Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:18:15 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υλικά που χρησιμοποίησε ο ΕΣ κατά τον Α' ΠΠ και Β'ΠΠ  (Αναγνώστηκε 115000 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 02:35:54 μμ »


   Ξεκινώντας αυτό το θέμα αισιοδοξώ να ανεβάσουμε όλοι μας, υλικά που έχουμε στην συλλογή μας και αφορούν τον ΕΣ από τους Βαλκανικούς έως και τον Β'ΠΠ. Ο σκοπός είναι για να βοηθηθούμε όλοι μας στην αναγνώριση αυτών των υλικών που βρίσκονται στην συλλογή μας και το βασικότερο να ξέρουμε τι ψάχνουμε να βρούμε, βοηθούμενοι από τις αναρτήσεις των άλλων συλλεκτών. Ξέρω είναι ένα από τα πιο δύσκολα θέματα αλλά πρέπει να το ανοίξουμε και αυτό.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 02:45:04 μμ »

  Φυσικά ξέρω ότι κάποια από τα υλικά έχουν αναφερθεί ξανά στο Στέκι, αλλά καλό είναι να τα μαζέψουμε όλα κάπου.

  Ξεκινάω με κιάλια του ΕΣ, τα συγκεκριμένα αγοράστηκαν τις παραμονές του Β'ΠΠ, κατά την μεγάλη προσπάθεια που έγινε για εξοπλισμό με παντοειδές υλικό. Είναι της εταιρία carl zeiss zena, με φακό 8 Χ 30. Επάνω έχει χτυπημένα εκτός από τις εταιρικές σφραγίδες και το ΕΣ από την αριστερή πλευρά και από την άλλη την ημερομηνία 1938. Στα συγκεκριμένα έχουν σπάσει τα προσοφθάλμια και τα έχω αντικαταστήσει (υπάρχουν και τα παλιά). Τα κιάλια της συγκεκριμένης εταιρίας χρησιμοποιούσε και ο Γερμανικός στρατός κατά τον Β'ΠΠ.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 02:52:23 μμ »

    Υδροδοχεία, εδώ είναι το απόλυτο χάος. Σύμφωνα με φωτογραφίες έχουμε πολλών ειδών και κατασκευαστικών ποικιλιών. Στην συλλογή μου έχω 2 που είναι σχεδόν ίδια σχεδιαστικά αλλά μ' άλλον κατασκευαστή γι αυτό και οι διαφορές. Υλικό που είναι φτιαγμένα είναι από αλουμίνιο χωρίς καπάκι και κλείνουν με φελλό. Αυτού του τύπου τα υδροδοχεία τα συναντάμε (σε φωτογραφίες) από τους Βαλκανικούς μέχρι και το 1940.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 05:00:03 μμ »

 Επόμενο είδος φυσιγγιοθήκες. Ξεκινάω μ' ένα ζευγάρι δερμάτινες φυσιγγιοθήκες που παρουσιάστηκαν στις αρχές του του 1941. Είναι φυσιγγιοθήκες για κάθετες γεμιστήρες υποπολυβόλου Thompson Μ 1928 Α1, το οποίο χορηγήθηκε από την Βρετανία στην Ελλάδα ως βοήθεια τον Ιανουάριο του 1941 (990 τεμάχια). Τότε γεννήθηκε η ανάγκη για θήκες των γεμιστήρων και παραγγέλθηκαν και κατασκευάστηκαν σε Ελληνικές βιοτεχνίες οι φυσιγγιοθήκες που παρουσιάζω, σε αντίγραφα των αντίστοιχων Βρετανικών καννάβινων. Όλα τα υποπολυβόλα Thompson μεταφέρθηκαν στα οχυρά της Μακεδονίας. 
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 05:07:32 μμ »


     Φυσιγγιοθήκες τύπου Lebel. Οι πρώτες παρουσιάστηκαν στην Γαλλία το 1886. Διάφοροι τύποι στην συνέχεια ως εξέλιξη του αρχικού σχεδίου παρουσιάστηκαν. Συνολικά 3 διαφορετικοί τύποι κατασκευάστηκαν. Στην συλλογή μου έχω και τους 3. Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτογραφία από το πίσω μέρος όπου φαίνονται και οι διαφορές. Όταν θα ξανανοίξω το σεντούκι θα ανεβάσω για να δείτε τις διαφορές. Στο Ελληνικό στρατό χορηγήθηκαν κατά την διάρκεια του Α'ΠΠ, στο μέτωπο της Μακεδονίας μαζί με τα υπόλοιπα Γαλλικά είδη εξοπλισμού και τα αντίστοιχα τυφέκια. Παρέμειναν σε υπηρεσία μέχρι και τον πόλεμο του 1940.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 05:25:46 μμ »


    Ακόμη είμαι στις φυσιγγιοθήκες με το πιο γνωστό είδος σ όλους μας. Τις δίδυμες δερμάτινες. Αυτές παρουσιάζονται σε φωτογραφίες κυρίως από το 1938 και μετά. Υπάρχουν και προγενέστερες φωτογραφίες από την Μικρά Ασία με ανάλογες φυσιγγιοθήκες, εκτιμώ όμως ότι προέρχονται από λάφυρα και αξιοποιήθηκαν άμεσα από τις Μονάδες. Κάθε στρατιώτης είχε 3 δίδυμες φυσιγγιοθήκες που προσαρμόζονταν στην εξάρτυση του. Αυτές που βρίσκουμε σήμερα έχουν χαραγμένο επάνω τους τα γράμματα τις ΑΒΥΠ (Αποθήκη Βάσεως Υλικού Πολέμου), η οποία φυσικά δεν υπάρχε πριν τον πόλεμο του 1940. Αυτό σημαίνει ότι μετά τον πόλεμο μαζεύτηκαν όλα τα υλικά, ξεχωρίστηκαν και τα καλύτερα αποθηκεύτηκαν στην ΑΒΥΠ, αφού πρώτα χαράχτηκαν με τα αρχικά της.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 05:35:42 μμ »


    Ζώνες εξαρτύσεων. Σε φωτογραφίες συναντάμε 2 ειδών ζώνες, κύρια διαφορά είναι στο ''καρφί'' της ζώνης. Άλλες έχουν 1 και άλλες 2. Τις συναντούμε από τους Βαλκανικούς μέχρι και το 1940. Όλες είναι Ελληνικής κατασκευής.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 05:57:17 μμ »


    Εξαρτύσεις Αξκών τύπου Sam Browne. Στην συλλογή μου έχω μία του ΣΞ και μία της Χωροφυλακής. Είναι και οι δύο περιόδου Μεσοπολέμου, χρησιμοποιήθηκαν όμως μέχρι και τα μέσα του 1970. Στην 3η φωτογραφία υπάρχουν και το εθνόσημο που έφεραν στο κεπί τους οι χωροφύλακες καθώς και οι κορώνες που είχαν στα πέτα τους (περίοδος Βασιλείας).
Καταγράφηκε
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 07:00:13 μμ »

Πανέμορφη η συλλογή σου Πανό,μπράβο φίλε μου!!! Με την πρώτη ευκαιρία θα σου στείλω φωτογραφίες από διάφορα αντικείμενα αυτής της εποχής να μου πεις κάποιες πληροφορίες.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 07:16:09 μμ »

Πανέμορφη η συλλογή σου Πανό,μπράβο φίλε μου!!! Με την πρώτη ευκαιρία θα σου στείλω φωτογραφίες από διάφορα αντικείμενα αυτής της εποχής να μου πεις κάποιες πληροφορίες.

   Ευχαριστώ πολύ, όποτε θέλεις στείλε φωτογραφίες, θα είναι χαρά μου αν μπορέσω να σε βοηθήσω.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 07:23:00 μμ »


    Συνεχίζω με γκέτες. Οι δερμάτινες γκέτες ιππασίας, ήταν ιδιαίτερα δημοφιλής στους Αξκούς, οι οποίοι ήταν συνήθως επάνω σε άλογα. Υπήρχαν σ΄όλους τους Ευρωπαϊκούς Στρατούς από την αρχή του 20ου αιώνα, έτσι πέρασαν και στον Ελληνικό. Φορέθηκαν πολύ κατά την διάρκεια της Εκστρατείας στην Μικρά Ασία, αλλά κατά την διάρκεια του μεσοπολέμου η μόδα τους ξεπεράστηκε. Αντικαταστάθηκαν από τις ψηλές μπότες ιππασίας.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 07:28:42 μμ »


   Μια και μίλησα για μεσοπόλεμο να ανεβάσω και ένα εθνόσημο δίκωχου της εποχής.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 08:09:38 μμ »

Ας "χωθώ" κι εγώ ενδιάμεσα, ανεβάζοντας κάποια αντικείμενα που έχει ανεβάσει ήδη ο Πάνος, για να υπάρχουν σαν "ποικιλίες" και κάποια επιπλέον.

Με τη σειρά, ένα υδροδοχείο, το οποίο είχα ανεβάσει και παλιότερα. Μοιάζει με ένα από τα δυο του Πάνου, το συγκεκριμένο όμως έχει καπάκι από φελό, που συγκρατείται με αλυσίδα. Στην επένδυση είναι γραμμένο το όνομα του κατόχου του.



Φυσιγγιοθήκες της Χωροφυλακής. Παρόμοιες με αυτές του Στρατού, σε μαύρο όμως χρώμα.





Ζώνη με διπλή αγκράφα. Διακρίνεται το πάχος του δέρματος, όσο και η χαρακτηριστική εμφάνιση και υφή του στα αντικείμενα της εποχής. Το ίδιο και για τον μπρούντζο της αγκράφας, με τη χαρακτηριστική πατίνα.



Μια Sam Browne "φορεμένη" σε μια No4 στολή υπηρεσίας του Μηχανικού. Στη δεύτερη φωτο με πιστολοθήκη. "Χτυπάει" λίγο στο μάτι η διχρωμία στο δέρμα, το ξέρω...  Μεγάλο χαμόγελο

Σε φωτογραφίες της εποχής διακρίνονται αγκράφες τόσο χωρίς "καρφιά", όσο και με ένα ή δυο.



Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 08:26:42 μμ »


  Προσωπίδες χημικού πολέμου. Εδώ στην συλλογή μου έχω μια προσωπίδα, ένα φίλτρο γερμανικού τύπου κατασκευασμένο από Ελληνική εταιρία και μια θήκη Ιταλική. Έτσι τα βρήκε ο προηγούμενος κάτοχος στα πράγματα του παππού του. Η προσωπίδα έχει στο εσωτερικό της στο ύψος του σαγονιού (μέσα από το γύρισμα, τα αρχικά ΕΣ και 1937. Πιστεύω ότι σαν σύνολο είναι λάθος διότι οι περισσότερες προσωπίδες που αγοράσαμε ήταν Αγγλικού τύπου δηλαδή με σωλήνα και τετράγωνο φίλτρο, αλλά αγοράσαμε και γερμανικού τύπου και αναρωτιέμαι μήπως ......
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 08:27:35 μμ »

   Το φίλτρο από κοντινή άποψη .....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences