Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:44:09 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Αυτη την εποχη, τι νομισματα συλλεγετε?  (Η ψηφοφορία έληξε: Μάρτιος 30, 2016, 05:45:52 πμ)
Μονο Ελληνικα. - 20 (29.9%)
Κυριως Ελληνικα, λιγα ξενα. - 16 (23.9%)
Κυριως ξενα, λιγα Ελληνικα, - 24 (35.8%)
Μονο ξενα. - 5 (7.5%)
Δεν μαζευω τιποτα, εχω μεινει ταπι.. - 2 (3%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 67

Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικα η ξενα νομισματα?  (Αναγνώστηκε 10320 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 20, 2016, 05:45:52 πμ »

 Εβλεπα λοιπον το ομορφο Γερμανικο νομισμα που σηκωσε ο Αναργυρος, ο οποιος εξηγουσε στις προηγουμενες σελιδες του θεματος γιατι μαζευει εδω και πολυ καιρο μονο ξενα νομισματα.

 Μιας και εγω , εδω και αρκετο καιρο, κανω το ιδιο, για τους ιδιους περιπου λογους (φχαριστιεται η ψυχη σου ακυκλοφορητο συλλεκτικοτατο νομισμα με λιγα κατοσταρικα), σκεφτηκα να σηκωσω αυτη την ψηφοφορια, να δουμε ποσοι απο τους συλλεκτες που γραφουμε στο στεκι, ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ, μαζευουμε μονο Ελληνικα, η μονο ξενα νομισματα, η και απο τα δυο.( το ευρω θεωρειται "ξενο", μιας και οι συλλεκτες του ειδους μαζευουν απο ολες τις χωρες της ΕΕ)

 Διευκρινιζω οτι αναφερομαι στην τωρινη περιοδο και οχι στο τι συλλογη εχετε φτιαξει στο παρελθον.
 Ευπροσδεκτα, περα των ψηφων, και τα σχολια για το πως και το γιατι..
 Αιντε παιδες, ας μετρηθουμε να δουμε ποσοι νοματαιοι ειμαστε.. Σαρκασμός Σαρκασμός
 Δημητρης.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 20, 2016, 06:38:17 πμ »

Μόνο Ελληνικά γιατί εκτός φυσικα απο το ότι μου αρέσουν σχεδιαστικά αντικατοπτρίζουν και την ιστορία της χώρας κατά την περίοδο που κόπηκαν, σαν να διαβάζεις ένα βιβλίο ιστορίας. Σκοπός μου είναι να κλείσω όσες περιόδους παραπάνω μπορέσω. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 20, 2016, 07:44:22 πμ »

Καλη μερα κι από μενα,
Δημητρη ψηφισα μονο Ελληνικα και Ελληνικα μαζευω..δε σου κρυβω όμως
ότι όταν ειχα ανεβει Κομοτηνή κρατουσε ο Αναργυρος αρκετα ξενα ασημενια που
τα θαυμασα.. και τα "γουσταρα" υπερ του δεοντος.
Προσφατα δε.. ενας φιλος μου εδωσε δυο ασημενια bu(bolivares-guilda) και είναι
από τα νομισματα που "απολαμβανω" πραγματικα
Αντε όμως να "βαλουμε αρχη κι εκει" ..δε μας παιρνει Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός,,ομως θα θελα
να εχω 40-50 μεσαιομικρης αξιας 20-30ε και ας μην ηταν στοχευμενη συλλογη..
μικροβιο δηλαδή ..υπαρχει Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 20, 2016, 09:10:34 πμ »

Καλημερα και απο μενα στην παρεα,

Δημητρη οι επιλογες δεν καλυπτουν τα παντα! Υπαρχουν ατομα που συλλεγουν συγκεκριμενες περιοδους!  Κλείσιμο ματιού Πολυ γενικη η ψηφοφορια αλλα πολυ καλο θεμα! Δεν θα ψηφισω γιατι δεν καλυπτομαι απολυτα απο τις επιλογες

Προσωπικα μου αρεσουν πολυ τα Ελληνικα του Οθωνα και του Γεωργιου αλλα ειναι υπερεκτιμημενα και πολυ ακριβα. Σε αυτες τις περιοδους βλεπω και αρκετα πλαστα, αλλα σε συλλογες, αλλα σε κουτια, αλλα σε δημοπρασιες κλπ. Οποτε εβαλα σκοπο να κανω μια συλλογη σε Καποδιστρια τους βασικους τυπους για αρχη και βλεπουμε.

Ξενα νομισματα εχω καποια που εχουν πεσει στα χερια μου και απλα τα εχω κρατησει. Μου αρεσουν αυτα προ του 1800 που ειναι καπως ασυμετρα, παρακεντρα, βγαζουν κατι χειροποιειτο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 20, 2016, 09:42:03 πμ »

Καλημέρα και απο μένα.
Εγώ μαζεύω κυρίως Ελληνικά,δυστυχώς χαμηλών καταστάσεων λόγω εποχής(βλέπε λήμμα c.c Κλάμα)
Απο ξένα,ελάχιστα.Κυρίως απο την αρχή της ενασχόλησης μου με τα νομίσματα,καμμιά τριανταριά χρόνια πρίν.
Σκοπός μου είναι για το 16 να κλείσω όλα τα χάλκινα Γεωργίου και την Κρητική Πολιτεία σε ότι κατάσταση μπορώ να πληρώσω.
Ασύμφορο οικονομικά,το ξέρω.Προτιμώ όμως να αγοράζω 1-2 νομίσματα το μήνα και να κάνω την πλάκα μου,παρά να περιμένω το ένα νόμισμα υψηλής κατάστασης ανα 6 μήνες.
Πολύ ωραίο θέμα,πάντως.
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 20, 2016, 10:15:02 πμ »

Καλημέρα στην ομήγυρη.  Κλείσιμο ματιού

Αυτή είναι η δεύτερη περίοδος που ασχολούμαι με το νόμισμα....Την πρώτη είχα ασχοληθεί κυρίως με Ελληνικά...

Αυτή την φορά, κάνω μια συλλογή με bullion, Γεώργιο κ Κρ. Πολιτεία σε ψιλοκαλές καταστάσεις... Χαμηλό Ms ή ΑU και στα δύσκολα μάλλον θα πέσω χαμηλότερα και από κανένα ΛΝΕ...
Οπότε σαν σύνολο είναι περισσότερα τα ξένα από τα Ελληνικά...

Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 20, 2016, 10:51:45 πμ »

Καλημερα ....αν και γνωστο οτι δεν μαζευω τιποτα απο τα δυο (τωρα) παλια μαζευα ελληνικα και αν ποτε ξαναρχισω παλι στα ελληνικα  θα παω..τα νομισματα του Γεωργιου ειναι απλα πανεμορφα
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 20, 2016, 11:51:05 πμ »

Καλημέρα και από μένα
Εγώ μαζεύω και Ελληνικά και ξένα. Ελληνικά έχω από Όθωνα και πάνω (Στο μάθημα Καποδίστριας ακόμη δεν) σε διάφορες  καταστάσεις λόγω χρημάτων και σε ξένα ευρώ , Γερμανικά, Ελβετικά, Αιγυπτιακά, Η.Π.Α, Γαλλικά  κυρίως ασημένια και σε καταστάσεις που να μου αρέσουν και να μπορώ να πληρώσω δηλαδή σε επίπεδο απλού οικονομικά ανθρώπου.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 20, 2016, 12:12:29 μμ »

Νομίζω πως κάτι λείπει από την ψηφοφορία. Π.χ Τα ευρώ σε ποια κατηγορία ανήκουν; Στα ελληνικά ή στα ξένα:
Και κάποιος που μαζεύει γερμανικά ή γαλλικά ευρώ σε ποια κατηγορία θα ενταχθεί;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 20, 2016, 12:21:57 μμ »

Αθανασιε το γραφει ο Δημητρης οτι τα ευρω τα συγκαταλεγει στα ξενα
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 20, 2016, 12:54:52 μμ »

Καλημερα φιλοι.
Ιαπωνα, λεγοντας Ελληνικα, δεν σημαινει οτι πρεπει να μαζευεις ολα τα Ελληνικα νομισματα ολων των περιοδων.
Αν η χρονικη περιοδος που μαζευεις (αυτη την εποχη) αφορα Ελληνικα νομισματα, ψηφιζεις Ελληνικα.
Αν συμπεριλαμβανει και ξενα, ψηφιζεις αναλογα.
Επισης να πω οτι οι κατηγοριες της ψηφοφοριας αφορουν το ουσιαστικο και οχι το τυπικο μερος των ορων, δηλαδη Κρητικη πολιτεια και Ιονικα περιλαμβανονται στα Ελληνικα, μιας και ειναι μερη της Ελλαδας, ασχετα με το καθεστως που υπηρχε την εποχη που κοπηκαν.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 20, 2016, 01:05:11 μμ »

Η δική μου απάντηση στο θέμα είναι κυρίως ξένα και επιλεκτικά ελληνικά νομίσματα.  Τα νομίσματα που συλλέγω μπορώ να πω πως είναι κάπως "βαριά", στο παρελθόν ήτανε χαλαρότερα τα πράγματα αλλά πλέον η κατάσταση μας σημαδεύει καθημερινά. Φροντίζω να αγοράζω λίγα και καλά, έμαθα πλέον να οριοθετώ τα θέλω μου και να περιμένω το κατάλληλο περιβάλλον για να αποκτήσω ένα νόμισμα. Το ίδιο κάνω και στα ελληνικά νομίσματα. Δεν ασχολούμαι καν να κλείσω σειρές και χρονολογίες γιατί ορισμένες δεν κλείνουν ποτέ. Επίσης πάντα συνυπολογίζω ότι σε πιθανή οικονομική ανάγκη να μην πονέσω χρηματικά. Αυτό μπορεί να ακούγεται κάπως αλλά είναι η δική μου πραγματικότητα και την αναφέρω σε όσους φίλους έχει τύχει να μιλήσουμε γραπτά ή τηλεφωνικά.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
R-E-T-H-Y-M-N-O
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 401


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 20, 2016, 01:10:39 μμ »

καλημερα και απο μενα,αν και μεσημερι τωρα ξυπνησα λογο ξενυχτι απο την μικρη μας  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
ψηφισα ελληνικα μονο, μιας και αυτα μαζευω.συμφωνο οτι σε σχεση με τα ξενα ειναι πιο ακριβα αλλα προτιμω να μαζευω την ιστορια μας παρα να μαζευω την ιστορια ξενων κρατων.
επισης θα συμφωνησω οτι ειναι πολυ ομορφοτερα απο τα ξενα  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 20, 2016, 01:14:06 μμ »

Χαιρεται, ενδιαφερουσα η ψηφοφορια Δημητρη,
μαζευω απο Γεωργιο μεχρι το τελος της δραχμης,
ο Γεωργιος ομως μου αποσπα το 90% της προσπαθειας για πολλους λογους,
οποτε ψηφισα Ελληνικα.

Ακομη δεν εχω ασχοληθει με Κρητη και Ιονικα
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 20, 2016, 01:15:30 μμ »

Παρολο που ειμαι πολυ νεος στα συλλεκτικα εχω πιο πολυ ξενα νομισματα κυριος ασημενια. Αλλα αυτην την περιοδο μαζευω ελληνικα (μετα απο πολυ καλη συμβουλη αλλα και απο την ιδια την πραγματικοτιτα) και προσπαθω να "κλεισω" σιγα σιγα οτι μπορω απο Α δημοκρατια και μετα. Πριν απο αυτα δεν μπορω λογο τρυπας στην τσεπη.
Τα ξενα ειναι ομορφα δεν λεω και με πολυ ποικιλια σε οτι θες (σχεδιο/κατασταση/τιμη) αλλα κυριοι... ελληνες ειμαστε.
Καταγράφηκε

m42b18 isT
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences