Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:11:05 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΡΙΣΤΕΙΟ ΑΓΩΝΟΣ 1821  (Αναγνώστηκε 6613 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 04:32:21 μμ »

Απεκτησα με μεγαλη χαρα και κοπο ισως θα λεγα το δικο μου Αριστειο αγωνος.Η πηγη ειναι πολυ εμπιστη οποτε δεν φοβαμαι για γνησιοτητα.Αν και φυσικα οποιος εχει καποια αμφιβολια η οτιδηποτε θελει να προσθεσει ειναι καλο δεχουμενο.Η κορδελλα φυσικα που βλεπετε και δεν ειναι γνησια και απλα υπαρχει για λογους ομορφιας.

Η ερωτηση μου ποιο πολυ ειναι αλλη.Οπως θα δειτε στις φωτο , καποιος στο παρελθον ειχε βαλει το μεταλλιο σε κορνιζα και ειχε την χαζη ιδεα να το κολλησει εκει.Αποτελεσμα αυτου ειναι η κολλα να κολλησει  για παντα σε αυτο.Ειναι το κοκκινο χρωμα που διακρινεται στην φωτο.Βεβαια αυτο ειχε ευτυχως για μενα και συνεπεια η τιμη του μεταλλιου να ειναι πιο χαμηλη.Αλλα.....Εχει καποιος καμια ιδεα αν μπορω και πως να την βγαλω χωρις φυσικα να χαλασει το μεταλλιο???Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων


 
 
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 04:46:50 μμ »




Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 04:50:47 μμ »

καλοριζικο το μεταλειο φιλε μου!!να το χαιρεσαι!απο θεμα γνησιοτητας δεν ειμαι ο ειδικος να μιλησω..παντως καλο ειναι να βαλεις και μια φωτο την πισω πλευρα να δουμε το μεγεθος της σημιας..αρχικα προσπαθησε να ξεκολλησεις οτι υπολλειματα χαρτιου υπαρχουν ωστε να μεινει η κολλα.αν ειναι παχυ το στρωμα της κολλας, μπορεις πολυ προσεκτικα με ενα κοπιδακι να αφαιρεσεις τμημα της,χωρις ομως να φτασεις πολυ κοντα στο μεταλειο και να κανεις ζημια..μετα υποθετω πως με καποιο υγρο οπως καθαρο ασετον να το παλεψεις λιγο λιγο και να βγει χωρις να κανεις ζημια..ισως οινοπνευμα η καθαρη βενζινη να εκαναν καλυτερη δουλεια στην κολλα αλλα δεν γνωριζω τι αντιδραση μπορει να εχουν με το ιδιο το μεταλλο... Αναποφασιστικότητα καλοριζικα και παλι και ευχομαι να το απαλλαξεις απο τα ξενα σωματα χωρις απωλειες!καλες γιορτες!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 04:54:07 μμ »

καλοριζικο το μεταλειο φιλε μου!!να το χαιρεσαι!απο θεμα γνησιοτητας δεν ειμαι ο ειδικος να μιλησω..παντως καλο ειναι να βαλεις και μια φωτο την πισω πλευρα να δουμε το μεγεθος της σημιας..αρχικα προσπαθησε να ξεκολλησεις οτι υπολλειματα χαρτιου υπαρχουν ωστε να μεινει η κολλα.αν ειναι παχυ το στρωμα της κολλας, μπορεις πολυ προσεκτικα με ενα κοπιδακι να αφαιρεσεις τμημα της,χωρις ομως να φτασεις πολυ κοντα στο μεταλειο και να κανεις ζημια..μετα υποθετω πως με καποιο υγρο οπως καθαρο ασετον να το παλεψεις λιγο λιγο και να βγει χωρις να κανεις ζημια..ισως οινοπνευμα η καθαρη βενζινη να εκαναν καλυτερη δουλεια στην κολλα αλλα δεν γνωριζω τι αντιδραση μπορει να εχουν με το ιδιο το μεταλλο... Αναποφασιστικότητα καλοριζικα και παλι και ευχομαι να το απαλλαξεις απο τα ξενα σωματα χωρις απωλειες!καλες γιορτες!! Χαμόγελο

βιαστηκα να απαντησω η αργησα να γραψω...στην πρωτη φωτο φαινοταν σαν να ειναι ολοκληρο κομματι χαρτιου πισω απο το μεταλειο... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών μπορεις απλα να παραβλεψεις ολα τα βηματα για την αφαιρεση χαρτιου και κολλας και να μεινεις στα υγρα..με καθαρο ασετον,αν βουτηξεις μια μπατονετα και σιγα σιγα το δοκιμασεις σε μια ακρη θα δεις αν εχει αποτελεσμα..παντως απο τις φωτο δεν δειχνει για μεγαλη ζημια η για κατι τοσο μειον...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 04:56:18 μμ »

Ευχαριστω πολυ φιλε μου.Καλες γιορτες./Και σε ολους σας παιδια.Ηταν ενα υπεροχο δωρο χριστουγεννων θα ελεγα.Η αληθεια ειναι οτι υπηρχε και το ιδιο μεταλλιο σε καλυτερη κατασταση αλλα η τιμη φυσικα πολυ πιο ακριβη.Και μονο που ειχε κολλα η τιμη του επεσε 50 ευρω φαντασου.Απο συλλεκτικης αξιας ειναι ζημια μεγαλη.Αλλα για μενα μετρα η ιστορικη του αξια η οποια και φυσικα δεν παυει να χανει οσες κολλες και να βαλεις.Εβαλα φωτο και απο την πισω πλευρα,.Αργησα λιγο μετα το πρωτο ποστ μου για να κανω ζουμ την φωτο και να φανει καλυτερα η κολλα.Τι λετε??Δεν ξερω ποιο ειναι πιο δυνατο παντως.η βενζινη η το ασετον??Λετε πρωτα να το τριψω με πανακι το οποιο και  θα εχω βρεξει με οινοπνευμα???
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 05:02:06 μμ »

δεν γνωριζω απο τιμες,ειδικα τετοιων μεταλειων..ευτυχες για σενα οτι επεσε η τιμη!για το ασετον που ανεφερα,εχει υποθει αρκετες φορες εδω στο θεμα συντηρησης-καθαρισμου νομισματων..για τα υπολοιπα δυο (οινοπνευμα-βενζινη) αν και θεωρω ποιο δυνατη την βενζινη,δεν εχει αναφερθει σε θεμα συντηρησης νομισματων και δεν γνωριζω καθολου την αντιδραση και την ζημια που μπορει να προκαλεσει...για αυτο ειπα να δοκιμασεις με το ασετον..καθαρο ομως,οχι για νυχια...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 05:16:53 μμ »

Δοκιμασε με μια μπατονετα βουτηγμενη σε ασετον σε μια ακρη, εκει που εχει κολλα.
Αν αφηνει ιχνη της κολλας πανω της, θα πει οτι το ασετον την διαλυει, σιγα-σιγα και με υπομονη θα την βγαλεις ολη.
Αν η μπατονετα μεινει καθαρη, θα πει οτι δεν διαλυεται με ασετον, προσωπικα θα το αφηνα ως εχει.
Η βενζινη μου φαινεται πολυ δραστικη και δεν ξερω πως αντιδρα με το μεταλλο.
Καλοριζικο και καλοστεργιωτο στην συλλογη σου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 05:17:40 μμ »

Δεν ηξερα η αληθεια ειναι οτι εχει ασετον για νυχια και ασετον καθαρο.ΚΑλα που το ειπες.Καπου διαβασα (googlaρισμα) οτι κανει καλο για κολλες και το ζιπελαιο.  Απορία
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 05:19:03 μμ »

Δοκιμασε με μια μπατονετα βουτηγμενη σε ασετον σε μια ακρη, εκει που εχει κολλα.
Αν αφηνει ιχνη της κολλας πανω της, θα πει οτι το ασετον την διαλυει, σιγα-σιγα και με υπομονη θα την βγαλεις ολη.
Αν η μπατονετα μεινει καθαρη, θα πει οτι δεν διαλυεται με ασετον, προσωπικα θα το αφηνα ως εχει.
Η βενζινη μου φαινεται πολυ δραστικη και δεν ξερω πως αντιδρα με το μεταλλο.
Καλοριζικο και καλοστεργιωτο στην συλλογη σου.
Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη.Λες να το αφησω ετσι ε?Μου εχει περασει απο το μυαλο και μενα.Φοβαμαι να μην το χαλασω.Και ειναι μεταλλιο που ηθελα πολυ.Μην το καταστρεψω
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 05:20:16 μμ »

To καθαρο ασετον θα το παρεις απο χρωματοπωλειο και ειναι δοκιμασμενη μεθοδος.
Αρκει να το κανεις απαλα και να αρχισεις απο μια γωνιτσα,να δεις αν βγαινει τιποτα.
Μην μπλεξεις με αλλα πραγματα, μπορει να κανεις ζημια και να το μετανοιωσεις μετα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 05:22:39 μμ »

Δεν ηξερα η αληθεια ειναι οτι εχει ασετον για νυχια και ασετον καθαρο.ΚΑλα που το ειπες.Καπου διαβασα (googlaρισμα) οτι κανει καλο για κολλες και το ζιπελαιο.  Απορία

ουτε εγω ηξερα οτι υπηρχαν δυο ειδη αλλα ευτυχως δεν εχω πειραματιστει με καθαρισμους και δεν χρειαστηκε να το δοκιμασω,οποτε και δεν επαθα καποια ζημια..οπως σωστα ανεφερε και ο δημητρης (χαρος) η βενζινη φαινεται πιο δραστικη και δεν ξερουμε τι αποτελεσμα θα εχει στο μεταλλο..στην κολλα σιγουρα θα εχει αποτελεσμα..οπως σου ειπα κ εγω κ ο δημητρης,δοκιμασε με καθαρο ασετον σε μια ακρουλα με μπατονετα και βλεπεις τα αποτελεσματα..

σχετικα με το ζιπελαιο,δεν εχω καμια αποψη..δεν ετυχε να το χρησιμοποιησω σαν καθαριστικο σε τιποτε...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 05:23:52 μμ »

To καθαρο ασετον θα το παρεις απο χρωματοπωλειο και ειναι δοκιμασμενη μεθοδος.
Αρκει να το κανεις απαλα και να αρχισεις απο μια γωνιτσα,να δεις αν βγαινει τιποτα.
Μην μπλεξεις με αλλα πραγματα, μπορει να κανεις ζημια και να το μετανοιωσεις μετα.

συμφωνω απολυτα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 05:25:12 μμ »

Το ζιπελαιο το διαβασα σε ενα φορουμ και αναφεροταν σε κολλες κυριως που αφηνουν οι ταινιες πανω σε χαρτι.Δεν ξερω.Ευχαριστω παντως για τις πολυτιμες συμβουλες σας.Θα δοκιμασω με το ασετον αμαν ειναι λιγο λιγο.Ελπιζω να μην γινει ζημια
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 31, 2015, 03:27:55 μμ »

Αλήθεια κανένας για το καθαυτού μετάλλιο έχει να πει κάτι??, πως σας φαίνεται?
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 31, 2015, 06:41:56 μμ »

Καλοριζικο φιλε! ιστορικοτατο κοματι! διαβασε το παρακατω αρθρο μας που φιλοι εκαναν εκτενη ερευνα!

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=23590.0



Τωρα στο θεμα καθαρ8σμο ειναι καπως δυσκολο ειδικα αν δεν πιανουν τα χερια σου! (εγω ας πουμε δεν το εχω...) Γνωμη μου να το αφησεις ετσι, ακομη και οι κολλες ειναι κοματι της ιστοριας του πια  Χαμόγελο


Ελπιζω ο νεος χρονος να σου φερει και αλλα πολλα!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences