Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 02:25:43 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ  (Αναγνώστηκε 13905 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 01, 2016, 02:06:32 μμ »

Και οι δύο γονείς είναι απο τη Νιγηρία, ο Γιάννης γεννήθηκε εδώ.Αυτό τον κάνει Έλληνα;

Αυτό είναι το ερώτημα.

Εαν δεν ήταν μπασκεμπολίστας δεν θα τον ήξερε κανείς. Την ιθαγένεια την πήρε όπως
και οι υπόλοιποι γεωργιανοι, αλβανοί (δε μιλάω για βορειοηπειρώτες) κλπ κλπ που είχαν μια έφεση στα αθλήματα και εξυπηρετούσαν άλλα συμφέροντα.

Θα μπορούσα να σου αναφέρω και το σόι της γκόμενάς μου, αλλά δεν τους ξέρεις και θα έπρεπε να γράψω δύο σελίδες βιογραφικά.

Η οικογένεια Αντετοκούμπο (απ'ότι έχω διαβάσει) ήταν μια εύπορη οικογένεια και νομίζω δεν ήταν λαθρομετανάστες.

Σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία, μόνο αν σε προσλάβει κάποιος ως υπάλληλο και σου βγάλει άδεια εργασίας μπορείς να μεταναστεύσεις νόμιμα. (Από τότε που εμφανίστηκε ο "πρίγκηπας" του βάζελου, νομοθετήθηκε και η δυνατότητα νόμιμης μετανάστευσης σε κάποιον που φέρνει λεφτά.)

Υπάρχουν και οι περιπτώσεις πολιτικού ασύλου, γάμου κλπ...

(Στην περίπτωση που κάποιος έρθει σαν κύριος με τουριστική βίζα στην Ελλάδα και εγκατασταθεί εδώ, πάλι λαθρομετανάστης είναι.)

-------------------------------

Τα υπόλοιπα θυμίζουν το ανέκδοτο με το ενυδρείο...
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 01, 2016, 02:16:15 μμ »

Και οι δύο γονείς είναι απο τη Νιγηρία, ο Γιάννης γεννήθηκε εδώ.Αυτό τον κάνει Έλληνα;

Αυτό είναι το ερώτημα.Σου απάντησα (για μένα ) ΟΧΙ

Εαν δεν ήταν μπασκεμπολίστας δεν θα τον ήξερε κανείς. Την ιθαγένεια την πήρε όπως
και οι υπόλοιποι γεωργιανοι, αλβανοί (δε μιλάω για βορειοηπειρώτες) κλπ κλπ που είχαν μια έφεση στα αθλήματα και εξυπηρετούσαν άλλα συμφέροντα.

Θα μπορούσα να σου αναφέρω και το σόι της γκόμενάς μου, αλλά δεν τους ξέρεις και θα έπρεπε να γράψω δύο σελίδες βιογραφικά. Αδιάφορο το σόι της γκόμενάς σου, εκτός και εαν αυτή κάνει κάποιο άθλημα και αξίζει να πάρει την ιθαγένεια γι' αυτό.

Η οικογένεια Αντετοκούμπο (απ'ότι έχω διαβάσει) ήταν μια εύπορη οικογένεια και νομίζω δεν ήταν λαθρομετανάστες.

Σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία, μόνο αν σε προσλάβει κάποιος ως υπάλληλο και σου βγάλει άδεια εργασίας μπορείς να μεταναστεύσεις νόμιμα. (Από τότε που εμφανίστηκε ο "πρίγκηπας" του βάζελου, νομοθετήθηκε και η δυνατότητα νόμιμης μετανάστευσης σε κάποιον που φέρνει λεφτά.)

Υπάρχουν και οι περιπτώσεις πολιτικού ασύλου, γάμου κλπ...

(Στην περίπτωση που κάποιος έρθει σαν κύριος με τουριστική βίζα στην Ελλάδα και εγκατασταθεί εδώ, πάλι λαθρομετανάστης είναι.) Ο Γιάννης σε ποιά κατηγορία ανήκει;

-------------------------------

Τα υπόλοιπα θυμίζουν το ανέκδοτο με το ενυδρείο... Τα υπόλοιπα που δεν απάντησες εννοείς;

Το δημογραφικό πρόβλημα, ξαναλέω, τι σχέση έχει;;;; Εκτός και αν ο Γιάννης και ο Τσενάι απο την Αμερική
τεκνοποιήσουν τις μισές Ελληνίδες και λυθεί έτσι (ελληνικά) το πρόβλημα. Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 01, 2016, 06:34:14 μμ »

Το δημογραφικό πρόβλημα, ξαναλέω, τι σχέση έχει;;;; Εκτός και αν ο Γιάννης και ο Τσενάι απο την Αμερική
τεκνοποιήσουν τις μισές Ελληνίδες και λυθεί έτσι (ελληνικά) το πρόβλημα. Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο

"Δημογραφικό πρόβλημα" είναι η μείωση του πληθυσμού της Ελλάδας και κατ' επέκταση η "γήρανσή" του. (Παρεμπιπτόντως, το πρόβλημα αυτό επιδεινώνεται και με τη μετανάστευση των Ελλήνων στο εξωτερικό.)

Η εγκατάσταση μεταναστών και η ενδεχόμενη πολιτιγράφησή τους μπορεί να είναι λύση στο δημογραφικό.

Εσύ έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου. Είσαι "εκτός θέματος" που λέγαμε και στο σχολείο.

Και οι δύο γονείς είναι απο τη Νιγηρία, ο Γιάννης γεννήθηκε εδώ.Αυτό τον κάνει Έλληνα;

Αυτό είναι το ερώτημα.Σου απάντησα (για μένα ) ΟΧΙ

Το καταλάβαμε ότι διαφωνείς. Δεν σημαίνει ότι έχεις και δίκιο.

Η οικογένεια Αντετοκούμπο (απ'ότι έχω διαβάσει) ήταν μια εύπορη οικογένεια και νομίζω δεν ήταν λαθρομετανάστες.

Σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία, μόνο αν σε προσλάβει κάποιος ως υπάλληλο και σου βγάλει άδεια εργασίας μπορείς να μεταναστεύσεις νόμιμα. (Από τότε που εμφανίστηκε ο "πρίγκηπας" του βάζελου, νομοθετήθηκε και η δυνατότητα νόμιμης μετανάστευσης σε κάποιον που φέρνει λεφτά.)

Υπάρχουν και οι περιπτώσεις πολιτικού ασύλου, γάμου κλπ...

(Στην περίπτωση που κάποιος έρθει σαν κύριος με τουριστική βίζα στην Ελλάδα και εγκατασταθεί εδώ, πάλι λαθρομετανάστης είναι.) Ο Γιάννης σε ποιά κατηγορία ανήκει;

Δεν αναφέρομαι στον Γιάννη, αλλά στους γονείς του. Ελπίζω να επαρκούν τα Ελληνικά σου για να το καταλάβεις.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 01, 2016, 06:38:29 μμ »

Τα υπόλοιπα θυμίζουν το ανέκδοτο με το ενυδρείο... Τα υπόλοιπα που δεν απάντησες εννοείς;

Ναι.

-------------------------

Βαρέθηκα να παίζω με τις λέξεις και τις παραθέσεις.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 01, 2016, 06:47:55 μμ »

Γνωμη μου ειναι να ερθουν οι ανθρωποι αλλα οπως εχουν απαιτηση να ερθουν ετσι θα εχουν και υποχρεωση π.χ ,να πληρωσουν ενα τιμημα δηλαδη ,θα αφησουν εκει τα ηθη και εθιμα τους και προπαντων την μουσουλμανικη ταυτοτητα και θα ενσωματωθουν στα ηθη και εθιμα και την κουλτουρα του εκαστοτε τοπου που θα επιλεξουν για να εγκατασταθουν.Κατα τα αλλα να ειστε ετοιμη οσοι ειστε μαχιμοι ανα πασα ωρα και στιγμη,καποιοι εχουν ηδη ειδοποιηθει φυσιολογικα και εδω μεσα καποιοι θα εχουν ενημερωθει τι πρεπει να κανουν,εχουμε μια ειρηνικη αποβαση που δεν παυει να ειναι αποβαση ομως,με την δυναμη του Θεου και την Ελληνικη Ψυχη ολα θα παρουν τον δρομο τους,δεν ανησυχω γιαυτους που ερχονται, ανησυχω για τους γενιτσαρους και αυτο παρακαλω μην ληφθει σποντα για κανεναν εδω μεσα ,δεν μιλαω προσωπικα τωρα,απλα η Ιστορια καμμια φορα επαναλαμβανεται και καλο ειναι να την εχουμε υποψη μας
υ.γ ποιο παλια ειχα γραψει να εχουμε τα μεντε μας(να εχουμε το νου μας -σε εγρηγορση) γιατι αυτα που γινονται δεν ειναι τυχαια ,ειναι προιον ενος μακροχρονιου σχεδιου που βρισκεται σε πληρη εξελιξη,σε 6 μερες βγαινουμε απο την Σεγκεν με οτι αυτο συνεπαγεται ,καλο βραδακι
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 01, 2016, 06:57:30 μμ »

Γνωμη μου ειναι να ερθουν οι ανθρωποι αλλα οπως εχουν απαιτηση να ερθουν ετσι θα εχουν και υποχρεωση π.χ ,να πληρωσουν ενα τιμημα δηλαδη ,θα αφησουν εκει τα ηθη και εθιμα τους και προπαντων την μουσουλμανικη ταυτοτητα και θα ενσωματωθουν στα ηθη και εθιμα και την κουλτουρα του εκαστοτε τοπου που θα επιλεξουν για να εγκατασταθουν.

Θα μπορούσα να συμφωνήσω στα παραπάνω εάν η Ελλάδα ήταν ένα κράτος σοβαρό. Δεν είναι όμως... δυστυχώς!
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
ALOPO
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 01, 2016, 07:44:10 μμ »

Ρε συ Κιμ Γιονγκ Ουν, πάτα το ρεεεεε!

Δεν φαντάζεσαι πόσο μέσα στο μυαλό μου είσαι!!!!!!! Το έχουμε ανάγκη πολύ που έλεγαν και στην Αννίτα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 01, 2016, 07:51:31 μμ »

Ρε συ Κιμ Γιονγκ Ουν, πάτα το ρεεεεε!

Δεν φαντάζεσαι πόσο μέσα στο μυαλό μου είσαι!!!!!!! Το έχουμε ανάγκη πολύ που έλεγαν και στην Αννίτα  Μεγάλο χαμόγελο
Εμμμμμμ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου

Άρθρο 1
Όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται ελεύθεροι και ίσοι στην αξιοπρέπεια και τα δικαιώματα. Είναι προικισμένοι με λογική και συνείδηση και οφείλουν να συμπεριφέρονται μεταξύ τους με πνεύμα αδελφοσύνης.

Άρθρο 2
Κάθε άνθρωπος είναι υποκείμενο όλων των δικαιωμάτων και ελευθεριών που αναφέρονται στην παρούσα Διακήρυξη, χωρίς καμιά απολύτως διάκριση, όπως το φύλο, η γλώσσα, η θρησκεία, οι πολιτικές ή άλλες πεποιθήσεις, η εθνική ή κοινωνική καταγωγή, η περιουσία, η γέννηση ή οποιαδήποτε άλλη κατάσταση. Επίσης δεν είναι επιτρεπτό να γίνεται καμία διάκριση λόγω του πολιτικού, νομικού ή διεθνούς καθεστώτος της χώρας από την οποία προέρχεται κανείς, είτε πρόκειται για χώρα ή εδαφική περιοχή ανεξάρτητη, είτε για χώρα μη ανεξάρτητη, υπό εποπτεία ή υπό οποιονδήποτε άλλο περιορισμό κυριαρχίας.

Άρθρο 3
Κάθε άτομο έχει δικαίωμα στη ζωή, την ελευθερία και την προσωπική του ασφάλεια.


Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 01, 2016, 08:05:15 μμ »

ήθελα να το βάλω στην μουσική ψυχαγωγία αλλα ας όψεται ...
Το τραγούδι είναι παλιό, τυχόν μνήμες, συνειρμοί κλπ είναι τελείως συμπτωματικά.

www.youtube.com/watch?v=onwidLcWBss
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 01, 2016, 08:20:34 μμ »

Σε όποιον δεν αρέσουν οι παραθέσεις και βαριέται, δεν απαντά.Λέει οτι έχει να πει και τέλος.
Έτσι όμως γίνεται ο διάλογος.
Το τι σημαίνει δημογραφικό πρόβλημα νομίζω πως όλοι το κατανοούμε.Εαν (όπως είχες γράψει σε ένα άλλο θέμα) σου αρέσει να το παίζεις δάσκαλος, μην υποτιμάς τη νοημοσύνη μας και την επάρκεια μας στην ελληνική γλώσσα.Μάθε να μη προσβάλεις με κλισέ του τύπου ''Ελπίζω να επαρκούν τα Ελληνικά σου για να το καταλάβεις''.
Το πρόβλημα της υπογεννητικότητας στην Ελλάδα δεν είναι γενετικό (για μια ακόμη φορά το αυτονόητο).Η πρόταση της κυβέρνησης και οι υποστηρικτές της μάλλον δεν αναρωτήθηκαν για τα αίτια του προβλήματος (όπως και της μετανάστευσης των Ελλήνων στο εξωτερικό).Δεν τους κάνει εντύπωση, το θεωρούν ως κάτι δεδομένο και προχωρούν στην εύκολη (και για ποιούς ; ) λύση της αντικατάστασης.
Η εγκατάσταση προσφύγων - μεταναστών και λαθρομεταναστών μπορεί να είναι λύση στο δημογραφικό,
σε επίπεδο αριθμών (και μελλοντικών ψηφοφόρων) και μόνο.Αυτό θέλουμε; Θυμάμαι κάτι φώτογραφίες απο Πακιστανούς με τις σημαίες του ΠΑΣΟΚ στο Σύνταγμα, ellines ψηφοφόροι προιόν ελληνικής παιδείας..
Δεν ξέρω εσύ τι έχεις στο μυαλό σου αλλά μάλλον εσύ ξέρεις τι έχω εγώ στο δικό μου...''τσάκαλος είσαι'' που λέγαμε στο σχολείο.

Orop, το ξέρεις και το ξέρουμε πως δυστυχώς αυτά τα άρθρα είναι μόνο μελάνι στο χαρτί....
Καλό βράδι σε όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2016, 08:28:56 μμ από Stratis76 » Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 01, 2016, 08:46:05 μμ »

Orop, το ξέρεις και το ξέρουμε πως δυστυχώς αυτά τα άρθρα είναι μόνο μελάνι στο χαρτί....
Θα'ρθει καιρός που θα πάψουν να είναι...
"να φυλάξεις μοναχά, σε μια μεγάλη φιάλη με νερό, λέξεις κι έννοιες σαν κι αυτές: λαθρομετανάστες καταπίεση, πογκρόμ, τιμή, κέρδος, εξευτελισμός για το μάθημα της Ιστορίας.

Είναι Stratis76, δε θέλω να λέω ψέματα, δύσκολοι καιροί και θα' ρθουνε κι άλλοι, δε ξέρω,μην περιμένεις κι από μένα πολλά, τόσα έζησα, τόσα έμαθα, τόσα λέω κι απ' όσα διάβασα ένα κράτησα καλά:
Σημασία έχει να παραμένεις άνθρωπος..."

Καλό βράδυ και σένα φίλε μου  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 01, 2016, 09:37:06 μμ »

Η σημερινη κυβερνηση ακολουθει την πολιτικη του "παμε και βλεπουμε'' Το καλοκαιρι με την πολιτικη αυτη κλεισαν οι τραπεζες και διαλυθηκε η οικονομια.Τωρα μιλωντας για συνορα ανοιχτα καλεσαν ολη την υφηλιο να περασει απο την Ελλαδα πιστευοντας οτι απλα θα μας διασχισουν..Τελικα κλεισαν τα συνορα και αυτη την στιγμη ταλαιπωρειται εξαιτιας της πολιτικης ''παμε και βλεπουμε'' χιλιαδες κοσμος και παιδακια που κοιμουνται πεινασμενα στο χωμα!!Τι ειδους ανθρωπισμος ειναι αυτος;

Η κυβερνηση θα πεσει αφου πρωτα θα παρει το οσκαρ βλακειας.Και το χειροτερο δεν ειναι αυτο!Το χειροτερο ειναι οτι απο πισω ακολουθει το μητσοτακεικο (ωιμε!) και η ανοδος της ακροδεξιας!!Το καλοκαιρι αυτο θα ειναι πιο καυτο απο το προηγουμενο...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 01, 2016, 10:19:09 μμ »

Εαν (όπως είχες γράψει σε ένα άλλο θέμα) σου αρέσει να το παίζεις δάσκαλος, μην υποτιμάς τη νοημοσύνη μας και την επάρκεια μας στην ελληνική γλώσσα.

Αυτά ανήκουν σε άλλη εποχή (της ζωής μου). Τώρα ισχύει η υπογραφή μου.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 01, 2016, 10:38:25 μμ »

Το θεμα κλειδωνει, δεν προσφερει τιποτα στο φορουμ και παλι οι γνωστοι αγνωστοι βρηκαν ευκαιρια για τρολαρισμα.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences