Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:51:21 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 762483 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #255 στις: Ιούνιος 23, 2012, 11:46:18 πμ »

Είναι τελικά επένδυση ο Χρυσός;  Απορία

Μπορει η ολη κουβεντα να προερχεται εσφαλμενα απο αυτην την λεξη επενδυση
που εχει χρησιμοποιηθει στον τιτλο του θεματος .... Στριφογύρισμα ματιών

Εγω προσωπικα ποτε εως τωρα, δεν θεωρησα την κατοχη φυσικου χρυσου ως επενδυση ..

Η λεξη που χρησιμοποιω για την οποια αποταμιευση εχω αποφασισει να κανω απο μονος μου
σε χρυσο ειναι μια ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ των χρηματων μου  Χαμόγελο

Παρακατω θα προσπαθησω να εξηγησω το γιατι ....

Αυτή την εποχή που το χρηματοπιστωτικό οικοδόμημα της χώρας, αλλά και παγκόσμια, ταλανίζεται από την αβεβαιότητα για το αύριο, την επί θύραις πτώχευση της χώρας και την τύχη των καταθέσεων του κοσμάκη στις κλυδωνιζόμενες τράπεζες, έχει επιστρέψει και πάλι το ενδιαφέρον του κοινού για τα πολύτιμα μέταλλα και το ρόλο τους σε περιόδους κρίσης.  

Τούτο βέβαια, εστιάζεται κυρίως στο χρυσό κα τον άργυρο μιας και αυτά υπήρξαν για χιλιετίες το μοναδικό χρήμα και αποθετήριο αξίας και μόνο μετά το Β' παγκόσμιο πόλεμο, με την επικράτηση του δολλαρίου ΗΠΑ, πέρασαν στο νομισματικό παρασκήνιο. Αλλά, όπως είναι γνωστό σε όσους έχουν μελετήσει την Αυστριακή οικονομική σκέψη και θεωρία η κατάργηση του κανόνα χρυσού αντί να λύσει το πρόβλημα των εμπορικών και οικονομικών κύκλων, τελικά το επέτεινε ακόμα περισσότερο, με αποτέλεσμα τη δημιουργία της φούσκας των χρηματιστηρίων, της γής, και τελικά των κρατικών χρεών (sovereign debt) που απλώνεται σαν καρκίνος σε όλο τον κόσμο.

Μέσα σε αυτό το οικονομικό περιβάλλον αβεβαιότητας, αρχισε και πάλι να διαφαίνεται η αξία και η λάμψη του χρυσού. Πολλοί λοιπόν, οπως και εγω προσωπικα προβληματιζομαστε  -εύλογα- εάν είναι "καλή επένδυση" σήμερα ο χρυσός  και πότε θα πρέπει -ίσως- να αγοράσουμε.

Εδώ είναι ιδιαίτερα χρήσιμο να δεί κανείς την πορεία της τιμής του χρυσού (σε US$) μέσα στην τελευταία δεκαετία για να αντιληφθεί το μέγεθος της κατάρευσης των εθνικών (fiat) νομισμάτων όλων των χωρών, πρωτοστατούντος πάντοτε του δολλαρίου ΗΠΑ σαν το κύριο αποθεματικό νόμισμα που επιβλήθηκε μεταπολεμικά.

Αυτό που πρέπει να τονιστεί είναι ότι η αξία του χρυσού (ως ενδογενής - intrinsic value) δεν έχει μεταβληθεί. Αυτό που μεταβάλλεται είναι η αξία όλων των φιατ νομισμάτων έναντι του χρυσού. Συνεπώς από τη στιγμή που άρχισε να απελευθερώνεται η τιμή του χρυσού απο τις παρεμβάσεις των κεντρικών τραπεζών, η πορεία της τιμής του μετάλλου είναι συνεχώς ανοδική.

Η απάντηση λοιπόν στα παραπάνω ερωτήματα έρχεται εύκολα .

Η αγορά χρυσού δεν αποτελεί επένδυση. Όπως δεν είναι επένδυση μια ασφάλεια ζωής ή μια ασφάλεια πυρός ενός σπιτιού. Η κατοχή χρυσού είναι εξασφάλιση των κόπων και αποταμιεύσεων μιας ζωής, όταν επικρέμεται ο κίνδυνος της κατάρρευσης τραπεζών ή οικονομιών των χωρών.

 •Με αυτό κατά νου, το πότε ακριβώς θα τοποθετηθούμε στο χρυσό δεν είναι το ζητούμενο, αλλά το να τοποθετηθούμε έγκαιρα πριν την χρηματοπιστωτική κατάρρευση είναι που έχει σημασία.

Εάν βέβαια κάποιος είχε την προνοητικότητα πριν από 10, ή 5 ή και ακόμα κι ένα χρόνο πίσω, να μετατρέψει τα χαρτονομίσματά του σε χρυσό, σήμερα θα είχε διασφαλίσει την αγοραστική τους αξία.
Ποτέ όμως δεν είναι αργά για κάτι τέτοιο, εφόσον -πάντα- δεν θα έχει αρχίσει η ομαδική και μαζική "μετανάστευση" προς τα πολύτιμα μέταλλα, πράγμα που -όταν αρχίσει-  θα οδηγήσει τις τιμές σε δυσθεώρητα ύψη!  

Πού θα φθάσει η τιμή του χρυσού; Κανείς δεν μπορεί να πεί με σιγουριά.

Σημασία έχει η εξασφάλιση των αποταμιεύσεών μας και αυτο πρεπει να γιναι ΤΩΡΑ!

Και προς θεου να μην παρεξηγηθω απο κανεναν εκφραζω με αυτα που γραφω  καθαρα και μονο
την προσωπικη μου αποψη και τιποτα παραπανω δεν προσπαθω και ουτε
με ενδιαφερει να πεισω κανεναν για κατι  .

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και ας θεωρει ο Βασιλης ,εμενα και οσους κανουν κατι παρομοιο
"πολυ κιτς και μπαναλ.",
και ας "ειμαστε κοροιδα και οχι συλλεκτες"
και ας "ειμαστε και για κλαματα"

Ελευθερια λογου υπαρχει και ο καθενας μας γραφει αυτο που τον εκφραζει,
αρκει ομως να μην γινεται προσβλητικος προς τους υπολοιπους .




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2012, 12:12:05 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #256 στις: Ιούνιος 23, 2012, 12:40:35 μμ »

Ο σωστός και σώφρον άνθρωπος. πρώτα εξασφαλίζει την αυτάρκεια και την αυτονομία της οικογένειάς του και δευτερευόντως κοιτάζει να επενδύσει χρήματα κάπου. Ας πάει κάποιος σε μια εταιρεία που πουλάει χρυσό και ας αγοράσει π.χ. 100 γρ. με το που βγει έξω από την πόρτα της εταιρείας ας πάει σε ένα εργαστήριο χρυσοχοίας ή κοσμηματοπωλείο να πουλήσει το χρυσό που αγόρασε, σε λίγα δευτερόλεπτα από την αγορά του θα έχει χάσει περίπου 5%. Αν κρατήσει το χρυσό για μερικά χρόνια προκειμένου να ανέβει η τιμή του, τότε μαζί με την πιθανή άνοδο της τιμής του μετάλλου θα έχει ανέβει και το κόστος ζωής (τώρα στην περίοδο της κρίσης οι τιμές στα supermarket έχουν ανέβει πάνω από 10% τουλάχιστον), άρα πόσο κερδισμένος θα είναι από την επένδυσή του; Το κέρδος μιας επένδυσης εξετάζεται σε συνδυασμό με τις αποδόσεις άλλων επενδύσεων.
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #257 στις: Ιούνιος 23, 2012, 12:46:20 μμ »

μου αρεσει οταν δεν γ##### την κουβεντα με ασχετα δηθεν πλακατζιδικα βιντεακια.Αυτα τα βιντεακια εκτος θεματος με ωθουν να σας προσβαλω.

Εχεις δικιο οπως σκεφτεσε,ομως υπαρχει ο απροβλεπτος παραγων που ειναι η ##### του κρατους να κατασχεση το χρυσο με ενα διαταγμα η να το φορολογηση.

Δεν υπαρχει τιποτα να εξασφαλιση το αυριο και ολα ειναι πιθανα στην ζωη.

Εμενα μου αρεσει να μαζευω νομισματα χρυσα,ασημενια,χαλκινα και χαλκονικελινα της χωρας μου και να κλεινω σετακια, απο μικρος που ημουν μου αρεσε,το κεφι μου κανω και δεν ζω απο αυτα,να αγοραζω και να πουλαω και να αναβαθμιζω την συλλογη μου ειναι μεσα στο χομπι μου,μου αρεσει οταν μου δινετε τα νομισματα σας να σας τα πιστοποιω,τα χαζευω και γινομαι καλυτερος και αυτο το κανω με κεφι και γιαυτο σας κανω δωρα πετιγκρι και μεταφορικα.
Ειμαι εδω γιατι γουσταρω τα νομισματα και οταν βλεπω ασχετους να αναλυουν κονομισιες απο επενδυση σε χρυσο μεσω λιρων λες και εχουν μαζεψει καμια δυο χιλιαδες τεμαχια ενω δεν εχουν πανω απο 100 ο καθενας οσο και να προσπαθησω δεν μπορω να μην γελασω.Δεν μπορω να μην γελασω οταν ασχετος προσπαθει να παρει απο μενα πλακακι 100 γραμμαριων δινοντας μου 38.5 το γραμμ,δεν μπορω τελος να μην γελασω οταν αλλοι θελουν λενε σε ενα φορουμ να γινουν εμποροι χρυσων νομισματων οι αλλοι υπο το σκηπτρο του μεγαλοσυλλεκτη(καρασχετοι)βαζουν αλλους ασχετους στο τρυπακι να μαζευουν δηθεν χρυσες λιρες ως επενδυση και αλλοι να προσπαθουν να πουλησουν τελευταια ρεταλια σε καινουριους για να βγαλουν 20 και 30 ευρο.Γαμα με να σε ####.
Και στο φιναλε ποια ειναι αυτη η επενδυση στις χρυσες λιρες που εχουν τετοιο  πριμιουμ??

Αντι να μαζευεις σωρο λιωμενων λιρων μαζεψε αμερικαν μπαφαλο ρε φιλε να καυλωσεις.

Εγω απο ολους αυτους που γραφουν σε αυτο το τοπικ παραδεχομαι αυτους που κλεινουν ημερομηνιες εστω σε λιρες και κανουν νομισματοκοπεια η ακομη και ποικιλιες μητρων.Ολοι οι αλλοι με το κατοχικο συνδρομο και την νοοτροποια ειμαι μαγκιτης αρπακτικο και μαζευω το χρυσο ,που τον πηρα οσο αγοραζει η ελλαδος και εχω κονομησει, μου προκαλουν γελιο και θλιψη ταυτοχρονα.Τι εχεις κονομηση ρε αθλιε?εριξες εναν ανθρωπακο στην αναγκη και νομιζεις οτι επιασες το παπα απ τ######α??Στην βουτια, και συ χασουρα θαχεις και θα κλαις.Τι εβγαλες δηλαδη 5 ευρο παραπανω στο κοματι?στα 30 κοματια 150 ευρο?Απορία

Σεβομαι αυτον που μαζευει λιρες απο το 2012 μεχρι πισω το 1820 σε οποιαδηποτε κατασταση αντεχη η τσεπη του.
Ολοι οι αλλοι δηθεν επενδυτες τσανακογλυφτες ειστε για κλαματα.

Ο γραφων ειχε το 2003 κλειστη  συλλογη λιρων με ημερομηνιες απο 1872 μεχρι 2003 σε κατασταση ακυκλοφορητη.
Επισης κλειστη συλλογη αμερικαν μπαφαλο 2006-2012 προοφ.
Η Μαγεια και η χαρα που μου δινει η Ελληνικη συλλογη μου ειναι απεριγραπτη.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #258 στις: Ιούνιος 23, 2012, 01:17:24 μμ »

Εχεις δικιο οπως σκεφτεσε,ομως υπαρχει ο απροβλεπτος παραγων που ειναι η ##### του κρατους να κατασχεση το χρυσο με ενα διαταγμα η να το φορολογηση.

Δηστυχως οι απροβλεπτοι παραγοντες ειναι παντα απροβλεπτοι  Στριφογύρισμα ματιών



Δεν υπαρχει τιποτα να εξασφαλιση το αυριο και ολα ειναι πιθανα στην ζωη.

Εδω δεν νομιζω να διαφωνει κανεις , ποιος ξερει τι μας ξημερωνει αυριο  Απορία


Η Μαγεια και η χαρα που μου δινει η Ελληνικη συλλογη μου ειναι απεριγραπτη.

Σου ευχομαι ολοψυχα να εχεις υγεια και χαρα να την εχεις, να την βλεπεις και να την χαιρεσαι παντα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #259 στις: Ιούνιος 23, 2012, 01:21:56 μμ »

Σε καλω οταν κατεβεις Αθηνα να δεις απο 1855 μεχρι 2000 ολα τα Ελληνικα νομισματα πλην του 100 δρχ 1876 σε ακυκλοφορητη κατασταση στη συλλογη μου.
Θα δεις και πολλα δοκιμια.
Ειναι ο κοπος και μοχθος μου 12 ετων.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #260 στις: Ιούνιος 23, 2012, 01:30:31 μμ »

Σε καλω οταν κατεβεις Αθηνα να δεις απο 1855 μεχρι 2000 ολα τα Ελληνικα νομισματα πλην του 100 δρχ 1876 σε ακυκλοφορητη κατασταση στη συλλογη μου.
Θα δεις και πολλα δοκιμια.
Ειναι ο κοπος και μοχθος μου 12 ετων.

Ευχαριστω πολυ για την προσκληση   Χαμόγελο Χαμόγελο

Ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι μια εμπειρια ζωης για μενα να δω τοσα πολλα και ομορφα νομισματα
μαζι, να ξερεις  οτι δεν θα χασω αυτην την ευκαιρια  Κλείσιμο ματιού

Πρωτα η υγεια παντα και ευχομαι να μπορεσω να εκμεταλευτω την προσκληση σου οσο
το δυνατον πιο συντομα  Χαμόγελο .
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #261 στις: Ιούνιος 23, 2012, 01:41:22 μμ »

Οι 9 στους 10 απο εσάς παθαινεται νευρικό κλονισμο όταν ο χρυσός κάνει "βουτιά" 3%!  Δεν είναι έτσι οι επενδύσεις.  Μόνο σίγουρη επένδυση δεν είναι ο χρυσός.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #262 στις: Ιούνιος 23, 2012, 02:10:39 μμ »

Τον χρυσο τον αγοραζεις και μετα ξεχνας οτι υπαρχει!!
Τον ξετρυπωνεις μετα απο πολλα χρονακια σε δυσκολη αναγκη!!
Καποτε εδω στην Κρητη γνωριζα καποιον σε ενα χωριο που δουλευε απο το πρωι μεχρι το βραδυ σαν τον ειλωτα.
Οταν λοιπον του περισευαν μερικα φραγκα κατεβαινε εδω στην πολη και αγοραζε μια λιρα.
Στο σπιτι του ειχε μια κασελα με παρακασελο (διπλο πατο)
Εβγαζε  λοιπον τα ρουχα που ηταν σκεπασμενο , ανοιγε το παρακασελο κοιτουσε την λιρα και τις ελεγε :
<Επαε σε βαζω και ξεχνω οτι υπαρχεις, καλυτερα να μου βγουν τα ματια παρα να βγαλω εσενα !! >
Αυτος ηταν ο σωστος επενδυτης για μενα!!
Και οσο για αυτο που λες φιλε Αντωνη οτι ο χρυσος δεν ειναι επενδυση αλλα αποταμιευση σου δινω κατι στοιχεια και επεξεργασου τα , το 2002 η καθε λιρα πουλιωταν 45 ευρω!! Το 2012 η λιρα παει 330 ευρω!!
Βαλε με το μυαλο σου μια επενδυση με 10,000 ευρω ποσο ειναι σημερα , βαλε 10,000 ευρω σε ενα οικοπεδο ΤΟΤΕ ποσο κανει σημερα και βαλε τα λεφτα πχ στο χρηματιστηριο ποσα θα ειχες βγαλει εαν τα επαιζες απο τοτε και πες μου αν ειναι επενδυση ή οχι ο χρυσος!!
Και κατι τελευταιο : Οσοι αγοραζουν-πουλουν λιρες αμεσως παντα χαμενοι θα βγαινουν!!
Ειναι κατι το οποιο το εχω παρατηρησει χρονια τωρα και ενω αισθανωνται οτι εχουν κερδος παντα μεσα μπαινουν οσοι το κανουν!!
Τον χρυσο τον αγοραζεις και τον φυλας , τον βγαζεις μονο σε μια δυσκολια σου!!
Αυτη ειναι η δικη μου αποψη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #263 στις: Ιούνιος 23, 2012, 02:19:12 μμ »

συγγνώμη κύριε Βασίλη, νομίζω πως συζητάμε αν είναι καλή επένδυση ο χρυσός ή όχι, ειδικά στις μέρες μας όπου το περιβάλλον είναι αβέβαιο. Εγώ υποστηρίζω πως διασφαλίζεις ένα μέρος του πλούτου σου αγοράζοντας χρυσό, αυτό και μόνο αυτό. ΑΛΛΑ ειναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ, αφενός, πως το ελληνικο νόμισμα ειναι ομορφοτερο απο τις κωλολίρες , αφέτερου ειναι δεδομένο πως αν κάποιος έχει 10κ για επένδυση και παει και αγοράσει λίρες αντί για ενά υπέροχο ελληνικο ακυκλοφορητο, δεν θα πρεπει να γράφει στο site αυτό.
Νομίζω με 10οζ χρυσο  και 10 ντενεκεδες λαδακι ειμαστε καλλυμμενοι αν γίνει πολεμος . Τα υπόλοιπα τα παιρνουμε γραμματοσήμα και οσονουπω νομισματα.φιλικα.Βασίλης.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #264 στις: Ιούνιος 23, 2012, 02:20:20 μμ »

Συνοψιζοντας ειναι πασιφανες οτι ορισμενοι θεωρουν τα  μεταλα και ιδικα τον χυσο ως εναν τοπο εξασφαλισης των  κοπων  τους σε μακροχρονια βαση, ενατι των χατονομισματων, ιδικα σε εποχες κρισης
Αλλοι θεωρουν οτι ειναι κακη επενδυση και πεταμενα χρηματα.
Προσωπικα θεωρω οτι οι πρωτοι ειχαν  συγκροτημενα επιχειρηματα και ειναι διαβασμενοι.
Απο τους αντιθετους προσωπικα δεν θωρω οτι εχω ακουσει ουτε ενα επιχειρημα , γιατι δεν θα θεωρησω επιχειρημα φυσικα αυτο του στιλ< οταν πεφτει 3% η τιμη η ψυχη σας παει στην κουλουρη> αλλα και πολλα αλλα.
Τωρα για την κατηγορια εκεινων που οχι μονο δεν εχουν επιχειρηματα  και απλα βγαινουν ως συνηθως off topic  για να μιλησουν  με καθε ευκαιρια για τα κοτερα τους .......τι να πω. Ντροπή
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #265 στις: Ιούνιος 23, 2012, 02:24:11 μμ »

Η αλήθεια είναι οτι από καιρό σε καιρό το στέκι του συλλέκτη μετατρέπεται σε "στέκι του σαράφη".
Ολόκληρη θεματολογία που δε σχετίζεται με το συλλεκτισμό και κάθε τρεις και λίγο επανέρχετε στην επιφάνεια. Πιο πολλά έχουν γραφεί για το πώς ξεχωρίζουμε πλαστή λίρα παρά για το πώς πλαστά χάλκινα του Όθωνα.
Όταν βαρεθείτε να παριστάνετε τους "Οβριούς" ανοίχτε καμιά κουβέντα για το Ελληνικό Νόμισμα. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #266 στις: Ιούνιος 23, 2012, 02:31:02 μμ »

Η αλήθεια είναι οτι από καιρό σε καιρό το στέκι του συλλέκτη μετατρέπεται σε "στέκι του σαράφη".
Ολόκληρη θεματολογία που δε σχετίζεται με το συλλεκτισμό και κάθε τρεις και λίγο επανέρχετε στην επιφάνεια. Πιο πολλά έχουν γραφεί για το πώς ξεχωρίζουμε πλαστή λίρα παρά για το πώς πλαστά χάλκινα του Όθωνα.
Όταν βαρεθείτε να παριστάνετε τους "Οβριούς" ανοίχτε καμιά κουβέντα για το Ελληνικό Νόμισμα. Σαρκασμός Σαρκασμός

Αγαπητε φιλε εχεις δικιο. Το forum πραγματικα ειναι γεματο απο διαφορετικες  αποψεις ιδεες, συνηθειες πιστευω και λογικες . Αυτο ειναι παρα πολυ καλο. Τωρα αν καποιος επιδιωκει να  πηγαινει καθε φορα σε τοπικ που δεν ειναι της αρεσκειας του απλα για να κανει παραπονα , να το κατακρινει ή  να το ανακατεψει, καλο ειναι να παει στο τοπικ που τον εκφραζει........ Eιναι πασιφανως λαθος ενας συλλεκτης καποιου ειδους να παραπονιεται διοτι ως υποστηριζει αποτελει μειοψηφια ως επιλογη συλλεκτισμου, ειτε ειναι ετσι ειτε οχι.
Eiναι απλα ενα τοπικ με συγκεκριμενο θεμα , και υπαρχουν τοσα πολλα.......

Φιλικα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2012, 02:44:53 μμ από coll » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #267 στις: Ιούνιος 23, 2012, 03:04:39 μμ »

η πιο δυνατη επενδυση ειναι η μπακα που φτιαχνω επιμελως εδω και 8 χρονια.Τα τελευταια 4 μαλιστα που διατελλω παντρεμενος εχω πολυ καλα αποτελεσματα.Μια ολοστρογγυλη μπακα εκτος απο κιμπαριλικι σε κανει να νιωθεις φανταστικα καθε φορα που την γεμιζεις  με καθε λογης εκλεκτα καλουδια Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #268 στις: Ιούνιος 23, 2012, 04:51:03 μμ »

Συγνωμη
Ti ειναι μπακα;;;  Λύπη
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #269 στις: Ιούνιος 23, 2012, 05:19:49 μμ »

Μπάκα σημαίνει,να έχεις μια αποθήκη και σιγά-σιγά,να την γεμίζεις με μεγάλης ποσότητας τροφίμων,με γάλα σε σκόνη,τσά'ι',καφέ,μέλι,ζυμαρικά,όσπρια,ρύζια,κριθαράκια,κονσέρβες,τενεκέδες με λάδια,και οτιδήποτε άλλο υπάρχει σε τρόφιμα μεγάλης διάρκειας,και όταν πλησιάζει η ημερομηνία λήξεως των τροφίμων,τα αναπληρώνεις με καινούργια τρόφιμα.Επίσης γεμίζεις την αποθήκη με κεριά,αναπτήρες,φακό,μπαταρίες,γκαζάκια(προσοχή,μην την ανατινάξεις μόνο)παραφυνέλαιο.Ειδικά σε τέτοιες εποχές πιθανής πτώχευσης,ή και πολεμικής σύρραξης.
Και όλα αυτά δεν αξίζουν και πολύ.Άντε να ρευστοποιήσεις το πολύ-πολύ,3 χρυσές λίρες,να τουμπανιάσεις την αποθήκη,και να έχεις τρόφιμα,για τουλάχιστον 2 χρόνια!    Φιλί  Φιλί  Φιλί
Και άσε τους άλλους,τους άσχετους να ξοδεύουν 1 χρυσή λίρα για 1 τενεκέ λάδι!!!  Γλώσσα  Γλώσσα  Γλώσσα
Αυτή είναι η ΜΠΑΚΑ!!!  Έκπληξη  Έκπληξη  Έκπληξη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences