Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 03:19:01 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διαφωνίες σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση  (Αναγνώστηκε 15813 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« στις: Αύγουστος 26, 2015, 06:33:01 μμ »

Επειδή δεν έχω καταλάβει σε τι διαφωνούν οι περισσότεροι με την Ευρωπαίκή Ένωση, ίσως κάποιος θα ήθελε να με διαφωτίσει.

Το 1961 υπογράφτηκε η συμφωνία σύνδεσης Ελλάδας ΕΟΚ. "Η συμφωνία συνδέσεως διεμορφώθη με γνώμονα την προοπτικήν της μελλοντικής πλήρους εντάξεως της Ελλάδος εις την Κοινότητα." Η συμφωνία ανεστάλη κατά τη διάρκεια της δικτατορίας και το 1981 η Ελλάδα έγινε πλήρες μέλος της ΕΟΚ.
(Βικιπάιδεια, η πρόχειρη λύση: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1_%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82-%CE%95%CE%9F%CE%9A)

Από όσο ξέρω, διαφωνεί το μεγαλύτερο μέρος της Αριστεράς και η Άκρα Δεξιά. Η "κλασσική" αριστερά (ΚΚΕ κλπ) διαφωνεί γενικά με τον καπιταλισμό (και τη Δημοκρατία) και πιστεύει στη Δικτατορία του Προλεταριάτου. Οι αναρχο-αυτόνομοι διαφωνούν με κάθε μορφή κρατικής οργάνωσης. Η Άκρα Δεξιά εξ ορισμού δεν συνεργάζεται με άλλους (λαούς, κράτη... γενικώς).

Όσοι:
- δεν είστε "κλασσικοί" μαρξιστές,
- δεν είστε αναρχικοί κλπ,
- δεν είστε ακροδεξιοί κλπ
σε τι διαφωνείτε;

Υπήρχε και η περίπτωση του Ανδρέα Παπανδρέου που πρωτοεξελέγη το 1981 με προεκλογική θέση την έξοδο από την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ, αλλά αφού εξελέγη έκρινε ότι καλύτερα είναι να "θεωρήσει" την ΕΟΚ σαν αγελάδα για άρμεγμα... και βλέπουμε...

(Υποτίθεται ότι όποιος διαφωνεί με την ευρωπαίκή πορεία της Ελλάδας, γνωρίζει με τι διαφωνεί, δηλαδή για ποιους λόγους και με τι σκοπούς ξεκίνησε αυτή η πορεία. Δεν έχει νόημα να αναφέρω την πολιτική Καραμανλή 1958-1979. Η Ελλάδα δεν βρέθηκε ουρανοκατέβατη μέσα στην ΕΟΚ και στην ΕΕ. Το επιδίωξε και το προσπάθησε για κάποιους λόγους.)

Ευχαριστώ από πριν.



Ψιλισχετικό είναι και αυτο το θέμα. Και εκεί δεν κατάφερε να με διαφωτίσει κανείς.
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=23663.0
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2015, 06:41:54 μμ από sac » Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 26, 2015, 06:52:40 μμ »

Διαφωνώ με την ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ πορεία της Ελλάδος, όχι με την Ευρωπη, ούτε με την ευρωπαΙκή πορεία της Ελλάδος...

Το πρόβλημα είναι η κατοχή και ο έλεγχος όλης της Ευρώπης από τους Γερμαναράδες...σαν επινόηση ίσως δεν ήταν κακή η ΕΕ...στην πράξη έγινε ένας μηχανισμός ελέγχου της Γερμανιας επί όλων των άλλων...Μόνο το γεγονός οτι εξαρτασαι από την ΕΚΤ ή οποία ενεργεί (μην γελιόμαστε) κατ'εντολή Γερμανίας και δεν παράγεις δικό σου νόμισμα αλλά έχεις εκχωρήσει όλη την νομισματική πολιτική και την τυπωση νομίσματος καιτον έλεγχο των τραπεζών σου και του τραπεζικου συστηματος στην Γερμανοελεγχόμενη ΕΚΤ, ε, διαολε, κατι δεν παει καλα...σε συνδιασμό με το οτι ο Παπανδρεου και οι μεταγενεστεροι αρμεξαν δίχως τέλος τα κονδύλια δανειζόμενοι, ε αυτη ηταν αναμενομενη συνταγη καταστροφής...

Το πρόβλημα είναι οτι η Ευρωπη ταχα πρεσβευει αναπτυξη και η Γερμανία δια της Ευρώπης με τα μνημόνια επιφέρει υφεση...αρα ποιον δουλευουνε?

Αλλο δεν σχολιαζω, το θέμα είναι κατα τα άλλα πολυπλόκαμο και μεγαλο...αλλα προσωπικά δεν εχω πρόβλημ με την ευρώπη...με την Γερμανική πανούκλα έχω το πρόβλημα...όχι λόγω ιδεολογίας, επειδή είμαι πχ δεξιος ή αριστερός, η Ολυμπιακός, ή Μπαγιερν Λεβερκούζεν, η εξωγήινος...αλλά επειδή έχω πρόβλημα επιβίωσης εξ αιτιας των Γερμαναράδων και της καταστροφής που επέφεραν σε εμενα και την χώρα μου...είναι πρακτικό το θέμα...
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 26, 2015, 07:24:36 μμ »

Αν κατάλαβα καλά, λες ότι το πρόβλημα είναι ότι η ΕΕ δεν έχει προχωρήσει όπως και όσο θα έπρεπε. Άρα (προφανώς) η λύση θα ήταν να ξαναβρούμε τον σωστό δρόμο.

Τα υπόλοιπα που λες για τη Γερμανία δεν τα καταλαβαίνω. Μπορείς να φανταστείς τις ΗΠΑ χωρίς δολάριο, αλλά με 52 "εθνικά" νομίσματα;

Τώρα για τον μηχανισμό ελέγχου της Γερμανίας επί όλων των άλλων... δες τι γίνεται με το μεταναστευτικό. Όλοι κρύβονται πίσω από τη Γερμανία και κανένας δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του. Αν δεν βγει η Γερμανία μπροστά, δεν θα γίνει τίποτα... Και όχι εξαιτίας της "μεγαλομανίας" της Γερμανίας, αλλά εξαιτίας των μικροκομματικών συμφερόντων των υπολοίπων.
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 26, 2015, 07:31:16 μμ »

Σακ τι το ψάχνεις; Για τον έλληνα πάντα κάποιος άλλος φταίει. Εν προκειμένω η ΕΕ είναι ο τέλειος φανταστικός εχθρός. Στα παραμύθια και τις άγριες συνομωσίας ειμαστε οι καλυτροι
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 26, 2015, 08:47:05 μμ »

Το οικοδομημα της Ε.Ε. απετυχε,γιατι ολα τα κρατη εκμεταλευτηκαν την ενωση.Τα πιο αδυναμα κρατη αρμεξαν την αγελαδα και τωρα πρεπει να πληρωσουν το γαλα.Τα πιο δυνατα κρατη επετρεψαν τη διαφθορα(και συχνα την καλιεργησαν),για να αποκτησουν ηγεμονικη θεση.Στις ΗΠΑ,η ομοσπονδιακη κυβερνηση ειναι πανταχου παρων,προσπαθωντας να αμβλυνει τις ανισοτητες του συστηματος,ενω στην Ε.Ε. ειναι ο καθενας για την παρτη του.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 26, 2015, 08:59:54 μμ »

Αν κατάλαβα καλά, λες ότι το πρόβλημα είναι ότι η ΕΕ δεν έχει προχωρήσει όπως και όσο θα έπρεπε. Άρα (προφανώς) η λύση θα ήταν να ξαναβρούμε τον σωστό δρόμο.

Τα υπόλοιπα που λες για τη Γερμανία δεν τα καταλαβαίνω. Μπορείς να φανταστείς τις ΗΠΑ χωρίς δολάριο, αλλά με 52 "εθνικά" νομίσματα;

Τώρα για τον μηχανισμό ελέγχου της Γερμανίας επί όλων των άλλων... δες τι γίνεται με το μεταναστευτικό. Όλοι κρύβονται πίσω από τη Γερμανία και κανένας δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του. Αν δεν βγει η Γερμανία μπροστά, δεν θα γίνει τίποτα... Και όχι εξαιτίας της "μεγαλομανίας" της Γερμανίας, αλλά εξαιτίας των μικροκομματικών συμφερόντων των υπολοίπων.

Μα δεν είμαστε ούτε ομοσπονδο κράτος με κεντρική κυβέρνηση όπως η Αμερική...τι δουλειά είχαμε να έχουμε κοινό νόμισμα? Τι ζουρλομανδύας είναι αυτή η ΟΝΕ? Η Αμερική είναι ΟΜΟΣΠΟΝΔΟ ΚΡΑΤΟΣ, με ενιαία κεντρική κυβέρνηση (Προεδρικο σύστημα, αρα εχουμε Πρόεδρο και secretaries-υπουργούς) εκλεγόμενη από όλους, έχουν 2 βουλές ενιαίες για όλη την Αμερικανική επικράτεια, Representatives και Senate...

Η Ευρώπη δεν είναι ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ...
Καναμε ένωση οικονομική, μετά νομισματική, χωρίς πολιτική ένωση...έκτρωμα...απλά ένα εκτρωμα, μέσω του οποίου η Γερμανία ελέγχει ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ και ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ των επιμέρους κρατων μελών...είμαστε κράτη μέλη σε διεθνή οργανισμό, ΟΧΙ ΣΕ ΚΡΑΤΟΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΟ...και σε καμμία Αμερική δεν είδα τέτοιες εξουσίες στην Ομοσπονδιακή Τράπεζα και μάλιστα ελεγχόμενη από μία μόνο Πολιτεία επειδή αυτή ειναι η πλέον πλούσια και παραγωγική (όπως αντιθέτως βλέπουμε την Γερμανία να ελέγχει απολύτως -μην κρυβόμαστε- τις οικονομίες ολων των άλλων χωρών και τα επιμέρους τραπεζικά τους συστηματα μέσω του απόλυτου εργαλείου οικονομικού ελέγχου την ΕΚΤ την οποία η Γερμανία ελέγχει), ούτε είδα ποτ'ε να ρημαζουν με φόρους το καπιταλιστικό-αναπτυξιακό τους πρόγραμμα, ούτε έχουν σκιώδες κέντρο εξουσίας σαν την Κομισιόν...Είναι πολύ στρεβλα τα πράγματα με την ευρώπη, αντί για την Ευρώπη των λαών φτιάξαμε την Γερμανική Ψευδοσυνομοσπονδία των τραπεζιτών...

Δεν είναι δική μου γκρίνια, είναι η τραγική πραγματικότητα...Ποια Ευρώπη? Θα έρθει κανας Φινλανδος να υπερασπιστεί κανένα καστελόριζο αμα μας τη πέσουν οι Τούρκοι? Δουλευόμαστε? Τι ευρώπη είναι αυτή, που μόνο υποχρεώσεις έχουμε αλλα δεν έχουμε δικαίωμα? Γιατι να μην αναλάβει η γερμανία την φύλαξη των συνόρων μας? Γιατι να μην ασχολείται η Γερμανία με τους Τουρκαλάδες όπου γίνεται της ..... καθε μερα στον αερα κυρίως? Γιατί να μην αναλάβει η Γερμανία την καθημερινή διάσωση των μεταναστών?
Τότε στο φιναλε τί σκατα θέλαμε την νομισματική ένωση, για να είναι ανελεγκτοι αυτοί που μας ελέγχουν ?


Καλώς κρύβονται πίσω από την Γερμανια, αυτή έχει τα γένια, αυτή να βρεί και τα χτένια...τα μεταξωτά βρακιά ελέγχου μιας ηπείρου, θέλουν και επιδέξιους κώλους όταν ανακύπτουν προβλήματα στην ηπειρο αυτή...

Και όχι imike, διαφωνω με το συμπαθειο, πολύ ευκολα πετάς ισοπεδωτική γενίκευση, για τον έλληνα δεν φταίει πάντοτε κάποιος άλλος, φταίει όμως ο άλλος όταν αυτός ο άλλος δημιούργησε τις τωρινές σκατένιες συνθήκες. Εάν εσυ περνας καλά δεν μου πεφτει λόγος, όμως πολλοί άλλοι είμαστε σε αθλία κατάσταση και ΑΛΛΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ, όχι εμεις...Εάν δεν περνας καλά και νομιζεις οτι φταις εσυ ο ιδιος, πάλι δεν μου πεφτει λόγος, δεν ξέρω, αλλά υπό τις παρούσες συνθήκες πάλι αμφιβάλλω εάν φταίς εσύ...

Όμως ξέρω καλά οτι δεν επέφερα εγώ αυτήν την φορολογηση στο πενιχρό εισόδημα μου, δεν κατεστρεψα εγώ την σύνταξη των γερων μου, δεν κατεστρεψα ουτε υποθηκευσα εγώ το μέλλον του παιδιού μου, δεν έκλεβα εγώ το κράτος 40 χρόνια, δεν υπέγραψα εγώ τρια μνημόνια, δεν ήμουν εγώ που συντήρησα ή στήριξα με καμμία ψήφο μου όλο το βρωμοκώλικο συντεχνιακό μεταπολιτευτικό παραγκοκαθεστώς, δεν μπήκα εγώ με πλαστά στοιχεία στην τρισκαταρατη ΟΝΕ, δεν αφησα εγω ανωχύρωτη παραγωγικά, οικονομικά και στρατιωτικά την χώρα που είχα την ατυχή καταρα να γεννηθώ....Μην λες ετσι ευκολα οτι πεταμε το μπαλακι στον άλλον παντοτε...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΜΕ ΟΤΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΜΑΣ!!!!!

Εν προκειμένω η ΕΕ δεν είναι ο τέλειος φανταστικός εχθρός, αλλά πρέπει να είναι κανείς ΤΥΦΛΟΣ για να μην βλέπει οτι η Ευρώπη των λαών παρεκτράπη από τα σχέδια των αρχικών ιδρυτών της, και έγινε Γερμανικό εργαλείο ελέγχου και κουραδένιος τόπος για τους κοινούς θνητούς... Απο αυτήν την άποψη έγινε εργαλείο του εχθρού, ΝΑΙ!!!! Και επίσης στα παραμύθια και τις άγριες συνομωσίας , ΝΑΙ, ειμαστε οι καλυτεροι στο να τις διαπιστωνουμε εκει οπου υπάρχουν, διοτι ΥΠΑΡΧΟΥΝ εν προκειμένω ως πραγματικό γεγονός...


Να σου θυμίσω μόνο οτι πίσω από ΚΑΘΕ Τουρκική σφαγή εναντίον των Ελλήνων, υπήρχε ΠΑΝΤΟΤΕ Γερμανικός δακτυλος...ΠΑΝΤΟΤΕ

Οχι οτι εμεις δεν ειμαστε καθικι λαός...Ενδεικτικά τον Ανδρούτσο τον εγκρέμισαν νομίζω οι Μαυρομιχαλαίοι από την Ακρόπολη νύχτα δεμενο χεροπόδαρα...του Κολοκοτρώνη του φαγανε έναν γιο, τον Γενναίο, και τον εβαλαν φυλακή 2 φορές (τραγικές και ένδοξες φιγούρες οι Τερτσετης και Πολυζωίδης, δικαστες που τους ξεγύμνωσαν στην διαρκεια της δίκης επειδή αρνήθηκαν να καταδικάσουν τον Κολοκοτρώνη...Τον Νικηταρα τον τουρκοφάγο το κρατος τον αφησε επαιτη στο Ζαππειο...τα σκατα μας δεν τα αγνοω...μην αγνοεις όμως και συ τα εις βάθος ιστορίας βρώμικα παιχνίδια και τις συνομωσίες απ'εξω...)

Δεν ξαναμιλάω, καθένας ας βγάλει τα συμπερασματά του...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2015, 09:10:36 μμ από Mad Collector » Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 26, 2015, 09:09:15 μμ »

Το οικοδομημα της Ε.Ε. απετυχε,γιατι ολα τα κρατη εκμεταλευτηκαν την ενωση.Τα πιο αδυναμα κρατη αρμεξαν την αγελαδα και τωρα πρεπει να πληρωσουν το γαλα.Τα πιο δυνατα κρατη επετρεψαν τη διαφθορα(και συχνα την καλιεργησαν),για να αποκτησουν ηγεμονικη θεση.Στις ΗΠΑ,η ομοσπονδιακη κυβερνηση ειναι πανταχου παρων,προσπαθωντας να αμβλυνει τις ανισοτητες του συστηματος,ενω στην Ε.Ε. ειναι ο καθενας για την παρτη του.
Μα  να μας δώσει την ευκαιρία ρε φίλε να ΞΕΧΡΕΩΣΟΥΜΕ...Όμως η Γερμανία ΔΕΝ θέλει τα λεφτά της  πίσω, θέλει αιώνιο ΕΛΕΓΧΟ, εάν τα ήθελε θα ερχόταν με ένα μνημόνιο με flat φορο 10%, καταργηση όλων των ηλίθιων φορολογικών διατάξεων, και θα μας έκανε φορολογικό και αναπτυξιακό παράδεισο ώστε το χρήμα να κινηθεί...ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΑΥΤΟ...Γελάνε ολοι οι οικονομολογοι με αυτα...Που ακούστηκε αναπτυξη με τετοιους φόρους? ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΞΕΧΡΕΩΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ, πόσο τυφλοί είμαστε πια ? Ρωτηστε ρε παιδια κανεναν οικονομολόγο να σας πεί...Είναι καραγκιοζιλικια όλα αυτα...είναι μέθοδος κατοχής, το δόγμα του shock, blitzkrieg σε οικονομικό επίπεδο αλλά με το ίδιο αποτελεσμα: κοινωνική εξαθλιωση και αιώνιος έλεγχος, ΚΑΤΟΧΗ...!

καλο βραδυ...!
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 26, 2015, 11:38:37 μμ »

EE και ONE δεν πάνε πακέτο. Δεν νομίζω ότι κάποιο σημαντικό μέρος των Ελλήνων διαφωνεί με την ΕΕ. Ολοι θέλουν άνετες εξαγωγές και εισαγωγές, διευκολυνση στην κινητικότητα, στις σπουδές κλπ. Αυτά δε συνδέονται απόλυτα με το ευρώ. Αυτό έχει πολλά καλά, αλλά το έχουμε 13 χρόνια, εκ των οποίων τα 7 ζήσαμε μια φούσκα και τα άλλα 6 προσπαθούμε να το σώσουμε. Σαν κράτος δεν είχαμε την ωριμότητα, ούτε την έχουμε ακόμη, για να το χειριστούμε. Είμαστε φτωχό κράτος, άκρα ιδιοτελείς, κατα βάθος δεν πιστεύουμε στους θεσμούς, δεν παράγουμε, δεν έχουμε βιομηχανία και δεν αντιμετωπίζουμε τα μεγάλα προβλήματα του αιώνα που είναι η υπογεννητικότητα και η γήρανση του πληθυσμού. Η τέλεια αποικία, δηλαδή, μη γελιόμαστε. Η βουλή ψηφίζει νόμους που έρχονται έτοιμοι απ'τις Βρυξέλλες. Δανειζόμαστε 10 για να πληρώσουμε στο χρέος τα 9,9. Οι δανειστές το δέχονται. Σύντομα θα μας πετάξουν έξω από την ΟΝΕ, αν δε βγούμε μόνοι μας. Αυτό που απειλούσανε 5 χρόνια τους πρωθυπουργούς κεκλεισμένων των θυρών, το πρότεινε φέτος ο Σόιμπλε έξω απ'τα δόντια. Δε σημαίνει ότι θα είναι καλύτερα, αλλά τελικά ίσως το αξίζουμε. Τι άλλος δρόμος υπάρχει; Να αλλάξουμε και να γίνουμε Νορβηγία μέσα σε 3 χρόνια εν μέσω ΔΝΤ, τραπεζιτών και οίκων αξιολόγησης;
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 27, 2015, 03:51:22 πμ »

Αρχικα θα διαφωνησω με τον σακ..γιωργο,ρωτας αν ξερουμε σε τι διαφωνουμε...κ με τον συλλογισμο σου καταληγεις να λες πως διαφωνουμε σε κατι που δεν ξερουμε,που ειναι οι δυο τελευταιες σου σειρες μεσα στην παρενθεση..σε βρισκω λαθος κ βρισκω λαθος να διαφωνει κανεις πανω σε αυτα..ειναι σαν να λεμε ΤΩΡΑ οτι διαφωνουμε με την ΙΔΕΑ της εε.η ιδεα της εε μια χαρα ειναι..το θεμα ειναι πως δεν ειναι υλοποιησιμη.κ φυσικα δεν υφισταται σε καμια περιπτωση..μια ενιαια "ομαδα κρατων" με ενιαιο νομισμα απαιτει και αλλα "ενιαια" πραγματα η τουλαχιστον μια καποια εξισορροπηση τους,οπως παιδεια,υγεια,ασφαλεια,αναπτυξη κτλ κτλ..κατι που ας μην γελιομαστε δεν γινεται..το που βασιστηκε και το πως ξεκινησε η ΙΔΕΑ της εε δεν εχει σχεση με το "εκτρωμα" (οπως το αποκαλεσε ο mad) που ζουμε τωρα..

προς mad
Η γερμανια κ η καθε γερμανια κ καθε κρατος μελος της εε δεν μπορει να παρει θεση σε θεματα που μεν αφορουν την ελλαδα κ δε αφορουν την εε..σχετικα με το που ηταν η γερμανια να μαζεψει τους μεταναστες,υπηρχε πλοιο της εε που μου διαφευγει αυτη την στιγμη η ονομασια, οπου περιμενε να μαζεψει τους μεταναστες.το μονο που περιμενε ηταν η εντολη η δικη μας..ολα τα κρατη εχουν παραχωρησει ενα μεριδιο κυριαρχειας στην εε.η ελλαδα κανενα.γτ απλα νομιζει οτι θα κυβερναει η εε αντι της ελλαδας..πολλα πραγματα θα ηταν διαφορετικα αν η ελλαδα ειχε παραχωρησει αυτο το μεριδιο κυριαρχειας απο την αρχη. Δεν ξερω για το ποσα στραβα θα μας ειχαν βρει αλλα ξερω πως θα ειχαν αποφευχθει αλλα τοσα..επισης δεν φταινε μονο αυτοι.κ στο κατω κατω καλα κανουν..μια πολυεθνικη ειναι που θελει να μαζεψει χρημα..οι δικοι μας φταινε περισσοτερο που δεν μπορεσαν να χειριστουν σωστα τις καταστασεις κ αλλο τοσο εμεις οι ιδιοι που αν εβγαινε ενας κ ελεγε"ψηφιστε με κ θα σςς δωσω δουλεια,ελπιδα κ λιγοστα χρηματα αλλα θα εχετε αξιοπρεπεια" κ ενας αλλος ελεγε "ψηφιστε με κ θα σας δωσω λεφτς με τσουβαλι,δεν θα δουλευετε αλλα θα μαθετε στην μιζα κ το ευκολο χρημα" τον δευτερο θα ψηφιζαμε δαγκωτο ολοι οι ελλημες,κ ας μην ειχαμε μουτρα να κοιταχτουμε στον καθρςφτη απο την ντροπη μας...δυστυχως ετσι ειμαστε..ετσι μας μαθανε.κ μας μαθανε γτ τους αφησαμε να μας μαθουν ετσι..το αφηνω εδω εγω λοιπον...καλη σας συνεχεια...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 27, 2015, 08:56:37 πμ »



Δεν είναι δική μου γκρίνια, είναι η τραγική πραγματικότητα...Ποια Ευρώπη? Θα έρθει κανας Φινλανδος να υπερασπιστεί κανένα καστελόριζο αμα μας τη πέσουν οι Τούρκοι? Δουλευόμαστε? Τι ευρώπη είναι αυτή, που μόνο υποχρεώσεις έχουμε αλλα δεν έχουμε δικαίωμα? Γιατι να μην αναλάβει η γερμανία την φύλαξη των συνόρων μας? Γιατι να μην ασχολείται η Γερμανία με τους Τουρκαλάδες όπου γίνεται της ..... καθε μερα στον αερα κυρίως? Γιατί να μην αναλάβει η Γερμανία την καθημερινή διάσωση των μεταναστών?
Τότε στο φιναλε τί σκατα θέλαμε την νομισματική ένωση, για να είναι ανελεγκτοι αυτοί που μας ελέγχουν ?

Γκρινιάζεις ότι εκχωρούμε εθνική κυριαρχία στους Ευρωπαίους, αλλά από την άλλη θέλεις οι Γερμανοί να μας φυλάνε τα σύνορα. Ενδιαφέρον... Φαντάζομαι ότι με μεγάλη χαρά και αίσθημα αλληλεγγύης θα σταθείς στον πλευρό των Φινλανδών, αν οι Ρώσοι κάνουν καμιά μπούκα στη Φινλανδία, με μεγάλη χαρά θα τρέξεις να φυλάξεις τα σύνορα ας πούμε της Πολωνίας.



Και όχι imike, διαφωνω με το συμπαθειο, πολύ ευκολα πετάς ισοπεδωτική γενίκευση, για τον έλληνα δεν φταίει πάντοτε κάποιος άλλος, φταίει όμως ο άλλος όταν αυτός ο άλλος δημιούργησε τις τωρινές σκατένιες συνθήκες. Εάν εσυ περνας καλά δεν μου πεφτει λόγος, όμως πολλοί άλλοι είμαστε σε αθλία κατάσταση και ΑΛΛΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ, όχι εμεις...Εάν δεν περνας καλά και νομιζεις οτι φταις εσυ ο ιδιος, πάλι δεν μου πεφτει λόγος, δεν ξέρω, αλλά υπό τις παρούσες συνθήκες πάλι αμφιβάλλω εάν φταίς εσύ...

Όμως ξέρω καλά οτι δεν επέφερα εγώ αυτήν την φορολογηση στο πενιχρό εισόδημα μου, δεν κατεστρεψα εγώ την σύνταξη των γερων μου, δεν κατεστρεψα ουτε υποθηκευσα εγώ το μέλλον του παιδιού μου, δεν έκλεβα εγώ το κράτος 40 χρόνια, δεν υπέγραψα εγώ τρια μνημόνια, δεν ήμουν εγώ που συντήρησα ή στήριξα με καμμία ψήφο μου όλο το βρωμοκώλικο συντεχνιακό μεταπολιτευτικό παραγκοκαθεστώς, δεν μπήκα εγώ με πλαστά στοιχεία στην τρισκαταρατη ΟΝΕ, δεν αφησα εγω ανωχύρωτη παραγωγικά, οικονομικά και στρατιωτικά την χώρα που είχα την ατυχή καταρα να γεννηθώ....Μην λες ετσι ευκολα οτι πεταμε το μπαλακι στον άλλον παντοτε...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΜΕ ΟΤΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΜΑΣ!!!!!

Ο Γερμανός εν προκειμένω σε τι ακριβώς φταίει;


Να σου θυμίσω μόνο οτι πίσω από ΚΑΘΕ Τουρκική σφαγή εναντίον των Ελλήνων, υπήρχε ΠΑΝΤΟΤΕ Γερμανικός δακτυλος...ΠΑΝΤΟΤΕ

Πραγματικά θα ήθελα να μου θυμίσεις πότε συνέβη αυτό και μάλιστα με γερμανικό δάκτυλο. Μη μου αραδιάσεις όλες τις περιπτώσεις. Μία - δύο, ενδεικτικά.


Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 27, 2015, 09:16:26 πμ »

Κάποτε κάθισε μια παρέα σε μια ταβέρνα για φαγητό. Πήραν τον κατάλογο και άρχισαν να ψάχνουν τι θα φάνε. Σαρδέλες, Μαρίδα, Αστακός, Ροφός 15 κιλά κλπ κλπ.
Για αρχή τσιπουράκια με κανένα τηγανιτό, λίγο φέτα ψητή, κανένα σαγανάκι και 1-2 μύδια. Μετά πιάσε τον ροφό και 2 αστακούς, 2 χωριάτικες, 4-5 αλυφές, 2 φέτες, 2 κιλά κρασί και Ελληνικές μερίδες ψωμί. Στη συνέχεια θα φέρεις 4 σόδες και κανένα φρουτάκι και χτύπα και κανένα γλυκάκι για επιδόρπιο.
Αφού λοιπόν την έκαναν 'ταράτσα', έκατσαν τα είπανε, και ζητάνε το λογαριασμό. 200 ευρώ σύνολο λέει ο καταστηματάρχης. Τι 200 ευρώ ρε φίλε ;; Δε λέω καλά φάγαμε, αλλά ήδη ξεχάσαμε τη γεύση τους. Μα αυτός είναι ο λογαριασμός κύριοι, κάποιοι δούλεψαν (ψαράδες, αγρότες, μεταφορείς κλπ) για να περιδρομιάσετε εσείς, δεν πρέπει να πληρώσετε ;; Εξ άλλου, μπορούσατε να πάρετε σαρδέλλα ή μαρίδα με σαλάτα, ψωμάκι και ένα ποτηράκι κρασί, για να έχετε λογαριασμό κάπου στα 25-30 ευρώ.

Κι όμως έτσι είναι κύριοι, δε φταίει καμία Ευρώπη για τα χάλια μας. Δυστυχώς λόγω κάποιων συγκυριών, επειδή και η υπόλοιπη Ευρώπη πέρασε κι αυτή μια κρίση, εδώ μας φάνηκε δεκαπλάσια.

Κάτω τα κεφάλια... να ευχαριστάτε που υπάρχει και η Ευρώπη... και να βάλετε καλά στο μυαλό σας ότι : ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ.

ΥΓ Μέχρι πριν 5-6 χρόνια 'τσακίζαμε' τις μερσεντές, τώρα φταινε οι Γερμανοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2015, 09:43:48 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 27, 2015, 09:38:51 πμ »

Κώστα μου, γλαφυρότατος! Πιο απλά και κατανοητά δεν υπήρχε τρόπος να ειπωθούν.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 27, 2015, 09:49:04 πμ »

Καταρχήν, σας ευχαριστώ που είπατε δύο πράγματα ο καθένας.

kostakis88, προφανώς καταλαβαίνω ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Το "τσουβάλιασμα" δημιουργείται επειδή... προσπαθούμε με δύο λόγια να πούμε τις απόψεις μας, αν και πάλι τα "δύο λόγια" γίνονται κατεβατά ολόκληρα.

Από όσους έγραψαν μέχρι τώρα δεν βλέπω να διαφωνεί κανείς με την ευρωπαϊκή ενοποίηση, αλλά (κυρίως) με τη λειτουργία της ΕΕ. Θα τολμήσω να κάνω σύγκριση με την Ελλάδα. Κανένας μας δεν διαφωνεί με την ύπαρξη του Ελληνικού Κράτους, αλλά όλοι έχουμε τις διαμαρτυρίες μας για το πώς λειτουργεί. Εύκολο παράδειγμα η φορολογία. Δεν λέει κανένας να καταργηθεί η Ελλάδα, επειδή μας φορολογεί άδικα, αλλά όλοι λέμε να βρεθεί ένας τρόπος να φορολογούμαστε δίκαια (αν και αυτός ο δίκαιος τρόπος δεν φαίνεται στον ορίζοντα).

Άλλο είναι το ερώτημα "Θέλουμε Ελλάδα;" και άλλο το ερώτημα "Τι Ελλάδα θέλουμε;" Κάπως αντίστοιχα μπορεί να διαμορφωθούν και τα ερωτήματα για την Ευρώπη.

Εδώ θέλω να τονίσω ότι η Ελλάδα είναι η "φυσική μας θέση" και δεν μπορούμε να την αλλάξουμε. Μπορούμε μόνο να τη βελτιώσουμε. Ισχύει κάτι ανάλογο για την Ευρώπη; Είναι "φυσική μας θέση" ή είναι κάτι που μπορούμε να το επιλέξουμε ή να το απορρίψουμε;

Με απλά λόγια, έχουμε κοινά συμφέροντα με την υπόλοιπη "Ευρώπη", το οποία πρέπει να βρούμε πώς θα τα "προωθήσουμε"; Παράδειγμα: Η Ελλάδα δεν συμμετέχει στον Οργανισμό Αφρικανικής Ενότητας, γιατί τα συμφέροντα που προσπαθεί να προωθήσει αυτός ο οργανισμός είναι άσχετα με τα συμφέροντα της Ελλάδας. Με την Ευρωπαϊκή Ένωση τι ισχύει; Είναι οργανισμός "μιας άλλης ηπείρου" ή... αφορά το σπίτι μας, δηλαδή την Ελλάδα;

Θα συμφωνήσω ότι η ΕΕ δεν πάει καλά. Είναι λύση να φύγουμε; Αντίστοιχα και η Ελλάδα δεν πάει καλά. Είναι λύση να φύγει η Πελοπόννησος ή η... Μύκονος; Υπάρχει αναλογία εδώ;

Το οικοδομημα της Ε.Ε. απετυχε,γιατι...
Τι λάθη έχουν γίνει στην ΕΕ και πώς μπορούν να διορθωθούν, δεν είναι το ερώτημά μου. Το ερώτημά μου είναι αν υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι κακώς μπήκαμε εξαχής.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2015, 10:32:32 πμ από sac » Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 27, 2015, 10:12:54 πμ »

"Πραγματικά θα ήθελα να μου θυμίσεις πότε συνέβη αυτό και μάλιστα με γερμανικό δάκτυλο. Μη μου αραδιάσεις όλες τις περιπτώσεις. Μία - δύο, ενδεικτικά. "

Ακριβώς πριν από τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο, ο Ταλάτ και ο Ενβέρ, οι δύο από τους τρεις βασικούς Πασσάδες που διοικούσαν το κόμμα των Νεότουρκων της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, επίσημα γνωστοί ως Επιτροπή της Ένωσης και Προόδου (ΕΕΠ), ήταν σταθερά προσηλωμένοι στο όραμα της Γερμανίας …τουλάχιστον όσον αφορά το τμήμα αυτής που θεωρούσαν ότι κατανοούσαν.

Ως υπουργός Πολέμου, ο Ενβέρ πρότεινε τον διορισμό του Γερμανού Στρατηγού Otto Liman von Sanders για την θέση του Γενικού Επιθεωρητή. Αυτό έδωσε στον von Sanders ένα εξαιρετικά σημαντικό μέρος του ελέγχου επί του Οθωμανικού στρατού. Σύμφωνα με τον Henry Morgenthau Sr., Πρεσβευτή των ΗΠΑ στην Οθωμανική Αυτοκρατορία, η Γερμανία έσυρε την Τουρκία στον Μεγάλο Πόλεμο, με την υποστήριξη μερικών μόνο στελεχών των Νεότουρκων. Ήταν ένας πόλεμος στον οποίο οι Οθωμανοί ήταν ανεπαρκώς εξοπλισμένοι για να πολεμήσουν.

Τουλάχιστον ένα μήνα πριν οι Οθωμανοί κηρύξουν ανοικτά τον πόλεμο στις 29 Οκτωβρίου 1914, ο αυξανόμενος έλεγχος της Γερμανίας πάνω στην Οθωμανική αυτοκρατορία γινόταν εμφανής. Η Γερμανία είχε ήδη επιτάξει Οθωμανικές προμήθειες στο όνομα της για ιδία χρήση. Αναφερόμενος σε ένα έγγραφο της 29ης Σεπτεμβρίου 1914 για την ζήτηση ενός φορτίου πλοίου με λιπάσματα, ο Πρέσβης της Γερμανίας στην Οθωμανική Αυτοκρατορία, Baron von Wangenheim (1912-1915), καυχήθηκε στον Morgenthau ότι είχε απαιτήσει την παρτίδα από το ατμόπλοιο Derindje για την Γερμανική Κυβέρνηση. Για τον Morgenthau, αυτό αποδείκνυε πως “η Γερμανία ασκεί τις δυνάμεις εθνικής κυριαρχίας στην Κωνσταντινούπολη.”

Δεν ήταν το μόνο πράγμα που η Γερμανία και οι Νεότουρκοι επίτασσαν. Η δήμευση των εκτρεφόμενων ζώων και ό, τι άλλο χρειάζόταν για τον πόλεμο, άφησε τους πολίτες άπορους και πεινασμένους. Και χωρίς τους άντρες, που συντάχθηκαν για τον πόλεμο, δεν υπήρχε κανείς για να δουλέψει τη γη ή να φροντίσει την οικογένεια, και ο πόλεμος προκάλεσε εκατοντάδες χιλιάδες θανάτους, όχι μόνο στο πεδίο της μάχης, αλλά και στα σπίτια. Στρατιώτες εστάλησαν να πολεμήσουν ελλιπώς ντυμένοι και εξοπλισμένοι. Μερικοί δεν είχαν παπούτσια, ενώ ήταν πάμπολλες οι αναφορές περί Τούρκων στρατιωτών που χτυπούσαν πόρτες και ικέτευαν για ψωμί. Ο Morgenthau ανέφερε: «Η Τουρκική κυβέρνηση κατέβαλλε στους στρατιώτες της 25 σεντς ανά μήνα, και έδωσε στις οικογένειες ένα επίδομα των $ 1.20 το μήνα. Αποτέλεσμα ήταν ότι χιλιάδες πέθαιναν από έλλειψη τροφής και πολλοί άλλοι είχαν εξασθενήσει από τον υποσιτισμό».

Ποια είναι η σχέση των Ελλήνων με αυτή την εικόνα; Οι αυτόχθονες Έλληνες ζούσαν στην περιοχή που αργότερα έγινε Τουρκία για πάνω από τρεις χιλιετίες, δύο χιλιετίες προτού εισβάλουν τα πρώτα τουρκικά φύλα. Ο Γερμανός ιστορικός, Hilmar Kaiser, συγκέντρωσε την Γερμανική προπαγάνδα του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου η οποία “απευθυνόταν τόσο στο Οθωμανικό και το Γερμανικό λαό” μέσα από την οποία στοχοποιούνταν οι Έλληνες της Ανατολίας (σ.σ. Μικρασιάτες) και οι Αρμένιοι.

Ο Kaiser γράφει, «η μαζική δολοφονία των Αρμενίων είχε ανοίξει νέες ευκαιρίες για το Γερμανικό εμπόριο και τις επενδύσεις». Αυτό ίσχυε για τη μαζική δολοφονία και τον εκτοπισμό Ελλήνων της Οθωμανικής αυτοκρατορίας και των Ασσυρίων, καθώς, όπως σημειώνεται στην εφημερίδα The Times με τίτλο: “Η Εξόντωση των Ελλήνων στην Τουρκία: Ένα Γερμανικό σχέδιο αποκαλύπτεται”.

Ένα Γερμανικό σχέδιο με πολιτικές γενοκτονίας εναντίον των Ελλήνων της Ανατολίας ήταν ευρέως πια φανερό:

«Ο Μ. Πολίτης, ο υπουργός Εξωτερικών, σήμερα έφερε, πριν μπει στην αίθουσα, τέσσερα νέα έγγραφα που αποδεικνύουν αδιαμφισβήτητα ότι οι διωγμοί που είχαν θύματα τους Έλληνες στο Αϊβαλί και σε άλλα μέρη της Μικράς Ασίας, πραγματοποιήθηκαν σύμφωνα με ένα σχέδιο για την εξόντωση της Ελληνικής φυλής στην Τουρκία που επινοήθηκε από το ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ Γενικό Επιτελείο, το οποίο και ΒΟΗΘΗΣΕ και ΕΠΕΒΛΕΨΕ την εκτέλεσή του.»

Έλληνες άντρες επιστρατεύτηκαν ως σκλάβοι σε τάγματα καταναγκαστικής εργασίας όπου δούλεψαν και πείνασαν μέχρι θανάτου – και πάλι αφήσανε τις γυναίκες, τα παιδιά και τους ανυπεράσπιστους, ενώ ολόκληρα ελληνικά χωριά εκκενώθηκαν χωρίς παροχές για επιβίωση. Στην πραγματικότητα, για να διασφαλίσουν το θάνατό τους, ήταν απαγορευμένες οι αγοραπωλησίες με τους εκτοπισμένους Έλληνες, ή η παροχή οποιασδήποτε βοήθειας. Σε ορισμένες περιοχές της Ανατολής, οι Έλληνες απλώς σφαγιάστηκαν.

Με τον βασιλιά Κωνσταντίνο Α’ στο θρόνο της Ελλάδας, η Γερμανία ήταν σίγουρη ότι η Ελλάδα δεν θα διαμαρτυρόταν για την εξόντωση εκείνων των Ελλήνων που βρίσκονταν ακόμα υπό Οθωμανική κυριαρχία. Ή, αν το έκανε, θα περιορίζονταν μόνο σε συμβολικές διαμαρτυρίες για το θεαθήναι. Με καταγωγή από τη Δανία και τη Ρωσία, αλλά ακόμα σημαντικότερα, παντρεμένος με την αδελφή του Κάιζερ της Γερμανίας, Γουλιέλμου Β’, ο Κωνσταντίνος θα διαβεβαίωνε ότι η Ελλάδα θα παρέμενε επίσης ουδέτερη κατά τη διάρκεια του Α ‘Παγκοσμίου Πολέμου, ενόσω ήταν βασιλιάς, ενός πόλεμου δηλαδή που σχεδιάστηκε από τη Γερμανία και την Αυστρία.

Και όπως η Chicago Tribune Daily ανέφερε: «Ένα εκατομμύριο Έλληνες σφαγιάζονται: Ρίχνονται στη Θάλασσα – Οι Γερμανοί έκαναν τον Τούρκο πιο αποτελεσματικό στους φόνους του.»

«Τουλάχιστον 1.000.000 Έλληνες, άνδρες, γυναίκες και παιδιά έχουν χάσει τη ζωή τους ως αποτέλεσμα της οργανωμένης σφαγής και των απελάσεων από τους «Tουρκό-Τεύτονες» στην Ασιατική Τουρκία, … «Όσοι από εμάς ήταν μεταξύ των ηλικιών 16 και 60 συντάχθηκαν στο στρατό », είπε ο Μακρίδης. «Οι γυναίκες και τα παιδιά μας και οι ηλικιωμένοι είχαν τοποθετηθεί προσωρινά σε σπίτια και ορφανοτροφεία, μέχρι να βρεθεί ευκαιρία να τους ξεφορτωθούν κατά τον «εγκεκριμένο Τουρκο- τευτονικό τρόπο», η οποία στην, περίπτωση αυτή, αποδείχθηκε ότι ήταν ο μαζικός πνιγμός»

Ο Morgenthau ανέφερε ότι οι Νεότουρκοι ήταν τόσο επιτυχείς εναντίον των Ελλήνων, που αποφάσισαν να συνεχίσουν και με άλλες «φυλές» Χριστιανών, όπως οι Αρμένιοι και οι Ασσύριοι. Μεταξύ του 1913 και του 1923, οι θάνατοι Ελλήνων ανήλθαν σε πάνω από ένα εκατομμύριο, 353.000 εκ των οποίων ήταν Έλληνες του Πόντου, των Ασσυρίων ήταν 275.000, των Αρμένιων 1,5 εκατομμύρια, ανεβάζοντας το συνολικό αριθμό θανάτων Χριστιανών σε περισσότερους από τρία εκατομμύρια ή και περισσότερο.

Δεν υπονοεί κανείς ότι οι Οθωμανοί Τούρκοι αθωώνονται για τη μαζική δολοφονία των Χριστιανών υπηκόων τους. Σύμφωνα με τον τότε Γερμανό Υπουργό στην Αθήνα, Baron Hans Freiherr von Wangenheim (1909-1912), ήδη από το 24 του Ιουλίου 1909, οι Νεότουρκοι είχαν αποφασίσει να ” ξεκινήσουν έναν πόλεμο εξόντωσης εναντίον των Χριστιανών της (Οθωμανικής) αυτοκρατορίας…και θα ξεκινούσαν από την ενδοχώρα της Ανατολίας, όπου η Τουρκία είχε μεγαλύτερο έλεγχο, και όπου οι ξένοι είχαν μικρότερη πρόσβαση και λιγότερη ορτατότητα περί των όσων θα έκαναν στους Χριστιανούς”. Οι Νεότουρκοι προφανώς περίμεναν την κατάλληλη στιγμή. Ο Μεγάλος Πόλεμος και η Γερμανία τους έδωσε αυτήν την ευκαιρία. Με τόσο έντονο έλεγχο στην Τουρκία, η Γερμανία θα μπορούσε να είχε αποτρέψει τη μαζική δολοφονία και τον εκτοπισμό των Ελλήνων της Ανατολίας. Αντ ‘αυτού, όπως ανέφεραν οι Times, το “γερμανικό Γενικό Επιτελείο, …. βοήθησε και επέβλεπε την εκτέλεσή τους”.

Όπως κατάλαβε και ο Βρετανός ιστορικός Arnold Toynbee:

«Η οικονομική δραστηριότητα της Γερμανίας στην Τουρκία υπήρξε όχι για την ευημερία, αλλά για την εξουσία, όχι για την ειρήνη, αλλά για τον πόλεμο. Κατά την ανάπτυξη της Τουρκίας, η Γερμανία ανέπτυσσε απλώς το πρόγραμμα για την «Κεντρική Ευρώπη», ενός στρατιωτικού συμπλέγματος, οικονομικά αυτοδύναμου και που θα κυριαρχούσε στον κόσμο. Η Γερμανία ανησυχεί με την Τουρκία, όχι για το υπέροχο παρελθόν και το μέλλον της, αλλά για το άθλιο παρόν της: για την Τουρκία – έτσι όπως είναι, και μόνο όπως ακριβώς είναι – η οποία είναι ζωτικής σημασίας πιόνι στη σκακιέρα όπου η Γερμανία έχει παίξει το παιχνίδι της παγκόσμιας εξουσίας, ή των ”συμφερόντων της κρατικής εξουσίας” όπως θα έλεγε ο Δρ Wiedenfeld. Ως εκ τούτου, η Γερμανία δεν «βλέπει» τα εδάφη και τους λαούς υπό τον ζυγό της Οθωμανικής κυριαρχίας, με σκοπό το κοινό τους και το δικό της όφελος. Εκείνη επιλέγει ένα τμήμα ανάμεσά τους που να μπορεί να κρατήσει κάτω από τη δυναστεία της και κατά συνέπεια όλη την περιοχή. Ο Σουλτάνος Αμπντ-ουλ-Χαμίντ ήταν το πρώτο πιόνι της, και όταν το Κόμμα των Νεότουρκων τον απέβαλε από το διοικητικό συμβούλιο, η Γερμανία τους πήρε υπό την αιγίδα της, αφού είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο η Τουρκία έπρεπε να δεχτεί τις επιταγές της αλλιώς το παιχνίδι της Γερμανίας θα αποτύγχανε.»

Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 27, 2015, 10:24:09 πμ »

Η Ελλάδα μπήκε στην ΕΕ από συμφέρον και ιδιοτέλεια. Δεν είναι κακό αυτό. Όλα τα αδύναμα κράτη γι' αυτό το λόγο έχουν μπει στην ΕΕ. Πιστέψαμε ότι με την είσοδό μας στην ΕΕ θα λυθούν μεμιάς όλα τα προβλήματά μας. Στόχος μας ήταν να έχουμε ισχυρό και σταθερό νόμισμα, ενώ επίσης πιστέψαμε ότι θα λυθούν τα εθνικά ζητήματά μας και ότι θα πέφτουν συνέχεια τα πακέτα ντελόρ και τα έσπα. Αυτά σε πολύ μεγάλο βαθμό συνέβησαν και ήταν όλα καλά και ωραία. Ουδέποτε μας ενδιέφερε η κοινή ευρωπαϊκή πολιτική, ουδέποτε μας ενδιέφεραν οι αποφάσεις που λαμβάνονταν σε ανώτατο ευρωπαϊκό επίπεδο, ουδόλως μας ενδιέφερε να συμμετέχουμε στα ευρωπαϊκά όργανα, ουδόλως μας ενδιέφερε να μετέχουμε στην στη διαμόρφωση και εφαρμογή πολιτικών σε οποιοδήποτε επίπεδο. Το μόνο που μας ενδιέφερε ήταν να ρέει το ευρωπαϊκό χρήμα. Τώρα λοιπόν που η κρίση χτύπησε την Ευρώπη, τώρα που τελείωσαν οι ψευδαισθήσεις, τώρα που καλούμαστε να συμμετέχουμε και εμείς στη διάσωση της ΕΕ (για το καλό της ίδιας της χώρας αλλά και της ΕΕ), ε λοιπόν τώρα η ΕΕ δεν μας κάνει!!
Η απόστασή μας από την Ευρώπη, και όταν λέω απόσταση δεν εννοώ μόνο τη γεωγραφική, αλλά και την πολιτική - πολιτιστική, είχε ως αποτέλεσμα η χώρα μας να μην γευτεί όλα τα θετικά στοιχεία από τη συμμετοχή στην ΕΕ (όπως π.χ. ελεύθερος ανταγωνισμός, ελεύθερο εμπόριο, ελεύθερη διακίνηση προσώπων, εμπορευμάτων, υπηρεσιών κλπ.), και έτσι (σαφώς και με τις δικές μας λανθασμένες πολιτικές) η οικονομία μας έμεινε στάσιμη και μη ανταγωνιστικη. (Δεν είναι ίσως τυχαίο ότι η κρίση έπληξε πρωτίστως τις πιο απομακρυσμένες και απομονωμένες χώρες της ΕΕ).
Αυτά σε γενικές γραμμές από εμένα... Η Ευρώπη αντιμετωπίζει μία κρίση. Σάμπως δεν θα ερχόταν αυτή η ώρα; Στην πρώτη κρίση, θα το βάλουμε στα πόδια και θα το διαλύσουμε το μαγαζί; Πιστεύω ότι η Ευρώπη θα προχωρήσει ενιαία και επιτυχώς προς την ολοκλήρωσή της (οικονομική, πολιτική, νομισματική). Με τους αργούς ευρωπαϊκούς ρυθμους, αλλά πάντοτε έτσι ήταν η Ευρώπη.  
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences