Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 12:22:51 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 ΔΡΧ 1935 PMG 66  (Αναγνώστηκε 10560 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 04:20:22 μμ »

Βλεπω οτι τα χαρτονομισματα εχουν μεγαλη ζητηση και εδω στο στεκι υπαρχουν συλλεκτες , οποτε θα ηταν καλη ιδεα να ανεβασουμε μερικα κομματια πιστευω. Επι τη ευκαιρια, αν καποιος ειναι να στειλει PMG και κανει μαζικη αποστολη θα με ενδιεφερε να συμμετασχω.
Καλο θα ηταν να εχουμε και μια βαση δεδομενων σε χαρτονομισματα, με τιμες κλεισιματων. Ακομα η αγορα αυτη ειναι πολυ ρηχη αλλα ελπιζω με τα χρονια να εχουμε πολλα δειγματα.



Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 04:39:08 μμ »

συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε και να το χαιρεσαι πανεμορφο Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 04:47:04 μμ »

Σ ευχαριστω πολυ! Προσφατα ειδα μια δημοπρασια 100 δρχ στο ebay του 1955 να κλεινει σε βαθμο 64 περιπου 150 ευρω. Νομιζω υπαρχει και ενα κομματι σε βαθμο 66, λιγο πιο ακριβο, στα 180, αλλα ειναι Αμερικη ο κατοχος του.
Γενικα βλεπω πολλα φθηνα κομματια να τα βγαζουν δημοπρασια σε πολυ υψηλες τιμες και προφανως μενουν αχτυπητα. Θα θελα να εβλεπα κανονικες δημοπρασιες με τελικες τιμες..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 07:30:08 μμ »

Καλησπερα, εμενα προσωπικα με αφηνει πραγματικα αδιαφορο το θεμα πιστοποιηση των χαρτονομισματων!  (για να μην πω αρνητικο). Αυτο που γινεται στα νομισματα ειναι καλο να μην επεκταθει στα χαρτονομισματα για πολλους λογους!
Θα σου αρεσε κατι τετοιο? Να πληρωνεις τα ιδια κοματια που αγοραζες με καπελο?? Να καθοριζουν οι εμποροι τις τιμες αναλογα τον βαθμο της πιστοποιησης? Ειδικα στα χαρτονομισματα που πολλα υπαρχουν σε στοκ!
Επειτα ποσα παιζονται στα πιστοποιημενα σε πολλους τομεις νομιζω καλο ειναι να μην το δουμε και εδω!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 08:03:42 μμ »

Νομιζω φιλε Ιαπωνα, απο την στιγμη που το χαρτονομισμα επιδεχεται μπαλαμουτιου (σιδερωματα, χλωρινιασματα, αποκαταστασεις, ξουρισματα κλπ) αναλογου η και περισσοτερου απο το νομισμα, και απο την στιγμη που πουλιεται και εξ αποστασεως, οπως το νομισμα, η πιστοποιηση ειναι θεμα νομοτελειας και οχι επιλογης, οπως και στο νομισμα, τουλαχιστον για τα ακριβα-πολυ ακριβα κοματια.
Ειναι θεμα χρονου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 08:13:45 μμ »

Καλησπερα, εμενα προσωπικα με αφηνει πραγματικα αδιαφορο το θεμα πιστοποιηση των χαρτονομισματων!  (για να μην πω αρνητικο). Αυτο που γινεται στα νομισματα ειναι καλο να μην επεκταθει στα χαρτονομισματα για πολλους λογους!

Συμφωνώ και εγώ, αλλά δεν βλέπω να γυρίζει το ποτάμι πίσω...
Οπότε... ή προσαρμοζόμαστε στην πραγματικότητα ή παριστάνουμε τον Λεβέντη και τον Μιχαλολιάκο... :-)
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 08:20:30 μμ »

Μη πετας πολιτικες φυτιλιες, εγω ειμαι Ενωση Κεντρωων, και μια χαρα τα λεει ο προεδρος.
Οσο για την πιστοποιηση, τα εχουμε πει χιλιαδες φορες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 08:54:25 μμ »

Δημητρη χαροντα, καλα αυτα που λες, αλλα ποιος μου εγγυαται οτι η εταιρια θα εκτιμησει σωστα την κατασταση, το οτι δεν εχει υποστει καποια επεμβαση η οποιαδηποτε αλλοιωση? Καλη την πιστη πρεπει να εμπιστευτω την pgm?
Εμενα παντως μου αρεσει να πιανω το κομματι στα χερια μου (το εχω ξαναγραψει αυτο) να το μετραω να νιωθω τηηνν υφη η την μυρωδια του χαρτιου ειδικα! Μελετωντας το κομματι γινεσαι γνωστης και δεν χρειαζεσαι καποιον να σου πει την κατασταση του κοματιου σου η περι γνησιοτητας! Και ειδικα πληρωνοντας και καπελο!  Κλείσιμο ματιού
Αυτη ειναι η δικη μου αποψη και φυσικα ο καθενας μπορει να διαφωνησει η να την ασπαστει! Φιλικοτατα παντα γραφω!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:07:34 μμ »

Φιλε μου αν πιασεις ενα gem unc χαρτι θα το καταστρεψεις κατα πασα πιθανοτητα. Ολες αυτες οι μικροτσακισεις που βλεπουμε σε ακυλκοφορητα κομματια καπως ετσι γινανε. Χωρια που το ανθρωπινο δερμα εχει λιπος, οτι αφηνει αποτυπωματα κλπ...
Αν θελεις αυτη την αισθηση να νιωσεις δεν ειναι αναγκη να το κανεις στο Gem κομματι , παρε ενα xf στο 1/10 της τιμης και χαιδεψε το οσο θελεις.
 Κλείσιμο ματιού
Εχω κουραστει πια να αγοραζω ακυκλοφορητα που δεν ειναι. Καταλαβετε κατι εσεις οι συλλεκτες στην Αθηνα. Καποιοι σαν εμενα που μενω επαρχια δε μπορω να αγορασω πηγαινοντας σε καταστημα, το ιντερνετ ειναι η μονη λυση. Ε λοιπον, με ελαχιστες εξαιρεσεις, αν εμπιστευτεις Ελληνα πωλητη σε πωληση ακυκλοφορητου χαρτιου θα παρεις ενα χαμηλης ποιοτητας ακυκλοφορητο ή ακομα χειροτερα καποιο AU οπως την πατησα προσφατα με ενα 10.000 δρχ 1995.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:10:48 μμ »

Μία παρατήρηση: μην πιάνεται τα χαρτονομίσματα με τα χέρια αγαπητέ Στέλιο ειδικά αν είναι υψηλής κατάστασης! από τη στιγμή που μπαίνει προσεκτικά στη ζελατίνα του τέλος! δεν έχει ξανά πιάσιμο ... (κατά τα άλλα και εμένα μου αρέσει να είναι στις ωραίες ζελατίνες της εταιρίας αλλά όλα θέλουν χρήμα. Και με κείνα τα λεφτά όλο και κάτι άλλο θα πάρουμε ...  Κλείσιμο ματιού)
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:16:29 μμ »

 Φιλε μου πως το βλεπεις το μελλον?
 Πιστευεις π.χ. οτι σε 5-6 χρονια απο τωρα θα μπορει να πουληθει απιστοποιητο ακριβο χαρτονομισμα απο ιδιωτη πωλητη?
 Τωρα που μιλαμε, ακριβα-πολυ ακριβα απιστοποιητα νομισματα πουλανε μονο οικοι δημοπρασιων και πολυ γνωστοι dealers.
 Ολοι οι υπολοιποι (ιδιωτες συλλεκτες κλπ), εφοσον θελουν να πουλησουν, αναγκαστικα το πιστοποιουν.
 Θυμαμαι ο νικος,(χαθηκε τελειως το γαιδουρι, μας πουλησε.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός) αριστος γνωστης των νομισματων και φανατικος πολεμιος των σλαμπς, σε μια περιπτωση που ανεφερε εδω πριν απο καιρο, πουλησε ενα Θειο νομισμα και ο αγοραστης τον ..αναγκασε να το πιστοποιησει πριν το παρει.

 Αυτο λοιπον που λεω, ειναι οτι ενω "δειχνει" να υπαρχει επιλογη, ουσιαστικα δεν υπαρχει.
 Αργα η γρηγορα ολα τα ακριβα-υψηλοβαθμα νομισματα θα μπουν σε κουτακια.
 Γιατι η μοιρα των συλλεκτικων νομισματων ειναι να μπαινουν και να βγαινουν απο τις συλλογες και καποια στιγμη το κουτιασμα δεν το γλυτωνουν.
 Το ιδιο νομιζω θα γινει με τα χαρτονομισματα.

Υ.Γ. βρε παιδια, ο Ιαπωνας δεν ειναι χτεσινος, ξερει πως τα πιανει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:30:39 μμ »

Παιδια ο καθενας ειναι υπερ η κατα για τους δικους του λογους.

Δημητρη Χαροντα συμφωνω η μοδα πηγαινει προς το σλαμπ αναγκαστικα αλλα με πιο αργους ρυθμους αποτι με τα νομισματα.

Επισης αυτοι που θα αγορασουν σπανια η πολυ ακριβα κιματια δεν χρειαζονται την pgm να τους υποδειξει κατασταση η γνησιοτητα! Σε καμια περιπτωση!

Δημητρη heretic ειμαι απο επαρχια οπως και εσυ  Κλείσιμο ματιού Τα προβληματα και οι ανησυχιες ειναι οι ιδιες  Κλείσιμο ματιού Επισης ξερω πως να χουφτωνω χωρις να αφηνω σημαδια  Σαρκασμός

Οι λογοι που ειμαι κατα περιλιπτικα:

Θα μπει καπελο σε κοινοτατα χαρτονομισματα λογο βαθμου πχ μς68 η μσ 69.

Θα προσπαθουν οι ντηλερ και οι εμποροι να χειραγωγουν κοματια απο παρτιδες που βρεθηκαν.

Θα τυποποιηθουν οι συλλογες.

Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:36:47 μμ »

Πως τα καταφερνεις λοιπον στις ιντερνετικες αγορες και αγοραζεις gem κομματια? Αν τα καταφερνεις. Στο ebay ειδικα το ρισκο ειναι τεραστιο. Εμπιστευεσαι φωτογραφιες που πραγματικα δε λενε απολυτως τιποτα?
Σε αλλο παραδειγμα, ειχα παρει απο ελληνα πωλητη το χιλιαρικο με την Αφροδιτη υδατοσημο. Εδωσα το κατοσταρικο πανω κατω, φωτογραφιες ολα καλα, και ερχεται στο σπιτι. Διαπιστωνω οτι κοντρα στο φως του ηλιου και υπο γωνια παρουσιαζε μια τσακιση που ηταν αδυνατο να την διαπιστωσεις. Του το επεστρεψα και χρεωθηκα και τα μεταφορικα, ο τυπος αρχισε να λεει οτι σου εστειλα φωτο και τετοια.
Ε καλυτερα να μου λειπουν αυτα, ας παρω το ms65 και αν εχει τσακιση και φταιει η εταιρεια, ο επομενος που θα το αγορασει να πει τα παραπονα του στην εταιρεια και οχι σε μενα. Ειναι τεραστιο κεφαλαιο αυτο, εχω χασει παρα πολλα λεφτα σε αντικειμενα 10-30 ευρω , γιατι οι τυποι εκμεταλλευονται οτι σε τοσο φθηνο χαρτονομισμα δε συμφερει η ταλαιπωρια να το γυρισεις πισω. Και μετα να τα ακουω και απο πανω. Ιδιως σε γραμματοσημα, εκει γινεται το σωσε.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:40:25 μμ »

Εγώ πάντως θα ήθελα να στείλω μερικά (ξεχωριστά για μένα κομματάκια) για πιστοποίηση και προστασία από τον εαυτό μου.Είναι μεγάλος ο πειρασμός να τα βγάζεις από την ζελατίνα  του για να τα αισθανθείς ... Αν υπάρχει κάποιος που στέλνει στην εταιρία ας μου το πει με πμ.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:43:12 μμ »

Έχω μια απορία όμως ... ποιος είναι αυτός ο Νίκος με συγχωρείτε ... το γαιδουράκι που είπες Δημήτριε;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences