Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:35:06 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μεγάλη Κεφαλή 1 λεπτού  (Αναγνώστηκε 64031 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 04:18:33 πμ »

Αγαπητοί φίλοι χρόνια σας πολλά! Είναι η πρώτη φορά που εμφανίζομαι στο στέκι. Το βασικό μου ενδιαφέρον είναι τα Ελληνικά και τα Αγγλικά γραμματόσημα και τον τελευταίο χρόνο άρχισα να ενδιαφέρομαι για τις ΜΚΕ. Έχουν πέσει στα χέρια μου κάποια κομμάτια και βέβαια θα ήθελα να συλλέξω περισσότερα και να μάθω περισσότερα γι' αυτά τα γραμματόσημα. Έχω διαβάσει στους καταλόγους και στο διαδίκτυο για τα πλαστά. Τα περισσότερα κλασσικά βιβλία έχουν τις παλιές παραχαράξεις αλλά φαίνεται ότι αρκετοί ισχυρίζονται ότι υπάρχουν και σύγχρονες παραχαράξεις οι οποίες δεν υπάρχουν στα παλιά βιβλία. Σε μια ιστοσελίδα, κάποιος ισχυριζόταν ότι είχε πουλήσει στο ebay αποκόμματα από τη σειρα του 1961. Αναρωτιόμουν πώς μπορεί κανείς να δει τη διαφορά.

Τέλος πάντων, για σήμερα θα ήθελα να ανεβάσω ένα κομμάτι για το οποίο γνωρίζω ελάχιστα. Όπως βλέπετε, η εκτύπωση είναι αρκετά χάλια στη βάση του γραμματοσήμου. Έχει κανένας φίλος καμμιά ιδέα για το αν το κομμάτι αυτό είναι γνήσιο και ποιας χρονολογίας μπορεί να είναι;
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 09:39:23 πμ »

Αυτό είναι δικό σου.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 09:54:11 πμ »

Ειναι της τελευταιας περιοδου 80-86. Το γεγονος οτι ειναι χαλια στη  βαση οπως λες ειναι προσδιοριστικο, οπως και οι κυψελλοειδεις γωνιες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ΤΑΛΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 10:02:09 πμ »

Χρονια πολλα,συμφωνω με τον heretic77,πισω ηταν κολλημενο
με σαρνιερα η κανω λαθος;
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 10:32:25 πμ »

Χρόνια πολλά, τα περισσότερα πλαστά δεν εμφανίζουν ένα σημαντικό στοιχείο γνησιότητας για όλες τις αξίες, που είναι οι σπασμένες γραμμές (φλ.εικόνα).
Η πλάκα του 1 λεπτού κατεξαίρεση ούτως η άλλως φθάρθηκε και τα σπασιματάκια εξαφανίστηκαν.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 12:51:06 μμ »

Salonico? Θυμάμαι που μου το είχε ξαναπεί για τη γραμμή και το διαπιστώσαμε κιόλας στη  έκθεση. Η φωτογραφία είναι απο κάποιο βιβλιο?

Γενικά Τρίφονα όσο πιο πολλά μκε βλέπεις τόσο πιο εύκολα θα μάθεις να μη τα μπερδεύεις με τα πλαστά. Στο παράδειγμα που αναφέρεις με την εξαπάτηση του 1961 μπορεί να την πατήσει μόνο κάποιος που βλέπει πρώτη φορά και μκε και του 1961 εκει η διαφορές είναι κραυγαλέες στο χαρτί στα χρώματα σε όλα.

Οι σύγχρονες εκτυπώσεις θα έχουν πρώτα διαφορά στο χαρτί και σίγουρα θα λείπουν κάποια απο τα ανάγλυφα χαρακτηριστικά που έχουν οι ΜΚΕ τα οποία να καταλαβαίνεις αν τα "χαιδέψεις" λίγο με το τσιμπιδάκι
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 04:18:57 μμ »

Η φωτογραφία είναι απο κάποιο βιβλιο?

Από το γαλλικό άρθρο της Βικιπαίδεια για τις ΜΚΕ.
Νομίζω ότι μία παρόμοια έχει σε κάποια εργασία του και ο Fanchini.
Καταγράφηκε
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 04:54:48 μμ »

Χρόνια πολλά! Ευχαριστώ πολύ για τα πολύ χρήσιμα σχόλια.

Σαλονικο, ενώ ήξερα για τα σπασίματα στις κυματοειδείς γραμμές, δε γνώριζα για την εξαίρεση του ενός λεπτού. Κι αυτό ήταν ένα απ' τα στοιχεία που μ' εβαζαν σε υποψίες στο εν λόγω γραμματόσημο. Το όλο σχέδιο πάνω αριστερά απ' την κεφαλή μου φαινόταν διαφορετικό απ' τις συνηθισμένες κεφαλές.

ΤΑΛΟΣ, ναι έχει απομεινάρι από σαρνιέρα από πίσω.

Γεια χαρά.
Καταγράφηκε
Karamitsos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 90



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 02:26:45 μμ »

όπως πολύ εύστοχα επισήμανε και ο φίλος λοιτάμε στην πάνω αριστερή γωνία την δεύτερη κυμματοειδή γραμμή...δεν υπάρχει πλαστό που να την έχει σπασμένη.. Σε γωήσια αντίτυπα βρίσκεται άθικτη μόνο σε δοκίμια μήτρας (βλέπε δημοπρασία Καραμήτσος 528 τους πρώτους λαχνούς). Όντως είναι 1880/86 το συγκεκριμένο και όντως η πλάκα του 1 λεπτού στο τέλος παρήγαγε κακής ποιότητας αντίτυπα λόγω φθοράς...Καλές γιορτές

Αρβανιτίδης Γιώργος
Καταγράφηκε

A.Karamitsos International Auctions - www.karamitsos.com
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 04:49:25 μμ »

όπως πολύ εύστοχα επισήμανε και ο φίλος λοιτάμε στην πάνω αριστερή γωνία την δεύτερη κυμματοειδή γραμμή...δεν υπάρχει πλαστό που να την έχει σπασμένη..

Κατ'αρχάς, μιλάμε για την πρώτη κυμματοειδή γραμμή και οχι την δεύτερη.
Το κυριότερο όμως που ήθελα να επισημάνω είναι πως κάποιοι πολύ γνωστοί τύποι του Alisaffi (όχι όλοι) καθώς και τα περιβόητα μονόλεπτα του Sperati παρουσιάζουν το σπάσιμο στην γραμμή.
Ανοίξτε τον Feenstra και τον Ure και μελετήστε τα ξανα... (δεν θυμάμαι εαν τα γράφει και ο Βλαστος στο "Comparisons"). Η έλλειψη σπασίματος της γραμμής σε γραμματόσημο (και όχι δοκίμιο μήτρας) επιβεβαιώνει πάντα για πλαστότητα. Η ύπαρξη σπασίματος όμως, δυστυχώς, δεν αποτελεί εγγύηση γνησιότητας. Προσοχή λοιπόν καθώς η βιασύνη συχνά γίνεται κακός σύμβουλος...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2015, 05:47:30 μμ από Helios » Καταγράφηκε

trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 06:23:33 μμ »

Ευχαριστώ κε Αρβανιτίδης και Helios για τα περαιτέρω σχόλια. Παραθέτω μια ακόμη φωτογραφία που αποτελεί μεγένθυση του τμήματος που εξετάζουμε. Στο κέντρο του πάνω κύκλου θα βρισκόταν το σπάσιμο της γραμμης: της πρώτης κυματοειδούς (κατά Helios) ή της δεύτερης γραμμής (κατά τον κο Αρβανιτίδη, εάν μετρήσουμε και την κάθετη γραμμή). Και όπως μπορείτε να δείτε το σπάσιμο είναι ουσιαστικά εκεί - απλά λόγω της κακής εκτύπωσης, η γραμμή είναι σχεδόν συνεχής.

Το δεύτερο κυκλάκι το έβαλα στη θέση που κανονικά βρίσκεται το κάτω μέρος του μαίανδρου που βρίσκουμε στις σωστές εκτυπώσεις. Εδώ λείπει τελείως.

Τέλος, οι κουκίδες (τελείες) που βρίσκονται μεταξύ των κυματοειδών γραμμών έχουν σχηματίσει το κυψελοειδές μοτίβο που ανέφερε ο heretic77.

Σ΄ευχαριστώ Helios για την πρόσθετη επισήμανση ότι μπορεί κανείς να βρει πλαστά με το σπάσιμο στη γραμμή. Έψαξα πολύ για το βιβλίο του Ure αλλά δεν υπάρχει πουθενά - και είναι και πρόσφατο. Όπως ανέφερα και στο πρώτο μήνυμά μου, μέχρι να εξοικειωθώ με το χαρτί με απασχολούν πιο μοντέρνες πλαστογραφίες (πχ αποκόμματα του 1961) και θα ήθελα να είχα (αν υπάρχει) μια μέθοδο διάκρισης που δεν εξαρτάται από το χαρτί. Έχω ένα κομμάτι που θα μπορούσε να είναι Παρισινό του 1861 ή απόκομμα του 1961 και δυστυχώς η απειρία μου με το χαρτί δε μου επιτρέπει να δώσω απάντηση. Ίσως το ανεβάσω λίγο αργότερα για γνώμες.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 06:53:15 μμ »

Ευχαριστώ κε Αρβανιτίδης και Helios για τα περαιτέρω σχόλια. Παραθέτω μια ακόμη φωτογραφία που αποτελεί μεγένθυση του τμήματος που εξετάζουμε. Στο κέντρο του πάνω κύκλου θα βρισκόταν το σπάσιμο της γραμμης: της πρώτης κυματοειδούς (κατά Helios) ή της δεύτερης γραμμής (κατά τον κο Αρβανιτίδη, εάν μετρήσουμε και την κάθετη γραμμή). Και όπως μπορείτε να δείτε το σπάσιμο είναι ουσιαστικά εκεί - απλά λόγω της κακής εκτύπωσης, η γραμμή είναι σχεδόν συνεχής.

Το δεύτερο κυκλάκι το έβαλα στη θέση που κανονικά βρίσκεται το κάτω μέρος του μαίανδρου που βρίσκουμε στις σωστές εκτυπώσεις. Εδώ λείπει τελείως.

Τέλος, οι κουκίδες (τελείες) που βρίσκονται μεταξύ των κυματοειδών γραμμών έχουν σχηματίσει το κυψελοειδές μοτίβο που ανέφερε ο heretic77.

Σ΄ευχαριστώ Helios για την πρόσθετη επισήμανση ότι μπορεί κανείς να βρει πλαστά με το σπάσιμο στη γραμμή. Έψαξα πολύ για το βιβλίο του Ure αλλά δεν υπάρχει πουθενά - και είναι και πρόσφατο. Όπως ανέφερα και στο πρώτο μήνυμά μου, μέχρι να εξοικειωθώ με το χαρτί με απασχολούν πιο μοντέρνες πλαστογραφίες (πχ αποκόμματα του 1961) και θα ήθελα να είχα (αν υπάρχει) μια μέθοδο διάκρισης που δεν εξαρτάται από το χαρτί. Έχω ένα κομμάτι που θα μπορούσε να είναι Παρισινό του 1861 ή απόκομμα του 1961 και δυστυχώς η απειρία μου με το χαρτί δε μου επιτρέπει να δώσω απάντηση. Ίσως το ανεβάσω λίγο αργότερα για γνώμες.

Λόγω της άφθονης μελάνωσης αρκετών φύλλων διαφόρων περιόδων, κυρίως των αθηναϊκων εκτυπώσεων, πολλά γραμματόσημα εμφανίζουν παχύτερες γραμμές σχεδίου και επιγραφών, καθώς και πολλά και διάφορα άλλα χαρακτηριστικά κακέκτυπου που πολλες φορές δημιουργούν απορίες σε νέους συλλέκτες.
'Αλλες παλι φορές, είναι η ελλιπής μελάνωση που δημιουργεί τα δικά της "περίεργα" που μπορούν να μπερδέψουν τον νέο συλλέκτη.
Στην περίπτωση του γραμματοσήμου σου δέν χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου. Το γραμματόσημο σου είναι γνήσιο.
Η μοναδικός δρόμος που θα σε βοηθήσει πραγματικά στην ΜΚΕ, εαν πραγματικά θέλεις να μάθεις 5 πράγματα για αυτές, είναι το πολύ και σωστό διάβασμα εξειδικευμένων εργασιών και η μελέτη των χαρακτηριστικών των γραμματοσήμων για χρόνια επάνω στα ίδια τα γραμματόσημα, κατα προτίμηση υπο την κοντινή επιβλεψη κάποιου που ήδη γνωρίζει, τουλάχιστον στο πρώτο διάστημα της μελέτης σου.
Μιάς και αναφέρεσαι στα πλαστά, για να μάθεις να ξεχωρίζεις τα πλαστά θα πρέπει πρώτα να ξέρεις πως δείχνουν τα γνήσια καθώς και τις αμέτρητες και διαφόρων ειδών ιδιαιτερότητες τους.
Πάντως, καλό να γνωρίζεις πως τα περισσότερο "επικινδυνα" πλαστα της ΜΚΕ (προσωπικά θεωρω τα μονόλεπτα του Sperati) είναι φουλ συλλεκτικά και περιζήτητα.

Στην περίπτωση των αποκομμάτων της σειράς του 1961, το υδατόσημο στέμμα που αυτά φέρουν τα προδίδει άμεσα, αφου οι ΜΚΕ δεν φέρουν υδατόσημο. Εξέτασε το γραμματόσημο κόντρα σε πηγή φωτός. Εαν διακρίνεις υδατόσημο (η ίχνη αυτου) τότε πιθανότατα πρόκειται για απόκομμα της σειράς του 1961. Εναλλακτικά, δημοσίευσε το γραμματόσημο εδώ.

Ξεκίνησα πρόσφατα ενα προσωπικό ιστολόγιο οπου -εκτός των άλλων- έχω σκοπό να δημοσιεύσω αρκετά πράγματα σχετικά με την κατάταξη της ΜΚΕ. Ο πρόλογος και η εισαγωγή της κατάταξης της ΜΚΕ έχουν ήδη δημοσιευτεί και σε λίγο καιρό θα προχωρήσω σε οδηγίες για συγκεκριμένες αξίες. Παράλληλα, θα δημοσιεύω αρκετά άλλα θέματα που αφορούν την ΜΚΕ και το ελληνικό γραμματόσημο.  Σε καλώ να το παρακολουθήσεις, όπως και οποιονδήποτε άλλον ενδιαφέρεται.
https://xartomoutro.wordpress.com/

Νίκος
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2015, 07:54:33 μμ από Helios » Καταγράφηκε

alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 07:34:03 μμ »

Για όσους φίλους ενδιαφέρονται για το βιβλίο του Ure, μπορούν να απευθυνθούν στον εκδότη του, κ.Αλέξανδρο Γαληνό, εδώ:
http://auctions.philacollectio.com/index.php/contact/
Είναι όντως εξαντλημένο αλλά νομίζω ότι ο εκδότης ετοιμάζει ανατύπωση.
Καταγράφηκε
collector
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 07:01:32 μμ »

όπως πολύ εύστοχα επισήμανε και ο φίλος λοιτάμε στην πάνω αριστερή γωνία την δεύτερη κυμματοειδή γραμμή...δεν υπάρχει πλαστό που να την έχει σπασμένη.. Σε γωήσια αντίτυπα βρίσκεται άθικτη μόνο σε δοκίμια μήτρας (βλέπε δημοπρασία Καραμήτσος 528 τους πρώτους λαχνούς). Όντως είναι 1880/86 το συγκεκριμένο και όντως η πλάκα του 1 λεπτού στο τέλος παρήγαγε κακής ποιότητας αντίτυπα λόγω φθοράς...Καλές γιορτές

Αρβανιτίδης Γιώργος


Καλησπερα σας διαβαζοντας το πιο πανω κειμενο χωρις  να  εχω  μεγαλη  εμπειρια
στα  μεγαλα  κεφαλια  μου  δινετε  η εντυπωση  οτι  το  πιο  κατο  γραμματοσημο  ειναι  πλαστο  οι  πιο  εμπειροι  πως  το  βλεπουν? 
το  γραμματοσημο  ειναι  το  17b  του  καταλογου  Ελλας.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 07:12:00 μμ »

Φαίνεται ως ενα γνησιότατο και τυπικό 5λεπτο 62-67. Το σπάσιμο ΕΙΝΑΙ εκει αλλα η σχετικά βαριά εκτύπωση
του γραμματοσήμου δεν το αφήνει να φανεί σωστά και καθαρά. Δείξε μου και την πίσω πλευρά.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences