Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 12:09:13 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υλικά που χρησιμοποίησε ο ΕΣ κατά τον Α' ΠΠ και Β'ΠΠ  (Αναγνώστηκε 115346 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 08:42:16 μμ »

Πολύ όμορφη, Πάνο! Με πρόλαβες πάνω που θα ανέβαζα έναν άλλον τύπο.

Είναι γερμανική GM30, το φίλτρο είναι σωστό και είναι ελληνικής κατασκευής, ακολουθώντας όμως τα γερμανικά πρότυπα. Και σε αυτήν που θα ανεβάσω τώρα, το φίλτρο πρέπει να είναι επίσης ελληνικής κατασκευής. Έχει ενδιαφέρον το θέμα των φίλτρων και το αν είχαν παραληφθεί και γερμανικά, με την ελληνική βιομηχανία να κατασκευάζει τα απαραίτητα αποθέματα, καθώς αποτελούσαν αναλώσιμο είδος ή αν η αρχική παραγγελία δεν περιλάμβανε φίλτρα (και ίσως αντίθετα ένα πιθανό "know how").

Συγκριτικά, ένα γερμανικό σφραγισμένο φίλτρο.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 08:42:49 μμ »

Μια αντιασφυξιογόνος προσωπίδα γερμανικής κατασκευής, στην οποία δεν έχει αποδοθεί μέχρι σήμερα συγκεκριμένος τύπος υποδείγματος. Η προσωπίδα είναι παρόμοια με τη γερμανική GM30, ενώ η χρήση του ελαστικού σωλήνα παραπέμπει στην GM24. Οι φακοί είναι γυάλινοι, σε αντίθεση με τους συνήθεις πλαστικούς γερμανικούς. Το φίλτρο είναι επίσης κοντύτερο από αυτό της GM24 και φέρει ελληνική σφραγίδα, του 1937, ενώ η προσωπίδα, κατασκευής 1939 φέρει αντίστοιχα τόσο γερμανικές, όσο και ελληνικές σφραγίδες αποδοχής.

Ο συγκεκριμένος τύπος χρησιμοποιούνταν και από τον βουλγάρικο στρατό και πιθανολογείται ότι προοριζόταν μόνο για εξαγωγές. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε με όσα στοιχεία υπάρχουν αν τα φίλτρα κατασκευάζονταν στην Ελλάδα και αν η Βουλγαρία είχε αγοράσει και αυτή τον συγκεκριμένο τύπο ή αν χρησιμοποίησε ελληνικά λάφυρα.

Με την ευκαιρία να επαναλάβω ότι τις αντιασφυξιογόνες μάσκες της εποχής δεν τις φοράμε, ούτε πειράζουμε τα φίλτρα τους, καθώς μέσα σε αυτά μπορεί να έχουν αναπτυχθεί αποικίες μικροβίων και μυκήτων, αλλά κυρίως περιέχουν αμίαντο.





Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 09:26:35 μμ »

Καλησπέρα σε όλους.
Πάνο είναι υπέροχη η προσπάθειά σου και η ιδέα να συγκεντρωθούν τα υλικά που χρησιμοποίησε ο ΕΣ κατά τον Α' ΠΠ και Β'ΠΠ.
Το ίδιο πολύτιμη είναι και η συνεισφορά του Γιώργου.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και γω τα δικά μου κομμάτια (λίγος χρόνος, βαρεμάρα της διαδικασίας... Αναποφασιστικότητα)
μπας και καταλήξουμε σε μια καλή βάση δεδομένων.
Μια ερώτηση.Το πρώτο παγούρι στο λαιμό φέρει σφραγίδα κατασκευαστή, τι ακριβώς γράφει?
Ωραίο θα ήταν (αν και με το σχόλιο περί βαρεμάρας δε θα πρέπει να λέω και πολλά) να υπάρχει μια παρουσίαση των αντικειμένων απο όλες τι όψεις για τη πληρέστερη αποτύπωσή του.
Μπράβο σου Πάνο και Γιώργο λοιπόν και ελπίζω να δούμε όμορφα πράγματα  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 09:31:10 μμ »

Παιδια οντως μπραβο πολυ ωραιο το θεμα! Θα ανεβασω και εγω καποια κοματια μολις βρω χρονο!
Θελετε το θεμα να καρφιτσωθει σαν μονιμο? Ακουω τους μιλιταριστες μας!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 09:54:49 μμ »

Αν είναι εύκολο, ναι!
Νομίζω πως την ίδια γνώμη θα έχει και ο Πάνος που άνοιξε το θέμα, αλλά ας περιμένουμε λιγάκι. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 09:57:57 μμ »

Κι εγώ νομίζω ότι η τιμή πρέπει να ανήκει στον Πάνο!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 10:01:24 μμ »

Είναι μεγάλη μου τίμη να γίνει μόνιμο. Ευχαριστω πολύ  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 10:08:41 μμ »

Καλή αρχή λοιπόν και σύντομα σε υποκατηγορίες  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 10:25:08 μμ »

Παιδια εγινε κιολας! Αν εχουμε και αλλα θεματα που πιστευετε οτι ειναι ομορφα και διαχρονικα θα χρειαζονται πειτε μου να τα κανουμε και αυτα. Αυτη η κατηγορια εχει παρει ωραιο χρωμα!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 10:41:08 μμ »

ΝΑΙ !!!!
Άντε με το καλό και γρήγορα και υποκατηγορίες!!!
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 11:23:54 μμ »

Σχετικά με τις δυο μάσκες Πάνο, θα ήθελα αν σου είναι εύκολο και έχεις τη μάσκα πρόχειρη, να κάνουμε κάποιες συγκρίσεις. Ίσως να βγει μια άκρη καταγράφοντας κάποια χαρακτηριστικά, ομοιότητες και διαφορές και να κάνουμε κάποιες υποθέσεις.

Αρχικά αυτό που υπάρχει σαν δεδομένο είναι η αγορά τους από την Ελλάδα, τόσο του "δικού σου" όσο και του "δικού μου" τύπου, ενώ κάποιες "του δικού μου" είχαν εξαχθεί και στην Ισπανία, χρησιμοποιούνταν όμως με τα "κλασσικά" φίλτρα της GM30. Έχω επιφυλάξεις για το κατά πόσο οι βουλγάρικες είναι προπολεμικά αγορασμένες ή προέρχονται από ελληνικά λάφυρα, θα κάνω όμως μια "κρούση" σχετικά σε διεθνή φόρουμ, γιατί το θέμα είναι μάλλον κάθε άλλο παρά ξεκάθαρο.

Λέγοντας αυτά, θεωρώ ότι και οι δυο τύποι -όπως είναι μέχρι τώρα καταγεγραμμένοι στη διεθνή συλλεκτική κοινότητα, GM30 και "άγνωστος, προορισμένος για εξαγωγή" δηλαδή- είναι ουσιαστικά ένας, ο GM30, καθώς οι διαφορές τους είναι:

- Το υλικό των φακών (κάποιοι από τους οποίους επιβεβαιωμένα κατασκευάζονταν στην Ελλάδα, με τις χαρακτηριστικές οδηγίες για το χειρισμό και το καθάρισμά τους τυπωμένες πάνω τους στα ελληνικά).

- Το φίλτρο και ο σωλήνας του.

Πλην όμως αυτά είναι αφαιρούμενα και αναλώσιμα κομμάτια, ανταλλακτικά των οποίων λογικό είναι να κατασκευάζονταν εγχώρια. Αν λοιπόν το φίλτρο του "δικού μου" τύπου είναι ελληνικό, τότε μιλάμε απλά για μια ελληνική τροποποίηση της GM30.

Εδώ προκύπτει το ερώτημα γιατί ο ΕΣ χρησιμοποιούσε ταυτόχρονα δυο τύπους του ίδιου υποδείγματος. Είναι ανορθολογικό με βάση την οργάνωση της βιομηχανικής παραγωγής, πρέπει επομένως να υπήρχε λογικά κάποιος λόγος βασισμένος στη χρήση τους. Σε ποιες μονάδες δηλαδή χορηγούνταν, με ποια λογική κτλ.

Δεν μπορώ να διακρίνω καλά στη δική σου μάσκα από τις φωτο, πιστεύω όμως ότι θα υπάρχουν κάποιες κατασκευαστικές διαφορές, οι οποίες έχουν όμως να κάνουν καθαρά με τη χρονολογία κατασκευής. Αν η δική σου είναι του 1937, τότε μάλλον ανήκει στο πρώτο μοντέλο της GM30, κάτι που βλέπω να επιβεβαιώνεται από όσα μπορώ τουλάχιστον να δω από τα χαρακτηριστικά της βαλβίδας εισπνοής, ενώ η δική μου, του 1939 στο τρίτο από τρία συνολικά. Κάθε μοντέλο είχε κάποιες βελτιώσεις σε σχέση με το προηγούμενο. Θα μπορούσες να μου επιβεβαιώσεις -ή όχι- τις διαφορές;

- Στη βαλβίδα εισπνοής, όπου εξωτερικά βιδώνει το φίλτρο, στην εσωτερική πλευρά πρέπει να υπάρχει "γυμνό" μέταλλο. Στη δική μου μάσκα υπάρχουν οι βελτιώσεις του δεύτερου μοντέλου, με μια ενίσχυση από ελαστικό, που προστάτευε τα δόντια, καθώς στο πρώτο μοντέλο αυτά χτυπούσαν επάνω στη βαλβίδα. Στη Γερμανία οι μάσκες του πρώτου μοντέλου συγκεντρώθηκαν και βελτιώθηκαν αργότερα με την προσθήκη του ελαστικού (το '38 νομίζω) και ξαναγύρισαν έτσι σε υπηρεσία, αν όμως η μάσκα βρισκόταν ήδη στην Ελλάδα το '37 μάλλον θα της λείπει. Αν βρίσκεται εκεί, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τις επιμέρους διαφορές τους και να εξετάσουμε το ενδεχόμενο αυτό το κομμάτι να κατασκευάστηκε εγχώρια.

- Από όσο βλέπω στη δική σου η βαλβίδα εκπνοής, ακριβώς από κάτω είναι επίσης "γυμνή", χαρακτηριστικό του πρώτου μοντέλου, ενώ η δική μου έχει το προβλεπόμενο για το δεύτερο και τρίτο μοντέλο κάλυμμα, το οποίο την κρατούσε πιο καθαρή.

Μια φωτο από τη δική μου, με τις βαλβίδες εισπνοής-εκπνοής (πάνω με το ελαστικό και κάτω με το μαύρο διάτρητο κάλυμμα αντίστοιχα).



- Τρίτη και τελευταία με βάση το μοντέλο, η βαλβίδα εκπνοής της δικής σου πρέπει εξωτερικά να μοιάζει με "σχάρα", ενώ η δική μου έχει μικρές τρύπες.



Αυτό που θα είχε το πραγματικό ενδιαφέρον θα ήταν να δούμε τις πιθανές μη κατασκευαστικές διαφορές ή να βρούμε τις ομοιότητές τους.

Η GM30 προοριζόταν τόσο για τις ένοπλες δυνάμεις (Wehrmacht) όσο και για την αεράμυνα και την πολιτική αγορά, χωρίς επιμέρους διαφοροποιήσεις πέρα από την ονοματολογία, αφού αυτή της αεράμυνας και η "πολιτική" ονομάζονταν S-Maske. Η δική μου είναι μια τέτοια S-Maske, καθώς στο εσωτερικό, στο μέτωπο υπάρχει η σχετική αναφορά στην παράγραφο 8 του νόμου περί αεράμυνας (Luftschutzgesetz) και ο κωδικός RL του κατασκευαστή (Auer, RL1 - 38/3). Έχει επίσης τη γερμανική σφραγίδα αποδοχής του Waffenamt, πιστοποιόντας με βάση τον προαναφερθέντα νόμο ότι το προϊόν, προερχόμενο από τον ιδιωτικό τομέα, πληρούσε τις κρατικές προδιαγραφές.

Έχει και η δική σου την ίδια αναφορά στον Luftschutzgesetz και τη σφραγίδα του Waffenamt;

Συγγνώμη για τις φωτογραφίες, δεν είναι καθαρές.





Και τέλος, μια ακόμη ερώτηση. Επειδή δε φαίνεται καλά στη φωτο, υπάρχει κάποιος αριθμός στο εξωτερικό, στο μέτωπο, ανάμεσα στους φακούς; Στον δικό μου τύπο υπάρχει το παράδοξο ότι ενώ οι γερμανικές μάσκες αριθμούνται με βάση το μέγεθος από το 1 ως το 3, με το 1 να είναι το μεγαλύτερο, αυτές των εξαγωγών αριθμούνται ανάποδα, με το 1 να είναι το μικρότερο. Αν έχει αριθμό, θα μπορούσες να μετρήσεις τις διαστάσεις της;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2015, 11:32:54 μμ από giorgos_p » Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 11:39:00 μμ »

Yπεροχη ιδεα και υπεροχα κομματια παιδια.Θα προσπαθησω κατι να βαλω και εγω γιατι εχω πολυ λιγα
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 02:44:40 μμ »


Μια ερώτηση.Το πρώτο παγούρι στο λαιμό φέρει σφραγίδα κατασκευαστή, τι ακριβώς γράφει?


Ξεκινάω τις φωτογραφίες με διευκρινήσεις με τα παγούρια. Στράτο το ένα παγούρι δεν γράφει κάτι (που να φαίνεται, ενδέχεται κάτω από το κάλυμμα να γράφει), το δεύτερο στο λαιμό του στομίου γράφει "Κοκκώνης Αθήναι" και είναι ο κατασκευαστής. Ανεβάζω και μια κοντινή φωτογραφία με τις διαφορές που βρίσκονται στο στόμιο.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 03:04:20 μμ »


- Στη βαλβίδα εισπνοής, όπου εξωτερικά βιδώνει το φίλτρο, στην εσωτερική πλευρά πρέπει να υπάρχει "γυμνό" μέταλλο. Στη δική μου μάσκα υπάρχουν οι βελτιώσεις του δεύτερου μοντέλου, με μια ενίσχυση από ελαστικό, που προστάτευε τα δόντια, καθώς στο πρώτο μοντέλο αυτά χτυπούσαν επάνω στη βαλβίδα. Στη Γερμανία οι μάσκες του πρώτου μοντέλου συγκεντρώθηκαν και βελτιώθηκαν αργότερα με την προσθήκη του ελαστικού (το '38 νομίζω) και ξαναγύρισαν έτσι σε υπηρεσία, αν όμως η μάσκα βρισκόταν ήδη στην Ελλάδα το '37 μάλλον θα της λείπει. Αν βρίσκεται εκεί, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τις επιμέρους διαφορές τους και να εξετάσουμε το ενδεχόμενο αυτό το κομμάτι να κατασκευάστηκε εγχώρια.


Γιώργο ανεβάζω φωτογραφίες για την απάντηση των ερωτήσεων σου. Το μέγεθος που ίσως δεν φαίνεται καθαρά είναι με λατινικούς αριθμούς ΙΙΙ και αναγράφεται εκτός από ανάμεσα στους φακούς και  ανάμεσα το ΕΣ και το 1937. Άλλους κωδικούς ή οδηγίες  Luftschutzgesetz και τη σφραγίδα του Waffenamt δεν έχει. Μόνο κάτι σκόρπιους αριθμούς που φαίνονται στην φωτογραφία και πίσω από το γύρισμα στο ύψος του δεξιού φακού έχει τους αριθμούς 31-5.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 03:28:26 μμ »

Ευχαριστώ πολύ, Πάνο!

Η δική σου είναι επομένως όντως ξεκάθαρα μια GM30 του πρώτου μοντέλου. Οι διαφορές ανάμεσα στη δική μου και τη δική σου στις βαλβίδες εισπνοής και εκπνοής τόσο στο εσωτερικό, όσο και στο εξωτερικό είναι εμφανείς και οι αναμενόμενες.

Αυτό που προκύπτει με ασφάλεια επομένως είναι ότι αφού η δική σου έχει σφραγίδα αποδοχής από τον ΕΣ το 1937 και η δική μου είναι κατασκευής του 1939, ότι η όποια παραγγελία παραδίδονταν τμηματικά, ακολουθώντας παράλληλα και όλες τις βελτιώσεις, από το πρώτο μέχρι το τρίτο μοντέλο.

Το ενδιαφέρον είναι ότι η μεν δική σου όπως φαίνεται πρέπει να προορίζονταν για εξαγωγή, ενώ η δική μου πρέπει να "τραβήχτηκε" από τα στοκ που προορίζονταν για τη γερμανική αεράμυνα. Ίσως σε αυτό να έπαιξε ρόλο και η έναρξη του πολέμου, καθώς έχει σφραγίδα με χρονολογία κατασκευής τον Νοέμβριο του 1939.

Μακάρι να βρούμε και κάποιες πληροφορίες για τη χρήση του κάθε τύπου τώρα...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences