Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 03:45:56 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 ΔΡΧ 1935 PMG 66  (Αναγνώστηκε 10557 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:51:03 μμ »

Δεν αγοραζω ακυκλοφορητα. Τα χαρτονομισματα της συλλογης μου ειναι ολα της Κρητικης πολιτειας και σε καταστασεiς απο poor ως au. Θα ανεβασω καποια στιγμη να τα δουμε ολοι μαζι. Δεν εχω ψυχωση με την κατασταση οσο με την σπανιοτητα.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:53:31 μμ »

Πως τα καταφερνεις λοιπον στις ιντερνετικες αγορες και αγοραζεις gem κομματια?

Η πρώτη συμβουλή είναι μην ασχολείσαι με φωτογραφίες. Βρες πωλητές που πουλάνε με την περιγραφή.

(Η αλήθεια είναι ότι εγώ στην Ελλάδα δεν έχω βρει. Από την αλλοδαπή ψωνίζω.)



Στέλιο (iapwnas), καλά τα λες, όπως τα λες, αλλά δεν μπορείς να γενικεύεις από αυτό. Στους Υπερπόντιους (Αμερική) υπάρχει η "κατηγορία" EFU ή ETFIU (easy to find in uncirculated). Η κατηγορία είναι άσχετη από τιμή, ίσως και από σπανιότητα. Παράδειγμα: Ένα 500ευρω ξεκινάει από 500 ευρώ. (Εκτός αν πρόκειται για πολύ "περίεργη" πλάκα), δεν έχεις λόγο να το πληρώσεις σε λιγότερο από ακυκλοφόρητο.

Αν (τελείως θεωρητικά) μπορούσες να βρεις πραγματικά ακυκλοφόρητο κρητικό χαρτονόμισμα με 500 ή 700 ευρώ, δεν θα το συζήταγες;

Να γυρίσω και στα (φτηνά) κατοχικά. Βλέπω κάθε μέρα ποικιλίες που μου λείπουν. Χμμμ... προτιμώ να περιμένω να τις βρω σε ακυκλοφόρητη κατάσταση (και ανεκτή εκτύπωση) και από έμπορο που μπορώ να τον εμπιστευτώ. Χρόοοονια...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2015, 10:11:02 μμ από sac » Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 10:14:25 μμ »

Να σου πω αν εβρισκα πραγματικα ακυκλοφορητο σε μια περιοδο που μου περισευουν χρηματα ναι θα το συζηταγα. Θα προτιμουσα ομως μια σπανια και δυσκολη σειρα να σου πω την αληθεια  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 10:35:53 μμ »

Έχω μια απορία όμως ... ποιος είναι αυτός ο Νίκος με συγχωρείτε ... το γαιδουράκι που είπες Δημήτριε;
O Νικος ο σλαμποφονιας βρε συ, σηκωσε εσυ ενα θεμα "τα σλαμπς συνουσιαζουν και δερνουν" και θα τον δεις να εμφανιζεται αμεσως.. Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 10:45:52 μμ »

Σίγουρα, πάντως, το θέμα "πιστοποίηση" έχει να κάνει κυρίως με τα ακυκλοφόρητα.

Όπως και με τα νομίσματα, αυτά που βρίσκονται πολύ δύσκολα σε ακυκλοφόρητα ή δεν βρίσκονται καθόλου "σλαμπάρονται" πολύ λιγότερο. (Ελπίζω να μην κάνω λάθος, με βάση αυτά που ακούω το γράφω.)

(Η ιδιαιτερότητα της δικής σου συλλογής είναι ότι τα κρητικά δεν είναι "σπανιότητα" από μόνα τους, αλλά ότι εσύ κάνεις εξειδικευμένη συλλογή. Αν δοκιμάσει κάποιος να μαζέψει όλες τις σειρές από τα 100δραχμα του 1978, φυσικά θα έχει και πολλά σε φθαρμένη κατάσταση και ίσως χρειαστεί να πληρώσει και κάποια πολύ ακριβά... < πόσο ακριβά δεν μπορώ να φανταστώ :-) )

(Δημήτρη, θα φτιάξουμε μια ψηφοφορία για τον Νίκο; )
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:10:05 μμ »

Σίγουρα, πάντως, το θέμα "πιστοποίηση" έχει να κάνει κυρίως με τα ακυκλοφόρητα.

Όπως και με τα νομίσματα, αυτά που βρίσκονται πολύ δύσκολα σε ακυκλοφόρητα ή δεν βρίσκονται καθόλου "σλαμπάρονται" πολύ λιγότερο. (Ελπίζω να μην κάνω λάθος, με βάση αυτά που ακούω το γράφω.)

(Η ιδιαιτερότητα της δικής σου συλλογής είναι ότι τα κρητικά δεν είναι "σπανιότητα" από μόνα τους, αλλά ότι εσύ κάνεις εξειδικευμένη συλλογή. Αν δοκιμάσει κάποιος να μαζέψει όλες τις σειρές από τα 100δραχμα του 1978, φυσικά θα έχει και πολλά σε φθαρμένη κατάσταση και ίσως χρειαστεί να πληρώσει και κάποια πολύ ακριβά... < πόσο ακριβά δεν μπορώ να φανταστώ :-) )

(Δημήτρη, θα φτιάξουμε μια ψηφοφορία για τον Νίκο; )
Ναι, αν και η πιστοποιηση ξεκινησε (απο την ΑΝΑ, σε ζελατινες με φωτο ασπρομαυρες) με κυριο σκοπο την βεβαιωση της γνησιοτητας, λογω των απειρων πλαστων που κυκλοφορουσαν στην Αμερικη, ουσιαστικα στα πιστοποιημενα την μεγαλη υπεραξια την δινουν οι υψηλοι βαθμοι.
Π.χ., πλην Φοινικα, τα Καποδιστριακα νομισματα σπανια στελνονται για πιστοποιηση, γιατι ειναι συνηθως σε μαυρα χαλια, με απειρα προβληματα, δυσκολο να παρουν καθαρο βαθμο, οποτε η πιστοποιηση μαλλον θα "μειωνε" το νομισμα, γιατι θα ανεγραφε φορα-παρτιδα τα προβληματα του.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
GASS
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:59:24 μμ »

παιδια ειμαι και εγω μεσα αν στειλουμε κομματια για ποιστοποιηση Δημητρης απο Λαρισα.
Καταγράφηκε
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 03:33:07 μμ »

Παιδια εγω να σας πω την αληθεια τα πιστοποιημενα δε μου λενε κατι. Πχ υπαρχει στο ebay χαρτονομισμα 5000 μωβ μητροτητα οπου η pmg το εχει 65. Εχει σκουρια στο υδατοσημο και πουλιεται 400 κατι ευρω. Εγω απορω πως ενα χαρτονομισμα με σκουτια παιρνει τετοιο βαθμο;; γιατι εγω με λιγοτερες γνωσεις θα το λαμβανα πολυ υποψην αυτο.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 03:01:24 μμ »

Αντε να ανεβασω και το καλυτερο κομματι της συλλογης μου, το καμαρι μου  Χαμόγελο Ελπιζω το 2016 να επιφυλλαξει καλες αγορες για ολους. Δυστυχως στην τελευταια πιστοποιηση δε τα πηγα και πολυ καλα αλλα αποζημιωθηκα καπως με τη μητροτητα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 03:05:38 μμ »

 Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών καλοριζικο φιλε να το χαιρεσαι και ευχομαι απο καρδιας για το 2016 οτι επιθυμεις
μουσειακο κομματι και πανεμορφο Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 03:13:14 μμ »

Ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου και εσυ οτι επιθυμεις! Ευχομαι να αποκτησεις την κοκκινη μητροτητα   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 09:49:18 μμ »

Πολυ ωραιο το κοματι σου  Κλείσιμο ματιού Βρισκεται δυσκολα σε τετοια κατασταση, το χαρτι ειναι κοφτερο  Κλείσιμο ματιού Ο νεος χρονος να σου φερει και αλλα πολλα να μας δειχνεις  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
heavy-metal
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 424



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 05:05:24 μμ »

Για τους λάτρεις των Slabbed ... άλλο ένα δυσκολάκι , λόγο κατάστασης , νομίζω ... τι λέτε ?
Καταγράφηκε
heavy-metal
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 424



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 05:07:00 μμ »

Καταγράφηκε
heavy-metal
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 424



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 05:10:13 μμ »

και η πίσω όψη...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences