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 20, 2016, 04:36:12 μμ »

θα επρεπε να υπαρχει και η επιλογη...

''δεν εχω αποφασισει ακομα ειμαι μπερδεμενος'' Άνεση
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 20, 2016, 07:33:48 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα,  Χαμόγελο

Όταν ξεκίνησα να συλλέγω νομίσματα, πριν από 3 περίπου χρόνια, ξεκίνησα κυρίως με ξένα και λίγα ελληνικά. Στα ξένα νομίσματα βρήκα πολύ ομορφιά, μεγάλη ποικιλία και πολλή ιστορία. Δυστυχώς, όμως δεν μπόρεσα να "περιορίσω" το αντικείμενο, τσαλαβούτησα σε κάποιες χώρες, και τελικά "χάθηκα". Έχει περίπου 1,5 χρόνο που έχω κάνει στροφή αποκλειστικά στα ελληνικά και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Μαζεύω Γεώργιο, Δημοκρατία και Παύλο, σε κύρια βάση. Αν βρεθεί μπροστά μου σε καλή τιμή Όθωνας, Κρητική Πολιτεία και Ιόνια Νησιά, δεν λέω όχι. Πάντα όμως ρίχνω μια ματιά και στα ξένα νομίσματα και στο μέλλον σίγουρα θα ξαναασχοληθώ με αυτά. Επίσης συλλέγω και αναμνηστικά δίευρα, οπότε στην ερώτηση του χάρου θα απαντήσω "κυρίως ελληνικά και λίγα ξένα".
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 20, 2016, 09:19:38 μμ »

Τώρα πλέον μόνο Ελληνικά!...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 20, 2016, 09:41:01 μμ »

Αφου υπάρχει η παραδοχη απο τον haro οτι το ευρώ παει στα ξένα (διαφωνώ προσωπικά),
ψήφισα κυριως ξενα, λίγα Ελληνικά.  Χαμόγελο

Η δική μου άποψη ειναι οτι το ευρώ παίζει και στις δυο κατηγορίες, αν γινοταν ομως μια
τετοια παραδοχη τοτε θα χρειαζομουν την επιλογη, μισα ξενα - μισα Ελληνικά η οποία
δεν υπάρχει Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
NIKOS-50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 20, 2016, 10:20:21 μμ »

Δημητρη ωραιο θεμα. Εγω συλλεγω Ελληνικα νομισματα και χαρτονομίσματα.
Από ξενα με ενθουσιαζουν παλιες ημερομηνίες προ 1800 και λιγα ασημενια της ΛΝΕ.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 20, 2016, 10:48:25 μμ »

Εγω επειδη ειμαι νεος οπως εχω ξαναγραψει νοιωθω σαν το παιδι στην βιτρινα με τα γλυκα και ετσι στην αρχη μαζευα απο ολα και ολα Σαρκασμός σιγα σιγα εχω κατασταλλαξει σε αυτα που στο χερι με γεμιζαν και παραλληλα η ιστορια τους με συναρπαζει ετσι ωστε πολλες φορες να νοιωθω δεος,τωρα μαζευω ενετικα(οχι μονο του Ελληνικου ενδιαφεροντως)-οθωμανικα κανενα μισολιρακι και καμμια λιρα οσο με παιρνει γιατι η εποχες δεν ευνοουν αν και υπαρχουν τεραστιες ευκαιριες σχεδον καθημερινα,ακομα ειμαι ερωτευμενος με τον Γεωργιο Α αλλα εκει επειδη 200 χρονια να περασουν δεν τον κλεινω προσπαθω να γυρισω την  συλλογη raw ,
με τα χαρτονομισματα σε χαμηλες καταστασεις απο συναισθημα και μονο,καλα ειναι τα Ελληνικα αλλα τα ξενα εχουν αλλη χαρη  και εχω αποφασισει εδω και λιγο καιρο να περιοριστω σε αυτα,σταματωντας να μαζευω Ελληνικα εκτος απο καμμια ευκαιρια προσθηκης η αναβαθμισης ,στοχος μου καθαρα και πρωτευον ειναι τα ενετικα  και καποια απο την συγκεκριμενη περιοδο απο 15 εως 18 αιωνα αλλα δεν ειναι μονο Ελληνικου ενδιαφεροντως οποτε ψηφισα ξενα με λιγα Ελληνικα
Υ.Γ επισης πιστευω οτι τα Ιονικα και Κρητικα αλλα και Κυπριακα σε καποιες περιοδους δεν εχουν σχεση με την Ελλαδα ,αλλα ναι παρουσιαζουν και Ελληνικο συλλεκτικο ενδιαφερον αλλα μιλαμε για αλλα Κρατη τοτε ,με αλλη κουλτουρα και το μοναδικο στοιχειο που τα ενωνε ηταν οι αρχαιες ριζες και βυζαντινες τιποτα αλλο για παρα πολλους αιωνες
Υ.Γ Δημητρη πολυ ωραιο το θεμα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 20, 2016, 11:10:15 μμ »

Πίο πριν μάζευα και τα δύο όσο τα οικονομικά σφίγγουν περιορίσθηκα   κυρίως Ελληνικά  και στα Ευρό αναμνηστικά δίευρα  και το Ελληνικό πρόγραμμα  (στα Ελληνικά περιλαμβάνονται Κρήτη και Ιόνια) .  Το Ελληνικό νόμισμα είναι δύσκολο spor. Μαζεύω  κυρίως από Όθωνα και μετά  στον Καποδίστρια που είναι πιο δύσκολα μόνο δυο νομίσματα έχω σκαλώσει.  Όσο όμως οι τρύπες περιορίζονται τα χρήματα ανεβαίνουν πολύ  στα σίγουρα δεν πρόκειται να την ολοκληρώσω ποτέ. Ακόμη όμως στον Όθωνα  και μετά έχω αρκετές  προσιτές τρύπες και αυτές προσπαθώ να κλείσω γιατί για τις δύσκολες μόνο κανένα τρύπιο και αν θα βρώ.
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 20, 2016, 11:29:29 μμ »

Εγω προσπαθω και μαζευω συγκεκριμενα Ελληνικα,αλλα οι ουγκιες εχουν αρχισει να μου αρεσουν περισσοτερο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Το θεμα ειναι να κανεις οσο μπορεις το κεφι σου,αυτο που αποκτας να σε ευχαριστει και οχι να εχεις το αγχος να κλεινεις τρυπες και να εισαι συνεχεια με το αγχος των αναβαθμισεων -ετσι το βλεπω-.
Δημητρη μπραβο πολυ στοχευμενο και με μεγαλο ενδιαφερον θεμα....
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 21, 2016, 08:03:59 πμ »

Η μεγαλη μου αγαπη ειναι φυσικα τα ελληνικα νομισματα τα οποια μαζευω τα τελευταια 4-5 χρονια περιπου ...
Από γεωργιο - κρητικη πολιτεια - παυλο - κωνσταντινο - δημοκρατια που ειναι ποιο οικονομικα και ευκολα να βρεθουν από καποδιστρια - οθωνα - ιονικα κλπ .
Συναμα εχω και ένα ξεχωριστο κομματι στο οποιο συλλεγω οτιδήποτε εχει να κανει με μεταλια - παρασημα - καρφιτσες που εχουν ελληνικο ενδιαφερον .
Στα ξενα ξεκινησα καποια στιγμη να μαζευω σε ουγγιες καποια γνωστα και κινησιμα νομισματα οπως American eagle - libertad - panda - kookaburra - maple leaf και αλλα ....αλλα στην πορεια του χρονου τα θεωρησα εντελως επενδυτικα και χωρις καμμια για μενα ιστορικη η συναισθηματικη αξια όπως της ελλαδιτσας μας οποτε τα περισσοτερα τα εδωσα και εχω κρατησει πλεον καποια πιο ιδιαιτερα και σημαντικα σε αξια κομματια ....
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 01, 2016, 08:19:53 μμ »

Τον τελευταίο καιρό μαζεύω νομίσματα σαν αυτό του προφίλ μου. Να ψηφίσω ελληνικά ή ξένα; Ξέρει κανείς τι είναι;
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 03, 2016, 02:20:22 μμ »

 Η ψηφοφορια εχει κλεισει, ευχαριστω τους φιλους για τις ψηφους  και τις αποψεις τους.
 Αν εμπαινε η ψηφοφορια με αυτο το θεμα πριν 6-7 χρονια, ειμαι σιγουρος οτι το 80% θα απαντουσε οτι μαζευει μονο Ελληνικα νομισματα.
 Πιστευω οτι η εξοικειωση με τις αγορες μεσω ιντερνετ, διαφορα που συνεβησαν σχετικα με τις τιμες στα Ελληνικα νομισματα στο παρελθον και προσφατα λογω της κρισης, καθως και διαφορες ατυχεις συμπεριφορες που ταλανιζαν παλαιοτερα τον χωρο, οδηγησαν αρκετους συλλεκτες (νεους και μερικους παλιους) στην επιλογη της συλλογης και ξενων νομισματων.
 Το αποτελεσμα της ψηφοφοριας ειναι αρκουντως ενδιαφερον, οποιος φιλος θελει να το σχολιασει, ελευθερα.
Δημητρης.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences