Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 11:38:22 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: nomismata  (Αναγνώστηκε 18367 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
broann
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 01, 2012, 02:36:38 μμ »

αυτά είναι τα πρωτα
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2012, 02:44:24 μμ »

Ελα κοπελια!!!! Σαρκασμός
Αν συνεχισεις με αυτην την ποιοτητα τοτε οπως ειπαν οι προλαλησαντες πας για 20-25 την ενιαδα Έκπληξη
Καταγράφηκε
broann
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 01, 2012, 02:53:27 μμ »

ετσι θα συνεχισω λοιπον Σαρκασμός

Τι να κανω ετσι τα βρηκα. αμα τα σιδερωσω θα αλλαξει η τιμη??
Καταγράφηκε
broann
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2012, 02:55:37 μμ »

και αυτο ειναι το τελαυταιο ελληνικο. Μετα εχω και ξενα εαν εχετε ορεξη Γλώσσα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 01, 2012, 03:12:08 μμ »

Καλημερα! Χαμόγελο

Κοπελια ακουσα; Χαμόγελο

χαρτονομισματα σε πολυ κυκλοφορημενη κατασταση ειναι πολυ φτηνα.. μιλαμε για λιγα ευρω...
ειναι σε κατασταση ακομα που βλεπονται.. δεν ειναι πολυ ασχημη η κατασταση... αλλα ειδικα τα τελευταια χαρτονομισματα που ειχαμε... επειδη ηταν και τα ποιο ευκολα να βρουμε... συνηθως τα προτιμανε οι συλλεκτες ακυκλοφορητα.. χωρις ζαρες, φθορα, τσακισματα, σχισιματα κτλ..

το 1000δρχ του 1970 που ειναι σχισμενο και με σελοτειπ... αστο... αξια καμια δυστυχως! και το σελοτειπ μετα απο καποιο διαστημα... θα αφησει και σημαδι απο την κολλα που εχει.. και πιθανοτατα να "φαει" και το χαρτι εκει... ή να το ξηρανει τοσο που να σπαει σε κομματακια εκει...

τα χαρτονομισματα που εχεις.. κανουν απο μισο εως 1-2 ευρω...αντε 3 ευρω.. για 1-2 χαρτονομισματα..

δεν ξερω ακριβως την αγορα στην ελλαδα... οποτε καποιος αλλος θα σε διαφωτισει καλλιτερα εκει..

απο ξενα... δεν θα με χαλαγε να δω! θα σου πω και τιμες απο τον καταλογο του κραους...
ισως δεν εχω και κανενα... Χαμόγελο



Καταγράφηκε
broann
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 01, 2012, 03:30:02 μμ »

Σε ευχαριστω πολυ!λοιπον σου στελνω τωρα τα ξένα,ειναι αρκετά!
Καταγράφηκε
broann
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 01, 2012, 03:41:01 μμ »

εδω ειναι τα ξενα

Λοιπον το πρωτο ειναι κυκλοφοριμενο  100 λεβα βουλγαριας 1991

τα αλλα ειναι ακυκλοφοριτα το ενα ειναι απο σουριναμ 100 οντερτ ετος 1985
το αλλο από ζαμπια 2 κουακα
και το αλλο απο σλοβενια
Καταγράφηκε
broann
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 01, 2012, 03:45:28 μμ »

εδω εχω αλλα 3 ακυκλοφοριτα

το ενα ειναι 10 σεν ινδονησιας
το αλλο ειναι απο ινδια
το αλλο απο ουκρανια 1991

το αλλο κυκλοφοριμενο απο πακισταν 10 ρουπια
Καταγράφηκε
broann
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 01, 2012, 03:50:38 μμ »

και αυτα ακυκλοφοριτα

100 εσκουντος απο μοζαμβικη 1961
50 ζλοτιτζ απο πολωνια 1988
1 δολλαριο απο γκανα
και ενα νομισμα μικρο κινας

στα 2 τελαυταια δε ξερω ημερομηνια
Καταγράφηκε
broann
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 01, 2012, 03:54:55 μμ »

αυτα ειναι κυκλοφοριμενα
ι λεβ βουλγαριας 1974
ενα νονισμα μαλλον ινδιας δε γνωριζω περισσοτερα
1000 λιρες ιταλιας 1982

και 1 δολλαριο 1988
Καταγράφηκε
broann
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 01, 2012, 03:57:49 μμ »

και τελειωνω με 2 τελαιταια

ενα κυκλοφοριμενο απο ρωσσια του 1961

και ενα ακυκλοφοριτο απο περου 100 πεσος 1987

Αυτα ελπιζω να μη σας κουρασα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 01, 2012, 05:23:21 μμ »

Λοιπον.... εμμ.. δεν ξερω το ονομα σου για να απευθυνομαι... αλλα δεν υπαρχει προβλημα.. Χαμόγελο
εμενα με λενε Νικο! Χαμόγελο

εχεις εχεις και καποια λαθακια...στα κρατη... αλλα γι αυτο ειμαστε εδω... Χαμόγελο
επισεις σε καποια θα χρειαστω και την αλλη μερια... του χαρτονομισματος..
σου εχω τιμες αναλογως καταστασεως!

παντως ειναι φτηνα κομματια... καποια οντως δεν τα εχω... νομιζω...

ας παμε λοιπον... θα τα αναφερω με την σειρα... οπως ποσταρες... οκ?

1) Βουλγαρια 100 λεβα 1991.... σε κυκλοφορημενη κατασταση αξιζει μονο στην ονομαστικη της τιμη! δηλαδη 100 λεβα αλλα ειναι παλια! τι σημαινει αυτο; το 1999 εγινε αλλαγη στο συστημα εκει και 1000 λεβα απ οτην σειρα που εχεις εσυ αυτο το χαρτονομισμα... ηταν ισα με 1 νεο λεβα!  αρα τα 100 που εχεις ειναι ισα με 10 στοντικι σημερινα (10 λεπτα)... και αν σκεφτεις οτι πανω κατω.. 2 λεβα τωρινα ειναι 1 ευρω... καταλαβες.... μιλαμε για 5 λεπτα του ευρω οτι κανει το χαρτονομισμα.. φυσικα μπορει να το δεις να πουλιεται μισο ή 1 ευρω... αλλα δεν θα εχει χτυπηματα...  ο κραους εχει τιμες που ολοι ακολουθουν για τα ξενα χαρτονομισματα..

2) Σουριναμ, 100 γκιλντεν του 1985! το χουντερτ που εγραψες ειναι το 100! Χαμόγελο ακυκλοφορητο κανει 3.5 δολλαρια.. δηλαδη.. 2.60 ευρω...

3) Ζαμπια 2 κουατσα. εδω χρειαζομαι και την μπροστα πλευρα για να δω την υπογραφη! αναλογα την υπογραφη η τιμη παιζει στα 3 ή τα 4 ή τα 7 δολλαρια...

4) Σλοβενια 1 τολαρ, αυτο το εχουν 0.30 δολλαρια...23 ευρωλεπτα δηλαδη...

5) Ινδονησια 10 σεν.  αυτο ειναι παρα πολυ φτηνο! η τιμη για ακυκλοφορητο ειναι μολις 0.10$... δηλαδη... 7 ευρωλεπτα!

6) Ουκρανια 1 κυπον (κουπονι) καρμποβαλιτς.. ακυκλοφορητο κανει 1 δολλαριο... δηλαδη 75 ευρωλεπτα

7) Λαος 5 κιπ. ακυκλοφορητο κανει 1 δολλαριο... (75 ευρωλεπτα)

Άνεση Πακισταν 10 ρουπιες.. ειναι παο την παλια σειρα.. θα χρειαστω και την μπροστα πλευρα.. για να δω υπογραφες.. (αν το εχω ή οχι.. ) σε very fine κατασταση κανει 2.50$ δηλαδη 1.87 ευρω...

9) Γουιανα (δεν ειναι γκανα! η γουιανα ειναι στην αμερικανικη ηπειρο.. για την ακριβεια στην νοτια αμερικη..), ακυκλοφορητο κανει 1.5 δολλαρια δηλαδη 1.12 ευρω!

10) Πολωνια 50 ζλοτυ 1988..... πολυ φτηνο... το συγκεκριμενο που εχεις δεν ειναι πια ακυκλοφορητο! βλεπω μικρα τσακισματα κτλ... αρα... παει η κατασταση αυτη... ακομα κια μια γωνια να ειναι ετσι... παει το ακυκλοφορητο.. αλλα.. δεν εχασες και πολλα... η τιμη του ειναι 0.50 $ δηλαδη  37 ευρωλεπτα...

11) Μοζαμβικη 100 εσκουδα... (η επιτυπωση που γραφει μοζαμβικη εγινε το 1976). ακυκλοφορητο κανει 1.50 δολλαρια δηλαδη 1.12 ευρω!

12) Κινα 1 φεν! (100 φεν = 1 γιουαν). ειναι του 1953.... ακυκλοφορητο κανει 0.50 δολλαρια δηλαδη 37 ευρωλεπτα.

13) ΗΠΑ 1$... κυκλοφορημενο... κανει 1 δολλαριο... δηλαδη 75 ευρωλεπτα

14) Γεωργια (πρωην σοβιετικη δημοκρατια και τωρα ανεξαρτητο κρατος), 100 λαρι. η τιμη του σε VF ειναι 0.75 $ δηλαδη 56 ευρωλεπτα!

15) Ιταλια 1000 λιρετες 1980.... στην κατασταση του εχει μονο την ονομαστικη του αξια... που ειναι στα 50 ευρωλεπτα!

16) Βουλγαρια 1 λεβα 1974. στην κατασταση του κανει 0.50 δολλαρια δηλαδη 37 ευρωλεπτα.

17) Σοβιετικη Ενωση, 1 ρουβλι 1961.... στην κατασταση του...εχει μολις 0.20 δολλαρια... δηλαδη...15 ευρωλεπτα.

18) Περου 100 Ιντις 1987. ειναι απο μια περιοδο που αλλαζαν το ονομα του χρηματος τους για να μπορεσουν να σταθεροποιησουν την οικονομια τους... ειναι πολυ φτηνο και κανει σε ακυκλοφορητο μολις 0.35 δολλαρια... δηλαδη 26 ευρωλεπτα!

καποια απο αυτα σε ακυκλοφορητο.. θα τα δεις να τα πουλανε γυρω στο 1 ευρω... σε ελληνικα site.. αλαλ οπως σου ειπα... ο κραους θεωρηται απο ολους τους συλλεκτες στον κοσμο ως βαση για τιμες κτλ... ειτε για πωλησεις, ειτε για αγορες, ειτε και για ανταλλαγες!

καποια απο αυτα... ειναι απο περιοδικο... της de agostini... το... τα νομισματα του κοσμου... Κλείσιμο ματιού

οτι και να ειναι τα χαρτονομισματα... δεν εχει σημασια.. αν σου αρεσουν και τα μαζευεις... ειναι μια χαρα..
δεν εχει σημασια η αξια αλλα το τι σου αρεσει εσενα.. παντα προσωπικη αποψη αυτη... Χαμόγελο
και εγω εχω πολλα φτηνα, κυκλοφορημενα χαρτονομισματα στην συλλογη μου.. αλλα δεν με πειραζει ιδιαιτερα... Κλείσιμο ματιού


Καταγράφηκε
broann
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 01, 2012, 05:53:43 μμ »

Νίκο έχω μείνει άφωνη με τις γνώσεις σου! Έκπληξη Εγω είμαι η ανναμαρια..χαρηκα!όντως τα περισσότερα κομμάτια ειναι απο αυτο το περιοδικό,και τα υπόλοιπα οικογενιακη υπόθεση. Γλώσσα Να σου πω την αλήθεια σκεφτόμουν να τα πουλήσω αλλα αφου η αξια τους είναι τοσο χαμηλη προτιμω να τα κρατήσω σαν ενθιμιο.Εσυ μαζευεις επαγγελματικά η σαν ερασιτέχνης?Σε ευχαριστω πολυ για το χρόνο σου πάντως!θες να σου στείλω και την απο πισω πλευρα αυτων π μ ζητησες?(εγω ειμαι καλυμμένη παντως)δεν θέλω να σε βάζω σε μεγαλύτερο κοπο...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 01, 2012, 06:04:25 μμ »

Νίκο έχω μείνει άφωνη με τις γνώσεις σου! Έκπληξη Εγω είμαι η ανναμαρια..χαρηκα!όντως τα περισσότερα κομμάτια ειναι απο αυτο το περιοδικό,και τα υπόλοιπα οικογενιακη υπόθεση. Γλώσσα Να σου πω την αλήθεια σκεφτόμουν να τα πουλήσω αλλα αφου η αξια τους είναι τοσο χαμηλη προτιμω να τα κρατήσω σαν ενθιμιο.Εσυ μαζευεις επαγγελματικά η σαν ερασιτέχνης?Σε ευχαριστω πολυ για το χρόνο σου πάντως!θες να σου στείλω και την απο πισω πλευρα αυτων π μ ζητησες?(εγω ειμαι καλυμμένη παντως)δεν θέλω να σε βάζω σε μεγαλύτερο κοπο...

Ανναμαρια μου... και εγω χαρηκα πολυ! Χαμόγελο και ειναι χαρα μου να βοηθαω.. οποτε δεν εχω προβλημα να ανεβασεις φωτο κι αλλες! Μεγάλο χαμόγελο

χαιρομαι να βλεπω σιγα σιγα να δημιουργουνται νεοι συλλεκτες... και ειδικα κοπελλες... γιατι για να πω την αληθεια... δεν ειναι πολλες που ασχολουνται με τετοιες συλλογες...

επαγγελματικα να ασχολουμε;; χαχαχα τι εννοεις; απλα ειμαι ψωνιο! χαχα μαζευω αρκετα χρονια.. και το ψαχνω το πραγμα πολυ.. ειδικα με ξενα χαρτονομισματα... μιας και οικονομικα δεν αντεχω πολυ... εχω και κυκλοφορημενα, και καποια σε κακη κατασταση.... δεν με πειραζει...

για να πω την αληθεια... δεν νομιζω να υπαρχει ο ορος επαγκελματιας συλλεκτης... ολοι το κανουμε απο αγαπη για τον συλλεκτισμο... εχω μαθει γεωγραφια, ιστορια κτλ.. με τα νομισματα και τα χαρτονομισματα... γιατι για να μαθεις.. πρεπει να διαβαζεις και πολυ... να ψαχνεις στο ιντερνετ...

α... υπαρχουν πωλητες με μαγαζια που συλλεγουν κιολας..χμμ... αλα δεν ειμαι τετοιος.. ανεργος ειμαι ο κακομοιρης! χαχαχα

πολλοι συλλεκτες πουλανε διπλα τους κομματια ωστε να μπορεσουν να αγορασουν αλλα.. για την συλλογη...
ετσι και σε πιασει το μικροβιο του συλλεκτισμου... δεν υπαρχει γιατρεια! χαχαχαχα
Καταγράφηκε
broann
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 01, 2012, 06:18:29 μμ »

αχαχαχα!και γω συνάδερφος είμαι νικο(ενα χρονο ανεργη)!αυτο οτι δεν υπαρχουν πολλες γυναίκες το αντιληφθηκα απο το site το οποιο θα ελεγα οτι ειναι μαλλον αντρικη υπόθεση. Γλώσσα

Πάντως ειναι ενα εξαιρετικο site και χαιρομαι που το βρήκα γιατι γινετε διάλογος και υπαρχει ανταπόκριση και αυτο για μενα ειναι πολυ σημαντικό γιατι αν και μαζευω χρονια(οχι μονο χαρτονομισματα αλλα και γραμματοσημα) δεν έχω καμια απολύτως ιδεα για την αξια και την αξιολογηση τους.

Αυτο με την αγαπη που είπες συμφωνω,είναι πολυ σημαντικό αλλα αμα υπαρχουν και τα φράγκα απο πίσω κάνεις γνκ πιο κάλη δουλειά.. Γλώσσα Μόνο χαρτονομίσματα μαζευεισ εσυ?

Υ.Γ θα σου στειλω σε λιγο τισ φωτο θελω να σε κρατησω σε αγωνια... Γλώσσα αχαχχαχαχα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences