Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:02:02 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απαραδεκτες πρακτικες  (Αναγνώστηκε 4777 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 09:16:26 μμ »

Ελεγα καιρο να μη το  κανω θεμα αλλα πια δεν αντεξα αλλο  Απορία Ειναι πραγματικα αστειο να βλεπεις σε διαφορα προφιλ σε μεσα κοινωνικης δικτυωσης, αλλα και σε site δημοπρασιων ειτε ελληνικα ειτε παγκοσμια να υπαρχουν ΕΛΛΗΝΕΣ πωλητες που να νομιζουν οτι απευθυνονται σε ηλιθιους. Οτι σαβουρα κυκλοφορει βγαινει σε κατι εξωπραγματικες τιμες που πραγματικα με θλιβουν για την καταντια αυτου του λαου ακομα και σε αυτη την εκφανση του που ειναι τα συλλεκτικα. Λαμογιστικες πρακτικες μπας και πιασουμε κανενα κοροιδο να του πουλησουμε τα φυκια για μεταξωτες κορδελες. Πουλα ρε ανθρωπε με ενα λογικο κερδος, αντε πουλα ακριβα αλλα καλο πραγμα, μη πουλας ομως σαβουρα πανακριβα. Ειναι ομως η τακτικη τσοχατζοπουλου και των πολιτικων γενικα, δε μας εφτανε που φαγαμε, τα θελαμε ολα, και αλλα και αλλα και αλλα.....ακομα και η κλεψια πρεπει να εχει ενα οριο, και για να το φερω στα συλλεκτικα μετρα, και η κοροιδια εχει ορια. Μου κανει και εντυπωση οτι εκτιθονται κιολας δημοσια, αλλα μαλλον φιλοτιμο και καλο ονομα δε μετρανε μπροστα στην αναζητηση κοροιδων. Και στεκομαι ιδιαιτερα στο οτι ειναι ελληνες γιατι ακριβως γνωριζουν ξεκαθαρα τι πουλανε. Αφηστε δε το αλλο κολπο, εισαι επαγγελματιας πωλητης, και εχεις φωτογραφιες του κ###υ, ειναι σα να λεμε οτι εισαι προγραμματιστης και εχεις εναν αθλιο υπολογιστη. Προφανως βεβαια γινονται εκ του πονηρου ολα αυτα. Τουλαχιστον στο στεκι μπορω να πω οτι το φαινομενο αυτο ειναι πολυ περιορισμενο πια.
Καποια στιγμη θα θελα να εγραφα και για τις τιμες τη γνωμη μου, ειδικα για το γραμματοσημο που με ενδιαφερει, για το ποιες τιμες παιζουν πανω κατω ειτε στο ebay, ειτε στους οικους δημοπρασιων, ειτε στα ελληνικα site δημοπρασιων, θα ειχε ενδιαφερον η συγκριση, ευελπιστω οταν θα εχω διαθεση να το κανω συντομα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 11:08:40 μμ »

 Κοιτα, η πρακτικη των πολυ ακριβων τιμων σε σαβουρες, δεν ειναι προνομιο μονο των Ελληνων που δραστηριοποιουνται σε σαιτ δημοπρασιων.
 Ειναι φαινομενο παγκοσμιο, απο περιεργεια βρες ενα νομισμα συλλεκτικο παγκοσμια δημοφιλες, π.χ. 8 reales, και κανε ενα search στο ebay.
 To 95% των buy it know εχουν απιστευτα σαβουρδια σε τρελλες τιμες.
 Ενα 5% σε λογικες και απο εκει και περα δημοπρασιες που παιζονται και πολλα κολπα.

 Εχεις ομως καποιο δικιο.
 Για να βρεις Ελληνα πωλητη που να μην ζητα για Ελληνικα χρεπια τραλαλα τιμες στα μεγαλα σαιτ, ειναι απο δυσκολο εως αδυνατο.
 Ισως φταιει η νοοτροπια, ισως κατι αλλο.

 Να σου πω ομως και κατι?
 Εσυ λες για τους πωλητες, οι Ελληνες αγοραστες ομως δεν παμε πισω.
 Δεν ειναι τυχαιο που πολλοι ξενοι πωλητες εχουν αποκλεισει την Ελλαδα απο τις χωρες που στελνουν, μαζι με κατι Μπαγκλαντες, Πακισταν και  υποσαχαριες Αφρικες..
 Φυσικα δεν μπορει κανεις να τσουβαλιαζει τους παντες.
 Ομως η φημη μας ειναι αστα να πανε...
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 12:15:36 πμ »

Δε ξερω για την παγκοσμια αγορα, αλλα χαρε επρεπε να σε ειχα εδω πριν που κοιτουσα κατι δημοπρασιες-πωλησεις, θα επαιρνες το δρεπανι πραγματικα... Μεγάλο χαμόγελο
Εχουμε και τη νεα μοδα τωρα, επεκταση και στο facebook....εκει να δεις τι γινεται
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 09:58:25 πμ »

Η μόνη λύση είναι η ενημέρωση, όσο βρίσκουν κοροίδα συνεχίζουν....
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 10:49:51 πμ »

Μη χαλίεσαι....Εγω π.χ που συλλέγω παράσημα σπάω πλάκα και με τις τιμές και με την υπομονή τους (να τα ξαναβάζουν δλδ).
Πάντως λένε πως για κάθε τι υπάρχει και ένας αγοραστής (ενίοτε και κορόιδο). Μάλλον εκεί ποντάρουν όλοι
αυτοί. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 01:32:57 μμ »

Δε ξερω για την παγκοσμια αγορα, αλλα χαρε επρεπε να σε ειχα εδω πριν που κοιτουσα κατι δημοπρασιες-πωλησεις, θα επαιρνες το δρεπανι πραγματικα... Μεγάλο χαμόγελο
Εχουμε και τη νεα μοδα τωρα, επεκταση και στο facebook....εκει να δεις τι γινεται

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 03:21:26 μμ »

Το φαινόμενο είναι γενικό νομίζω απλά στον Ελληνικό χώρο που ζούμε και κυκλοφορούμε το βλέπουμε και πιο έντονα. Καταλαβαίνω την αγανάκτηση που έχεις παλιότερα μου έβγαινε και μένα. Ειδικά τα τελευταία χρόνια με την κρίση άνοιξαν κουμπαράδες βρήκαν ξεχασμένα κέρματα, γραμματόσημα κλπ και τα βγάλαν στο σφυρί και το φαινόμενο θα το δείς και σε άλλα συλλεκτικά αντικείμενα πχ κόμικ μικυ μαους που θα δείς τεύχη του 1 2 ευρώ να τα πουλάνε 80 με 100.

Δε βγάζεις άκρη με τα μυαλά που κουβαλάνε.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
sevasto
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 03:34:24 μμ »

ωσ προς τα γραμματοσημμα .για να μην αναφερω κλασσικη περιοδο,θα πω οτι ειδα προ 2 εβδομαδων τυπο να ξεκινα δημοπρασια με τα 8 φυλλαρακια του 2004 απο τη β ολυμπιακη διαδρομη της φλογας απο τα 149 ευρω...ελεος ,δηλαδη για κατι που αγοραζοταν προ 10ετιας με 32.Ιδιαιτερη προσοχη στους νεους συλλεκτες σε ηλεκτρονικες δημοπρασιες(και εγω προ 10ετιας εχω κανει πληθωρα ηλιθιων αγορων...).Καλο θα ειναι να ανοιξουμε συζητηση για το ποιες τιμες θεωρουμε fair στις ελληνικες σειρες.Προσψπικα βγαζοντας εξω ερμηδες κ α ολυμπιακη σειρα και περαν εξειδικευσεων θεματικα,πιο προχωρημενων συλλεκτων,θεωρω οτι οι ελληνικες σειρες ,με ΄λαχιστες εξαιρεσεις(Εκστρατειας,ΕΟΝ κυριως) δεν πρεπει να χτυποιουνται για πανω απο 15%της θεωρητικης αξιας τους στους κατάλογους.Επισης στη β ολυμπιακη-μεσοολυμπιαδα θα πρεπει να κηνυγανε το ~25% για ασφραγιστη σε καλη κατασταση και <15% σε σφραγισμενη της τιμης καταλογου και για τα επισημασμενα ολυμπιακα του 1901 πιστευω 30% και 20% αντιστοιχα.Προσωπικη γνωμη παντοτε .
Καταγράφηκε
sevasto
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 03:38:56 μμ »

σημειωση δεν αναφερομαι σε Νεες χωρες και εθν. αντισταση που σηκωνουν παραπανω εξελιξη κ θεωρω οτι ο νεος συλλεκτης με οικονομικη δυνατοτητα πρεπει να ξεκινα απο εκει,αρκει να υπαρχουν βασικες γνωσεις να ξεχωριζονται τα πλαστα κομματια.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 04:09:44 μμ »

Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη αν τα 149 είναι πολλά ή λίγα αλλά το θέμα των ολυμπιακών αγώνων πάντα έχει ζήτηση και χτυπιέται. Αν αξίζει 149 ευρώ δε ξέρω αλλά θεωρώ κάποιος που είναι δραστήριος με το γραμματόσημο και κυνηγάει να αγοράσει με μερικά παζάρια θα βρεί μια τιμή που αυτός θεωρεί κατάλληλη.

Ακόμα δεν έπιασα αυτό με την υπεριαξία στον κατάλογο. Ο κατάλογος απο μόνος έχει κάποια υπεραξία στις τιμές που είναι το κέρδος του εμπόρου. Γιατί σε μια δημοπρασία να πληρώσει κάποιος παραπάνω απο την τιμή που έχει ένας κατάλογος?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 05:39:01 μμ »

Το προβλημα μου δεν ειναι με τους ασχετους που σηκωνουν δημοπρασιες και ζητανε τα κερατα τους επειδη βρηκανε ξεχασμενα απο τον παππου τους μερικα γραμματοσημα. Αν και δε πιστευω οτι και αυτοι ειναι αφελεις αλλα εν πασει περιπτωσει, θα τους δικαιολογουσα ως ενα σημειο. Το θεμα μου εχει με ατομα που ειναι χρονια πωλητες και ειναι εμπειροι. Και προφανως δε μιλαω για κατι που στοιχιζει στην αγορα 10 ευρω και πουλιεται πχ 20, αλλα για κατι που στοιχιζει 10 και πουλιεται 5 και 10 φορες πανω.
Οι κεφαλες Ερμη , μιας και αναφερθηκε ειναι ενα ξεχωριστο κεφαλαιο που η τιμη απο μονη της δε λεει κ πολλα. Σε πολλες περιπτωσεις η τιμη του καταλογου μπορει να ξεπεραστει ανετοτατα, και δε μιλαω μονο για τις σπανιοτητες, αλλα ακομα και ενα κοινο κομματι που στον καταλογο εχει 7 ευρω πχ (σα τα δεκαλεπτα 80-86 σφραγισμενα που συλλεγω), μπορει ανετα να πουληθει στα διπλα αν εχει ωραια σφραγιδα και μεγαλα περιθωρια. Η τιμη 7 ευρω αντιστοιχει σε ενα απλα καλο γραμματοσημο χωρις καθολου ελαττωματα (που ακομα κ αυτο ειναι δυσκολο σχετικα), ενα τετοιο κομματι μπορει να πουληθει και στο 50% του καταλογου, το εχω δει στο ebay επανειλημμενα. Ενα κομματι με καλα περιθωρια αλλα με μικρα ελαττωματακια, κατι πολυ συχνο στις κεφαλες, οπως να εχει μικροτσακισεις μπορει να παει 1-3 ευρω στο παραδειγμα μου, και ενα β διαλογης στο 10% της αξιας του καταλογου.
Στα περισσοτερα κομματια του 20ου αιωνα, και ειδικα απο το 1926 και μετα που γνωριζω την κατασταση αρκετα, η αγορα παιζει το πολυ ως 30% καταλογου (αντε και λιγο παραπανω για μια καλη σειρα με περιθωριο φυλλου). Επισης , οι νεοι να γνωριζουν πως οτι σφραγισμενο υπαρχει στην περιοδο αυτη ειναι παρα πολυ δυσκολο να εχει αξια (εξαιρω καποιες ειδικες σειρες, οπως της εθνικης αντιστασης, μιλαω για τα επισημα γραμματοσημα του ελληνικου κρατους, εξαιρουμε επισης καποια σφαλματα κλπ).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 08:25:02 μμ »

Οι διάφοροι άσχετοι που πωλούν γραμματόσημα που έχουν κληρονομήσει, δεν γνωρίζουν πολλές φορές απο καταλόγους. Αλλά ξέρουν το ebay και άλλα διάφορα site και ο ένας αντιγράφει τισ τιμές του άλλου. Οι δε έμπειροι που έχουν και στοκ και γνώσεις τους βολεύει αυτή η αύξηση τιμών γιατί  ηλεκτρονικοί αγοραστές υπάρχουν άπειροι  και όχι πάντα σχετικοί με τις τιμές όλων των χωρών. Οπότε κατά την γνώμη μου δουλεύει  καλύτερα το κέρδος γι’ αυτούς.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 11:00:45 πμ »

Ο πωλητής ορίζει ανέκαθεν την τιμή πώλησης και σκοπεύει στο κέρδος. Αυτό ισχύει τόσο για τους ιδιώτες (σχετικοί, άσχετοι, κοράκια κλπ.) όσο και για τους οίκους τύπου Καραμήτσος, Βλαστός κλπ.
Ο αγοραστής οφείλει να είναι ενημερωμένος και να μην αγοράζει ποτέ τυφλωμένος από το πάθος της συλλογής. Αυτό δεν ισχύει για όσους τους τρέχουν απ'τα μπατζάκια.
Αυτά ισχύουν παγκοσμίως, σε μικρές χώρες όπως η Ελλάδα και η Ιταλία όντως έχουμε μια εντονότερη τάση προς το εύκολο κέρδος.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 11:38:22 πμ »

Ο πωλητής ορίζει ανέκαθεν την τιμή πώλησης και σκοπεύει στο κέρδος. Αυτό ισχύει τόσο για τους ιδιώτες (σχετικοί, άσχετοι, κοράκια κλπ.) όσο και για τους οίκους τύπου Καραμήτσος, Βλαστός κλπ.
Ο αγοραστής οφείλει να είναι ενημερωμένος και να μην αγοράζει ποτέ τυφλωμένος από το πάθος της συλλογής. Αυτό δεν ισχύει για όσους τους τρέχουν απ'τα μπατζάκια.
Αυτά ισχύουν παγκοσμίως, σε μικρές χώρες όπως η Ελλάδα και η Ιταλία όντως έχουμε μια εντονότερη τάση προς το εύκολο κέρδος.


+1 συμφωνώ
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 03:49:50 μμ »

Στις πωλήσεις δεν υπάρχουν μόνο οι ενημερωμένοι , υπάρχουν και οι νέοι  αγοραστές που μπορεί να οφείλουν να ξέρουν ,αλλά τους τρώει  το αυθόρμητο  πάθος του νέου. Εκεί ποντάρουν αυτοί που θέλουν να βγάλουν εύκολα χρήματα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences