Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:18:45 μμ
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πάμε για εκλογές!  (Αναγνώστηκε 35466 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 11:42:52 μμ »

Γιατί, βρε Ζαφείρη; παγωτά είναι τα κόμματα για να δοκιμάζουμε μία το ένα και μία το άλλο;

(Εγώ, πάντως, είμαι σταθερός στο parfait σοκολάτα.) :-)

Αν και δεν ταιριάζει η παρομοίωση σου και το parfait σοκολάτα κάποια στιγμή θα το βαρεθείς και θα δοκιμάσεις και κάτι εναλλακτικό πχ παγωτό λεμόνι  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 09:11:39 πμ »

Σύντροφε Ζαφείρη :-)

Τσιγάρο, καφέ, βότκα κλπ ζητάς πάντα τη μάρκα σου και δεν την αλλάζεις. Δεν μπαίνεις σε ένα μαγαζί και παραγγέλνεις "ένα ουίσκι". Στο παγωτατζήδικο ή στο εστιατόριο συχνά δοκιμάζεις και κάτι διαφορετικό.

Το νόημα του παραδείγματος είναι: Τις πολιτικές σου ιδέες, ό,τι και αν σημαίνει αυτό, τις πας σύμφωνα με τη μόδα (φέτος μάξι με ρίγες, πέρσι μίνι μονόχρωμο) ή σύμφωνα με τον εαυτό σου;

Θα μου πεις, αν το συγκεκριμένο μαγαζί δεν έχει τη μάρκα σου, τι γίνεται... Σκέφτεσαι και βρίσκεις την καλύτερη λύση για σένα με βάση την πείρα σου.
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:17:43 πμ »

Εγω παντως αν θελω να πιω ουισκι και εχει χαλασει η μαρκα μου, θα παρω καποιο αλλο που μου καθεται καλυτερα! Αν το χαλασουν και αυτο θα βρω καποιο αλλο, κοκ.. ετσι ωστε παντα να πινω ουισκι που ταιριαζει καλυτερα στον ουρανισκο μου.
Αν πηγαινα συμφωνα με τη μοδα θα επινα συνεχεια αυτα που μου σερβιραν, ασχετα με τι κ@λ@γευση θα ειχαν! Επιλεγω να παω συμφωνα με τον εαυτο μου...
Για μενα πλεον καλο "ουισκι" δεν υπαρχει, αρα ευχαριστω, δεν θα παρω τιποτα! Ισως κατσω σπιτι με φιλους πινοντας το δικο μας τσιπουρο!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:37:31 πμ »

Κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς "ξενέρωτος", σύντροφε. :-)

Αν βρεθείς με μια παρέα σε ξενυχτάδικο κλπ, πρέπει να παραγγείλεις κάτι.

(Κατά τα άλλα συμφωνούμε.)
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 11:10:27 πμ »

Δεν πειραζει.... Ειδαμε και τους "προχωρημενους"... ευτυχως που υπαρχουν κ αυτοι και υπαρχει παραδειγμα προς αποφυγην!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 02:45:06 μμ »

Δεν πειραζει.... Ειδαμε και τους "προχωρημενους"... ευτυχως που υπαρχουν κ αυτοι και υπαρχει παραδειγμα προς αποφυγην!

Μήπως... ακολουθείς απλώς τη φετινή μόδα;
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 04:29:05 μμ »

Δεν πειραζει.... Ειδαμε και τους "προχωρημενους"... ευτυχως που υπαρχουν κ αυτοι και υπαρχει παραδειγμα προς αποφυγην!

Μήπως... ακολουθείς απλώς τη φετινή μόδα;
Ναι, ισως... Κατι παραπανω θα ξερεις περι μοδας για να το λες! Λοιπον, αντε περαστικα μας και καλη λευτερια!
     
 * μ'αρεσει η υπογραφη σου..  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 04:40:50 μμ »

Η λευτεριά δεν πέφτει από τον ουρανό. Ούτε τη φέρνει κάποιο κόμμα δώρο...

(Θα αρχίσυμε πάλι τη γνωστή συζήτηση. :-) "Πού θα βρω λίρες; Πού θα βρω ελευθερία; Ποιος είναι αξιόπιστος έμπορος και πουλάει γνήσιες και φτηνές λίρες; Ποιος είναι αξιοόπιστος πολιτικός και πουλάει γνήσια και φτηνή ελευθερία." Και... θα φτάσουμε στη μαγική ερώτηση: "Ποια μάρκα ουίσκι είναι καλή να παραγγείλω;")
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 05:20:49 μμ »

Αυτο ακριβως!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 09:18:20 πμ »

Έχω αρχίσει να γερνάω και... να διηγούμαι ιστορίες από τα νιάτα μου... Διατί να το κρύψωμεν, άλλωστε;

Μια συμμαθήτριά μου στο λύκειο δεν έπινε καθόλου αλκοόλ. Όταν βγαίναμε βόλτα, παράγγελνε κάτι περίεργα ουισκο-κοκτέιλ και... τα μύριζε και έφτιαχνε κεφάλι. Όταν λέμε το μύριζε, το εννοούμε. Δεν το σήκωνε από το τραπέζι, δεν το ακούμπαγε στα χείλια της. Το μύριζε.

Σε περιστάσεις εξαιρετικού μερακλώματος... το μύριζε και δεύτερη φορά...

Όταν θέλεις να βρεις λύση, θα βρεις. Όταν δεν θέλεις να βρεις λύση, δεν θα βρεις (θα σου φταίει το ένα και το άλλο).

(Μιλάμε για εποχές πρωθυπουργίας Γεωργίου Ράλλη και για εποχές "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο"...) :-)
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 11:58:52 μμ »

Οι εκλογές έλαβαν τέλος.  Έκπληξη  Έκπληξη  Έκπληξη
Περνάμε στα αποτελέσματα.
ΠΑΣΟΚ             45,72%
ΝΟΥ-ΔΟΥ         39,28%
ΚΑΠΑ-ΚΑΠΑ Ε    6,48%
λοιπά κόμματα    5,20%
άκυρα-άσπρα      3,32%
Ώπα,ώπα,λάθος.
Αυτά ήταν λάστ γίαααααρρρρρρρ!!!
Παλιές,κακές εποχές!!!
Πάμε στα σημερινά αποτελέσματα.
ΝΟΥ-ΔΟΥ              28,49%
ΞΥΡΙΖΑ                  19,31%
999,99% ΑΥΓΗ      13,18%
ΛΑΦΑΖΑΝ. Α.Ε.       9,32%
ΚΑΠΑ-ΚΑΠΑ            7,43%
ΜΠΑΣΟΚ                 5,73%
ΡΥΑΚΙ                      5,54%
ΛΕΒΕΝΤΗΣ             4,77%
λοιπά κόμματα         6,83%
λοιπά-άσπρα            5,13%
Επειδή δεν βλέπω να βγαίνουν τα κουκιά,για κυβέρνηση αυτοδυναμίας,πάμε σε κυβέρνηση ''εθνικής σωτηρίας'' ή ''εθνικής ανασυγκρότησης'' ή ''εθνικής Ελλάδος μπάσκετ πρωταθλήτριας Ευρώπης 2015''
Μπράβο παιδιά!!!  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο
Συγχαρητήρια!!!
Τους άρεσε τους ξένους,τους φίλους μας,τους εταίρους μας,που υπογράψαμε το 3ο και μακρύτερο μνημόνιο με πάνω από 200 ψήφους από την Ελληνική βουλή,γλυκάθηκαν και θέλουν μεγάλη,δυνατή και βαρβάτη κυβέρνηση με συμμαχία των περισσοτέρων κομμάτων,για να υπογράφουν,με ευκολία,τους νόμους,τα νομοσχέδια,τους εφαρμοστικούς νόμους.Θέλουν 200 με 220 ψήφους σε κάθε ψηφοφορία.Οπότε θα έχουμε γάμο μεταξύ (νου-δους/συριζας/πασοκς/ποταμιούς και τσόντα το τσιράκι του Αλαφούζου).Μια χαρά τα μπόλικα τα ψηφαλάκια.Άλλωστε αυτοί οι 4 μας ρίξανε  στα 4,και μας πηδάνε,με τα 3 μνημόνιά τους.Τους θέλουνε όλους αυτούς,για να κυβερνήσουν 3 ολόκληρα χρόνια,όσο και το μνημόνιο,και να μην πηγαίνουμε κάθε 6 μήνες ή χρόνο σε εκλογές.Θα αράξουν όλοι αυτοί στις βουλευτικές τους καρέκλες,θα παίρνουν τον παχυλό τους μισθουλάκο τους,με τα μπόνους τους,θα βάλουν για υπουργούς τίποτα άσχετους,για να τρώνε αυτοί όλο το ξύλο,και όλα μια χαρά.Και όσο,για όλους μας,ξέρουμε εδώ και 5 χρόνια.Μόνο που θα χρειαστούμε την διπλάσια βαζελίνη,γιατί αυτό θα πονέσει υπερβολικά!!!
Όσοι ψηφίζουν μνημόνια,τους τρώει η μαρμάγκα.
Το πασόκ από 45% έφτασε στα τάρταρα στο 5%.
Το χέρι-χέρι με τον Καρατζαφέρη,πήρε πόδι-πόδι!
Ο ''τα λεφτά υπάρχουν'' μάλλον του τελείωσαν!
Η δημάρ. πήρε το παπάρ.!
Ο καμμένος,ψεκασμένος,εξαερώθηκε!
ΩΩΩΩΩΩΩΧΧΧ,ΠΟΟΟΝΑΑΑΩΩΩ!!!   Κλάμα  Κλάμα  Κλάμα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 09:10:38 πμ »

Σε μια "πολιτισμένη" πολιτικά χώρα θεωρείται φυσιολογικό να συμφωνούν τα κόμματα σε κάποια θέματα, να συμφωνείται η πολιτική που θα ακολουθηθεί και να μην γίνεται "αφορμή" προεκλογικής (και μικροκομματικής) αντιπαράθεσης.

Στην Ελλάδα (ευτυχώς) συμφωνήσαμε σε κάποια πράγματα σχετικά με την εξωτερική πολιτική της χώρας, ειδικά όσον αφορά την Τουρκία. Π.χ. Δικαστήριο της Χάγης για το Αιγαίο, Τουρκία στην Ευρώπη κλπ... (Ακόμα και το ΚΚΕ "έκανε την ανάγκη χρέος".)

Καλό θα ήταν να συμφωνήσουμε σε όσο περισσότερα γίνεται. Το μεταναστευτικό θα μπορούσε να είναι το πιο εύκολο να συμφωνηθεί "εθνική πολιτική". Αν καταφέρουμε να συμφωνήσουμε και στο οικονομικό... θα ήταν ωφέλιμο για τη χώρα... αλλά ξενέρωτο για τον καθένα, πολιτικό ή όχι, που δεν θα μπορεί να βγαίνει και να λέει...

Ένα από τα καλύτερα παραδείγματα εθνικής συνεννόησης (αν και... χωρίς συνεννόηση) ήταν ο Ελληνοϊταλικός πόλεμος του 1940. Τόσο ο Μεταξάς, όσο και ο Ζαχαριάδης (με ό,τι εκπροσωπούσε ο καθένας) έκαναν "την ανάγκη (και πολιτικό) χρέος" και έδωσαν στην Ελλάδα τη δυνατότητα να αντιμετωπίσει ενωμένη την ιταλική πρόκληση.

Μπορεί το κείμενό μου να μην έχει κάποιου είδους χιούμορ και να μη μιλάει για βαζελίνες, αλλά το ζητούμενο δεν ήταν η βαζελίνη ούτε στις Θερμοπύλες, ούτε στον Μαραθώνα, ούτε στο Ναυαρίνο, ούτε στο Μεσολόγγι, ούτε στα Γιαννιτσά, ούτε στο Μπιζάνι, ούτε στο 731, όσο κια αν "πονούσαν" όσοι βρίσκονταν εκεί....
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 10:53:42 πμ »

Κοντός ψαλμός: Αλληλούϊα!  Μεγάλο χαμόγελο 5 και σήμερα!!!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 12:20:13 μμ »

Είδες εσύ προκοπή με τις κυβερνήσεις συνεργασίας τα τελευταία 5 χρόνια;
Γιατί εγώ δεν έχω δει.
νουδου-πασοκ-λαος.
νουδου-πασοκ-δημαρ.
και τώρα νουδου-συριζα-πασοκ-ποταμι.
Εγώ το μόνο πράγμα που βλέπω τα τελευταία 5 χρόνια είναι 10.000 και πλέον αυτοκτονίες,200.000 και πλέον μετανάστες στο εξωτερικό,1.200.000 ανέργους,κούρεμα 50% στους μισθούς και στις συντάξεις,και φόρους αβέρτα κουβέρτα που τσακίζουν κόκαλα.
Και το 3ο μνημόνιο που υπέγραψαν αυτοί,θα επιδεινώσουν την υπάρχουσα κατάσταση.Θέλουν να μας αρμέξουν άλλα 12 δις ευρώ.
Έλα ρε;
Είχαν βαζελίνη στις Θερμοπύλες,στον Μαραθώνα,στο Ναυαρίνο,στο Μεσολόγγι,στα Γιαννιτσά,στο Μπιζάνι,στο 731;
Βρε τι μαθαίνει κανείς.
Καλά κάνεις και αναπολείς ωραίες και περήφανες στιγμές τις ιστορίας μας,αλλά περιμένεις καμιά προκοπή από 5.000.000 Έλληνες που κάθονται 18 ώρες την ημέρα στην καφετέρια με 1 καφέ;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 01:21:23 μμ »

Είδες εσύ προκοπή με τις κυβερνήσεις συνεργασίας τα τελευταία 5 χρόνια;
Καταρχήν άλλο πράγμα ο φάντης και άλλο το ρετσινόλαδο. Άλλο πράγμα οι κυβερνήσεις συνεργασίας και άλλο η συμφωνία σε "εθνικές πολιτικές". Η "εθνική πολιτική" για το Αιγαίο, την υφαλοκριπίδα κλπ εφαρμόστηκε από όλες τις ελληνικές κυβερνήσεις, άσχετα αν ήταν μονοκομματικές ή πολυκομματικές.

Εγώ το μόνο πράγμα που βλέπω τα τελευταία 5 χρόνια είναι 10.000 και πλέον αυτοκτονίες,200.000 και πλέον μετανάστες στο εξωτερικό,1.200.000 ανέργους,κούρεμα 50% στους μισθούς και στις συντάξεις,και φόρους αβέρτα κουβέρτα που τσακίζουν κόκαλα.
Και λοιπόν; Το προτείνεις να γίνει; Να καθόμαστε στους υπολογιστές μας και να ρίχνουμε μπινελίκια σε φόρα συλλεκτών;
(Σε είχα ρωτήσει και πρόσφατα, "εμμέσως πλην σαφώς", σε τι πιστεύεις ότι μπορεί να βοηθήσει ο χρυσός και απάντηση δεν πήρα.)

Και το 3ο μνημόνιο που υπέγραψαν αυτοί,θα επιδεινώσουν την υπάρχουσα κατάσταση.Θέλουν να μας αρμέξουν άλλα 12 δις ευρώ.
Το τρίτο μνημόνιο το υπόγραψαν αυτοί που ψηφίστηκαν από όσους όλη μέρα κάθονται και μπινελικώνουν τον έναν και τον άλλον, αντί να προτείνουν πολιτικές λύσεις που έχουν σχέση με την πραγματικότητα.
Και... δεν νομίζω ότι είναι μόνο 12 δις το μαλλί...

Είχαν βαζελίνη στις Θερμοπύλες,στον Μαραθώνα,στο Ναυαρίνο,στο Μεσολόγγι,στα Γιαννιτσά,στο Μπιζάνι,στο 731;
Βρε τι μαθαίνει κανείς.
Αυτό μόνο εσύ το κατάλαβες, προφανώς... (Αν συνεχίσεις να "μαθαίνεις" με αυτόν τον τρόπο, θα χάσεις κάθε επαφή με την πραγματικότητα, χεχε.)

αλλά περιμένεις καμιά προκοπή από 5.000.000 Έλληνες που κάθονται 18 ώρες την ημέρα στην καφετέρια με 1 καφέ;
Σαφώς, αυτό είναι το σημαντικότερο πρόβλημα της χώρας μας, ότι δεν παραγγέλνουν δεύτερο καφέ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2015, 01:36:13 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences